برای استفاده از قدرت ذهن و خلق معجزات در زندگی از این تمرین استفاده کنید

وقتی به جهان نگاه می‌کنیم می‌بینیم که شگفتی‌های فوق‌العاده‌ای وجود دارد. به کوه‌ها، جنگل‌ها یا دریاها …. وقتی چشم به آسمان می‌دوزیم یا درباره فضا مطالعه می‌کنیم آنقدر به نکات جذاب و عجیبی برمی‌خوریم که با خودمان میگوییم این بزرگ‌ترین چیزی است که خلق شده است.

حرف ما تا حدودی درست است اما چیزی پیچیده‌تر در نزدیکی ما وجود دارد که کمتر به آن توجه کرده‌ایم. مغز انسان!
بله، برخی از دانشمندان معتقد هستند پیشرفته‌ترین، عجیب‌ترین و پیچیده‌ترین چیزی که خلق شده است مغز انسان است.

بخشی از بدن انسان که با استفاده از آن می‌توان به عمق فضا راه پیدا کردن. پیشرفته‌ترین ابزار را برای بشر ساخت و حتی با آن معجزه کرد. بله درست شنیدید. قدرت ذهن انسان تنها به کارهایی فیزیکی منتهی نمی‌شود.

در ذهن ما چیزهایی فرا ماورایی وجود دارد که اگر بتوانیم کنترل آن
را در دست بگیریم کارهای شگفت انگیزی را انجام خواهیم داد.

فقط کافی است که قدرت ذهن خود را تقویت کنم. این امر نیاز به کارهای عجیب ندارد. در ادامه مطلب ما برخی از مهم‌ترین تمرینات ذهنی ساده‌ای که می‌تواند قدرت ذهنتان را افزایش دهد به شما آموزش خواهیم داد.

در شروع شاید اگر به شما بگویند که مغزتان برای بهتر کار کردن نیاز به تمرین دارد باور نکنید. آیا شما بدون تمرین می‌توانید یک مسابقه ورزشی بدهید؟ مغز شما نیز دقیقاً مانند عضلاتتان نیاز به تمرین روزانه دارد تا عملکردان به طور مستمر بهتر شود. درواقع شباهتی که بین عضلات و مغز انسان وجود دارد این است که تمرینات سبب می‌شود تا به عملکرد آن بهتر شود، گسترش پیدا کند و ظرفیتان افزایش پیدا کند.

چرا اصلاً مهم است که ذهن ما فعال باشد؟

 • می‌تواند خلاقیت ما را به دو برابر افزایش دهد
 • تأثیر زوال عقل و کاهش آن بر اثر افزایش سن را کم می‌کند
 • تمامی عملکردهای فیزیکی را بهبود می‌بخشد
 • تا 70% تصمیم گیری‌های بهترین انجام می‌دهد

 

» تقویت قدرت ذهن با رویکردهای جدید

تکرار همان مرگ زودرس است. شاید شما نفس بکشید و زنده باشید اما زندگی نمی‌کنید. انجام کارهای تکراری بودن هیچ نوآوری سبب می‌شود تا مغز شما نیز همه کار را به بخش ناخودآگاه خود بسپارد و عملاً خاموش شود.مانند هواپیمایی که در حالت پرواز خودکار باشد. در این صورت خلبان آن می‌تواند پیشرفت کند؟

همان‌طور که در مقاله‌ی خواندنی فلسفه‌ی درد خواندید هر چالشی انسان را بزرگ‌تر می‌کند. مغز انسان اصولاً برای انجام کارهای جدید و رفع مشکلات و معماها ساخته شده است. شاید شنیده باشید که انسان از تنها 10% مغزش استفاده می‌کند. این حرف را به این دلیل می‌زنند که مغز انسان زمانی که فقط کارهای تکراری انجام می‌دهد غیر فعال می‌شود و ناخودآگاه ذهن آن را انجام می‌دهد.

