پرونده ای برای خلاقیت – گشایش دریچه پنهان مغز (اپیزود اول)

جادویی افزایش خلاقیت مغز چگونه انجام می پذیرد ؟

در دنیا واژه ای وجود دارد به نام «خلاقیت» اما اغلب برای ما ناملموس و نامانوس است این واژه؛ در سری جدید نوشته های «پرونده ای برای خلاقیت، قصد داریم به شیوه کاربردی و آسان قوه خلاقیت را در شما پرورش دهیم و تکنیک های کاربردی برای افزایش خلاقیت به شما آموزش دهیم.

معجزه ای درون همه ی ما انسان ها قرار دارد  که همه ی ما به سادگی از کنار آن میگذریم…
معجزه ای که هر لحظه در حال روی دادن است ولی ما متوجه نمیشویم چون هیچگاه از این معجزه استفاده نمیکنیم. این معجزه الهی مغز نام دارد.

مغز کنترل زندگی ما را در دست دارد !
درواقع مغز خود ماست؛ برای درک بهتر  از ساختار مغز ابتدا از تقسیم بندی ذهن استفاده میکنم . مغز انسان دارای دو قسمن کلی است که اگر آنرا عمودی از وسط به دو نیم تقسیم کنیم، آن را قسمت چپ و راست مغز مینامیم.

قسمت چپ مغز محل تحلیل ها و عمل های منطقی ذهن است. کنترل قضاوت ها ، نگرش ها، حرف زدن و تمام ابزار آلات تحلیلی ما در این قسمت ذهن قرار دارد. قسمت دیگر مغز که سمت راست آن است محل بروز علایق، خلاقیت ها، تحلیل های احساسی ، هنر ها ، ایده ها است. در واقع بعد احساسی ذهن انسان قسمت راست مغز اوست و سرنوشت ساز ترین قسمت ذهن  برای انسان که در طول زندگی کم و بیش از آن استفاده میکند، بخش خلاقیت هاست.

خلاقیت یکی از عوامل تمایز انسان ها از همدیگر است. ممکن است خلاقیتی کوچک زندگی انسانی را تغییر دهد. اما باور جمعی که در بین همه ی ما وجود دارد این است که خلاقیت نوعی استعداد است که توسط خداوند به انسان داده میشود.

انسان های خلاق به نوعی نظر کرده خداوند هستند و اوست که این خلاقیت را به آنها داده است.
اما باید گفت که این فرض از بیخ و بن غلط است ! در ادامه متوجه این موضوع خواهید شد که عامل به وجود آورنده خلاقیت در انسان خود اوست…

به عقیده تادائو آندو، معمار خودآموخته و برجسته ژاپنی، خلاقیت یعنی… :

“خلاقيت حقيقي كل زندگي را در بر مي گيرد و به وسيله ي ابزارهايي از شهود بيان مي شود
كه فراسوي منطق و آن چيزي است كه زبانهاي ديگر قادر به ابراز آن هستند.”

اما… تا به حال فکر کردید واقعا خلاقیت چیست؟
خلاقیت درواقع توانایی تفکر به روش های بدیع و جدید برای حل مشکلات و یا تسریع در حل آنهاست.

برای ایجاد خلاقیت در ذهن انسان باید قسمت های مختلفی در ذهن به صورت هماهنگ باهم کار کنند تا نتیجه آن تبدیل به خلاقیت شود.محققان دریافته اند که هر چه این قسمت ها به صورت هماهنگ تری باهم عمل کنند نتیجه بهتری نیز حاصل میشود. درواقع خلاقیت مانند یک ماهیچه است، هرچه بیشتر از آن استفاده شود، آن قسمت هایی که ذکر شد هماهنگ تر باهم کار میکنند.

