چرا خواستن، توانستن است؟ قسمت اول – رویای بزرگی در سر بپرورانید

جول اوستین را همه ما می شناسیم واعظ و سخنران مشهوری که نه تنها توانسته زندگی فوق العاده ای برای خود بسازد بلکه به انسان های زیادی در سر تا سر دنیا کمک کرده تا زندگی موفق داشته باشند و به رویاها و آرزوهای خود برسند و مفهوم خواستن توانستن است را به واقعیت تبدیل کنند.

جول اوستین سخنرانی ها و کتاب های زیادی دارد که در این سخنرانی ها و کتاب ها راهکارهایی بسیار کاربردی و عالی ارائه می دهند.

ما در اینجا قصد  داریم  کتاب خواستن توانستن است، او را معرفی کنیم.

این کتاب در هشت فصل بسیار مفید نوشته شده که من به خاطر علاقه ام به این کتاب خلاصه ای از نکات مهم هر فصل را در یک مقاله جداگانه برای شما نوشتم تا اگر فرصت خواندن این کتاب را ندارید بتوانید با این خلاصه ها نکات خوبی یاد بگیرید و در زندگی تان پیاده کنید‌.

 

آری؛ «خواستن توانستن است»

کتاب خواستن توانستن است، شامل فصل های زیر است که اگر تا آخر این سری مقالات با ما باشید می‌توانید خلاصه‌ی کاربردی همه‌ی فصل‌ها را همین‌جا در سوخت جت بخوانید: (برای دسترسی سریع می‌توانید روی لینک‌ فصل‌ها برای باز کردن مقاله آن فصل کلیک کنید)

امروز و در اولین قسمت از این مقاله، می‌خواهیم فصل اول را با هم بررسی کنیم.

فصل اول | رویای بزرگ در سر بپرورانید

در فصل اول این کتاب جول اوستین از ما می خواهد رویاهای بزرگی در سر بپرورانیم و برای رویاهایمان نمادهایی تهیه کنید تا زودتر به آن ها برسیم. کتاب با مثالی از بازیگر معروف آمریکایی جیم کری شروع می شود.

جیم همیشه آرزوی بازیگر شدن داشت اما هیچ وقت نقش خوبی به او پیشنهاد نمی شود و همیشه به در بسته می خورد. جیم در خانواده فقیر و در یک ون فولوکس بزرگ شده بود و شاید به اعتقاد خیلی ها شانسی برای بازیگری نداشت. او یک روز که به خاطر پیدا نشدن نقش خوب خسته و نا امید بود با ماشین قدیمی اش به سمت تپه ای رفت و از بالا به شهر نگاه کرد.

در همان لحظه فکری عجیب به ذهن جیم رسید و او دست به کار عجیبی زد. اشتباه نکنید او از بالای تپه خودش را پایین پرت نکرد بلکه یک چک ده میلیون دلاری در وجه خودش نوشت و پشت آن ذکر کرد:

به خاطر ایفای نقش در یک فیلم پرطرفدار.


خب شاید این کار از نظر خیلی ها احمقانه به نظر برسد اما او هر وقت نا امید می شد به این چک نگاه می کرد و با انرژی به تلاشش ادامه می داد. چند سال بعد او تبدیل به یک کمدین معروف در آمریکا شد که برای هر فیلم حقوقی بین پانزده تا بیست و  پنج میلیون دلار دریافت می کرد.

 

شاید شما قدرت تصور و خیال پردازی را باور نکنید اما طبق گفته محققان شما به سمت چیزی خواهید رفت که بیش تر اوقات در حال مرور آن هستید. این سوال را از خود بپرسید و صادقانه جواب دهید:

 • من بیش تر وقت اوقات به چه چیزی فکر می کنم؟
 • تصور من از آینده چگونه است؟
 • خودم را صاحب یک خانه بزرگ، شغل خوب، خانواده سالم و موفق می بینم؟
 • یا این که یک انسان شکست خورده، ناموفق و بیمار را در آینده خودم تصور می کنم!

در هر  دو صورت شما در راه رسیدن به تصورتان هستید. شما یک بار قرار است زندگی کنید پس لذت رویاهای بزرگ و رسیدن به آن ها را از خود نگیرید. جرات داشته باشید و رویای بزرگ در سر بپرورانید.

» نماد رویایتان را فراموش نکنید

رویاهای هر کدام از ما متفاوت است.
شاید کسی رویای یک تجارت بزرگ در سر دارد، یا می خواهد رتبه کنکور به دست بیاورد یا ارزوی بچه دار شدن دارد، شاید هم می خواهد بزرگ ترین هتل کشور را بخرد. یا ممکن است رویای معلم شدن در سر داشته باشد.

