پرونده ای برای خلاقیت – گشایش دریچه پنهان مغز (اپیزود اول)

در دنیا واژه ای وجود دارد به نام «خلاقیت» اما اغلب برای ما ناملموس و نامانوس است این واژه؛ در سری جدید نوشته های «پرونده ای برای خلاقیت، قصد داریم به شیوه کاربردی و آسان قوه خلاقیت را در شما پرورش دهیم و تکنیک های کاربردی برای افزایش خلاقیت به شما آموزش دهیم.

معجزه ای درون همه ی ما انسان ها قرار دارد  که همه ی ما به سادگی از کنار آن میگذریم…
معجزه ای که هر لحظه در حال روی دادن است ولی ما متوجه نمیشویم چون هیچگاه از این معجزه استفاده نمیکنیم. این معجزه الهی مغز نام دارد.

مغز کنترل زندگی ما را در دست دارد !
درواقع مغز خود ماست؛ برای درک بهتر  از ساختار مغز ابتدا از تقسیم بندی ذهن استفاده میکنم . مغز انسان دارای دو قسمن کلی است که اگر آنرا عمودی از وسط به دو نیم تقسیم کنیم، آن را قسمت چپ و راست مغز مینامیم.

قسمت چپ مغز محل تحلیل ها و عمل های منطقی ذهن است. کنترل قضاوت ها ، نگرش ها، حرف زدن و تمام ابزار آلات تحلیلی ما در این قسمت ذهن قرار دارد. قسمت دیگر مغز که سمت راست آن است محل بروز علایق، خلاقیت ها، تحلیل های احساسی ، هنر ها ، ایده ها است. در واقع بعد احساسی ذهن انسان قسمت راست مغز اوست و سرنوشت ساز ترین قسمت ذهن  برای انسان که در طول زندگی کم و بیش از آن استفاده میکند، بخش خلاقیت هاست.

خلاقیت یکی از عوامل تمایز انسان ها از همدیگر است. ممکن است خلاقیتی کوچک زندگی انسانی را تغییر دهد. اما باور جمعی که در بین همه ی ما وجود دارد این است که خلاقیت نوعی استعداد است که توسط خداوند به انسان داده میشود.

انسان های خلاق به نوعی نظر کرده خداوند هستند و اوست که این خلاقیت را به آنها داده است.
اما باید گفت که این فرض از بیخ و بن غلط است ! در ادامه متوجه این موضوع خواهید شد که عامل به وجود آورنده خلاقیت در انسان خود اوست…

به عقیده تادائو آندو، معمار خودآموخته و برجسته ژاپنی، خلاقیت یعنی… :

“خلاقیت حقیقی کل زندگی را در بر می گیرد و به وسیله ی ابزارهایی از شهود بیان می شود
که فراسوی منطق و آن چیزی است که زبانهای دیگر قادر به ابراز آن هستند.”

اما… تا به حال فکر کردید واقعا خلاقیت چیست؟
خلاقیت درواقع توانایی تفکر به روش های بدیع و جدید برای حل مشکلات و یا تسریع در حل آنهاست.

برای ایجاد خلاقیت در ذهن انسان باید قسمت های مختلفی در ذهن به صورت هماهنگ باهم کار کنند تا نتیجه آن تبدیل به خلاقیت شود.محققان دریافته اند که هر چه این قسمت ها به صورت هماهنگ تری باهم عمل کنند نتیجه بهتری نیز حاصل میشود. درواقع خلاقیت مانند یک ماهیچه است، هرچه بیشتر از آن استفاده شود، آن قسمت هایی که ذکر شد هماهنگ تر باهم کار میکنند.

همه چیز این دنیا با تمرین حاصل میشود از جمله خلاقیت، هرچه تمرین بیشتری کنید ماهیچه های فکری شما بیشتر به کار می افتد. همانطور که گفتیم برای ایجاد خلاقیت باید قسمت های مختلف مغز (از جمله قسمت هایی در سمت چپ) بکار بیفتد و هماهنگ شود؛ پس تقویت مغز و قسمت های مختلف آن مهمترین موضوع و تمرین در راه  خلاق شدن است.

برای خلاق تر شدن تان، باید این تمرین هایی که در ادامه ذکر میکنیم جدی بگیرید. زیرا فقط در این صورت میتوانید تبدیل به انسانی خلاق با تفکری خلاق شوید. در اهمیت خلاقیت همین بس که افلاطون بزرگ گفته است:

“آنچه سبب شود که نیستی صورت هستی به خود گیرد، آفرینش و خلاقیت است.
از این رو همه هنرها آفریدن است و استادان و هنرمندان همه خلاق و آفرینش گرند.”

اما این تمرین های ذهنی درواقع چگونه تمریناتی هستند؟
چه موقع باید این تمرین هارا انجام داد؟ تمرینات تقویت مغز و فکر خلاق را باید تا چه مدت ادامه داد؟

اگر میخواهید از دیگران متفاوت باشید، خلاق باشید!

در این سری مقالات، ما هربار تکنیک هایی برای افزایش قدرت خلق و خلاقیت شما به شما معرفی میکنیم که با تمرین هایی در هر اپیزود برای شما قرار دادیم، ماهیچه خلاقیت شما هربار ورزیده تر میشوند.
پس، اگر به دنبال خلق چیزهایی جدید هستید، به دنبال ایده های خلاقانه هستید، میخواهید دنیا را طوری دیگر ببینید؛‌ شما به چیزی با نام «خلاقیت» نیاز دارید که در این سری مقالات آنرا بدست می آورید یا به صورت حرفه ای آنرا تقویت میکنید…

 

اسکات آدام

 

همانطور که گفتیم برای ایجاد خلاقیت باید اتبدا کل مغز تقویت شود.
قسمت هایی از جمله بعد تحلیلی و ریاضی ذهن، تمرکز، بعد احساسی، حافظه کوتاه مدت شما و بسیاری قسمت دیگر !

در ادامه تمرین هایی را نام میبریم که نقش بسزایی در تقویت ذهن شما دارد :

این یک محتوای ویژه است!

60% تخفیف اشتراک یکساله

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. majid.sh می گوید

  عالی بود متشکرم

 2. wolf_fox91 می گوید

  خیلی عالیه .. همه مطالبتون فوق العاده هس..زود زود اپدیت کنید.فایل های صوتی کوتاه خیلی خوب میشه..مثلا برای همین متن اگه فایل صوتی 5 دقیقه باشه که همین متن رو بخونه عالی میشه..بیرون راحت میشه گوش کرد

 3. mehdi.ariai می گوید

  سلام به دوستان عزیزم در پروژه ، فقط یه سوال، چرا پروژه به صورت سمینار در مراکز استانها شروع به کار نمیکنه ؟

 4. arman75 می گوید

  باسلام ضمن عرض تبریک سال نوحضور تک تک اعضای محترم پروژه سوخت وتشکر از ارائه مطالب خوبتان .ضمنا فایلها کامل باز نمیشود مطلبی که مینویسد برای مشاهده کامل مطلب عضو پروژه سوخت شوید در حالیکه قبل از سال اینطوری نبود با تشکر ARMAN 75

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**