اگر این تفاوت آرزو با هدف را درک نکنید احتمالا در زندگی به چیزی نمی‌رسید

تفاوت آرزو با هدف در چیست؟ فکر می‌کنید ساده است و خودتان می‌دانید اما به شما ثابت میکنم که اینطور نیست.
آرزو مانند هدفی است که پا ندارد. آرزو داشتن عالی است و می‌تواند شور و شوقی به شما بدهد که هدایت‌گر زندگی‌تان باشد ولی به این شرط که برای به حرکت کردن آرزویتان به آن پا بدهید.

اگر آرزویتان پا نداشته باشد
رسیدن به آن فقط به بخت و اقبالتان بستگی خواهد داشت.

برای اینکه آرزویتان را به هدف تبدیل کنید آن را به طور شفاف و واضح توضیح بدهید، جزئیاتش را مشخص و تا اندازه‌ای آن را شفافش کنید که بتوانید آن را ببینید و لمس کنید و بدانید وقتی که به آرزویتان می‌رسید چه احساسی خواهید داشت. این کار از چند لحاظ به نفع شماست:

 • خواسته‌تان به حدی واضح و روشن خواهد شد که شما با همه‌ی چیزهایی که به هدف‌تان مربوط می‌شود هماهنگ خواهید شد و هیچ فرصتی را از دست نخواهید داد.
 • این کار به شما نشان می‌دهد که برای رسیدن به هدف‌تان قدم به قدم و مرحله به مرحله به چه چیزهایی نیاز دارید.
 • احتمال اینکه در مسیرهای انحرافی و بن بست قرار بگیرید کم می‌شود.
 • و شاید با این کار، تصویرهایی که شما در ذهن و قلب‌تان دارید در دنیای بیرون هم تجلی پیدا کنند. هر چه تصویری که از هدف‌تان دارید روشن‌تر و واضح‌تر باشد احتمال اینکه چهار مورد بالا اتفاق بیفتند بیشتر خواهد شد.

در اینجا برای روشن‌تر شدن موضوع، یک آرزو را مثال می‌زنم. آرزوی کسی در مورد شغل و کار. اما قانونی که در اینجا به کار می‌ر‌ود برای هر آرزویی کاربرد دارد و فقط مخصوص آرزوهای شغلی نیست.

تصور کنید که شما علاقه‌مندید در فضای آزاد و نزدیک طبیعت کار کنید. شخصی از شما می‌خواهد بیشتر توضیح بدهید ولی نمی‌توانید. شما نمی‌توانید توضیح بدهید چون چیزی نمی‌دانید. تنها چیزی که می‌دانید این است که دوست دارید در فضای باز و نزدیک طبیعت کار کنید. این یک آرزوست. چرا هدف نیست؟

چون جزئیات آن مشخص نشده‌اند. این توصیف می‌تواند با شغل‌های مختلفی تناسب داشته باشد، از جمله نگهبان پارک، اسکی‌باز، راهنمای تورهای گردشگری، کشاورز، باغبان، کارگر مهاجر، زنبوردار یا خیلی از شغل‌های دیگر.

ضرب المثلی هست که می‌گوید مواظب دعایی که می‌کنید باشید چون حتماً دعایتان مستجاب می‌شود اما نه لزوماً به همان شکل و در همان زمانی که انتظارش را دارید. (یک نفر آرزو کرد که خدا آنقدر به او پول بدهد که نتواند آن همه پول را بشمارد و یک روز به آرزویش رسید اما صندوق‌دار بانک شد).

این مسئله وقتی اتفاق می‌افتد که افکارتان روشن و واضح نباشند. تصور کنید که از خداوند می‌خواهید شغلی به شما بدهد که در محیط بیرون و نزدیک به طبیعت باشد و به این خواسته‌تان برسید اما زنبوردار شوید و آن هم در حالی که از زنبورها و وحشت دارید!

علت این اتفاق بدشانسی شما نیست بلکه علت، مدیریت نادرست رویاها و آرزوهایتان است. ضمیر ناخودآگاه شما هم قبل از اینکه راهی را به شما نشان بدهند،به راهنمایی‌های واضح نیاز دارد چه برسد به اینکه بخواهد علاوه بر نشان دادن راه، شما را به مقصد هم برساند.