همه چیز این دنیا با تمرین حاصل میشود از جمله خلاقیت، هرچه تمرین بیشتری کنید ماهیچه های فکری شما بیشتر به کار می افتد. همانطور که گفتیم برای ایجاد خلاقیت باید قسمت های مختلف مغز (از جمله قسمت هایی در سمت چپ) بکار بیفتد و هماهنگ شود؛ پس تقویت مغز و قسمت های مختلف آن مهمترین موضوع و تمرین در راه  خلاق شدن است.

برای خلاق تر شدن تان، باید این تمرین هایی که در ادامه ذکر میکنیم جدی بگیرید. زیرا فقط در این صورت میتوانید تبدیل به انسانی خلاق با تفکری خلاق شوید. در اهمیت خلاقیت همین بس که افلاطون بزرگ گفته است:

“آنچه سبب شود كه نيستي صورت هستي به خود گيرد، آفرينش و خلاقيت است.
از اين رو همه هنرها آفريدن است و استادان و هنرمندان همه خلاق و آفرينش گرند.”

اما این تمرین های ذهنی درواقع چگونه تمریناتی هستند؟
چه موقع باید این تمرین هارا انجام داد؟ تمرینات تقویت مغز و فکر خلاق را باید تا چه مدت ادامه داد؟

اگر میخواهید از دیگران متفاوت باشید، خلاق باشید!

در این سری مقالات، ما هربار تکنیک هایی برای افزایش قدرت خلق و خلاقیت شما به شما معرفی میکنیم که با تمرین هایی در هر اپیزود برای شما قرار دادیم، ماهیچه خلاقیت شما هربار ورزیده تر میشوند.
پس، اگر به دنبال خلق چیزهایی جدید هستید، به دنبال ایده های خلاقانه هستید، میخواهید دنیا را طوری دیگر ببینید؛‌ شما به چیزی با نام «خلاقیت» نیاز دارید که در این سری مقالات آنرا بدست می آورید یا به صورت حرفه ای آنرا تقویت میکنید…

 

اسکات آدام

 

همانطور که گفتیم برای ایجاد خلاقیت باید اتبدا کل مغز تقویت شود.
قسمت هایی از جمله بعد تحلیلی و ریاضی ذهن، تمرکز، بعد احساسی، حافظه کوتاه مدت شما و بسیاری قسمت دیگر !

13 تکنیک ویژه برای افزایش خلاقیت مغز

1.از جدول ها و بازی های فکری استفاده کنید.

راه بسیار ساده ای که میتوانید قسمت تحلیلی و حافظه خود را تقویت کنید استفاده از بازی های فکری و جداول است. جدول هایی نظیر سودوکو و یا جدول هایی که در روزنامه و مجلات وجود دارد.  این نوع جداول و بازی ها ذهن شما را وادار به کارکردن و تفکر میکند. فشار را روی ذهن برای حل مشکلات بازی زیاد میکند و میتواند روی قسمت های تحلیلی ذهن تاثیر بگذارد . تمرین مکرر و حل روزانه این بازی ها و جداول در ساعات بیکاری وقتی از شما نمیگیرد و باعث تقویت ذهن نیز میشود.

 1. حفظ کردن

این روش بسیار ساده رواقع تقویت کننده حافظه کوتاه مدت ذهن میباشد . حفظ کردن مطالب را به روش های مختلف انجام دهید. از موضوعات مورد علاقه برای حفظ کردن استفاده کنید. مثلا ده عدد متفاوت را پشت سر حفظ کرده و بگویید، بار بعد به صورت برعکس آن را حفظ کنید. یا از متون استفاده کنید. خوشبختانه به لطف سیستم آموزشی فوق العاده(!!!) نظام آموزشی ما با این شیوه حفظ کردن به خوبی آشنا هستیم. شعری را حفظ کنید هرچند کوتاه؛ متن زیبایی را حفظ کنید و این حفظ کردن به دلیل اینکه هدف شما از حفظ کردن آن تقویت خود است و مطالبی که حفظ شد مطالب مورد علاقه؛ بعد از مدتی ذهن شما تقویت خواهد شد.خصوصا حافظه کوتاه مدت.
در همین زمینه، پیشنهاد میکنیم این نوشته را حتما بخوانید.

