تفکر خلاق چیست و چطور می‌توان یک تفکر خلاقانه را پرورش داد؟

تفکر خلاقانه، مسیر گذر از یکنواختی و راه‌حل‌های بی فایده به سمت داشتن یک جهان پر از شگفتی است. خلاقیت بشر در تمام دوران‌های گذشته تا به امروز، باعث شده است تا چیزهای که اکنون به نظر ما ساده و بسیار لازم هستند ایجاد شوند.

مثلا می‌توانید نگاهی به اینترنت بیندازید که چگونه بُعد مسافت را برای انسان‌های مختلف در سراسر جهان بی معنا کرده است. ما از طریق اینترنت چیزهای جدید را می‌آموزیم، با انسان‌های جدید ارتباط برقرار می‌کنیم و حتی پول در می‌آوریم.

اگر این موضوع را 200 سال قبل برای کسی تعریف می‌کردیم، یک دل سیر به ما می‌خندید! تفکر خلاقانه، مسیر جالب و گاهی تنها مسیر برای پیشرفت بشریت است. در این مقاله با هم یاد می‌گیریم که چگونه می‌توان تفکری خلاق داشت یا حتی آن را پرورش داد.

 

خلاقیت ساده است

تعداد انسان‌هایی که تفکر خلاقانه را چیزی پیچیده و کار تنها عده معدودی می‌دانند از تعداد انگشت‌های دست بسیار بیشتر است. اما اکنون به کمک دانسته‌های جدیدمان از علم روان شناسی می‌توانی بگوییم که خلاقیت چیزی ساده است. اصولا ذهن انسان با چیزهایی که برایش پیچیده هستند میانه خوبی ندارد و ترجیح می‌دهد که آن را به چند چیز ساده تقسیم کند.

یک نکته مهم در این میان، تفاوت پیچیدگی‌های انسان‌ها با یکدیگر است. مثلا چیز پیچیده در نظر یک دانشمند هسته‌ای با چیز پیچیده در نظر یک نویسنده کاملا با هم متفاوت هستند. به همین دلیل یک چیز ساده در نظر آن دانشمند هسته‌ای می‌تواند در نظر آن نویسنده بسیار پیچیده به نظر برسد. پس مهم این است که ساده و پیچیده از نظر شما چه معنایی داشته باشند. همین تفاوت‌ها زمینه‌های خلاقیت‌های متفاوت را سبب می‌شود. خلاقیت‌هایی ساده اما در سطح‌های متفاوت.

تفکر خلاق چیست؟

تفکر خلاق به معنای یافتن راه‌های جدید و بهتر برای انجام کارها است. خلاقانه فکر کردن و موفقیت، در یک مسیر قدم برمی‌دارند. چون هر نوع موفقیتی بستگی به یافتن راه‌هایی برای انجام دادن بهتر کارها دارد. مثلا وقتی شما دیوار سیاه و زشت کوچه خودتان را به جایی با صفا و خوش منظره تبدیل می‌کنید، این تفکر خلاق است.

وقتی سعی می‌کنید با مواد غذایی یکسان، طعمی تازه بسازید، این تفکر خلاق است. وقتی از راه‌های جدید به سمت یک مقصد قدیمی حرکت می‌کنید، این تفکر خلاق است. شما هر روز، شاید بدون آنکه بدانید تفکر خلاق را در عمل، وارد زندگی خود می‌کنید.

توسعه تفکر خلاق

تفکر خلاق در زندگی همه ما وجود دارد. با این حال می‌توانیم با در نظر گرفتن چند نکته طلایی، غلظت آن را در زندگی خود بیشتر کنیم.

نکته اول: باور داشته باشید

برای انجام دادن هر کاری باید معتقد باشیم که می‌توان آن را انجام داد. باور به پیدا کردن یک راه، حل یک مساله یا یافتن یک مسیر جدید، اولین ابزار لازم و پایه ایجاد و توسعه خلاقیت است.

ایمان به انجام یک کار، انرژی فوق‌العاده‌ای به ما می‌دهد تا راهی پیدا کنیم.

نداشتن ایمان به پیدا کردن یک راه، خیلی ساده، ترمزهای حرکت را می‌کشد و باعث می‌شود در جایی که هستیم، درجا بزنیم. ذهنمان راهی خلق خواهد کرد، اگر به او ایمان داشته باشیم.

نکته دوم: غیر ممکن، غیر ممکن است

واژه «غیر ممکن» را از فکر و زبان خود حذف کنید. «غیر ممکن» واژه‌ای پوشالی است. میلیون‌ها نفر در سرتاسر کره زمین، غیر ممکن‌های زیادی را به ممکن تبدیل کرده‌اند. این فکر که « انجام فلان کار غیر ممکن است» باعث می‌شود که ذهن ما، هزار و یک دلیل پیدا کند که بله! حق با شما است و این کار غیر ممکن است.

