با این روش هر ماه یک زبان خارجه یاد بگیرید (به کمک الگوی رفتاری کودکان)

یادگیری هر زبان به غیر از زبان مادری، کاری بس دشوار است ! اما؛ اگر بدانیم واقعا از نظر علمی روند یادگیری ما چطور است، شاید بارها سریع تر بتوانیم یک زبان خارجه را یادبگیریم… برای بهتر بازی کردن، باید قوانین بازی را بلد بود.

اگر تا به حال خواسته باشین یک زبان خارجه را یادبگیرید و بر آن تسلط داشته باشید، احتمالا طعم شکست، ناامیدی، سختی و حتی سردرگمی را چشیده باشید. البته عادی است، نباید سخت بگیرید. برای مثال، فرض کنید شما در اول ابتدایی، بخواهید مسائل ریاضیاتی اول دبیرستان را حل کنید. شاید شانس به یاری تان بیاید و بتوانید یک سری مسائل را با هزار زور و زحمت حل کنید، اما واقعا از سازوکار اصلی آن آگاه نیستید !

یعنی اگر مسائل دیگری به شما بدهند، شاید به همان میزان شاید بیشتر برای آنها وقت بگذارید. در حالی که اگر شیوه و روند عمومی حل آنها را بدانید، هر مسئله ای (دقت کنید :  هـــــر) را به شما بدهند میتوانید از پس آن برآیید.

یادگیری زبان جدید نیز اینچنین است.
شما میتوانید با هزار زور و زحمت 1000 لغت را به صورت روزانه 5 لغت یادبگیرید، هر ماه آنها را مرور کنید ،قوانین سخت و فرار و بی قاعده ی گرامری را یادبگیرید و بعد حرف زدن دیگران را یادبگیرید و بعد کم کم حرف بزنید و خلاصه اگر خوب عمل کنید شاید ظرف 3 یا 4 سال بر یک زبان خارجه تسلط یابید…
اما سوال اصلی اینجاست : آیا زمانی که کودک بودید نیز چنین روندی را دنبال کردید تا بر زبان مادری تان تسلط پیدا کردید؟

 

چطور یک زبان جدید یادمیگیریم؟
یادگیری زبان ،یک عمل مادرزادی است. یک غریزه انسانی است که براساس تحقیقات متعدد اثبات شده.

اگر نخواهیم وارد مباحث علمی شویم، میتوانید به دنیای اطرافتان نگاهی بیاندازید، تمام انسان ها فقط به زبانی صحبت میکنند، حیوانات هیچکدام با همدیگر مکالمه ای ندارند !

در کودکی، ما یاد میگیریم فکر کنیم، یاد میگیریم ارتباط برقرار کنیم و از راه درک مستقیم گرامر و قواعد مربوط به زبان مادری مان را فرامیگیریم. بعد از آن، هر زبان دیگری را، با ارتباط دادن مستقیم به زبان اولمان، به محیط اولمان و به درک زبان اولمان ،یاد میگیریم.

اما نکته جالب اینکه، یادگیری زبان چیزیست که از بدو تولد انجام میدهیم، روند یادگیری مشابه روندی است که از کودکی شروع کرده ایم و نوع زبان هیچ اهمیتی ندارد. حتی در زمان کودکی نیز گرامر و یادگیری کلمات برای انسان سخت بود و الان هم سخت است.

 

یادگیری یک زبان جدید، چطور؟
نظریه ای وجود دارد، مبنا بر اینکه؛ زمانی که صحبت از یادگیری زبان میشود بــالـغ بــودن تقریبا یک فاکتور بی استفاده است.

هنگامی که پا به سن میگذاریم، قابلیت پلاستیسیتگی (قابلیت ایجاد نورون و سیناپس های جدید) ذهن انسان رو به نزول می گرود در نتیجه در پیری این نزول صدمه زیادی به مغز وارد میکند و باعث اختلال های گفتاری نیز میشود. اما کودکان، به علت جوان بودن نیروی ذهنشان، قابلیت زیادی برای نورون و سیناپس سازی دارد.

نظریه ای دیگر نیز وجود دارد که بیشتر بر روی روند یادگیری بزرگسالان و کودکان تمرکز دارد تا کاهش قابلیت های مغزی.

بر طبق این نظریه ،بزرگسالان یک زبان جدید را همانطور یادمیگیرند که میخواهند مشکلاتشان را حل کنند!
کودکان ساده ترین راه را برای خل مشکلاتشان انتخاب میکنند و محدودیت های خلاقانه ای ندارند. اما بزرگسالان خیر… طبق پارادایم ها و الگو های ذهنی، دوست دارند به صورت منطقی و کاملا سازماندهی شده زبان جدید یادبگیرند.