 1. بسنده نکردن به یک جواب و راه حل

مسئله هایی را پیدا کنید یا برای خود مسئله هایی بسازید و راه های مختلفی را برای رسیدن به پاسخ امتحان کنید. به یک جواب قانع نشوید. اگر مسئله ای که طرح میکنید مثلا در بعد کسب و کار باشد به و مسئله رساندن یک محصول به دست مشتری به روش های گوناگون باشد هیچگاه قانع به یک پاسخ برای مسئله خود نشوید. از راه های مختلف آن را امتحان کنید تا به پاسخ خود برسید. این گونه تمارین یکی از اثرگذارترین تمرین ها در راه خلاق شدن است. زیرا تمام تمرکز شما صرف به کارگیری راه حل برای بهترین پاسخ میشود.

4.برای تصمیم ها و واقداماتتان استدلال و منطق بیاورید

همیشه سعی کنید برای تصمیم های مورد نظرتان استدلال های منطقی قوی بیاورید. این موضوع میتواند به قوه ی استدلال شما برای نتایج بهتر کمک کند. علاوه بر این صحیح یا نادرست بودن تصمیمات خودتان را بررسی میکنید. ذهنتان را نیز تقویت کرده اید . دقیقا یک معادله ی برد برد عالی. هم شما راضی و هم مغز شما!

 1. بروز باشید

بروز بودن و سعی در کسب اطلاعات مناسب و خوراک های مغزی بسیار مهم است. اینکه این اطلاعات در زندگی به چه کارشما می آید مورد بحث نیست. بلکه این موضوع مهم است که این اطلاعات برای ذهن شما بسیار مناسب باشد. یعنی شما را همیشه بروز نگه دارد و از منابع و اطلاعات جدیدی که هر روز منتشر میشود اطلاع پیدا کند. بروز بودن هم در تقویت ذهن نقش بسزایی را ایفا میکند.ممکن است همین فردا راه جدیدی را برای حل مشکلات خود در این اطلاعات بیابید یا تمارینی جدید برای تقویت ذهن!

 1. تقویت بعد احساسی

روزتان را با محبت به یک نفر خاص شروع کنید. یا با عملی احساسی. عملی که به شما احساس بسیار بهتری برای ادامه فعالیت هایتان بدهد. یکی از مهمترین قسمت های ذهن بعد احساسی است که باید توجه ویژه ای به آن شود. تا آن جا که میتوانید سعی کنید در آرامش احساسی به سر ببرید. روز به روز با اعمال مختلف و اکثرا ساده این بُعد را تقویت کنید.محبت، آرامش، بو کردن یک گل، انجام یک کار خیریه ای و…. را میتوان از جمله کارهایی نام برد که احساس شما را تقویت میکند. خود شما بهتر میدانید احساستان به چه کار هایی تقویت میشود. پس لطفا انجامش دهید.

 

استیو جابز و خلاقیت
استیو جابز و خلاقیت

 

 1. تمرکز

هر کاری را که انجام میدهید سعی کنید در نهایت تمرکز آن را انجام دهید و اجازه انحراف ذهن به موضوعات مهم را ندهید. شاید با خود بگویید تمرکز چگونه ذهن مرا تقویت میکند؟ باید بگویم تمرکز تقویت کننده دید شما روی یک موضوع است. توجه شما را روی موضوعات افزایش میدهد. اگر در حال ایده پردازی و یا خلاقیت بر روی ایده تمرکز نداشته باشید همه چیز از بین میرود. خیلی ساده نیست تمرکز و راه ندادن افکار مزاحم اما این امر با تمرین و ممارست حاصل میشود. ذهنتان را با تمرکز منعطف به یک موضوع کنید تا بتوانید در مورد آن موضوع خلاق باشید.