در هر صورت هر رویایی که دارید در مرحله اول نترسید و فکر نکنید که این رویای شما در شرایط کنونی تان محال و غیر ممکن است. در حقیقت افراد موفق زیادی از نماد رویاهایشان کمک گرفتند و بعد این رویاها را به واقعیت تبدیل کردند.

مثل همان جیم کری که شاید به خاطر فقر خانوادگی اش هیچ کس تصور نمی کرد بتواند تبدیل به یک ستاره سینما شود و میلیون ها دلار درآمد داشته باشد. (میتوانید صحبت‌هایش را از اینجا مشاهده کنید)

[bs-quote quote=”تخیل بشریت را از میان عصرهای تاریک به وضع فعلی تمدن رسانده است. تخیل باعث شد که کلمب قارۀ آمریکا را کشف کند. تخیل باعث شد که فرانکلین برق را کشف کند.” style=”style-9″ align=”center” color=”#515151″ author_name=”ال فرانک بام” author_job=”نویسنده مشهور آمریکایی، خالق رمان جادوگر شهر از” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/09/فرانک-بام.jpeg”][/bs-quote]

نکته ای که به جیم کری و خیلی های دیگر کمک کرده تا به موفقیت برسند، نمادی بود که برای رویای خود تهیه کردند. جول اوستین از ما می خواهد نمادی برای رویایمان داشته باشیم و همیشه آن را نگاه کنیم تا روزی که به رویای مان می رسیم، نا امید نشویم. مثل جیم کری که چکی در وجه خود کشید و در هنگام  نا امیدی به آن نگاه می کرد، شما هم باید نمادی برای رویای تان تهیه کنید.

اجازه دهید یک مثال دیگر از فصل اول کتاب خواستن توانستن است، برایتان بنویسم. جول می گوید دوستی داشت که سال ها صاحب فرزند نمی شدند.  به دکترهای زیادی مراجعه کرد اما نتیجه نگرفتند. تا این که این دوستش تصمیم می گیرد نماد رویایش که همان بچه دار شدن بود، تهیه کند.

او به سراغ درست کردن اتاق کودک می رود و وسایلی را که یک کودک نیاز دارد، تهیه می کند. خیلی ها این کار او را مورد سرزنش قرار می دهند اما چند وقت بعد او نه تنها به آرزویش می رسد، بلکه صاحب دو قلو می شود.

رویا و هدف شما هر چه که باشد، هر چه قدر بزرگ و به خیال اطرافیان تان دست نیافتنی، سعی کنید برای آن نمادی بخرید و جلوی چشم تان قرار دهید. این نماد علاوه بر این که به کائنات انرژی مثبت می فرستد، باعث می شود هر لحظه به یاد رویا و هدف تان باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

مثلا اگر آرزو دارید خانه ای بخرید یک کلید به دسته کلیدتان اضافه کنید و به خودتان همیشه یادآور شوید که این کلید خانه جدیدتان است که به زودی آن را خواهید خرید.  از ته دل یقین داشته باشید که اگر با تمام وجودتان بخواهید بدون شک  خدا هم کمک تان می کند و به هدف تان می رسید.

» در این مورد می‌توانید از وضعیت آلفای ذهنی  برای تحقق رویاهایتان استفاده کنید 

فراموش نکنید اگر دور نمایی برای آینده تان نداشته باشید، روزهایتان تکراری خواهد گذشت و سرگردان دور خود خواهید چرخید اما نمادها به شما کمک می کنند تا هدف هایتان را به طور مستمر مرور کنید و باور داشته باشید که آن ها دست یافتنی اند. و هر باوری بدون شک تبدیل به واقعیت می شود.

در فصل بعد هم با ما همراه باشید تا خلاصه ای کاربردی از فصل دوم این کتاب را با هم مرور کنیم. در فصل دوم درباره  تمرکز بر اهداف صحبت خواهیم کرد.

قبل از این که به سراغ فصل بعدی برویم، دوست دارم از شما بخواهم همین حالا نمادی برای رویتان تهیه کنید و در زیر این مقاله برای ما از نمادهای اهداف تان بنویسید.


قسمت دوم ←

23 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

  سلام من تو این زمینه که نمادی برای آرزو هام که نه بهتره بگم هدفهام زیاد دارم مثلا یکی از اونها سفر های خارجی کاریمو زیاد تر کنم که مثلا رفتم یک چمدون خریدم و من قطعا از این چمدون استفاده میکنم.