بدترین حالت برای مغز همین حالت است. پس شما نیاز دارید که مدام یک چالش برایان به وجود بیاورید تا همچنان فعال باقی بماند. اما لزوماً این چالش‌ها قرار نیست به یک اختراع بزرگ خطم شود. بلکه تغییرات می‌تواند از کارهای بسیار کوچک شروع شود. پس در قدم اول تمرین از کارهای زیر شروع کنید:

 • نوشتن با دست مخالف
 • تغییر مسیر رفت و آمد روزانه
 • گوش یا دیدن فیلم و موسیقی در سبکی کاملاً خلاف علاقه‌تان
 • ملاقات با افراد جدید
 • بازدید از اماکن جدید

 

»‌ برقراری ارتباط اجتماعی (در دنیای واقعی)

ارتباط از طریق اینستاگرام، تلگرام کمک چندانی در به‌کارگیری مغزتان نمی‌کند. اما ارتباط رو در رو و صحبت کردن با کسی که جلوی شما نشسته است سبب می‌شود تا مغز شما مجبور شود تمام حواس 5 گانه شما را در اختیار بگیرید، آن‌ها را هماهنگ کند و از همه جوانب موقعیت مورد نظر را کنترل کند.

مثلاً وقتی با کسی رو در رو صحبت می‌کنیم، اگر از حرفش ناراحت شویم مغز شما برای متوجه کردن فرد روبه رو، لحن صدا را عوض می‌کند، حالت نشستن را تغییر می‌دهد و صورت شما به طرف مقابل میگویید که ناراحت شده. حتی چشمانتان غمگین می‌شوند. در ارتباط مجازی ما تمام این‌ها را مخفی می‌کنیم. شاید همین حالا بگویید که اتفاقاً بهتر است که می‌شود خیلی چیزها را مخفی کرد. ولی در واقعیت این‌طور نیست.

در ارتباط مجازی مغز شما فقط روی یک سری جواب تمرکز می‌کند. در حالی که در برخورد رو در رو مغزتان باید تمام حرکات بدن شمارا کنترل کند. همین کار ساده به فعال‌تر شدن مغز و اجتماعی‌تر شدن فرد کمک می‌کند. برای رفع این معضل در قدم اول چند کار زیر را انجام دهید:

 • اگر امکان برقراری ارتباط رو در رو همیشه وجود ندارد سعی کنید بجای پیام دادن لا اقل تماس تلفنی بگیرید
 • در هفته یکبار با دوستان خود جمع شوید و رو در رو صحبت کنید.
 • هیچ وقت بحث‌های مهم و حرف‌های اصلی را با پیام نزنید و آن را موکول به دیدار رو در رو کنید.

 

 

» معما حل کنید

همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم. مغز ما از چالش تغذیه می‌کند. یعنی نیاز دارد که شما یک مشکل در زندگی، کار و یا درس‌هایتان داشته باشید تا او وارد عمل شود. تمام سیستم خود را به کار بگیرد تا آن را مرحله به مرحله حل کند. این تمرین‌های ساده قدرت ذهن شما را به شدت افزایش خواهد داد.

انسان بدون فکر کردن هیچ چیز نیست. همین فکر کردن به رفع چالش‌ها سبب پدید آمدن تمامی اختراعات بشری شده که از همه موجودات زنده ضعیف‌تر است. پس اگر می‌خواهید در اوج جوانی مغز شما شروع به پیر شدن نکند، باید هر روز یک چالش قابل حل در زندگی داشته باشید.

سازمان بهداشت آمریکا اعلام کرد استفاده از جی پی اس سبب شده تا نسل جدید 5% بیشتر به زوال عقل مبتلا شوند، آن‌ها پیشنهاد داده‌اند که در حد امکان بجای استفاده از جی پی اس سعی کنید مسیر را خودتان با پرسیدن از دیگران، فکر کردن و استفاده از تابلوها پیدا کنید.

