افزایش 80%-ی بهره وری به کمک این سه تکنیک انقلابی

با ورود تکنولوژی به زندگی ما انسان ها، تصور اکثر مردم این بود که کارهای بیشتری را در زمان کمتری بتوانیم انجام دهیم و این نوید دنیا تکنولوژیکی بود…

اما قبلا در اینجا خواندید این یک پارادوکس شناخته شده است که تکنولوژی کار ما انسان ها را ساده تر میکند و بهره وری ما را افزایش میدهد !

درحالی که اکثر اوقات برعکس کار میکند؛
نه تنها بهره وری ما را افزایش نمیدهد بلکه بهره وری ما را به طرز فجیعی کاهش میدهد. در حدی که اگر زندگی بدون تکنولوژی بود، طی تحقیقات دانشگاه MIT شما بهره وری بیش از 120% داشتید ! این عددی بس بزرگ برای این ادعا است اما چطور؟

خب کافیست خودمان نتیجه بگیریم؛
فرض کنید شما حداقل 5 دوست صمیمی، یا 5 نفر دوست و آشنا و فامیل و … دارید که میتوانند به شما دسترسی داشته باشند (درحالی که این عدد در دنیای واقعی 22 است، هرفردی 22 نفر را در دایره ارتباطات نزدیک خود دارد : پدر، مادر، فرزند، دوست، همکار و …)

خب، حالا فرض کنید این افراد بخواهند با شما ارتباط برقرار کنند.
به لطف شبکه های اجتماعی امروزه که سازندگان آن سعی دارند تا حد ممکن استفاده از آنرا برای ما آسان تر کنند، به نظر شما این 5 نفر چند راه ارتباطی با شما خواهند داشت؟

این 5 نفر میتوانند از طریق شماره ثابت محل کار، شماره موبایل شما، پیامک، ایمیل، شبکه های اجتماعی و برنامه های مختلف که سرجمع به صورت میانگین به هر فرد عادی در دنیای امروز حداقل 12 راه دسترسی وجود دارد؛

خب این تازه اول کار است !
شما باید 12 را ضرب در 5 نفر کنید… یعنی احتمال دارد از 60 طریق، افرادی که می شناسید در طول روز با شما در ارتباط باشند. خب پس چه زمانی میخواهید تمرکز کنید؟ هربار یکی از این 60 ارتباط صورت بگیرد تمرکز شما به صورت کامل از بین خواهد رفت.

قبلا در این مقاله اختصاصی، راه های افزایش بهره وری را گفتیم؛
اما در این مقاله میخواهیم به شما فقط سه راهکار ساده آموزش بدیم که فقط و فقط رعایت آنها بهره وری شما را تا 80% افزایش میدهد !

 

پیتر دراکر
پیتر دراکر

 

اولین کاری که باید در طول روز انجام دهید؛
تلفن همراه تان را در بیست دقیقه ابتدای روز کاری خاموش کنید

چون اگر اینکار را نکنید، ممکن است وسوسه شوید تا پیام های دیشب یا دیروزتان را چک کنید و به لطف پیام های ساده و قابل فهم اما زیاد، شما خوراک ذهن تان را با یک سری اطلاعات بی استفاده و مزخرف پر میکنید… آن هم در بهترین زمان از روز : اول صبح !

برای خلاص شدن از شر این مصیبت، کافیست به مدت 20 دقیقه حداقل و حداکثر یک ساعت تلفن همراه تان را خاموش یا دور از دسترس تان قرار دهید و با بالاترین حد تمرکزتان کار کنید.

اگر بهره وری بالاتر از این میخواهید، در ابتدای روز قبل از شروع ساعات کاری تان، به مدت 15 الی 20 دقیقه مراقبه انجام دهید. مراقبه (یا مدیتیشین که اینجا مختصر توضیح دادیم چطور؟) به شما تمرکز وصف ناپذیری در طول روز میدهد.

 

 

دومین کار مهمی که باید انجام دهید؛
شنبه ی بدون تکنولوژی است !
این یکی از جالب ترین و تاثیرگذارترین کارهایی است که باعث میشود بهره وری شما به طرز باورنکردنی افزایش پیدا کند.

کافیست شنبه، اول روز هفته کاری را بدون هیچ وسیله تکنولوژیک سر کنید.
حتی اگر امکان دارد تلفن همراه هم استفاده نکنید، WiFi یا اینترنت استفاده نکنید و اصلا اینترنت تلفن همراه تان را خاموش کنید… هیچگونه تلگرام، واتس اپ، وایبر یا ایمو در اول روز کاری نباید باشد.

شما با این کار به خودتان و اطرافیانتان نشان میدهید اهداف شما مهم تر هستند و شما ترجیح میدهید عمده تمرکزتان را بر روی اهداف کاری تان بگذارید.
طی تحقیقاتی که انجام شده، شنبه بدون تکنولوژی اول روز کاری اروپایی ها و آمریکایی ها دوشنبه است، اما در ایران شنبه اول روز کاری است… بهره وری افراد در آن روز نزدیک به 80% افزایش پیدا کرده و نکته جالب اینکه هیچکدام از افراد احساسِ از دست دادن چیزی را در آن روز نداشتند !