 2. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  سلام. یک سال و نیمه عاشق دختری هستم که بیش از یکساله ارتباطمون رو قطع کردیم به خاطر توصیه‌های مادرش. به دلایلی هن الان داره منو از خودش دور میکنه و هر بار با رفتارای بدتری منو میرنجونه، درحالی که چند وقت پیش عاشقم بود. حالا سوال اینجاست که اوضاع خوب میشه؟ اگه روش‌های این کتاب رو عمل کنم به معشوقه‌م میرسم؟
  میتونم مطمئن باشم؟

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   داداش از من به شما نصیحت اولا عشق ربطی به رویا و هدف و اینا نداره به صورت مستقیم ولی زمانی تاثیر داره که بتونه باعث موفقیت شما بشه و جایگاهتو بالا ببره دوما شما برو با خانواده طرف صحبت کن و گرنه تهش جداییه سوما اینو از من بشنو همیشه برای چیزایی که دوسشون داری با تمام وجود تلاش کن

 3. کاربر سوخت جت وی می‌گوید

  بسيار کتاب مفيد عاليست آن ما هستیم که آرزو های مان را میسازیم نه آرزوها مان را ✋ایمان به پروردگار مان همه چیز را عوض میکند .حتی دیدگاه مان را به ذنده گی.

 4. کاربر سوخت جت nafi می‌گوید

  سلام و درود
  خيلي خوب خلاصه شده بود . قابل استفاده است . تابلوي روياها هم نمونه اي از نماد ها براي ايجاد انگيزه و شوق حرکت است.

  1. کاربر سوخت جت .isu می‌گوید

   اين كتاب فوق العاده است و من در طول مسير هايي كه ميرفتم از وقتم به نحو احسنت استفاده كردم و گوشش دادم و پیشنهاد میکنم حتما حتما گوشش بدین چون زندگیتون را عوض میکنه

 5. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  سلام ممنون از زحمات تمام سوخت جتی ها .
  من از صفر صفر صفر کار جدیدمو شروع کردم و خداروشکر بعد از ۸ ماه درآمدم به ۱۰ میلیون درماه رسید و تمام خواسته هایی ک دارمو مینویسم و مرتب ب اونا فکر میکنم با کمک این سایت بسیار خوب دارم کم وکاستی هارو برطرف میکنم اطلاعاتمو بالا میبرم چون موفقیت یک راه تنها احساس نیست و تو این راه نیاز به یه سری ابزار و وسیله داریم که این جور مطالب و برنامه میتونه یکی از اون ابزارها باشه .درامدو ضربدر ۲ کردم بزودی با ماهی ۲۰ میلیون ایمیل میدم

 6. کاربر سوخت جت name می‌گوید

  سلام اینکه یه نماد داشته باشیم وافعا کمک بزرگی هست.من یه رویای خیلی خیلی بزرگ داخل سرم دارم سن من هم پایین هست یعنی هنوز به جوانی نرسیده ام و اخر دوره نوجوانی رو دارم سپری میکنم.این رویام اونقدر بزرگ هست که همیشه از فکر کردن به اون میترسیدم و تا حالا به هیچ کسی نگفتم مطمئن هستم اگه کسی از رویای من با خبر بشه جز مسخره کردن و احمق خوندن من کاری نکنه حتی پدر و مادرم.ه نظرتون من میتونم لایق این رویا باشم یا نه؟

 7. کاربر سوخت جت edeh می‌گوید

  من یک رویا در ذهن دارم و اون رسیدن به یک شخصیت ایده آل و ثابت هست و برای رسیدن بهش تلاش می کنم ولی تغییرم دوره ای بوده و زود به همین چیزی که بوده برگشتم.من رویای یک استاد متبحر و انسان دوست و همه چیز تمام را دارم و نمادش هم در اتاقم میز و صندلی و کتاب های مربوط به رشته ام است.به امید اون روز….

 8. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  سلام به همه دوستان و خانواده بزرگ سوخت جت: داشتن رویاهای قشنگ حق همه ماست ما باید رویاهایمون رو پیدا کنیم و آنها رو بنویسیم و هر روز جلوی خودمون قرار بدیم و از داشتن رویاهای بزرگ نترسیم و البته باید باور کنیم که ما می توانیم به آنها برسیم و لیاقت رسیدن به اونهم داریم خیلی مهمه که بدانیم ما لایق بدست اوردن هرچیزی که بخواهیم را داریم و هیچ وقت خودمون را دست کم نگیریم . من سه تا رویا دارم هر روز به آنها فکر می کنم و توی خیالم اونها رو مرور می کنم و از اینکه رویاهام رو تخیل میکنم اصلا خجالت نمی کشم چون ذهن منطقی ما بعضی وقت ها ما را از تخیل مثبت جلوگیری مکنه و نمیزاره تا ما تخیل مثبت داشته باشیم بهرحال رویاهای خوب و دست یافتنی برای خود داشته باشیم .

