می‌خواستید دنیا را تغییر دهید اما دیدید که نمی‌شود؟ این‌ها بزرگترین اشتباه‌های شماست

همه ما از دوران نوجوانی و جوانی رؤیاهای بزرگی در سر داریم و فکر می‌کنیم که به راحتی می‌توانیم به اهداف خود برسیم. برخی در آرزوی میلیونر شدن هستند و برخی دیگر در رویای تغییر جهان.

ایده‌های بزرگ در ذهن جوان ما همین‌طور دائم پرورش پیدا می‌کند تا اینکه به اولین سدهای محکم و سیمانی برخورد می‌کنیم.

بعد از دانشگاه معمولاً زندگی واقعی به ما سلام می‌کند و آن روی بدش را نشان می‌دهد.
جهان با بی‌رحمی تمام رؤیاهایتان را له می‌کند و حتی اجازه مزه کردن خوشی را از شما می‌گیرد.

در اینجا است که شما دچار یک مشکل روحی می‌شوید. فکر می‌کنید همه چیز سراب بوده، دروغ محض. و بدتر از همه اینکه شما هم باید مثل آدم‌های معمولی که در خیابان با عجله در حال حرکت کردند بشوید. مخصوصاً گروهی دیگر از افراد که به شدت به دنبال مطالعه کتاب‌ها و فیلم‌های انگیزشی بودند بعد از مشکلاتشان به کلی افسرده می‌شوند.

 

می‌خواهید به رویاهایتان برسید و دنیا را تغییر دهید؟
» این اشتباهات را تکرار نکنید «

 

با خودتان فکر کنید. کجای کار را اشتباه کرده‌اید؟ کجای راه را اشتباه رفته‌اید؟ در ادامه ما می‌خواهیم اشتباهاتی را به شما معرفی کنیم که احتمالاً شما نیز مانند بیشتر جوانان به صورت دانسته و یا ندانسته به آن‌ها مبتلا شده‌اید و حالا نتیجه‌اش عدم موفقیت شماست.

اولین اشتباه » عمل‌گرایی بجای رؤیاپردازی

توجه کنید، این جمله که اگر به چیزی فکر کنید برایتان اتفاق می‌افتد یک دروغ بزرگ است.
هیچ رازی وجود ندارد و اگر بود هم کسی به عموم مردم نمی‌گفت.

پس چشمانتان را باز کنید. در دام تبلیغات دروغ نیفتید. رؤیاپردازی بس است. وقت آن رسیده که بلند شوید و ابزار را در دست بگیرید. آرزویتان را از ذهنتان بیرون بکشید آن را روی یک کاغذ بزرگ بنویسید و به دیوار اتاقتان بزنید.

سپس هر بار که آن را دیدید مانند ماشینی که گاز می‌دهد با شتاب به دنبال عمل کردن در مسیر آن باشید. فقط باید کار کرد و کار. با تصور، رؤیاپردازی و فکرهای قشنگ به هیچ‌چیز جز ناکامی دست نخواهید یافت.

خط کش شما هم این باشد، حداقل روزانه 10 ساعت را باید در مسیر و رؤیای خود کارکنید و زمانی که دیگر جانی در بدن شما نمانده به رختخواب بروید، باید زیر فشار کار له شوید تا موفقیت از آن طرف بیرون بیاید. در غیر این صورت قید رؤیای خود را بزنید.

 

دومین اشتباه » به جای روش‌های موفقیت، روش‌های شکست را بیاموزید

معمولاً در سخنرانی‌های موفقیت و کتاب‌های این چنینی دائم از آمارهای و ارقام جذاب حرف می‌زنند. آن‌قدر آن سخنران راحت از رسیدن به رؤیاها می‌گوید که همین امر سبب می‌شود تا ماهم فکر کنیم که به راحتی می‌شود به آرزوهای خودمان دست یابیم.

دائم به دنبال روش‌های موفقیت می‌گردیم و با چند سرچ و خواندن چند مطلب انتظار داریم که دیگر در حد بیل گیتس موفق باشیم. حالا یک پیشنهاد جدی به شما می‌کنم. از امروز به بعد به دنبال روش‌هایی برای شکست نخوردن باشید، ترس از شکست آن‌قدرها هم بد نیست.

» در این زمینه این مقاله را حتما بخوانید: چرا شکست خوردن یکی از بهترین عادات زندگی موفق‌ترین افراد است؟

ترس از شکست سبب می‌شود تا شما احتیاط خود را بالا ببرید. مراقب باشید که قدمی را آسان برندارید. اتفاقاً می‌خواهم بگویم نیمه خالی لیوان را هم خوب ببینید.

در سخنرانی‌های موفقیت کسی به شما این واقعیت را نمی‌گوید که بیش از 70% کسب و کارها در 5 سال اول شکست می‌خورند. پس کمی هم به دنبال یادگیری مطالبی باشید که کمک می‌کند تا شکست نخورید.

وقتی ما بتوانیم جلوی شکست خوردن را بگیریم به طور اتوماتیک موفقیت از راه خواهد رسید.

 

سومین اشتباه » در نظر نگرفتن واقعیت‌های جغرافیایی

در کلیپ و فیلم‌هایی که درباره موفقیت می‌بینیم، هیچ‌گاه از جزییات مشکلات گفته نمی‌شود برای همین ماهم فوراً فکر می‌کنیم که می‌توانیم یکی مثل قهرمان قصه باشیم.  البته که می‌توانیم اما این واقعیت را در نظر بگیرید که باید یک سری موقعیت‌های اولیه فراهم باشد.

