تاثیرگذارترین جملات بودا که 500 میلیون انسان را پیرو خود کرد

بودایسم یک دین و سبک زندگی است که بیش از 2500 سال قدمت دارد. گفته می‌شود امروزه بیش از 500 میلیون نفر در جهان این از این سبک پیروی می‌کنند. جملات بودا همیشه به عنوان خردی عمیق در تمام دنیا شناخته شده است.

گوتاما در سن 25 سالگی زندگی مرفه درون کاخ را ترک کرد و وارد جهان واقعی شد تا بتواند راه اصلی زندگی خود را پیدا کند. او آنقدر زیر درخت Bodhi می‌نشست و فکر می‌کرد تا اینکه ذهنش روشن شد.

سپس باقی عمر خود را صرف آموزش و روشنگری در میان مردم کرد. تمرکز بودا در کردار نیک، پرهیز از کردار بد و شفافیت ذهنی دارد. بودائیان بیشتر انرژی خود را صرف پرورش روح و محبت به جهان می‌کنند.

مطالب مرتبط: جملات انگیزشی تکان دهنده |137 جمله و عکس نوشته انگیزشی

مطالب مطرح شده در برخی از اعتقادات بوداییان مربوط به زندگی و نوع نگرش ما با جهان است که می‌تواند برای هر شخص با هر دین متفاوتی هم مفید باشد. یعنی نیاز نیست که شما بودایی باشید. هر فردی در جهان می‌تواند از راهنمایی‌های مفید بودا درس بگیرد.

گلچینی از جملات بودا

که دیدتان را نسبت به زندگی تغییر می‌دهد

ما در ادامه جملات بودا که بسیار مهم و جذابی هستند را برای شما انتخاب کرده‌ایم که حتماً عمل به آن‌ها در زندگی شما تأثیرات مثبتی خواهد داشت.

 

رازی که سلامت بدن و روح شما را تضمین می‌کند. زندگی خوشحال و احساسی در لحظه است

 

سه چیز پنهان نمی‌شود: خورشید، ماه، حقیقت

 

در پایان سه چیز مهم است: چقدر دوست داشتی؟ چطور زندگی کردی؟ چقدر عمیق بودی؟

 

تنها دو اشتباه وجود دارد که می‌تواند کشف راه درست از بین ببرد. شروع نکردن، امتحان نکردن راه‌های مختلف

 

سلامتی بزرگ‌ترین هدیه است، محبت بزرگ‌ترین ثروت، وفاداری بهترین رابطه است

 

 

هزاران شمع را می‌توان با یک شمع روشن کرد. پس زندگی شمع کوتاه نخواهد بود اگر خوشبختی را با دیگران هم به اشتراک بگذارد.

 

اگر شما واقعاً خودتان را دوست داشته باشید. هرگز به دیگران آسیب نمی‌زنید.

 

صلح از درون شما آغاز می‌شود. در بیرون به دنبالش نباشید

 

هیچ چیز بدتر از عادت کردن به شک و تردید وجود ندارد. شک بین مردم تفرقه می‌اندازد و مانند سمی، دوستی‌ها را از بین می‌برد و روابط را خراب می‌کند. شک یک خار است که باعث می‌شود شمشیرها کشیده شوند.

 

 

اگر شما جملات مقدس را بخواهند و حتی به آن‌ها فکر کنید. اما اگر به آن‌ها عمل نکنید چه تأثیری خواهند داشت؟

 

هیچ کس ما را نجات نمی‌دهد. هیچ کس نه می‌خواهد و نه می‌تواند. این خود ما هستیم که باید مسیرمان را پیدا کنیم.

 

حفظ سلامت بدن یک وظیفه است… در غیر این صورت ما نمی‌توانیم ذهنمان را قوی و روشن کنیم

 

برای لذت بردن از سلامتی، برای بخشیدن شادی به خانواده خود، برای ایجاد صلح. باید ابتدا کنترل ذهن خود را به دست بیاوریم. اگر کسی بتواند ذهن خودش را کنترل کند، می‌تواند راه روشن فکری را بیابد. در نتیجه آن تمام عقل، کمال و فضیلت‌های جهان به او می‌رسد.