اگر می‌خواهید با استفاده از انرژی خودتان به هدف‌تان برسید
ابتدا باید تصویر دقیق هدف‌تان را در ذهن‌تان مجسم کنید.

بسیار خُب بیایید یک بار دیگر از اول شروع کنیم. شما می‌خواهید شغلی در فضای آزاد و نزدیک طبیعت داشته باشید. پس کتابی درباره‌ی انتخاب شغل از میان کتاب‌های موجود در این زمینه برای خودتان بخرید تا با کمک آن کتاب هدف کاری‌تان را واضح و شفاف کنید.

همان سؤال‌های آزار دهنده‌ای را که یک مشاور شغلی از شما می‌پرسد از خودتان بپرسید:
چه نوع کاری را دوست دارید؟
آیا دوست دارید با مردم کار کنید؟
آیا به حیوانات علاقه‌مند هستید؟
چه نوع حیوانی؟و…

هر تصویری را که به ذهن‌تان می‌رسد دنبال کنید، از خودتان بپرسید که آن تصویر چه ارتباطی با هدف‌تان دارد و با آن چه کار می‌کنید. این کار را آنقدر ادامه بدهید که تصویر هدف‌تان مثل یک فیلم پُر فروش و جالب، واضح و شفاف باشد.

باید از صمیم قلب، مطمئن باشید این همان کاری است که می‌خواهید انجام بدهید و حتی اگر به پول آن احتیاج نداشته باشید باز هم می‌خواهید همین کار را بکنید. سپس این تصویر را تا زمانی که به واقعیت تبدیل شود در ذهن‌تان نگه داشته باشید.

این دفعه دیگر هیچ اشتباهی اتفاق نمی‌افتد
و شما دقیقاً به همان چیزی که می‌خواهید می‌رسید.

وقتی می‌گویم این تصویر را در ذهن‌تان نگه دارید منظورم این نیست که حالا دست روی دست بگذارید و منتظر بمانید.

تصویری که در ذهن‌تان دارید می‌تواند شما را به سمت هدف‌تان راهنمایی کند. چیزی که لازم نیست و نباید از خدا بخواهید چگونگی رسیدن به آرزویتان است. اگر این کار را بکنید راه‌های رسیدن به هدف‌تان محدود می‌شود.

در واقع بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید راه‌هایی وجود دارد که می‌تواند شما را به هدف‌تان برساند. هر آرزو و هدفی که داشته باشید ممکن است از راه‌هایی که فراتر از حد تصور شماست به واقعیت تبدیل شوند. کافی است از صمیم قلب خواهانش باشید و با تمام وجود برای رسیدن به آن تلاش کنید.

یادتان باشد امید خود را در بین راه از دست ندهید و همواره با دعا کردن و ارتباط با خداوند انرژی خود را حفظ کنید و به نیرویی که خالق بزرگ در وجود شما نهاده اطمینان و اعتماد داشته باشید. درباره تاثیر این به خداوند در این مقاله بیشتر توضیح دادیم.


در همین زمینه بخوانید:

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  عالی بود من همیشه هدفم این بود که یه خونه حیاط دار بزرگ داشته باشم و همیشه یه حیاط زیبارو توی ذهنم تجسم میکردم مطمئنم به اون خونه خیاط دار میرسم

 2. کاربر سوخت جت jjad می‌گوید

  عالی عالی . بهتون پیشنهاد میکنم این مقاله رو بخونید

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   ممنون از شما

 3. کاربر سوخت جت AJ می‌گوید

  زیبا بود من هدفم پزشکی هست و هر وقت اسمش رو می شنوم تصویر خیلی واضحی از آن که خودم در آن هستم را مشاهده می کنم. ..باتشکر..

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   مطمئنم به خواستتون می‌رسید.
   سپاس از شما.

 4. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  با سلام به تیم پرتلاش مجموعه سوخت جت،
  مثل همیشه مفید و اموزنده بود

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   سپاس بزرگوار

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**