علاج واقعی ترس‌های رایج : ترس از شکست، پیری، فقر و کنکور

گاهی ترس‎ها آن‎قدر در ما ریشه می‎کنند که از یک غریبه به یک دوست تبدیل می‎شوند. اما این دوست نه چیزی به دانسته‎های ما اضافه می‎کند و نه هنگام برداشتن قدم‎های مهم به سمت اهدافمان ما را تشویق می‎کند. او خیانت‎کاری است که ما را از حرکت باز می‎دارد.

شاید فکر کنید که در این مقاله قرار است راهکارهایی برای نترسیدن ارائه دهیم. اما باید بگویم که راهی برای نترسیدن وجود ندارد. تنها کاری که در این زمینه می‎توانیم انجام دهیم کنترل، محدود کردن و استفاده درست از نیروی ترس است.

همه کسانی که بادی در غبغب می‎اندازند و می‎گویند من از هیچ چیز نمی‎ترسم نیز ترس را احساس می‎کنند؛ حتی بیشتر از شما. تنها تفاوت شما با آنها در این است که این افراد، یاد گرفتند که ترس خود را کنترل کنند. چیزی که تا انتهای این مقاله شما نیز آن را یاد می‎گیرید.

 

 

» ترس از کجا می‎آید؟

نگرانی، ترس، آشفتگی و وحشت، همگی از تخیل بد و منفی ریشه می‎گیرند. ما این قدرت را داریم که نیست را به هست تبدیل کنیم. بنابراین وقتی مشکلی را تصور می‎کنیم آن قدر برایمان واقعی جلوه می‎کند که احساس نیز وارد عمل می‎شود. در نتیجه ما از چیزی که نیست و اصلا وجود خارجی ندارد شروع به ترسیدن می‎کنیم. این نمونه واقعی اقدام علیه خودمان است.

گاهی هم به واسطه یک اتفاق در گذشته به ترسی دچار می‎شویم. مثلا یکی از ترس‎های من به دوران کودکی‎ و ماجرای سقوطم به درون یک گودال پر از آب باز می‎گردد. شاید این ترس تا آخر عمر با من همراه باشد اما حداقل می‎دانم چطور آن را کنترل کنم و به شما هم خواهم گفت.

» ترس هم مدل‎های گوناگونی دارد

ترس دو مدل دارد که شامل ترس سودمند و ترس زیان‎بار می‎شود. ترس سودمند مکانیزمی غیر ارادی است که ما را از خطرهای احتمالی پیرامونمان آگاه می‎کند و با تاثیرات مستقیمی که روی سیستم بدنمان می‎گذارد باعث بروز برخی رفتارها و فعال شدن یکسری از توانایی‎های جالب در ما می‎شود که در حالت عادی به فکرمان هم خطور نمی‎کند در ما وجود داشته باشند. مثلا جا خالی دادن ناگهانی، یکی از مکانیزم‎های بسیار جالب ذهن برای دور کردن بدن از موقعیت‎های خطرناک است.

درست است که ترس، قدرت فعال کردن توانایی‎های نهفته ما را دارد. اما همین ترسیدن می‎تواند جانمان را به خطر بیندازد. مثلا از شدت ترسیدن ممکن است غش کنیم یا دست و پایمان سست شده و سر جایمان خشکمان بزند.

پس ترسیدن اثری خنثی دارد.
چون به همان اندازه که در لحظه ما را قوی می‎کند،
در لحظه نیز توان و انرژی‎مان را از بین می‎برد.

گاهی این ترس آن‎قدر جلو می‎رود که برایمان به یک زندان با میله‎های نامرئی تبدیل می‎شود. درب زندان باز است اما ما جرات خارج شدن از آن را نداریم. چون بیرون آمدن از زندان و رو به رو شدن با دنیایی که شاید تغییر کرده باشد، به نظرمان دشوار خواهد بود. به همین دلیل دوست داریم با وجود ترس‎هایمان و تاثیری که روی ما می‎گذارند زندگی کنیم. می‎توان نامش را یک جور همزیستی مسالمت‎آمیز گذاشت. مثلا ترس از شکست خوردن در هر چیزی (که ← در این مقاله کامل در مورد از بین بردنش توضیح دادیم) ، از تجارت گرفته تا پا گذاشتن در یک مکان جدید و سخن گفتن با افرادی که تا به حال ندیده‎ایم.

» چگونه ترسیدن را مهار کنیم؟

ترس، خوب است. البته تا زمانی که نیروی تفکر را از ما نگیرد. در واقع باید با تمرین کردن، حد و مرزهایی برای ترسیدن ایجاد کنیم. خب، حالا این پرسش پیش می‎آید که چگونه می‎توان این کار را انجام داد. برای مهار ترس باید سه گام را در نظر بگیرید و روی تقویت مهارتتان برای برداشتن این سه گام تمرکز کنید.