 

 

هدف ما در زندگی این است که هدف خود را پیدا کنیم و تمام قلب و روحمان را در آن راه بگذاریم

 

شما می‌توانید تمام جهان را جستجو کنید تا کسی را پیدا کنید که سزاوار عشق و محبت بی‌نهایت شماست. اما هیچ وقت نمی‌توانید آن را پیدا کنید. چون او کسی نیست جز خود شما. شما از هرکس دیگری سزاوارتر هستید برای محبت خودتان

 

همان‌طور که گنج‌ها از زمین بیرون می‌آیند. فضیلت‌ها نیز از اعمال خوب خارج می‌شوند و حکمت از ذهن پاک و صلح‌آمیز پدیدار می‌شود. برای اینکه بتوانید با خیال راحت از پیچ و خم‌های زندگی عبور کنید. شما نیاز به نور فضیلت و هدایت حکمت دارید.

 

وقتی شما شروع به حفاری کنید، هیچ نشانه‌ای از آب وجود ندارد. بلکه فقط خاک و سنگ است که جابجا می‌کنید. اما اگر خوب این کار را انجام دهید سرانجام به آب پاک و خالص می‌رسید.

 

باید مراقب حرف‌هایی که می‌زنیم باشیم و قبل از بیان بسنجیم که چه تأثیر خوب یا بدی روی افراد دارد

 

فقط آن چیزی را از دست می‌دهید که به آن دل‌بسته‌اید.

 

ما چیزی هستیم که به آن فکر کرده‌ایم و با همین تفکرات دنیا را می‌سازیم

 

حرکت خوب در مسیر مهم‌تر از رسیدن است

 

شک در راه خود. شروع پیدا کردن نور واقعی است

 

ما هر روز صبح متولد می‌شویم. کاری که امروز انجام می‌دهیم از همه چیز مهم‌تر است

 

بهتر از هزاران جمله توخالی، کلمه‌ای است که صلح را به ارمغان می‌آورد

 

زمانی که ما در یک مشاجره خشمگین شویم، رسیدن به حقیقت را متوقف کرده‌ایم و فقط می‌خواهیم خودمان را ثابت کنیم

 

 

همه اشتباهات از ذهن نشاءت می‌گیرد. اگر ذهن شما تغییر کند آیا اشتباهی باقی می‌ماند؟

 

خالصی و ناخالصی به خودتان بستگی دارد، دیگری نمی‌تواند شمارا تسویه کند

 

هیچ نمی‌تواند ما را نجات دهد به غیر از خودمان. ما خودمان باید راه را پیدا کنیم.

 

عشق واقعی از فهمیدن متولد می‌شود

 

تسخیر خودمان وظیفه اصلی ماست نه تسخیر دیگران

 

شما برای خشم خود مجازات نمی‌شوید. شما توسط خشم خود مجازات می‌شوید

 

 

رنج قطعی است. رنج کشیدن اختیاری..

 

صبر یک کلید است. همان طور که قطره قطره یک کوزه پر خواهد شد.

 

خودتان را نجات دهید، منتظر دیگران نباشید

 

هر انسانی مسئول سلامتی و بیماری خود است

 

نفرت با نفرت متوقف نمی‌شود بلکه فقط با عشق پایان می‌یابد و این یک اصل ابدی است

 

