بیزینس پلن تان را دور بریزید, بجایش ازین استفاده کنید

بیزینس پلن تان را دور بریزید, بجایش ازین استفاده کنید

 

بیزینس پلن تان را هرچه زودتر در سطل زباله بیاندازید.بجایش, بر روی تیمتان و هرچه زودتر وارد بازار شدن فکر کنید.

” اگر وقت صرف نوشتن یک طرح کسب و کار با دقت برای اطمینان حاصل کردن از مدل شرکت تان که باعث موفقیت میشود میکنید__ ترمز کنید! ” این گفته ویلیم هسو, موسس و مدیر شتاب دهنده استارتاپ  MuckerLab است.

هسو ,کسی که یک کارآفرین موفق و یک مدیر اجرایی در AT&T و eBay بوده, معتقد است که” راه اندازی یک شرکت یک حرفه برای مردم واقعا بی منظق است.در تمام احتمالات ایده هرچه که باشد شکست میخورد.ساختن یک حوزه تحریف شده روشی است که کارآفرینان خودشان و کارمندانشان را متقاعد میکنند که این ایده خوبی است.”

هسو چه چیزی در ذهن دارد؟ با هم نصیحت هایش را بررسی کنیم :
بیزینس پلَن تان را دور بریزید, بجایش ازین استفاده کنید

 

1.به مردم فکر کنید, نه ایده
یک تیم خوب همیشه یک ایده خوب سنتز میکند. “هیچکداممان کامل نیستیم, و کارآفرینان معمولا در بعضی چیزها خوبند مانند داشتن چشم انداز و اراده کردن برای پذیرفتن ریسک ها.” کارآفرینان –مخصوصا کارآفرینان تکنولوژیکی- کارآفرینان معمولا دو دسته هستند : دسته اول مانند استیو جابز که دید عالی نسبت با بازار دارد و نبض بازار را میشناسند اما متخصص تکنولوژیکی نیستند و دسته دوم افرادی مانند استیو وزنیاک که متخصص تکنولوژیکی هستند اما با بازار زیاد آشنایی ندارند.

در هر صورت, داشتن یک تیم عالی میتوانند تمام قسمت های یک کسب و کار را که ضعف دارد برطرف کند. هسو عقیده دارد “ما دنبال سه چیز در پتانسیل یک استارتاپ هستیم: بازار, تیم و فکر. تیم خیلی مهم تر است از دو گزینه دیگر اما از بازار دوم است و ایده به تنهایی زیاد مهم نیست.”

2.بر سرعت فکر کنید, نه کمال
“هر فرضیه ای که برای بازار دارید , احتمالا به کلی غلط است.” و “فقط یکی از 30 استارتاپ های مخاطره آمیز موفق میشوند-و آن هم بعد از سرمایه گذاری- این بدان معناست که کارآفرینان باید هرچه زودتر کالا را به بازار وارد کنند به هر طریقی حتی اگر 10% از ایده اصلی باشد.آنها باید تست کنند ببینند آیا با بازار مطابقت دارد یا نه؛ آیا مشتری ها برای مدل اصلی پول خواهند داد یا نه؟ ”

بعد, او می گوید, مانور دادن بر روی محصول و ویرایش کردن مجدد آن همگام با بازخوردتان از بازار بسیار مهم است.”شما باید با سرعت بالا این کار را هرچقدر میتوانید تکرار کنید. تیمی که رابطه نزدیکتری با مشتریان داشته باشد و بتواند حرف آنها را گوش کند و نیاز آنها را برآورده کند در آخر برنده است.”

شما به یک تیم خانگی بیشتر نیاز ندارید. تیمی که طراح, متخصص و رهبر دارد.شما نیاز ندارید این کارهای اولیه را برون سپاری کنید تا دیگران برایتان تولید کنند و هربار برید بیرون و تست کنید ! هر قدمی برای شما هزینه بر خواهد بود, پس بهتر است خودتان آنرا بسازید, خودتان ببرید تست کنید, ویرایش کنید, موارد کم و کاست آنرا حل کنید و باز برید بیرون و از مردم در رابطه با محصولتان بازخورد بگیرید.هر تست-ی باید شما را به سمت موفقیت پیش ببرد نه به سمت شکست.

3.دید داشته باشید,نه نقشه
“اکثر کارآفرینان بهترین چیزها را در چنته دارند؛ یک بیزینس پلن عالی, یک مدل مالی عالی. اما این تنها چیزی است که دارند.” آنها فکر میکنند راه اندازی یک کسب و کار به معنی داشتن یک طرح کسب و کار است.اما در واقع کارآفرینی یعنی خلق آینده در یک قدم و در یک دید

این به معنای آن است که نباید برنامه ای داشته باشید؟ نه کاملا. وقتی شما 2 یا بیشتر شریک کاری دارد, بسیــار مهم است که برنامه ای داشته باشید مکتوب شده, یا بر روی وایت برد یا …تا تمام آنجه را همگی به توافق رسیدید بر رویش بنویسید.آنها لازم دارند تا با چشم انداز مشترک موافقت بکنند و راه موفقیت را بدانند.اما وقتتان را صرف نوشتن یک برنامه کسب و کار 40 صفحه ای پوشه ای نکنید!!. این کارها در دنیای کسب و کار مدرن که با سرعت در حال تغییر و تحول است دیگر جواب نمیدهد, خیلی بهتر است این وقت را صرف صحبت با 10 تا مشتری کنید تا نوشتن.

2بیزینس پلَن تان را دور بریزید, بجایش ازین استفاده کنید

در همین زمینه، مطالب زیر را از دست ندهید :

3 استراتژی برای اینکه ثروتمند شوید و پول پارو کنید

6 قدم طلایی برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات (از اینجا شروع کنید)

مانند یک کامپیوتر فکر کنید (چطور بهترین تصمیم ها را در هر شرایطی بگیریم؟)

چطور باید لباس بپوشیم تا موفق شویم؟ (اصول حرفه ای و نکات طلایی در طرز لباس پوشیدن)

8 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. فرهاد می گوید

  نگاه متفاوتی بود ودرخور تامل…..

 2. حانیه می گوید

  خیلی خوب بود ممنون

 3. احسان چرم پیشه می گوید

  بی نهایت کاربردی . واقعا به نظر من که حدودا 5 سال هست در حال اداره یک کسب و کار هستم یک مقاله کاملاً تجربی و قوی بود . دوستان دیگر لطفا به این مقاله بها بدید . ممنونم

 4. سيد حسين واقفي می گوید

  با سلام
  همکار استیو جابز باب وزنیاک بود اسمش نه استیو وزنیاک که به اختصار واز خطاب میشده

  1. مدیریت وبسایت کارآفرینان جوان می گوید

   استیو وزنیاک یا Steve Wozniak شریک و همکار تجاری استیو جابز بودند
   https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Wozniak

 5. hesamkj می گوید

  به مردم فکر کنید نه ایده؟ بنظرم خیلی اشتباهه

 6. مجید 8np.ir می گوید

  عالی وکامل مثل همیشه

  1. Admin می گوید

   ممنون مجید جان

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**