آرمیدگی چیست و چرا راز آرامش بزرگترین انسان‌های دنیاست

بسیاری از انسان‌های بزرگ، مکان آرمیدگی ذهنی داشتند و برای تجدید قوا، فائق آمدن بر مشکلات و نیز یافتن اندیشه‌های نو به آن پناه می‌بردند. مکان آرمیدگی ذهنی برای خیلی از افراد ناشناخته است.

گفته‌اند «ادیسون» بارها روی این نکته تأکید کرده بود که یافتن اندیشه‌های جدید و بی‌شمار خویش را که امکان ثبت اختراعات بسیاری را برایش فراهم آورد، مرهون گریز به مکان آرمیدگی ذهنی بوده است.

هر بار که گره کوری پیش می‌آمد که ناتوانش می‌کرد یا نیرویش را تحلیل می‌برد، به این مکان آرمیدگی پناه می‌برد و پس از چند دقیقه، نیروی از دست رفته را باز می‌یافت و افزون بر آن، اندیشه‌های تازه‌ای نیز به وی الهام می‌شد.

این مکان می‌تواند وجود خارجی داشته باشد یا تنها در خیال شما ساخته شود. مهم آن است که این مکان، باید جایگاه آرامش و هماهنگی باشد و شما در آن احساس آسودگی و رهایی کنید. اگر چنین جایی را سراغ دارید، آن را به عنوان مکان آرمیدگی ذهنی خویش برگزینید، در غیر این صورت آن را در عالم خیال خود بسازید.

مکان آرمیدگی باید تمام دل مشغولی‌های خوشایند شما را در خود داشته باشد، مثلاً اگر عاشق دریا هستید، لازم است کنار دریا باشید و اگر دوست‌دار طبیعت هستید، جایی را در آنجا برای خود پیدا کنید. هر جا که شما راحت هستید.

مکان آرمیدگی را درست مطابق میل‌تان ترتیب دهید و اگر یک مکان واقعی را انتخاب کرده‌اید، آن را مطابق سلیقه‌ی خود کمی تغییر دهید؛ زیرا خلوتکده‌ی شما باید کاملاً دل خواسته‌ی شما باشد تا بتوانید تمام عمر در آن جا احساس آرامش کنید. زیرا با آن که تغییر دادن مکان آرمیدگی، همیشه امکان پذیر است؛ اما بهتر است به ندرت آن را تغییر دهید.

برای رو به راه کردن مکان آرمیدگی، زمان زیادی صرف کنید و تنها زمانی که همه چیز، همانطور که می‌خواهید، در برابر دیدگان ذهنی شما آماده شد، احساس رضایت کنید.

حال مکان آرمیدگی ذهنی خویش را یافته‌اید و در آنجا می‌توانید با ذهن نیمه هشیارتان رو به رو شوید. بکوشید که دست کم روزی یک بار به آن مکان بروید و حدود 10 تا 30 دقیقه آنجا بمانید. حتی اگر کار خاصی با ذهن نیمه هشیار خود ندارید، بهانه‌ای دست و پا کنید و به روح خود استراحت کاملی دهید.

 

در مکان آرمیدگی ذهنی، شما سرور هستید و همه چیز بسته به خواست و اراده‌ی شماست. شما تعیین کننده‌ی صورت ظاهر و افزون بر آن کلیه‌ی اتفاقات آن مکان هستید. حتی می‌توانید وضع هوا، چگونگی پوشش گیاهی و رفتار حیوانات را تعیین کنید؛ زیرا شما فرمانروایی مکان آرمیدگی ذهنی خود هستید و تنها خواست و اراده‌ی شما حکمفرماست.

در مکان آرمیدگی برای یک بار هم که شده، با این احساس به درستی آشنا شوید و آنجا، خود را از مرزهای دنیوی رها سازید؛ در آن صورت به مفهوم واقعی آزادی ذهنی و آرامش ذهنی پی خواهید برد.

اما شاید سؤالتان این باشد که راه رسیدن به مکان آرمیدگی ذهنی چگونه است؟ راه‌های بسیار ساده را به شما نشان خواهیم داد که هر زمانی که خواستید بتوانید وارد این مکان شوید و آنگونه که می‌خواهید «آزاد و آسوده» باشید تا بتونید از نیروی ذهن نیمه هشیار خویش استفاده کنید.

