در سخت‌ترین لحظات زندگی از تکنیک TFT استفاده کنید

لحظات ناخوشایند زندگی، مسئله‌ای است که گاهی در زندگی هر کسی ممکن است رخ دهد، میزان و شدت ناخوشایندی از فردی به فردی دیگر، بر اساس شرایط و موقعیت مکانی و زمانی متفاوت است.

بر هم خوردن یک معامله،
مشاجره با همکاران،
اختلاف نظر با اعضای خانواده و…
همگی می‌توانند لحظات ناخوشایند را موجب شوند.

اما بهترین کار در شرایط ناخوشایند و یا اجتناب ناپذیر چیست؟ مهم‌ترین اقدامی که شما باید انجام دهید این است که خودتان را ببخشید. این رویدادها به منزله‌ی مجازات اشتباهاتی که کرده‌اید و یا تصاویر بدی که در ذهن خود ساخته‌اید نیستند و صرفاً بخش اجتناب ناپذیری از زندگی شماست.

برای اینکه بتوانید به آرامش برسید و در شرایط بحرانی، واکنش‌های خود را کنترل کنید باید روشی را در پیش بگیرید. تکنیک T.F.T می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای مدیریت شرایط بحرانی در زندگی باشد.

Image result for Roger Callahanتکنیک T.F.T توسط دانشمند مبتکر آمریکایی، راجر کالاهان، تکمیل شده است. پژوهش‌های انجام شده نشان داده است که تکنیک کالاهان در اغلب مردم و در اغلب موارد برای کاهش فشارهای روانی شدید مؤثر است.

نقاط خاصی در بدن انسان وجود دارد که نقاط مناسب برای انجام تکنیک‌های طب سوزنی است و آن‌ها را نقاط آکیو پانکچر می‌گویند، تکنیک کالاهان که ما در شرف به کار گرفتن آن هستیم، شامل وارد کردن ضربه‌های آرام به نقاط آکیو پانکچر است.

در حالی که به مطلبی نگران کننده فکر می‌کنید، اگر به نقاط آکیو پانکچر با توجه به راهنمایی‌های که گفته خواهد شد ضربه وارد کنید، میزان اضطراب و ناراحتی و فشارهای شدید عصبی شما کاهش می‌یابد.

در ابتدا، این جریان ممکن است قدری عجیب به نظر برسد، اما باور کنید مؤثر است. مؤثر بودن این تکنیک زمانی است که شما باید به یک موضوع ناراحت کننده فکر کنید، در واقع این تکنیک برای زمان ناراحتی ساخته شده است.


چگونه از تکنیک T.F.T استفاده کنیم؟

 • 1- به آنچه شما را تحت فشار شدید قرار داده است فکر کنید، حالا به این فشار روحی ارزش عددی بین1 تا 10 بدهید، 1 کمترین و 10 بیشترین ارزش را دارد. این ارزش عددی بسیار مهم است، چون ظرف چند دقیقه، شما می‌توانید میزان کاهش استرس خود را تخمین بزنید.
 • 2- ده بار با دو انگشت به بالای یکی از ابروان خود به آرامی ضربه وارد کنید.
 • 3- حالا به همان ترتیب به زیر همان چشم ضربه بزنید.
 • 4- اکنون به زیر استخوان جناق سینه‌ی خویش ضربه وارد نمایید.
 • 5- کماکان به مطلبی که شما را آزار می‌دهد فکر کنید و به شیوه‌ی فوق به زیر بغل خود ضربه بزنید.
 • 6- سپس به نقطه‌ای بین مچ دست و بند انگشت کوچک خود ضربه بزنید.
 • 7- همین دست را در جلوی خود نگاه دارید و به نقطه‌ای بین انگشت کوچک و انگشت انگشتر ضربه بزنید.
 • 8- چشمان خود را ببندید و سپس باز کنید.
 • 9- به پایین و به طرف راست نگاه کنید و سپس به وسط برگردید و بالاخره، به طرف چپ و پایین نگاه کنید.
 • 10- چشمان خود را در جهت حرکت ساعت و سپس در جهت عکس حرکت ساعت بگردانید.
 • 11- در حالی که هنوز به همان مطلب ناراحت کننده فکر می‌کنید و در حال ضربه زدن هستید، چند خط اول سرود تولدت مبارک را با صدای بلند بخوانید.
 • 12- اکنون با صدای بلند تا 5 بشمارید.
 • 13- دوباره چند خط اول سرود تولدت مبارک را با صدای بلند بخوانید.
 • 14- در حالی که هنوز به همان مطلب ناراحت کننده فکر می‌کنید، مراحل 2 تا 6 – ضربه زدن به بالای ابرو، زیر چشم، زیر استخوان، جناغ سینه، زیر بغل و روی دست را تکرار کنید.

