چند سوال که پرسیدن‌شان از خودتان مسیر زندگی‌تان را بالا می‌کشد

چقدر به اهمیت جایگاه خود فکر کرده‌اید؟
آیا شما هم به جایگاه خودتان افتخار می‌کنید از جایی که در آن قرار دارید لذت می‌برید و یا اینکه از آن ناراضی هستید!
آیا در جایگاه کنونی‌تان فردی غیر قابل جایگزین هستید؟
برای اینکه به شخصی غیر قابل جایگزین تبدیل شوید چه کارهایی باید انجام دهید که در حال حاضر انجام نمی‌دهید؟ یا چه کارهایی را نباید انجام دهید؟

این پرسش به ظاهر ساده ما را وادار می‌کند که فکر کنیم و فکر کردن باعث می‌شود به ذهنی ثروتمند دست یابیم. حال اگر افکارمان را عملی کنیم و آن‌ها را به کار ببندیم، می‌توانیم دارایی‌های تازه خلق کنیم، در نتیجه، به فردی تبدیل می‌شویم که دارای ذهنیتی پول ساز است و ارزش آفرینی می‌کند. به این ترتیب، دستاوردهایمان باعث می‌شود جامعه به ما احترام بگذارد و در وجود انسان‌ها نفود کنیم.

بی شک اگر با افراد برجسته نشست و برخاست کنیم، برایمان افتخاری محسوب خواهد شد. بر فرض، اگر بیش از مرگ استیو جابز ملاقاتی با او داشتیم و با او نهار یا شامی می‌خوردیم، حتماً عکس یادگاری می‌گرفتیم و این کار باعث افتخار و مباهاتمان بود.

البته افراد برجسته از نظر هر فردی با دیگری فرق می‌کنند. شاید شما برای ملاقات با شخصی مثل استیو جابز در زمان حیاتش  تمایل چندانی باشید. شاید شما آرزوی ملاقات با هنرپیشه، ورزشکار و نویسنده‌ی بزرگی را داشته باشید و هم نشینی با چنین فردی باعث افتخار و مباهات شما باشد و لذت بردن از هم نشینی با او در سر میز غذا برایتان تجربه‌ای ارزشمند به حساب بیاید.

به هر حال چنین حسی فقط وقتی ارزشمند است که آن شخص دستاوردی ارزشمند داشته باشد؛ دستاوردهایی که حاصل رنج‌ها، تلاش‌ها، پشتکار و استقامتی است که او در پی رسیدن به رویاهایش پشت سر گذاشته است.

نکته‌ی مهمی که باید به یاد داشته باشیم این است که موفقیت انحصاری نیست. هر کسی می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند. نخست باید بداند جایگاهش می‌تواند بسیار بهتر از جایی باشد که در حال حاضر است،

سپس باور داشته باشد که «تغییر» جدی است و در هر لحظه، همه چیز در حال تغییر است. چه رو به بهتر شدن و چه رو به بدتر شدن. در هر حال، تغییرات اجتناب ناپذیر هستند، حتی اگر آن تغییر ایجاد دیوار چین باشد.

ما به این دنیا آمده‌ایم تا بهترین‌ها را پدید آوریم، ما شایسته‌ی بهترین زندگی‌ها هستیم. اگر باورهایمان را درباره‌ی هر آنچه اطرافمان است بزرگ و بزرگ‌تر کنیم، آن وقت می‌بینیم چه قدرتی در درونمان نهفته است. بیایید به گذشته‌‌مان نگاهی بیندازیم و از تجربیات شخصی خود درس بگیریم. برای این کار به خودشناسی نیاز دارید که درس‌های آن را می‌توانید از اینجا کامل بخوانید

آنگاه می‌بینیم در سال‌های بسیار دور، انجام دادن چه کارهایی را غیر ممکن می‌دانستیم، چه آن کارهایی که امروز به راحتی با دستان خودمان انجام می‌شود و چه آن کارهایی که روزی انجام دادنشان به دست انسان غیر ممکن بوده است.

هر روزه در شبکه‌های اجتماعی شاهد رشد و پیشرفت خارق العاده‌ی انسان‌ها در سراسر جهان هستیم. برای مثال ساخت پل‌های عطیم الجثه روی دره‌های دارای ارتفاع چند هزارپایی که عبور و مرور ماشین و کامیون و حتی قطارها را به راحتی امکان پذیر کرده است. این تغییرات که در صد سال اخیر در سراسر جهان رخ داده به دست انسان‌هایی انجام شده که از من و شما باهوش‌تر و بهتر و خارق العاده‌تر نبوده‌اند! بله، تنها تفاوتی که بین انسان‌ها وجود دارد باورها و نگرش ‌های آن‌هاست.

آن‌هایی که باور دارند اگر به اقدامی دست بزنند، بدون تردید به نتایج مورد انتظارشان خواهند رسید،
این اتفاق هم فقط زمانی رخ خواهد داد که از قید و بندهای ساخته‌ی ذهنمان رها شویم.
قیدهایی خود ساخته که نمی‌گذارند از ناحیه‌ی امن و رفاهی‌مان خارج شویم.