»‌ گام اول: مشخص کنید که به طور دقیق از چه می‎ترسید

گاهی خودمان هم علت واقعی ترس‎هایمان را نمی‎دانیم. برای کنترل ترس، باید ریشه آن را پیدا کنیم. اگر نسبت به کشف علت ترس‎هایمان بی تفاوت باشیم، آن ترس کوچک می‎تواند در سراسر زندگی ما گسترش پیدا کند. با فهمیدن علت ترسی‎هایمان می‎توانیم آنها را منزوی کنیم. این گام مهم و بزرگی است که شما باید آن را بردارید.

 

 

»‌ گام دوم: اقدام کنید

هر ترسی، نتیجه نگرانی بابت یک مشکل است که این مشکل می‎تواند واقعی یا غیر واقعی باشد. هر مشکلی هم بیش از یک راه حل دارد. پس به دنبال پیدا کردن ساده‎ترین راه‎حل‎‎ها برای حل مشکلتان باشید. وقتی مشکلی نباشد، ترسی هم وجود ندارد. به نمونه‎های زیر توجه کنید:

  • از فقیر شدن می‎ترسم

سیستم مالی خود را تغییر دهید. به دنبال یاد گرفتن مهارت‎های مدیریت پول بروید. پس انداز کردن را از همین حالا شروع کنید. به خیلی از خریدهای غیر ضروری «نه» بگویید. مخارج خودتان را همیشه یادداشت کنید یا از آن بهتر، از یک سیستم حسابداری شخصی برای مدیریت واقعی هزینه‌ها و درآمدهایتان استفاده کنید.

  • از پیر شدن میترسم

به وضع سلامت خود اهمیت دهید. ورزش را جدی بگیرید. جسم شما، نتیجه غذایی است که می‎خورید. غذاهای پر ویتامین و کم کالری را جایگزین فست فوت‎ها و غذاهای چرب کنید. کمتر از شکر استفاده کنید و بیشتر آب بخورید.

  • از کنکور می‎ترسم

هدفتان را مشخص کنید و بر اساس آن درس بخوانید. برنامه ریزی را بسیار جدی بگیرید. هر سال هزاران نفر در کنکور قبول می‎شوند. آنها توانستند پس شما هم می‎توانید.

اگر در این راه هم با کمبود انگیزه مواجه شدید لیست انگیزشی‌ترین جملات برای کنکوری‌ها را بخوانید که برای شما آماده کرده‌ایم

درست مثل نمونه‎های بالا و حتی ساده‎تر از این‎ها با ترس‎هایتان برخورد کنید. یک سوال ساده بپرسید و یک پاسخ ساده به آن بدهید.

» گام سوم: تردید نکنید

بررسی زیاد یک موقعیت باعث می‎شود شما زمان زیادی را از دست بدهید. موقع انجام دادن، قاطع باشید و به نتیجه فکر نکنید. فقط به انجام درست آن کار فکر کنید. یادتان باشد. اقدام کردن باعث از بین رفتن ترس می‌شود

 

 

»‌ ماندن یا رفتن، مساله این است!

هرگز با خودتان فکر نکنید که داشتن یک ترس در زندگی می‎تواند شما را ضعیف کند. ترس‎ها از خودشان قدرتی ندارند. این ما هستیم که آنها را بزرگ می‎کنیم. فرار کردن از ترس‌هایمان فقط باعث بلندتر شدن سایه آنها می‎شود و این توهم را در ما ایجاد می‎کند که آن چیز واقعا ترسناک است.

شاید پشت آن سایه ترسناک، تنها یک عروسک کوچک پنهان شده باشد. تنها کسی می‎تواند چهره واقعی ترس را ببیند که به جای گریختن، بایستد، مستقیم در چشم‎هایش نگاه کند و به آن غول کاغذی کوچک بفهماند آن‎قدرها هم که فکر می‎کند بزرگ و خوفناک نیست!

دفعه بعد که ترس بزرگ یا کوچکی را تجربه کردید خود را کنترل کنید. آن گاه به دنبال جوابی برای این پرسش بگردید:
چه اقدامی می‎توانم انجام دهم تا بر این ترس غلبه کنم؟
از ترستان عبور کنید و اقدام لازم را انجام دهید.


در همین زمینه بخوانید:

1 دیدگاه جالب
  1. arash می گوید

    این ترس است که حد و مرز ها را به وجود می آورد ؛ دُرست ترین جمله ای که تا به حال در عمرم شنیدم .

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**