41 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  صرف بودن جملات زیبا وصحیح در کلام بودا دلیل صحت اون دین نیست مثلا دردین مسیحیت سخنان وداستان های آموزنده وزیبا ازحضرت عیسی علیه السلام نقل شده اما چه فایده چرا که این دین تحریف شد هم از نظر عقیدتی وهم از نظر احکام مثلا آن ها حضرت عیسی راپسر خدا میدانند وقاءل به تثلیثهستند یعنی به جای یک خدا سه خدا را می پرستند وبه پیامبری که حضرت عیسی آمدنش رابشارت دادن ایمان نیاوردند واز نظر احکا م نیز دچار تحریفات بسیار است مثلا شراب را که حضرت عیسی حرام اعلام کردند مسیحیان نه تنها حرام نمیدانند بلکه جزو اعمال عبادی خود می دانند
  یادر یهودیت که دراصل دین توحیدی است امابسیار تحریف شده ومثلا عزیر علیه السلام راپسر خدا میدانند یا مثلا اینکه درحقیقت حضرت ابراهیم علیه السلام پیامبر آخر الزمان رااز نسل اسماعیل علیه السلام معرفی کردند اما یهودیان چون از نسل اسحاق علیه السلام بودند طبق هوا ومیل خودشان کلمه ی اسحاق رابه جای اسماعیل گذاشتند ویهودیان پنداشتند که پیامبر آخر الزمان از خودِ آنان مبعوث خواهد شد وسالیانِ سال در مکه انتظارش راکشیدند اما نتیجه ی آن تحریف ِ به ظاهر کوچک آن شد که هنگامی که آن پیامبر وعده داده شده باتمام نشانه هایی که درتورات داشتند به پیامبری برگزیده شدند،آنها سرسخت ترین دشمنان او ودین او گشتند چون از نسل اسحاق و یکی از خود آنان نبود
  درآیین بودا نیز گمانه هایی هست مبنی بر اینکه این دین نیز ریشه ای توحیدی دارد ونشانه هایی نیز موجود هست دالّ بر این که بودا پیامبرآن قوم ودیار بودند وحتما آموزه های بسیار باارزش وگرانبها یی نیز داشتند وایشان در آخرین نفس های خود وصیت هایی کردند وآمدن پیامبر آخر الزمان وخاندان اورا بشارت دادند ومنتظرش بودند اما پیروان آن دین همان بودا راخدا تلقی کردند ودیگر نه تنها اثری ازیکتا پرستی دراین آیین نیست بلکه ازسرسخت ترین دشمنان آن پیامبر موعود وخاندان ودین اوشدند گرچه بودا به مهربانی وصفات نیک دیگر سفارش کرده بود اما تشنه ی خون مسلمانان گشتند وبویی ازمهربانی ورأفت ندارند بوی خون تا به امروز از سرزمین میانمار به مشام میرسد وچه سخت است یادآوری زجر وشکنجه کودکان معصوم وبیگناه مسلمانان آن دیار به دست آن ظالمان مشرک واگر بار دیگر فرصت کنند بازهم هیچ رحمی بر مسلمانان نخواهند کرذ

 2. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  با خواندن سخنان بودابه زندگی شناخت پیدامیکنیم

 3. کاربر سوخت جت هی می‌گوید

  خودت باش و بهترین خودت رو بساز ؛ همه چی از خودت شروع میشه ؛ پس به ذهنیت و نگرشت ؛ دقت کن .سپاس

 4. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  بودا میگفت:خودت را بشناس. بودا میگفت شما در زندان ذهن هستید، همه ی موجودات در رنج هستند. می‌گفت راه آزاد شدن از رنج و زندان وجود دارد. میگفت در حالت بی‌طرفانه نفست را نظاره کن و…

 5. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  وقتی کشته میشی! ایا لبخند می زنی؟ یا دفاع می کنی؟
  وقتی کودکانت را زیر بمباران تکه تکه می کنند، در خلسه و مراقبه فرو میری؟
  اگر شما دوست بزرگوار که میگید در بودا خشم و کشتار نیست! پس خوب است! عرض می کنم در اسلام هم خشم و کشتار نیست اما دفاع هست! تمام جنگ های پیامبر خدا (ص) دفاعی بود و ایشون اغازکننده هیچ جنگی نبود حتی جنگ خیبر.
  کاش همانطور که مدعی هستید همه اثار بودا رو خوندیدف یک بار قران را هم با دقت میخوندید که ببینید جهاد در قران برای کشتار نیست! برای ادم کشی نیست! برای دفاع از مظلوم و از بین بردن ظالمان است که مردم را به بردگی کشیدند.

 6. کاربر سوخت جت سن می‌گوید

  واقعا وقتی تمام کتاب های بودا رو خوندم و سال ها در مورد بودا تحقیقات کردم و رو حرف هاش خوب فکر کردم فهمیدم که بودا وقعا بی‌نظیر بود روحش شاد و یادش گرامی مرد تکرار نشدنی تاریخ دین آرامش دین انسان دوستی دین بوداست عالیه حداقل این چرندیات و خرافات کامل و کامل رو نداره خشم دستور کشتار و قتل و جنایت در اون نیست همه چیز باهم برابر و عالی

 7. کاربر سوخت جت ته می‌گوید

  خیلی عالی بود ممنون

 8. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  باسلام تواسلام رادرسعادت دان نه سعادت رادراسلام وکفررادرشقاوت نه شقاوت رادرکفر(خواجه رشیدالدین میبدی )هرکسی بتونه عده ای رابه راهراست وهدایت کنه خوبه دین یک پدیده جغرافیای بوده وانسانیت نامحدوده

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**