مثلاً اگر ایلان ماسک در آمریکا توانست رؤیای اسپایس اکس را به موفقیت برساند. یکی از دلایل آن علاوه بر تلاش خودش، این بود که زیرساخت این صنعت در آمریکا وجود داشت. اما آیا شما با بالاترین اراده‌های پولادین می‌توانید کاری مشابه آن را در ایران انجام دهید درحالی‌که زیرساخت آن وجود ندارد؟

توصیه ما این است که اگر قصد داریم قدم در مسیر رؤیاهای خود بگذارید کمی موقعیت را هم بسنجید تا سرخورده و شکست خورده نشوید. هرچقدر هم که تلاش کنید بدون آب نمی‌شود کشاورزی کرد. پس ببینید که حداقل‌های مورد نیاز شما در کشوری که در آن زندگی می‌کنید فراهم است؟ یا نیاز است که شما از شهر یا کشور خود مهاجرت کنید.

موفقیت پایان راه نیست، شکست هم کشنده نیست
همه چیز به شجاعت برای ادامه دادن بستگی دارد.

وینستون چرچیل نخست‌وزیر سابق بریتانیا و از بنام‌ترین رهبران سیاسی قرن

 

چهارمین اشتباه » انتظار از دولت، دیگران و اطرافیان

از جمله بزرگ‌ترین اشتباهاتی که بیشتر کارآفرینان را با شکست مواجه کرده، داشتن انتظار کمک یا گشایش از دیگران است. لطفاً با این انتظارات کار خود را شروع نکنید.

به امید وام دادن دولت نباشید، به امید کمک پدرتان یا همیاری از جانب دوستانتان نباشید. قبل از شروع پروژه خود فرض کنید که تنها هستید. خودتان و خودتان. برای بدترین شرایط آماده باشید.

فرض کنید که دولت و نزدیکان شما نه تنها به شما کمک نخواهند کرد بلکه برایتان مشکل هم ایجاد می‌کنند. آیا می‌توانید تنها این مسیر را طی کنید؟ شاید شرکای مالی شما حتی در میانه راه جا بزنند. آیا شما کار را رها می‌کنید؟ قبل از شروع خوب به این موضوع فکر کنید.

 

پنجمین اشتباه » برای شکست برنامه‌ریزی نکردن

یکی از مشکلات جوانانی که تازه اولین کسب و کارهای خود را شروع می‌کنند این است که در ذهن خود هیچ جایی برای شکست متصور نمی‌شوند. آن‌ها مسیر را آن‌قدر رؤیایی می‌بینند که فقط در آن موفقیت است و موفقیت.

اینجاست که با کوچک‌ترین شکست به بن‌بست می‌رسند. یک فرمول طلایی این است که بعد از آنکه پلن کاری را مشخص کردید، 10 راهکار مختلف برای شکست‌های مختلف اعم از شکست مالی و عدم تحقق یافتن برنامه خود در طول مسیر داشته باشید.

این نکته را برای خودتان جای بی اندازید که حتماً حداقل 10 بار به دلایل مختلف و پیش بینی نشده شکست خواهم خورد. پس راهکارهایی که برای برون رفت از این شکست‌های احتمالی نیاز است را نیز مشخص کنید. با این کار شما دیگر غافل‌گیر نخواهید شد، چه به لحاظ روحی و چه کاری آمادگی مواجهه با شکست را خواهید داشت.

تنها یک چیز است که دست‌یابی به یک رویا را متوقف می‌کند:
تـرس از شکسـت

پائولو کوئلیو نویسنده برجسته برزیلی و سفیر صلح سازمان ملل

 

ششمین اشتباه » رها کردن در نیمه راه

شاید در پایان بتوان بزرگ‌ترین اشتباه جوانانی که تازه وارد کسب و کاری شده اند و می‌خواهند به رویایشان برسند را رها کردن کار در نیمه راه بیان کرد. و علت آن داشتن انتظار بالا در مدت زمان کم از آن کار است.

رؤیای شما هرچقدر هم که دست یافتنی باشد و هرچقدر هم که برنامه رسیدن به آن را درست چیده باشید باید بدانید که مقداری زمان خواهد برد. به اصطلاح باید خاک صحنه را خورد. معمولاً جوانان خیلی زود کار خود را بعد از چند تست معمولی رها می‌کنند. و فکر می‌کنند که از اول نباید این کار را می‌کردند و دوباره به سراغ کاری دیگر می‌روند.

این روند دنبال کردن و رها کردن مدام کارها سبب می‌شود که هیچ‌گاه یک کار را تا پایان انجام ندهید و متعاقباً هیچ‌گاه موفق نشوید

 

اگر این اشتباهات را شما هم مرتکب شده‌اید نظرات‌تان را همین پایین برایمان بنویسید. و یا اگر فکر می‌کنید اشتباه بزرگی دیگری هست که باید در این لیست باشد با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


در همین زمینه هم مطالب زیر را حتما بخوانید:

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. Neda می گوید

  یکی از بهترین مقاله هایی بود که خوندم.

  دم شما گرم

 2. Bahareh می گوید

  تاثیرگذار بود

 3. hossein mesbah می گوید

  فوق العاده بود.
  تماما احساسش کردم . بهترین مقاله ای بود که تا حالا خوندم !
  به این میگن مقاله کاربردی….دستت درد نکنه

 4. ابوالفضل می گوید

  عالی بووود.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**