رابطه‌ی سپاسگزاری و خلق ثروت، مستقیم یا معکوس ؟ – قسمت اول

آیا فکر می‌کنید که انسان سپاسگزاری هستید؟

خیلی‌ها همین فکر را می‌کنند… اما همین خیلی‌ها یک نکته‌ی خیلی مهم را از قلم انداختند و آن نکته این است که اگر سپاسگزاری شما تاثیری روی زندگی روزمره‌ی شما نداشته باشد، پس سپاسگزاری شما واقعا سپاسگزاری محسوب نمی‌شود !

اگر دروازده‌ی ثروت و آرامش سپاس‌گذاری است، پس با این اوصاف چرا عده‌ی زیادی از انسان‌ها با اینکه ادعا می‌کنند انسان‌های سپاسگزاری در زندگی‌شان هستند، مدام دچار دردسرهای مالی، آشفتگی و فقر می‌شوند؟

چه چیزی این وسط دارد کار را خراب می‌کند؟
اگر مقاله‌ی «قدرت باورنکردنی تلقین» را مطالعه کرده باشید، در آنجا گفته شد که تلقین‌هایی که انسان به خودش می‌کند باید واضح، روشن و مشخص باشد.

مثلا نمی‌شود گفت «من در همه‌چیز توانا هستم»
چون همه‌چیز یک کلمه‌ی مبهم است و ضمیر ناخودآگاه ما فقط به دستورات واضح و روشن جواب می‌دهد. اگر کمی دقت کنیم ما این دستورات واضح و روشن را در مورد افعال و جمله‌های منفی خیلی عالی به کار می‌بریم… مثلا می‌گوییم من امروز اصلا حالم خوب نیست و فلان جا و فلان جای بدنم دچار فلان درد و عارضه شده و خلاصه با چنان دقت و ظرافتی از این دردها صحبت می‌کنیم که همه می‌توانند آن را تصور کنند !

همین مورد شامل روش‌های غلط ما در سپاسگزاری هم می‌شود؛
راندا برن  در کتاب «معجزه‌ی سپاسگزاری» یک روش عالی برای سپاسگزاری پیشنهاد می‌دهد، خود من تا قبل از خواندن این کتاب پرچم دار بلوف زدن در مورد سپاسگزاری بودم…

اسحق سعیدی؛ روانکاو و متخصص NLP

اما همیشه یک سوال ذهن من را به خودش درگیر می‌کرد و آن سوال این بود که چرا اکثر کسانی که ادعا می‌کنند همیشه سپاسگزار و ممنون خداوند هستند، دچار مشکلات به خصوص مالی و روحی می شوند؟ آیا انسان باید همیشه در تنگنا و فقر باشد تا سختی‌های زندگی را تحمل کند و بعد با رفتن به بهشت همه چیز جبران شود؟

سوال من در این مورد با خواندن چند کتاب و راهنمایی چند استاد به پاسخ درخوری رسید.
یکی از اساتیدی که در این مورد بسیار راه گشا بودند، استاد اسحاق سعیدی، متخصص NLP بودند (اگر میخواهید بدانید NLP چیست، این مقاله را بخوانید) و یکی از کتاب‌های فوق العاده کتاب معجزه‌ی سپاسگزاری از راندا برن.

استاد سعیدی در یکی از درس‌های مقدماتی NLP می‌گوید :

انسان برای این آفریده نشده که همیشه در رنج و سختی و بدبختی باشد؛
بلکه خداوند انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده و برای همین
باید سرآمد و سرسبد سایر مخلوقات باشد
و برخورداری از ثروت یکی از این موهبت ها است.

قسمت بعدی سوال من با کتاب معجزه‌ی سپاسگزاری پاسخ داده شد…

خانم راندا برن روشی خاص را برای سپاسگزاری از خداوند در کتابش عنوان می‌کند که این روش چند مرحله‌ای است با نوشتن روزانه‌ی 10 مورد از چیزهایی که الآن در زندگی خودمان داریم و به خاطرش سپاسگزاریم شروع می‌شود.

اولین روزی که شروع به نوشتن  این ده مورد کردم را خیلی قشنگ به یاد دارم؛ من فقط 4 مورد از آن ده مورد را توانستم پر کنم! خیلی عجیب بود، برای منی که همیشه فکر می‌کردم آدم سپاسگزاری هستم شمردن ده مورد از چیزهایی که تا این سِن شامل من شده و من آن‌ها را در زندگیم داشتم این‌قدر سخت بود.

