با این روش هر ماه یک زبان خارجه یاد بگیرید (به کمک الگوی رفتاری کودکان)

یادگیری هر زبان به غیر از زبان مادری، کاری بس دشوار است ! اما؛ اگر بدانیم واقعا از نظر علمی روند یادگیری ما چطور است، شاید بارها سریع تر بتوانیم یک زبان خارجه را یادبگیریم… برای بهتر بازی کردن، باید قوانین بازی را بلد بود.

اگر تا به حال خواسته باشین یک زبان خارجه را یادبگیرید و بر آن تسلط داشته باشید، احتمالا طعم شکست، ناامیدی، سختی و حتی سردرگمی را چشیده باشید. البته عادی است، نباید سخت بگیرید. برای مثال، فرض کنید شما در اول ابتدایی، بخواهید مسائل ریاضیاتی اول دبیرستان را حل کنید. شاید شانس به یاری تان بیاید و بتوانید یک سری مسائل را با هزار زور و زحمت حل کنید، اما واقعا از سازوکار اصلی آن آگاه نیستید !

یعنی اگر مسائل دیگری به شما بدهند، شاید به همان میزان شاید بیشتر برای آنها وقت بگذارید. در حالی که اگر شیوه و روند عمومی حل آنها را بدانید، هر مسئله ای (دقت کنید :  هـــــر) را به شما بدهند میتوانید از پس آن برآیید.

یادگیری زبان جدید نیز اینچنین است.
شما میتوانید با هزار زور و زحمت 1000 لغت را به صورت روزانه 5 لغت یادبگیرید، هر ماه آنها را مرور کنید ،قوانین سخت و فرار و بی قاعده ی گرامری را یادبگیرید و بعد حرف زدن دیگران را یادبگیرید و بعد کم کم حرف بزنید و خلاصه اگر خوب عمل کنید شاید ظرف 3 یا 4 سال بر یک زبان خارجه تسلط یابید…
اما سوال اصلی اینجاست : آیا زمانی که کودک بودید نیز چنین روندی را دنبال کردید تا بر زبان مادری تان تسلط پیدا کردید؟

 

چطور یک زبان جدید یادمیگیریم؟
یادگیری زبان ،یک عمل مادرزادی است. یک غریزه انسانی است که براساس تحقیقات متعدد اثبات شده.

اگر نخواهیم وارد مباحث علمی شویم، میتوانید به دنیای اطرافتان نگاهی بیاندازید، تمام انسان ها فقط به زبانی صحبت میکنند، حیوانات هیچکدام با همدیگر مکالمه ای ندارند !

در کودکی، ما یاد میگیریم فکر کنیم، یاد میگیریم ارتباط برقرار کنیم و از راه درک مستقیم گرامر و قواعد مربوط به زبان مادری مان را فرامیگیریم. بعد از آن، هر زبان دیگری را، با ارتباط دادن مستقیم به زبان اولمان، به محیط اولمان و به درک زبان اولمان ،یاد میگیریم.

اما نکته جالب اینکه، یادگیری زبان چیزیست که از بدو تولد انجام میدهیم، روند یادگیری مشابه روندی است که از کودکی شروع کرده ایم و نوع زبان هیچ اهمیتی ندارد. حتی در زمان کودکی نیز گرامر و یادگیری کلمات برای انسان سخت بود و الان هم سخت است.

 

یادگیری یک زبان جدید، چطور؟
نظریه ای وجود دارد، مبنا بر اینکه؛ زمانی که صحبت از یادگیری زبان میشود بــالـغ بــودن تقریبا یک فاکتور بی استفاده است.

هنگامی که پا به سن میگذاریم، قابلیت پلاستیسیتگی (قابلیت ایجاد نورون و سیناپس های جدید) ذهن انسان رو به نزول می گرود در نتیجه در پیری این نزول صدمه زیادی به مغز وارد میکند و باعث اختلال های گفتاری نیز میشود. اما کودکان، به علت جوان بودن نیروی ذهنشان، قابلیت زیادی برای نورون و سیناپس سازی دارد.

نظریه ای دیگر نیز وجود دارد که بیشتر بر روی روند یادگیری بزرگسالان و کودکان تمرکز دارد تا کاهش قابلیت های مغزی.