اجازه دهید توقف کنیم و نتیجه را بررسی کنیم؛ بر اساس مقیاس 1 تا 10 احساس شما در حال حاضر در چه حدی است؟ آیا احساس نمی‌کنید حالتان بهتر است؟

اگر احساس فشار شدید عصبی هنوز کاملاً از بین نرفته است، تمام مراحل فوق را تکرار کنید تا این احساس از بین برود. ممکن است انجام تمرین فوق 2 یا 3 بار برای رفع یک احساس منفی لازم باشد. اغلب مردم بعد از یک یا دو بار تلاش موفق می‌شوند.

به خاطر داشته باشید که اگر تمرین فوق را چند بار انجام داده‌اید و هنوز احساس بد شما کاملاً برطرف نشده است، باید به پیامهایی که ممکن است این احساس از ضمیر ناخودآگاه برای شما داشته باشد توجه کنید. در عین حال هر چند مرتبه که بخواهید، تمرین فوق را می‌توانید تکرار کنید.

شرایط بحرانی جزئی از زندگی بشر است و ممکن است برای همگان رخ دهد، اما مسئله‌ی مهم‌تر نحوه‌ی نگاه و برخورد هر کسی به لحظات ناخوشایند و اجتناب ناپذیر است

؛مهم‌تر از همه اینکه اگر ما بتوانیم در هر شرایطی کنترلی دقیق بر احساسات و اعمال خود داشته باشیم خواهیم توانست بحران‌ها را به شیوه‌ای مؤثر مدیریت کنیم.

وقتی که ما بتوانیم بحران‌ها و شرایطی را که در زندگی‌مان رخ می‌دهد مدیریت کنیم و بتوانیم آگاهانه در لحظات بحرانی به جای واکنش‌های تند و احساسی در صدد کنترل خود با استفاده از تکنیک‌های برآیم، آنگاه خواهیم توانست در هر موقعیتی به صورتی موفق از آن خارج شویم.

افراد موفق، افرادی نیستند که فقط پولدار هستند، افراد موفق افرادی هستند که به طور کامل کنترل خود را در دست دارد و می‌توانند در بحرانی‌ترین شرایط نیز ابتدا خود را آرام کنند، شرایط را بسنجند و بعد تصمیم و واکنش درست را از خود نشان دهند.

تکنیک فوق به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید آرامش خود را در شرایط ناخوشایند حفظ کنید، زیرا که آرامش رمز پیروز شدن در شرایط ناخوشایند است.

به قول «جوی فیلدینگ» صرف نظر از اینکه اوضاع چقدر ناخوشایند به نظر برسد، وضعیت همیشه بهتر خواهد شد.

بنابراین وقتی در ناراحتی به سر می‌برید به یاد بیاورید که ناراحتی ابدی نیست و شما خواهید توانست از بحران‌های زندگی به راحتی عبور کنید، به شرطی که آرامش خود را در آن بحران، حفظ کنید.


در همین زمینه بخوانید:

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. مانی هوشمند می گوید

  به نظر من بحران‌ها پتانسیل های ما رانمایان میکنندواگر تسلیم نشیم و ادامه بدیم به اهدافمان میرسیم. حقیقت ما در سختی ها و بحران‌ها نمایان می‌شود.nبا تشکر از مقاله های عالی تان.

 2. خدیجه مطائآئ اردکانی می گوید

  عالی

  1. خدیجه مطائآئ اردکانی می گوید

   نوشته هاتون خیلی میتونه کمک کنه بعضیانمیتونن حرف دلشونو بگن عالیه خداخیرتون بده

 3. فرزین سمائی می گوید

  بحرانی ترین شرایط زندگی و کار ؛ آدم رو برای موفقیت های بزرگتر در آینده آماده می‌کنه

 4. محمد رستگار مقدم می گوید

  سلام من دوستان عزیز در مجموعه سوخت جتnطی مطالعات بنده در باره تکنیک ضربه درمانی ، اسم این تکنیک EFT است نه TFT

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**