گام اول:

برای اینکه بتوانید وارد مکان آرمیدگی ذهنی خود شوید، باید احساس راحتی کنید. شما باید به هنگام ورود به این مکان از هر لحاظ احساس راحتی داشته باشید. یعنی بتوانید آن طور که دوست دارید بنشینید و آنطور که دوست دارید دراز بکشید.

گام دوم:

برای ورود به مکان آرمیدگی ذهن، کفش‌های خود را درآورید، لباس‌های راحت بپوشید و کاملاً در حالت وانهادگی قرار بگیرید. این مکان فضایی جدا از مکان‌های مادی است و شما باید در این مکان از هر چیزی رها باشید و فقط به آن آرامشی که به دنبال آن هستید دست یابید.

گام سوم:

اگر همیشه تند و بی‌وقفه نفس می‌کشید و حالتی عصبی در نفس کشیدن شما وجود دارد، مکان آرمیدگی ذهنی مناسب شماست تا بتوانید آرام، یکنواخت و عمیق نفس بکشید، به هنگام نفس کشیدن نیز چشم‌هایتان را ببندید و مراقب باشید که چیزی مزاحمتان نشود.

مکان آرمیدگی ذهنی مکان آرامش شماست،
جایی است که می‌توانید از هر گونه استرس رهایی یابید.

هنگامی که در مکان آرمیدگی هستید، در دنیای بیرون هنوز هم پُر از خبرها و اتفاقات فراوانی است. برای اینکه بتوانید مدتی که در آن جا هستید،آرامش داشته باشید و تمرکز خود را از دست ندهید، چشم‌هایتان را بسته نگه دارید. چشمان شما جایی دیگر، یعنی در مکان آرمیدگی شما باز هستند و نیازی به باز کردن آن به روی دنیای واقعی نیست.

بستن چشم‌ها را آنقدر ادامه دهید تا زمانی که مطمئن شوید انرژی‌ از دست رفته‌تان را به دست آورده‌اید و دیگر نیازی به حضور ذهنی در مکان آرمیدگی ندارید و باید به دنیای واقعی بازگردید تا بتوانید کارهایتان را با موفقیت و انرژی بیشتری انجام دهید.

مکان آرمیدگی شما همان میعادگاه خلوت و آسودگی شماست. مکان آرمیدگی شما بسیار ارزشمند است زیرا جایی است که هیچ کس از آن خبر ندارد و تنها خودتان مقابل خودتان هستید. خلوت و تنهایی با خود آنقدر اهمیت دارد که منجر به شتاب در زندگی شما بعد از یک شلوغی گسترده است. شلوغی‌ای که تنها انرژی شما را تحلیل برده و حالا نیاز دارید تا آن را از لحاظ ذهنی باز یابید.

 

مکان آرمیدگی ذهنی می‌تواند همان اتاق امن ذهن شما باشد، اتاقی که ساختش با شما بوده، چیدمانش با شما بوده و شما فرمانروای آن هستید، از آنجا که آنجا متعلق به شماست طبعاً کلید ورود به آن نیز در دست شماست، کسی نمی‌تواند به شما بگوید مکان امن ذهنی شما کجاست، کسی هم راه ورود به آن را نمی‌داند، تنها کسی که کاملاً آن را می‌شناسد شما هستید و تنها کسی که می‌تواند به آن وارد شود نیز شما هستید. آن را بیابید تا بتوانید در همهمه‌ی شلوغی زندگی، دمی را به آرامش بگذرانید.

مکان آرمیدگی ذهنی شما کجاست و چگونه است؟
برایمان کامنت کنید.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  سلام بزرگوار، ممنون از بابت نوشته های آرامبخش تان.
  آرامش و رهایی را برای شما مهربان آرزومندم.

 2. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  خیلی عالی بود، ممنون از مقاله های خوب و پر محتواتون

 3. کاربر سوخت جت لو می‌گوید

  خیلی جالب بود ممنون به خاطر مقاله های پرمحتواتون

 4. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  تاحالا چیزی درباره این موضوع نشنیده بودم
  ممنون بابت توضیحاتتون

 5. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  مطلب بسیار جالبی بود ، من تا حالا دربارش نشنیده بودم!

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**