با مطالعه‌ی ادامه‌ی کتاب یاد گرفتم نگاه خودم را به چیزهایی که دارم عوض کنم. من قبل از شروع این کار گویی داشتم از درون یک رخنه به زندگیم نگاه می‌کردم و در حقیقت ادای آدم‌‌های سپاسگزار را درمی‌آوردم و در اعماق قلبم از خدا گله و شکایت داشتم.

مثلا می‌گفتم این چه وضعی است؟ من این همه درس خواندم چرا مستقیم من را جایی استخدام نکردند! یا چرا زندگی این‌قدر بیخود است و این همه مردم از زندگی‌شان ناراضی هستند؟

اما حقیقت در جایی 180 درجه برعکس این قضیه داشت به غرولندهای من پوزخند می‌زد !

مشکل، این دنیا، رشته‌ی تحصیلی من، زیرساخت‌های جامعه و… نبود ! البته من نمی‌گویم همه چیز عالی است اما به آن بدی که من می‌گفتم نبود. مشکل روزنه‌ای بود که سعی می‌کردم از تنگنای آن وسعت یک اقیانوس بیکران را درک کنم.

خوب مسلماٌ امکان پذیر نبود.

من یاد گرفتم به جای خم شدن به سمت آن روزنه، بایستم و با هر دو چشمم وسعت رحمت و نعمت خداوند را نگاه کنم و این واقعا شگفت‌انگیز بود.

روز‌به‌روز من نعمت‌های بیشتری را در زندگی خودم پیدا می‌کردم که به خاطرش بسیار سپاسگزار بودم و کم‌کم آن 10 مورد سپاسگزاری برای تمام چیزهایی که من آن روز به خاطرشان واقعا سپاسگزار بودم، دیگر کافی نبودند.

اما فقط این نبود؛ من تاثیر این سپاسگزاری را در شگفت انگیز شدن وضعیت مالی خودم و حتی خانواده‌ام دیدم. حال من خیلی خیلی خیلی بهتر شده بود. از اعماق وجودم احساس شادی و رضایت می‌کردم در عین‌حال رو به جلو قدم می‌گذاشتم.

شما هم مثل من این کار را شروع کنید.
اگر باور ندارید که این راه ساده، عملی است خوب، آن را به صورت امتحانی فقط یک هفته ادامه بدهید.

» تمرین روز اول

برگه ای کاغذ بردارید یا پشت سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ خود بنشینید و شروع کنید به نوشتن ده مورد از چیزهایی که به ‌خاطر آن‌ها از خداوند سپاسگزار هستید و در پایان جمله‌ی خود دلیل سپاسگزاری خود از این نعمت را بنویسید.

مثلا بنویسید:

 1. خدایا بسیار سپاسگزارم که می‌توانم ببینم چون داشتن حس بینایی به من این امکان را می‌دهد که علاوه بر دیدن زیبایی های دنیا، کارهای مورد علاقه‌ام را بدون کمک دیگران انجام دهم.

بعد از نوشتن این ده مورد، نوشته‌های خود را دوباره بخوانید و بعد از پایان هر جمله 3 بار بگویید، خدایا سپاسگزارم، خدایا سپاسگزارم، خدایا سپاسگزارم.

این تمرین را باید هر روز انجام دهید.

با این کار، شما نیروهای خفته‌ی وجودتان را بیدار می‌کنید. نیروهایی که به خاطر نارضایتی بیش از اندازه‌ی شما از وضع موجود، هر روز کمرنگ و کمرنگ‌تر شده بودند.

در عین حال با شروع روز به خودتان قول بدهید که در هیچ زمینه‌ای شکایت و غرولند نکنید. می‌دانم خیلی سخت به نظر می‌رسد اما وقتی من توانستم، شما هم می‌توانید!

من شما را نمی‌شناسم و حتی شما را نمی‌بینیم؛ اما می‌توانم بدون دیدن و شناخت شما ده مورد از نعمت‌هایی که در حال حاضر شامل حال شما می‌شود را نام ببرم.