درواقع موضوع این است که امروزه ما کمتر فکر می‌کنیم و فکر کردن را به تکنولوژی سپرده‌ایم. برای حل این قدم سعی کنید از کارهای ساده‌ای استفاده کنید که مغز شما را به چالش بکشد. پس کارهایی زیر را به طور روزانه انجام دهید:

 • شطرنج
 • روبیک
 • بازی‌های کارتی
 • بازی‌های ویدئویی
 • سودوکو

 

» یادگیری دائمی

مغز انسان شبکه‌ای پیچیده از نورون‌هایی است که بین بخش‌های مختلف مانند پل ارتباط برقرار کرده‌اند. هرچه وضعیت این نورون‌ها بهتر و بیشتر باشد، قدرت ذهن شما بیشتر خواهد بود. اما این نورون‌ها چطور ایجاد می‌شوند؟ یکی از ساده‌ترین راه ایجاد نورون‌های مغزی آموزش دیدن است.

یادگیری پیوسته می‌تواند به خلق هرچه بیشتر نورون‌ها کمک کند. حالا اگر شما بتوانید کی برنامه مدون یادگیری داشته باشید که با نظم و به صورت دائمی آن را طی کنید بهترین لطف را به مغز خود کرده‌اید. بهترین روش برای این کار یادگیری یک مبحث مهم مانند زبان خارجی است. تحقیقات نشان داده است که افرادی که یک یا چند زبان خارجی را یاد می‌گیرند تا 70% کمتر دچار آلزایمر خواهند شد.

 

» برای تقویت قدرت ذهن باید ورزش کنید

فکر می‌کنید که ورزش کردن فقط باعث تقویت عضلات شما می‌شود؟
درواقع ورزش کردن سبب رها شدن مواد شیمیایی در مغز می‌شود که به تقویت سلول‌های عصبی آن می‌انجامد.

در اصل ورزش جریان رسیدن خون به مغز شما را تسهیل می‌کند. تحقیقات نشان داده کسانی که حداقل 30 دقیقه در روز ورزش می‌کنند به مراتب می‌توانند در زندگی تصمیمات بهتر و سریع‌تری بگیرند.

همچنین ورزش سبب بهبود و رشد هرچه بیشتر نورون‌های مغز می‌شود و در نهایت از خطر ایجاد سکته مغزی زودرس نیز جلوگیری می‌کند.

همچنین ورزش کردن می‌تواند تأثیر کاملاً مستقیمی بر یادگیری فرد داشته باشد. برای همین شما اگر اهل ورزش نیستید اما می‌خواهید مغزی سالم داشته باشید ابتدا باید از پیاده روی سریع شروع کنید

. در روز حداقل بخشی از مسیر را نزدیک به 30 دقیقه پیاده طی کنید. در داخل منزل برخی از حرکات ورزشی آسان را انجام دهید. و در نهایت در صورت امکان 2-3 بار در هفته به باشگاه ورزشی بروید.

اما ورزش‌های مخصوصی که به طور مستقیم روی استفاده از قدرت ذهن شما تأثیر می‌گذارد هم وجود دارد. بهترین آنها یوگا است. فواید یوگا برای مغز شامل ترشح مواد شیمیایی مفید مانند بوتیریک گاما آمینو، دوپامین و سروتونین می‌شود همچنین سبب می‌شود تا ماده مضر کورتیزول در مغزتان کاهش یابد که در کنترل استرس و اضطراب بسیار مفید است.

همچنین تحقیقاتی به وسیله اسکن مغزی نشان می‌دهد افرادی که به طور مداوم یوگا کار می‌کنند، مغزشان گسترش می‌یابد. پس اگر شما به دنبال این هستید که از قدرت ذهن خود برای کارهای بزرگتان استفاده کنید. باید حتماً یوگا بخشی از زندگی شما باشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم که دو بار در روز این ورزش را انجام دهید. یکی در هنگام طلوع آفتاب، تا بتوانید از آن انرژی بگیرید، سرحال شوید، مغزتان فعال شود و ادامه روز را بهتر کار کنید. و دیگری هنگام غروب آفتاب و زمانی که از سرکار به خانه برمی‌گردید تا یوگا مغز شما را آرام کند.