 

فدریکو فلینی

 

اصلا مهم نیست !
بله، اصلا مهم نیست. شما اگر 90 سال هم داشته باشید و بدانید یادگیری زبان چطور امکان پذیر است، زبان خواهید آموخت.

به همان سادگی بند کفش تان را می بندید، راه میروید و صحبت میکنید میتوانید زبان جدید هم یادبگیرید. برای این منظور 5 روش خلاق براساس الگوی رفتار کودکان برای شما آماده کرده ایم که به شما کمک زیادی خواهد کرد زبان یادبگیرید

نکته جالب در مورد این روش این است که نباید نگران باشید.
زیرا خودبه خود در حال یادگیری زبان خواهید بود. شاید بعد از 1 هفته هیچ پیشرفتی مشاهده نکنید، اما بدانید مغز شما با استفاده از این روش در این 1 هفته بیکار ننشسته و درحال پردازش اطلاعات و طبقه بندی آنهاست، پس نگران روند آموزش خود نباشید و بدانید که با خیال آسوده ادامه دهید تا مغزتان نیز سریع تر با شما همراهی کند.

ما در این مقاله میخواهیم جدیدترین و بحث برانگیزترین روش یادگیری زبان را آموزش دهیم !
آنچه در این مقاله خواهید خواند ممکن است با اطلاعات قبلی تان در تضاد باشد… اشکالی ندارد، شما مجبور نیستید آنها را قبول کنید. اما حداقل میتوانید آنها را امتحان کنید.

شیوه ای برای یادگیری زبان در این مقاله میخوانید که وقتی کودکی بیش نبودید و میخواستید زبان مادری تان را یادبگیری استفاده میکردید. آنچه قرار است بخوانید و یادبگیرید را قبلا بلد بودید و استفاده کردید و نتیجه هم گرفتید… اما به لطف مدرسه، دانشگاه و جامعه قانونمند آنرا فراموش کردید.

الگوی رفتاری کودکان به شما کمک میکند هر ماه یک زبان جدید یادبگیرید؛ چون شما یادمیگیرید که چطور ذهن شما زبان جدید را یادمیگیرد؛

آماده رویارویی با اطلاعاتی فراموش شده اما فوق مهم هستید؟

29 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت عی می‌گوید

  من اصلا متوجه نشدم چه روشی گفتید یعنی پیداش نکردم لطفا راهنمایم کنید ممنون

 2. کاربر سوخت جت d.sh می‌گوید

  جالب بود. ممنون

 3. کاربر سوخت جت rman می‌گوید

  اين سايت واقعا يكى از بهترين كه نه بهتريننننننن سايت موجود در جهان هست . به چه دليل ؟
  به اين دليل كه مقاله هاى انگيزشى و علمى و كار افرينى عالى و فوق العاده اى داره و من هر كسى رو ببينم اين سايت رو بهش معرفى مى كنم . دست همهگى درد نكنه

 4. کاربر سوخت جت zaei می‌گوید

  عالی بود _راهکار ساده ای هست اما اکثر ما چون فکر میکنیم باید از راه سخت نتیجه گرفت اصلا به خودمون اجازه نمیدیم حتی ساده ها رو امتحان کنیم.

 5. کاربر سوخت جت وم می‌گوید

  دوستان عزیز
  این روش اگه اشتباه نکنم روش آموزش زبان پریمزلر هست که اگه در اینترنت سرچ کنید میتونید فایلهای صوتیش رو برای اکثر زبانهای رایج تر دنیا دانلود کنید و هرروز یک فایلشو گوش کنید. درسته یک ماهه نیست اما من خودم دارم اسپانیاییش رو کار میکنم و نیم ساعت درروز وقتم رو میگیره ولی واقعا راضیم. البته با زبان انگلیسی آموزش میده
  من از سایت مرجع آموزش زبان ایرانیان دانلود کردم
  موفق و پیروز باشید

 6. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  نکاتی خوبی داشت درباره یادگیری زبان
  ولی شما نوشته بودید هر یک ماه یه زبان جدید اصلا چنین چیزی با این نکاتی که نوشتید جور درنمیاد
  لطفا یکم تیر مقالات واقعی تر بنویسید

 7. کاربر سوخت جت n_mn می‌گوید

  دقیقاً همون پروسه ی جعبه لایتنر که باعث رفتن به حافظه ی بلند مدت میشه هستش با این حال ممنون از سایت لاکچریتون

 8. کاربر سوخت جت Sina می‌گوید

  سلام.من ایران نیستم چطوری میتونم عضو بشم

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام
   فعلا برای عزیزان خارج از کشور راهی وجود ندارد مگر اینکه از دوستان یا آشنایانتان در داخل ایران بخواهید پرداخت را برای شما انجام دهند.