 9. کاربر سوخت جت AHSA می‌گوید

  سلام دوستان…
  اینکه ما یکبار زندگی میکنیم و این انرژی به هر صورتی داره مصرف میشه…پس چرا برای رسیدن به رویاهای بزرگ اونو صرف نکنیم…گرچه که قویتر شدن و بهتر شدن باید انتخاب ما باشه و من با این جمله خیلی نیرو گرفتم که یک رویا میتواند قویتر از هزار واقعیت باشد.

 10. کاربر سوخت جت نم می‌گوید

  سلام.میخام بدونم چجوری میتونم افکاری منفی رو از خودم دور کنم من الان نزدیک دوسال افکار منفی منو ازار میدن و نسبت ب همه بدبین شدم و نمیزارن کاری رو انجام بدم نمیتونم رو هدفم تمرکز داشته باشم تامیام بروی کاری یا هدفی فکر کنم افکار منفی بهم هجوم میارن و اونو ازم دورمیکنه کتاب یا راحلی بهم پیشنهاد کنید ک از این وضع بیام بیرون تا بتونم روی هدفم تمرکز کنم.ممنون

  1. کاربر سوخت جت NI60 می‌گوید

   سلام.فقط یک یا سه چهار تا از جملات انرژی بخش را هروز بنویس یا تکرار کن یا جایی بنویس بتونی هرروز ببینیش.دوم اینکه چند سال دیگه میخوای به این روند افکار ادامه بدی؟این نتایج رو بگیری؟
   چند سال دیگه دوست داری این مدلی بمونی؟
   جواب این سوالها تو رو هوشیارتر میکنه که بفهمی افکارت بدردنخورن و باید عوضشون کنی…راحت…بدون تعصب…با ایمان..بااحساس امید و فراوانی…سوم و از همه مهمتر به نظرم خودشو سرزنش نکن بخاطره هیچ چیزی.تو دنیا هیچ گناهی وجود نداره.ببخش خودتوتا بخشیده بشی

 11. کاربر سوخت جت ها می‌گوید

  شماعالی هستی خانم با قدرت ادامه بده دیشب بیش تر مقالاتتو خوندم
  موفق تر شی
  ممنون بابت این همه نکته سنجی

 12. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  عالی
  با پشتکار ادامه دهید

 13. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  هممون میدونیم که در عرصه عمل خیلیامون درجا میزنیم جای دوری نمیرم خودمو میگم…. ایده ها، طرح ها و حتی داستان های تخیلی زیادی داشتم و هنوز هم دارم اما انگار همیشه یه شیطانی تو وجودم هست که نمیذاره. بارها و بارها با رویاهای بزرگ تصمیم گرفتم شروع کنم اما در برزخ ایده تا عمل سرگردان موندم اما هنوز هم کورسوی امیدی ته دلم هست نشان به این نشان که در رویاهای خودم بزرگ شدنم را هر روز ده ها بار مرور می کنم …. بنظرتون این میتونه نشونه خوبی برای رسیدن به رویاهامم باشه یا نه؟ ممنون

 14. کاربر سوخت جت هر می‌گوید

  امیدبخش بود
  و همینطور راهگشا
  اگر هر روز به یکی از نکاتی که درون مقالات نهفته شده عمل کنیم آخر هر سال تغییر چشمگیری میکنیم و این خودش یه موفقیت بزرگه
  مثل همیشه فعااال و موفق باشید. ❤

 15. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  خب من بیست سالمه و دانشجو هستم
  یه سالی هست که فکر یه برند بزرگ شدن تو رشته ی خودمو دارم
  و البته مرددم در رابطه با آینده
  شاید این مطلب تردید و ترسمو کمی کاهش داد ، ممنون بابتش
  موفق باشید

 16. کاربر سوخت جت ني می‌گوید

  بسيار مفيد

 17. کاربر سوخت جت رى می‌گوید

  ممنون واقعا عالى بود

 18. کاربر سوخت جت A.H می‌گوید

  سلام
  جالب بود…
  یکم تبلیغ کنید افراد زیادتری با سایت اشناشند!

 19. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  این که میدونید دست روی چه موضوعی بذارید تا گره از مسائل موجود افراد بازکنه و حداقل یک روزنه ولو کوچک توی زندگی افراد باز کنه قابل ستایشه وستودنی

 20. کاربر سوخت جت دا می‌گوید

  سلام
  خیلی خوب بود، منتظر بقیه س هستم… ممنون

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**