 

فرانسیس آسیزی
فرانسیس آسیزی

 

سومین کار شاید دور از ذهن اما لازم و مفیدی که قرار است انجام دهید؛
اینترنت تان را قبل و بعد از ساعات کاری خاموش کنید… واقعا خاموش کنید !
فکر نکنید چون اینترنت پرسرعت دارید یا خط موبایل تان اینترنت پرسرعت 4G میگیرد پس باید خودتان را غرق در اینترنت کنید. نه، اینطور نیست… حتی خارج از ساعات کاری، فعالیت های شما تاثیر مستقیمی بر روی فعالیت هایتان و بهره وری تان در ساعت کاری میگذارد.

این یعنی شب ها قبل از خواب شما اینترنت ندارید، پس ساعات زیادی را صرف چت کردن با دوستان راجع به مسائل بیهوده یا دیدن کلیپ های خنده داری که هیچ خنده ای بر لبان شما نمی نشاند اما فقط فکر میکنید کلیپ بعدی شاید خنده دار باشد، نمیکنید.

شما چون اینترنت ندارید، سرگرمی دیگری ندارید. پس سعی میکنید خودتان را با کارهای مهم تری مشغول کنید؛ کتاب میخوانید، آهنگ گوش میدهید، با خانواده تان وقت میگذرانید، درمورد کارتان برنامه ریزی میکنید و خیلی کارهای مفیدی که فقط در صورت نبود اینترنت به ارزش آنها پی میبرید.

خب، توضیحات در همین قدر کافیست و وقت عمل است…؛
نظرتان چیست یک هفته با این سه کار پیشنهادی بگذرانید و نتیجه را ببینید؟

در زمینه بهره وری، این سه مقاله را توصیه میکنیم بخوانید :

9 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. زهرا احمدی می گوید

  عالی بود بریم که انجامش بدیم!!

 2. زانا قادرمرزی می گوید

  الان بهترین موقع برای من بود که این رو بخونم چون فقط 25روز تا کنکور مونده و کم کم احساس خستگی بهم دست داده و دو هفته رو بدون برنامه طی کردم و رو به سقوط بودم واقعا ممنونم ازتون تیم سوخت جت بخصوص از استاد سینانی

 3. mahyar morajjabi می گوید

  مقاله رو خوندم عالی و کاربردی بود . فقط یک ایراد داشت. اینکه برای کسانی مثل من که کارشون با اینترنته عملا دوری جستن از اینترنت ممکن نیست ولی من کاری که خودم عملی کردمو پیشنهاد میدم شاید کسی تونست استفاده کنه من اینترنت دارم و استفاده میکنم ولی سعی کردم تمام شبکه های تفریحی رو به روی خودم ببندم باور بکنید یا نه نگهداری بی مورد از این چنل ها یا شبکه ها فقط وقت با ارزشتونو میخوره ولی از کانال های کاری و مربوط به بیزینسم دوری نمیکنم اتفاقا هر روز چکشون میکنم با این کار وقتم خیلی آزاد تر شده و میتونم کتاب بخونم یا مثلا بیام اینجا مقالات رو بخونم و نظرمو بنویسم. خیلی شیرین تر و لذت بخش تره. حس خوبی بهم میده . پیشنهاد میکنم امتحان کنید .

 4. DR460N می گوید

  سلام و خدا قوت
  احتمال دارد از به 60 طریق افرادی = ممکن است به 60 روش افرادی
  تمرکز شما به صورت کامل از بین خواهد رفت = تمرکز شما به کلی از بین خواهد رفت
  بر لبان شما نمی نشناند = بر لبان شما نمی نشاند
  اما به نظر من نکته ای که در این مقاله نادیده گرفته شده است مساله اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی است
  آیا فردی که دچار اعتیاد به اینترنت است قادر به انجام این مراحل خواهد بود

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   با سلام و تشکر از اصلاحاتی که با گوشزد کردید؛ تمام آنها انجام شد. در رابطه با سوال شما، پاسخ خیر است.

 5. Eghbal keshmiri می گوید

  بادرودفراوان ازتيم12ceoبابت سايت كاربردي وعلمي
  راه هاي ساده ايست ولي انجام دادن اينها همانند معجزه است
  بيشتر عدم تمركزهاي ما بخاطر استفاده نابجا از اينترنت هست و يكسره دنبال وپيگير مقالات واطلاعات متنوع هستيم ولي غافل ازينكه >>>ضعيف ترين كارها بازهماز قوي ترين فكرها،قوي ترند.<<<

 6. omme می گوید

  خیلی چالش بزرگی است . میخوام امتحان کنم .

 7. Bita Kheibari می گوید

  No tech sunday میشه روز اخر هفته اما شما ترجمه کردین روز اول هفته
  خیلی خوب بود ممنون

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   سلام دوست عزیز، اصلاح شد.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**