بر طبق این نظریه ،بزرگسالان یک زبان جدید را همانطور یادمیگیرند که میخواهند مشکلاتشان را حل کنند!
کودکان ساده ترین راه را برای خل مشکلاتشان انتخاب میکنند و محدودیت های خلاقانه ای ندارند. اما بزرگسالان خیر… طبق پارادایم ها و الگو های ذهنی، دوست دارند به صورت منطقی و کاملا سازماندهی شده زبان جدید یادبگیرند.

 

فدریکو فلینی

 

اصلا مهم نیست !
بله، اصلا مهم نیست. شما اگر 90 سال هم داشته باشید و بدانید یادگیری زبان چطور امکان پذیر است، زبان خواهید آموخت.

به همان سادگی بند کفش تان را می بندید، راه میروید و صحبت میکنید میتوانید زبان جدید هم یادبگیرید. برای این منظور 5 روش خلاق براساس الگوی رفتار کودکان برای شما آماده کرده ایم که به شما کمک زیادی خواهد کرد زبان یادبگیرید

نکته جالب در مورد این روش این است که نباید نگران باشید.
زیرا خودبه خود در حال یادگیری زبان خواهید بود. شاید بعد از 1 هفته هیچ پیشرفتی مشاهده نکنید، اما بدانید مغز شما با استفاده از این روش در این 1 هفته بیکار ننشسته و درحال پردازش اطلاعات و طبقه بندی آنهاست، پس نگران روند آموزش خود نباشید و بدانید که با خیال آسوده ادامه دهید تا مغزتان نیز سریع تر با شما همراهی کند.

ما در این مقاله میخواهیم جدیدترین و بحث برانگیزترین روش یادگیری زبان را آموزش دهیم !
آنچه در این مقاله خواهید خواند ممکن است با اطلاعات قبلی تان در تضاد باشد… اشکالی ندارد، شما مجبور نیستید آنها را قبول کنید. اما حداقل میتوانید آنها را امتحان کنید.

شیوه ای برای یادگیری زبان در این مقاله میخوانید که وقتی کودکی بیش نبودید و میخواستید زبان مادری تان را یادبگیری استفاده میکردید. آنچه قرار است بخوانید و یادبگیرید را قبلا بلد بودید و استفاده کردید و نتیجه هم گرفتید… اما به لطف مدرسه، دانشگاه و جامعه قانونمند آنرا فراموش کردید.

الگوی رفتاری کودکان به شما کمک میکند هر ماه یک زبان جدید یادبگیرید؛ چون شما یادمیگیرید که چطور ذهن شما زبان جدید را یادمیگیرد؛

آماده رویارویی با اطلاعاتی فراموش شده اما فوق مهم هستید؟

29 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت رق

  […] یک زبان جدید را چطور؟ […]

 2. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  سلام چرا مقاله ناقص هست؟ من عضو هم شدم ولی بازهم نتونستم بقیه متن رو پیدا کنم

 3. کاربر سوخت جت دا می‌گوید

  وقتی به یک کشور دیگه ای با زبانی متفاوت سفر میکنید به راحتی زبانش رو یاد می‌گیرید البته به شرطی که وارد اون جامعه بشید معاشرت کنید حتی غلط! خیلی از بچه ها هم اوایل خیلی اشتباهات دارن در صحبت کردن ولی با قدرت حرف میزنن. یادگیری زبان استعدادی هست که در همه ما وجود داره و ربطی به سن و سال نداره کارل فریدریش گاوس ملکه ریاضیدانان در ۶۵ سالگی شروع به یادگیری زبان روسی میکنه !! اگه اون باور داره که میتونه پس ما چرا نتونیم؟؟

 4. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  من این روشو نخوندم اما فکر میکنم با مطالعه مستقیم محتوا مثل تماشای فیلم هایی که برامون جذابه به یادگیری زبان بپردازیم چون بچه ها به جای حفظ لغات و گرامر های پیچیده و خسته کننده لا ورودی قابل درک زبان رو یاد میگیرن یعنی از طریق زبان بدن گوینده میفهمن که پیام اون جمله چیه و این باعث میشه ناخودآگاه قواعد و گرامرو لغاتو یاد بگیرن

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**