  2. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

   آیا کسی بوده که از این مقاله استفاده کرده باشه و بتونه سریع و راحت زبان مدنظرشرو یاد گرفته باشه

 9. کاربر سوخت جت osh2 می‌گوید

  سلام
  من مبلغ رو شارژ کردم چرا ادامه مطالب رو نمی توانم مطالعه کنم لطفا پاسخ بدهید .

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، دوست عزیز لطفا از طریق قسمت ‘تماس با ما’ مشکل پیش آمده را پیگیری نمایید، با تشکر

 10. کاربر سوخت جت lina می‌گوید

  متاسفانه اکثر مطالبتون ساده وغیرکاربردی است .

 11. کاربر سوخت جت e7en می‌گوید

  با سلام خدمت مدیر محترم.ی سوالی واسم پیشه امده ایا پروژه سوخت جت واسه خود شخص یعنی من درامد زایی داره؟چطوری؟میشه بطور خلاصه اما جامع توضیح بدین که بنده متوجه بشم؟باتشکر از سایت خوبتون بشخصه واسم جالب بود

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام، خیر دوست عزیز

 12. کاربر سوخت جت shno می‌گوید

  حقا که مطالبتون بیسته بیسته . سایت شما جای امید بسیار داره

 13. کاربر سوخت جت iyan می‌گوید

  سلام
  خوب بود مرسی.
  اولین مطلب سوخت جتی بود که خوندم، سلامت و شاد باشید. 🙂

 14. کاربر سوخت جت kani می‌گوید

  The Main point in learning each languages is the method that we can prove that this language will solve our daily Problem, We must make a condition for our self that we had to rectify our daily and vital requirement with new languages and we should connect our daily job with new languages and be always in contact with it, to learn it very easily

  مهم ترن نکته در یادگیری یک زبان اینه که ما روشی رو پیدا کنیم تا با اون ثابت کنیم که ما واقعا به این زبان نیاز داریم و یادگیری این زبان جدید برای ما تبدیل به یک باید گردد و نه بهتر، و بعد از اون باید کاری بکنیم که تمام روز با اون زبان در تماس باشیم و مثل یک بچه سعی کنیم حتی تفکراتمون فیلم هایی که می خواهیم ببینیم و یک جمله ای که می خواهیم بنویسیم را با اون زبان جدید بنویسیم و تمام لحظات زندگی خود را با اون زبان گره بزنیم مثلا اگر داریم کی مطلبی رو می خونیم سعی کنیم که توی اون مطلب به جای لغات به کار رفته از لغات زبان جدید استفاده کنیم و با زبان جدید فکر هایی که روزانه از ذهنمان می گذرد رو ترجمه کنیم و سر کلاس درس سعی کنیم درسی که معلم می ده رو با لغات اون زبان جدید تو دفتر بنویسیم و مهم ترین تکنیک تقویت حافظه و یادگیری هر علمی که همون تکنیک تصویر سازی است را در زندگیمون به کارش بگیریم و تقویتش کنی.

 15. کاربر سوخت جت 1020 می‌گوید

  سلام
  من کاربر جدید هستم برام جالب بود.

  ممنون

 16. کاربر سوخت جت ir.h می‌گوید

  یه راه دیگه که فک میکنم موثرباشه
  گوش دادن به آهنگ های خارجی همراه با متن اونه چون تو ترانه ها یه جمله رو بارها با ریتم خاصی تکرار میکنه که باعث میشه کلمه یا اون اصطلاح بیشتر و سریع تر وارد مغز بشه
  تا لذتم داره هم آهنگ گوش میدی هم یادمیگیری
  بهتر ازبعضی آهنگ های ایرانیه که خود خوانندشم نمیفهمه چی میخونه !!!!!

 17. کاربر سوخت جت an29 می‌گوید

  سلام.من زبانم خیلی ضعیفه و رشته ام مهندسی کامپیوتر.این روش آیا جواب میده؟ممنون میشم راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم برای یادگیری زبان که بتونم تو رشته ام بیشتر موفق باشم؟با تشکر

 18. کاربر سوخت جت nazy می‌گوید

  خوب تو سوخت جت که بوده.امکان دسترسی همه هست

 19. کاربر سوخت جت nazy می‌گوید

  سلام.تکراری بود نه؟انگار قبلا گذاشته بودین…

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   80% کاربران جدید این مطلب را نخوانده بودند، برای همین مجددا این پست را بر روی وبسایت گذاشتیم

 20. کاربر سوخت جت n007 می‌گوید

  متشکرم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**