زمانی را به یاد بیاوریم که برای اولین بار مدادی را به دست گرفته بودیم؛ حتی توانایی آن را نداشتیم که آن را به درستی در دستامان نگه داریم، اما هر چه جلوتر رفتیم بیشتر تلاش کردیم. کلاس اول دبستان را که شروع کردیم چقدر تونایی خواندن و نوشتن داشتیم؟

به این مقاله نیاز دارید: چطور سیستم باورها و اعتقاداتتان را در جهت مثبت به یک باره دگرگون کنید؟

آیا همه‌ی آن کسی بودیم که می‌توانستیم باشیم؟ اما هر چقدر ذهنمان را بیشتر به چالش کشیدیم، توانایی‌هایمان افزایش پیدا کرد، هر چقدر جلوتر رفتیم، آرزوهایمان بیشتر شد و هر چقدر در جهت برآورده کردن آرزوهایمان بیشتر گام برداشتیم، قوی‌تر و ثروتمندتر شدیم.

چه اتفاقی افتاده که سرعت رشد تغییرمان کُند شده است؟ آیا غیر از این است که باورهایمان درباره‌ی توانمند‌هایمان ضعیف‌تر شده است؟ آیا غیر از این است که پذیرفته‌ایم زندگی همین است که جلوی پایمان قرار دارد؟

جایی که هم اکنون هستیم نتیجه‌ی این باور است. همینی که هستم همه‌ی آن کسی است که می‌توانم باشم؟

اگر این باور را در خودمان تغییر دهیم و هر چه بیشتر رشد کنیم، توانایی‌هایمان نیز به صورت تصاعدی رشد خواهد کرد، اگر یک نفر توانسته کاری را انجام دهد، پس چرا شما نتوانید؟ شما باید بهتر از آن یک نفر کاری را انجام دهید،

راستی باید بدانید که انگیزه و اشتیاق کافی نیست وبه چیزهای مهم‌تری نیاز دارید. چیزهایی که فقط در این مقاله از آن‌ها صحبت کرده‌ایم

اگر کسی تاکنون نتوانسته آن کار را انجام دهد، بدین معنی است که فرصتی عالی برای شما وجود دارد تا به عنوان نخستین نفر آن را انجام دهید. اگر این نوع تفکر بهترین ثروت برای انسان نباشد، دست کم می‌تواند یکی از ارزشمندترین ثروت‌های بشری باشد.

همه‌‌ی انسان‌ها نابغه به دنیا می‌آیند؛ آیا شما هم چنین جمله‌ای را باور دارید، همین لحظه دست به کار شوید و هیچ فرصتی را از دست ندهید، روی کاغذ بنویسید که می‌توانید به چه کسی تبدیل شوید آن شخص را به روشنی و شفافیت هر چه تمام‌تر تشریح کنید و مسیر رشد و تعالی‌اش را مرحله به مرحله با جدول زمان‌بندی دقیق تعریف و توصیف کنید. همان طوری که انسان‌های موفق دنیا این کار را انجام داده‌اند و همچنین انجام می‌دهند.

اگر شما هم همین دستور کار را عملی کنید، بی‌شک همان دستاورهایی را تجربه خواهید کرد که دیگر انسان‌های موفق و قدرتمند جهان تجربه کرده‌اند. اگر فرصت ایجاد چنین تغییراتی در سنین پایین‌تر برای شما وجود نداشته، می‌توانید این تغییرات را در دهه‌ی بیست، سی و چهل زندگی ایجاد کنید. بی شک فرصت‌های بزرگتری را امروز در پیش دارید.

بنابراین زمان خود را صرف ماندن در گذشته نکنید و برای خود پرسش‌ها و چالش‌های جدیدی را مطرح کنید.

آغوشتان را به روی آینده‌ای پرمسئله و ناهموارتر باز کنید. آینده همیشه از گذشته ناهموارتر، پر دردسرتر و سخت تر بوده است. برگردید و به گذشته‌ی خودتان نگاهی بیندازید و ببینید چه راه‌های پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشته‌اید.

اگر توان غلبه بر آن‌ها را داشته‌اید، بی شک توان ساختن آینده‌ای بهتر، ثمربخش‌تر و تأثیرگذارتر را هم خواهید داشت، دست به کار شوید و ثابت کنید که شما می‌دانید همه‌ی انسان‌ها نابغه به دنیا می‌آیند و شما هم یکی از همین نوابغ هستید. بدون تردید جهان در انتظار شکوفا شدن شماست. هم اکنون انتخاب کن در چه حوزه‌ای می‌خواهی نبوغت را به جهان نشان دهی.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. احمد می گوید

    زیبا وانگیزشی بود ممنون

  2. احمد می گوید

    ممنون از این مقاله خوب

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**