8.آموختن و نوشتن

مهمترین راه تقویت ذهن آموختن است. همیشه سعی در تقویت سطح آموزشیتان داشته باشید. آموزش مناسب خوراک ذهنی خوبی را برای شما مهیا میکند،آموختن یک زبان جدید، یک علم جدید، تحقیق درباره یک موضوع متفاوت . راهی که نویسنده از آن استفاده بسیار میکند نوشتن است. نویسندگی تمام قسمت های مختلف ذهن را به حرکت در می آورد و سعی میکند تمام قسمت ها را با هم هماهنگ کند. نترسید و بنویسید . قرار نیست اگر هدفتان چیز دیگر است نویسنده شوید. کافیست یک داستان کوتاه بنویسید تا ذهنتان را فعال نگه دارد.

راه های مختلفی برای تقویت ذهن وجود دارد که ما به مهمترین موارد اشاره کردیم . اما برای مطالعه بیشتر و آَشنایی با این موارد ساده ولی کاربردی میتوانیم موارد زیر را نام ببریم:

 1. خواب سالم و به موقع

 2. تغذیه مناسب

 3. چُرت روزانه

 4. شوخ بودن و ساخت لطیف ها

 5. و…

در این مقاله تمام سعی ما این بود که به شما بگوییم همه چیز در تمرین کردن موضوعات مختلف خلاصه میشود.
تمرین و تمرین و تمرین…

تا میتوانید به این تمرینات ادامه دهید. سعی شده از مطالب بسیار ساده در تهیه این اپیزود استفاده شود تا کاربرد آن نیز راحت باشد. در اپیزود های بعد به خلاقیت های فردی و گروهی و همینطور تکنیک های خلاقانه میپردازیم. از تجارت و کسب و کار نیز استفاده خواهیم کرد تا برای ایده پردازی هایمان قالب خوبی داشته باشیم. پس اپیزود های بعد را از دست ندهید…
[/restrict]

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  عالی بود به شدت مدتی هست که احساس میکنم اصلا نمیتونم از مغزم کار بکشم حتی یه کتاب ساده نمیتونم بخونم
  ولی الان احساس خوبی دارم

 2. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  پسرم بعلت تصادف و ضربه شدید به سمت راست مغز و کما در نهایت تکلم و ایده و قضاوت و تحلیل و حافظه کوتاه مدت ۹۰ درصد کم شده . ما با کاردرمانی و بازیهای فکری و حفظ کردن و بالعکس نوشتن و خوندن تونستیم به حدود ۴۰ درصد برسونیم . فقط نسنجیده حرف زدنش رو نمیدونم دقیقا چه کاری براش بهتره

 3. کاربر سوخت جت d.sh می‌گوید

  عالی بود متشکرم

 4. کاربر سوخت جت ox91 می‌گوید

  خیلی عالیه .. همه مطالبتون فوق العاده هس..زود زود اپدیت کنید.فایل های صوتی کوتاه خیلی خوب میشه..مثلا برای همین متن اگه فایل صوتی 5 دقیقه باشه که همین متن رو بخونه عالی میشه..بیرون راحت میشه گوش کرد

 5. کاربر سوخت جت riai می‌گوید

  سلام به دوستان عزیزم در پروژه ، فقط یه سوال، چرا پروژه به صورت سمینار در مراکز استانها شروع به کار نمیکنه ؟

 6. کاربر سوخت جت an75 می‌گوید

  باسلام ضمن عرض تبریک سال نوحضور تک تک اعضای محترم پروژه سوخت وتشکر از ارائه مطالب خوبتان .ضمنا فایلها کامل باز نمیشود مطلبی که مینویسد برای مشاهده کامل مطلب عضو پروژه سوخت شوید در حالیکه قبل از سال اینطوری نبود با تشکر ARMAN 75

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**