نکته سوم: دلیل بیاورید

به کار خاصی فکر کنید که می‌خواستید انجام دهید ولی حس کردید نمی‌توانید. حالا فهرستی از دلایلی تهیه کنید که چرا می‌توانید آن کار را انجام دهید. بسیاری از ما، هدف‌های خود را بر باد می‌دهیم چون فقط در حال جمع کردن دلیل‌های گوناگون برای نتوانستن و انجام ندادن آن کار هستیم. (توصیه میکنم مقاله‌ی ۱۴ دلیل اصلی تسلیم شدن و بی‌انگیزگی را در این زمینه مطالعه کنید)

در این میان، تنها چیز با ارزش برای تمرکز کردن این است که به چه دلیل‌هایی ما می‌توانیم آن کار را انجام می‌دهیم. افراد موفق با این پرسش زندگی می‌کنند: «من چطور می‌توانم کیفیت عملکرد خود را بهتر کنم؟ چطور می‌توانم بهتر عمل کنم؟» آنها همیشه در حال جمع کردن دلیل‌ توانایی خود هستند.

بعضی‌ها خلاقیت را به عنوان نوعی تغییر می‌بینند، ولی ما هیچ‌ وقت واقعا به این شکل به آن نگاه نکرده‌ایم. خلاقیت به معنی بهتر کردن چیزهاست.

تیم کوک مدیرعامل شرکت اپل

کامل بودن یک توهم است

رسیدن به کمال در همه کارهای انسان از ساختن موشک‌ها تا نوشتن یک رمان بی نظیر دسترسی ناپذیر است. این یعنی همیشه فضای بی‌پایان برای پیشرفت در هر کاری وجود دارد. افراد موفق این را می‌دانند و همیشه به دنبال یافتن راهی بهتر هستند.

انسان‌های موفق خود را درگیر رسیدن به کمال نمی‌کنند. آنها هرگز از خود نمی‌پرسند: «آیا می‌توانم آن را بهتر انجام دهم؟» چون فرد موفق می‌داند که می‌تواند. بنابراین، او پرسش خود را این‌گونه بیان می‌کند: «چگونه می‌توانم آن را بهتر انجام دهم؟»

انسان با این توانایی به دنیا آمده است که موفقیت‌های بزرگی را برای خودش بسازد. به همین دلیل، کسانی که به خودشان ایمان دارند، همیشه معیارهای بالاتری برای خودشان در نظر می‌گیرند. مثلا وقتی وارد به عنوان یک کارمند قراردادی وارد شرکتی می‌شوند، هدف خود را رسیدن به مدیریت بخش می‌دانند.

آنها افراد شگفت‌انگیزی هستند که همیشه به دنبال یافتن راه‌هایی برای افزایش کارایی خودشان یعنی کار بیشتر با زمان کمتر یا بازدهی بیشتر کسب و کارشان یعنی سود بیشتر با هزینه کمتر – البته با رعایت انصاف – هستند.

موفقیت، برای کسانی که اهل عمل هستند، خود را قبول دارند و به دنبال بهتر و بهتر شدن هستند، رزرو شده است.

جادوی یک باور

فلسفه «من می‌توانم بهتر عمل کنم» جادو می‌کند. هنگامی که از خود می‌پرسید: «چگونه می‌توانم بهتر کار کنم؟» نیروی خلاق شما روشن می‌شود و راه‌های انجام دادن بهتر کارها را معرفی می‌کند.

می‌توانید این کار را به عنوان تمرینی روزانه برای کشف و توسعه این نگرش مثبت انجام دهید. هر روز پیش از شروع کار، ده دقیقه فکر کنید که «امروز چگونه می‌توانم بهتر کار کنم؟» «چگونه می‌توانم کارایی شخصی‌ام را بالا ببرم؟» «چگونه می‌توانم بیشتر بفروشم؟»

وقتی مشتاقانه به دنبال یافتن پاسخ باشید، بدون شک آن را پیدا می‌کنید.

 

 


در همین زمینه بخوانید:

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. امین می گوید

  عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی فقط همین

 2. مهدی می گوید

  عالی بود ممنون

 3. الناز عبدی می گوید

  عالی بود این مطلب

 4. دانیال می گوید

  بسیار عالی بود
  من خودم قبلا همیشه خودمو پیش از شروع به کار کردن بازنده ی اون قسمت میدونستم.
  اما خداروشکر الان دارم سانت به سانت خودمو بهتر میکنم… همانطور که استاد سینانی گفت قول دادم به خودم هر روز 1 درصد بهتر از دیروز بشم.. و این تازه اول راه من هست.
  بازم ممنون.

 5. میرحسین سعیدی می گوید

  ناتوانی در انتخاب راه درست همیشه درد بزرگ انسانها بوده که از بی ایمانی ونداشتن اعتماد به نفس شکل میگیرد.بزرگترین کمک انسان به خود باورداشتن به ایمانیست که در وجود همه انسانهاست یک نعمت خدادادی.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**