 • شما زنده هستید.
 • شما می‌توانید ببینید و با حس بینایی خود این مقاله را مطالعه کنید.
 • مغز شما به درستی کار میکند برای همین درک می‌کنید که این مطالب نوشته هستند.
 • شما سواد خواندن و نوشتن دارید.
 • شما در جایی هستید که برق دارید!
 • شما یک سیستم دارید که به اینترنت متصل می‌شود.
 • شما این‌قدر پول داشتید که بتوانید این سیستم را خریداری کنید.
 • شما در جایی هستید که اینترنت دارید.
 • شما این‌قدر پول داشتید که این حجم از اینترنت را خریداری کنید.
 • شما این انگیزه دارید که زندگی خود را تغییر دهید برای همین وارد سایت سوخت جت شده‌اید یا به این سایت هدایت شده‌اید!

شاید عده‌ای از شما به شمردن این نعمت‌ها بخندید و بگویید این‌ها چیز‌های اساسی و حقی مسلم هستند. اما، چه کسی گفته که بقیه مجبورند این حق مسلم را به شما بدهند؟ اگر روزی این توانایی را خودتان دیدید که به خاطر تمام چیزهایی که در اطرافتان دارید سپاسگزار باشید، آنگاه جهان هستی هم موتور بخشش را به سمت شما که پر از قدردانی و سپاسگزاری شده‌اید روشن می‌کند.

خب، قسمت اول رابطه سپاسگزاری و خلق ثروت با معرفی یک تمرین و فواید سپاسگزاری تمام شد؛

آیا مایلید این سلسله مقالات را ادامه دهیم؟
نظرتان را زیر همین مقاله برای من بنویسید


201 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت 4406 می گوید

  چقدر لذت‌بخش است که با خلوص قلبی اخر هر شب با خالق خویش خلوت کنید وشروع به سپاسگزاری از افریدگارت بکنید دوستان

 2. شهرام احبابی می گوید

  مقاله سپاسگزاری عالی بودnممنون از زحماتتون

 3. صالح می گوید

  سلام من تمرینات روز نوزدهم رو با کتاب معجزه شکرگزاری انجام دادم تا به امروز 190 بار بابت موهبتهایی که دارم سپاسگزاری کردم nدر حالیکه روزهای اول اصلا چیزی به ذهنم نمی رسید بعد فهمیدم که خیلی چیزها هست که به راحتی در اختیار ما قرار گرفته و ما قدردان آنها نیستیم مثلا خانواده .فرزندان .سلامتی فرزندان.شادی آنها و هزاران موضوع دیگه nبعد از این شکرگزاریها با یک سایت خارجی آشنا شدم و 30 دلار رایگان دریافت کردم وآهسته آهسته این 30 دلار رو باید افزایش بدم تا اینکه بتونم برداشت کنم nهر موقع 300 دلار شد به شما خبر می دم ممنون از مقالات خوبتون

 4. صالح می گوید

  من روزنوزدهم این کتاب رو قدم به قدم اومدم جلو نتیجه ای که گرفتم این بود که به جای غرولند کردن و دیدن نکات منفی زندگی تا امروز 190 مورد از نقاط مثبت زندگیم رو نوشتم و بابت اینها واقعا خدا رو سپاسگزارم nتا حالا از این زاویه به زندگی نگاه نکرده بودم nجالب اینجاست که بعد از این شکرگزاریها من با یک سایت خارجی آشنا شدم بعد از احراز هویت و کارهای اولیه به من 30 دلار رایگان داد و من آهسته آهسته این 30 دلار رو افزایش میدم طی چند روز آینده حتما به شما می گم که این 30 دلار رو 300 دلار کردم

 5. khooboo007 می گوید

  سلام من مطمئن نیستم که شکرگزاری چطور میتونه به خلق ثروت یا بهبود وضعیت مالی کسی کمک کنه؟ ولی میخام به پیشنهاد شما یک هفته انجامش بدم .امید وارم همونطور که میگید نتایج مثبتی ازش ببینم.

 6. غزاله مهدی پور می گوید

  بله ادامه دهید عالی است.