این  مقاله را در این زمینه بخوانید: تکنیک های ساده اما قدرتمند یوگا برای رهایی از استرس و افزایش تمرکز

 

شاید شما در ابتدا گمان می‌کردید برای استفاده از قدرت ذهن باید کارهای خارق العاده انجام دهید. اما باور کنید که نیازی نیست. در شروع اگر شما به طور مداوم و منظم 3 ماه آینده را به انجام همین 5 مورد بالا اختصاص دهید. خواهید دید که چقدر قدرت ذهن شما بیشتر شده و تا چه میزان کارهایتان را بهتر انجام می‌دهید.

مهم این است که اهمیت کنترل گرفتن مغز خود را بدانید. زیرا ذهن انسان مانند یک چاقوی دو لبه است. اگر شما از آن استفاده بهینه نکنید می‌تواند باعث بروز مشکلات بزرگی در زندگی شما شود. زیرا مغز انسان به طور طبیعی برای حفاظت از شما گرایش منفی دارد. احتیاط می‌کند و کم کم ترس را بر شما حاکم می‌کند و نمی‌گذارد عملکرد خوبی داشته باشید.

اگر می‌خواهید ذهن شما بجای دشمنی با شما در راه موفقیت به شما کمک کند
باید کنترل آن را برعهده بگیرید و مسیر شما از همین چند نکته بالا شروع می‌شود.


در همین زمینه بخوانید:

 

 

16 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  خیلی عالی بود از همه شما ممنونم

 2. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

  سلام ایا مغز انسان روی بدن انسان با فکر خوب ومثبت معجزه میکند البته اگریکم مشکل داشته باشد من بگم من هیچ مشکلی ندارم مغزم ان قسمت بدنم رو درمان میکنه

 3. کاربر سوخت جت نش می‌گوید

  پیشنهاد من اینه که برای مثال ها گزینه برنامه نویسی رو در ابتدا اضافه کنید .
  برنامه نویسی
  شطرنج
  روبیک
  بازی‌های کارتی
  بازی‌های ویدئویی
  سودوکو

 4. کاربر سوخت جت adis می‌گوید

  سلام ایا درضمیرناخوداگاه تا ب زبون نیاریم یا خیلی متمرکز نشیم ناخوداگاه انجام میده درمورد کنترل

 5. کاربر سوخت جت چ می‌گوید

  من تا الان تقریبا 8،9 بار کسب و کار راه انداختمو شکست خوردم ولی هنوز نا امید نشدم. یعنی باید تا 21 کار صبر کنم رفیق؟

 6. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  عالی بود قدرت ذهن تاثیر زیادی بر عملکرد داره و متاسفانه من زود عصبی میشم و زیاد مغزم سر چیزهای کوچک درگیر میشه با اینکه ورزشکارم و یک بوکسور هستم و قدرت ذهنم ضعیف هست و خیلی جاها مانع پیشرفتم شده

 7. کاربر سوخت جت از می‌گوید

  ممنون عالی بود

 8. کاربر سوخت جت ahra می‌گوید

  سلام من قدرت تخیل خیلی بالایی دارم وگاهی اوقات خیلی اتفاق هاروقبل از اینکه اتفاق بیفته احساس میکنم وگاهی اوقات تلپاتی های ذهنی هم روی دیگران اثر میزاره امانمیدونم باید چه جوری انجام بدم میشه رااهنماییم کنید

 9. کاربر سوخت جت نه می‌گوید

  عالی

 10. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  خیلی عالی بود

 11. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  سلام ممنون از این مقاله ی متفاوت و همچنین مفیدتون

 12. کاربر سوخت جت zaei می‌گوید

  من اعتقاددارم که قدرت ذهن خیلی زیاد است و ما درصد کمی از آن را استفاده میکنیم .وراحت طلبی ما باعث شکست میشود .

 13. کاربر سوخت جت قی می‌گوید

  درود بر شما ، میتونم بگم مطالبی رو که زحمت میکشید و استخراج میکنید و در دسترس ما قرار میدهید بسیار سودمند و کاربردی است ، حداقلش اینه که افکار منفی و استرس از ذهن من میره بیرون.
  سپاس از زحمتی که میکشید

 14. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  فوق العاده بود

  1. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

   شما عالی هستین

 15. کاربر سوخت جت ثه می‌گوید

  چقدر گاهی بدنمون رو دست کم میگیریم …

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**