 7. فیضی می گوید

  سلام واقعا شکرگذاری روحیه آدمو خوب میکنه و خودش یه کلید راهگشاست واسه همین تو نوشته ها هم هست که شکر نعمت نعمتت افزون کند . واقعا من خودم دارم تجربه می کنم

 8. داودی می گوید

  مطالب عالی ،بااین که این کتاب رو خوندم، ولی بازهم انرژی گرفتم

 9. ali می گوید

  بینظیر بودالهی شکربسیار ممنونم

 10. هادی عسکرنیا می گوید

  شاکرم با سوخت جت آشنا شدم و سعی میکنم از تمام مطالب عالی و سازنده در جهت رشد و توسعه فردی و کاری استفاده کنم
  از ذات مقدس هستی سپاس گزارم که به این مسیر هدایت شدم

 11. akbar می گوید

  سلام به همه. این کتاب معجزه ی شکرگزاری را از کجا می شود تهیه کرد؟

  1. جوادالدین حاجیها می گوید

   سلام
   مطلبتان راخواندم،چون تجربه هم کرده بودید،وازهمه مهمتربااعتمادبه ؛نتیجه اش پیشنهادش کردید.حس خوبی گرفتم.
   درهمین رابطه (چون مدرس هم هستید)بپرسم آیا این دعا روکه یکی ازباورهای مامسلموناس ؟روچطورتفسیرمیکنین.؟!
   خدایا؟تورابابت داده هایت که نعمت،نداده هایت حکمت،وگرفته هایت علت است .شکروسپاس میگوئیم ؟چیست؟

 12. مینا چراغیان می گوید

  بیتظیرید
  سپاسگزارم از لطف شما

 13. hbi می گوید

  سلام
  ضمن تشکر از محتویات ارزنده سایت شما. لطفا “دروازده ” را اصلاح بفرمایید. اشتباهاً بجای دروازه وارد شده است
  اگر دروازده‌ی ثروت و آرامش سپاس‌گذاری است، پس با این اوصاف چرا عده‌ی زیادی از انسان‌ها با اینکه ادعا می‌کنند انسان‌های سپاسگزاری در زندگی‌شان هستند، مدام دچار دردسرهای مالی، آشفتگی و فقر می‌شوند؟

 14. راضیه میرجلیلی می گوید

  سلام امروز اتفاقی وارد پیجتون شدم و الان عاشقش شدم .عالیه.ممنون که زحمت می کشین و در اختیار علاقمندان میذارین.

 15. ارمان می گوید

  خدایا سپاسگزارم که من میتوانم درک کنم چنین مقاله مفیدی هست
  ممنون

 16. Seprasti می گوید

  با سلام
  مقالاتتون حرف نداره عالیههه
  همینطور ادامه بدین

  1. ن_اف می گوید

   سلام منم سپاسگزارم از شما
   حالا میخوام از فردا انسان سپاسگزاری شوم
   دست از غر زدن بردارم و وظایف را درست انجام دهم

 17. محمد حقیقی می گوید

  عالی بود

 18. سحر می گوید

  درود بر شما و پیج عالیتون
  سپاسگزارم بابت محتوای عالی و هدایت عالی که انجام میدید از اینکه مجدد وارد پرسه ی سپاسگزاری شدم و دوباره رفتم سراغ کتاب معجزه ی شکرگزاری بی نهایت از شما و تیم عالی تون سپاسگزارم پیج تون بی نظیره❤

  1. احترام می گوید

   سلام و درود به تمامی مخلوقات سپاسگزار
   امروز اتفاقی وارد این سایت شدم و از خواندن مطالب لذت بردم و خداوند مهربون را بسیار سپاسگزارم که انسانهایی را خلق نموده که صفات خدایی دارند ودر کنارشان آرامش خدایی می گیریم

 19. شیرین می گوید

  خیلی مفید بود

  1. علی کاظمی می گوید

   در وهله اول تبریک به شما بابت کشف و پرورش نعمت و نیرو و توانایی نویسندگی‌ و تحقیق‌تان‌.
   شناختن ارزش و گوهر وجودی انسان و همچنین قوا و توانایی های منحصر به فردی که هر کدام از ما از انسان ها داریم و در صورت درک و شناخت درست از آن می توانیم خودمان ، اطرافمان و وجودمان را بفهمیم و آن طور که باید به زیستن ادامه دهیم، ارزشمند هستند.

 20. محمد حسین بردخوانی می گوید

  عالی بود.ادامه بدید لطفا

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**