خیال پرداز هستید یا عملگرا ؟ مسئله این است

 

تاحالا زیاد شنیدید که گفتن  «رویا هاتون رو دنبال کنید.» همه ما هم رویاهایی برای دنبال کردن داریم و خیلی دوست داریم آنها را در زندگی بدست بیاوریم… اما چرا بعضی هایمان فقط خیال پرداز در رویا هایمان می مانیم و یک عده مان عملگرا، رویا هایشان را بدست می آورند؟

خب بعضی از ما ها دنبال رویا هایمان میرویم، یک سری بعد از دوران دبیرستان راهی ماجراجویی رویا هایشان میشوند و یک سری دیگر بعد از درس و دانشگاه و یک سری هم در میانسالگی بعد از خستگی مفرط از کاری علاقه ای به آن ندارند تصمیم میگیرند رویاهایشان را دنبال کنند.

دنبال کردن رویاهایمان، چیز واقعا خوبی هستش؛
هرکسی اگر رویاهایش را بتواند در زندگی دنبال کند (اینـجـــا گفتیم) نه تنها از زندگی اش هیچوقت پشیمان نخواهد شد، بلکه هر روز با امید و انگیزه از خواب بیدار میشود.

 

استیو جابز
استیو جابز

اما یک سری افراد هستند، که فقط فکر میکنند که در حال دنبال کردن رویا هایشان هستند !
این افراد، در جهل مرکب به سر می برند و نمیدانند که درحال دنبال کردن رویاهایشان نیستند و فقط اینطور فکر میکنند که هستند (درحالی که نیستند!)

این افراد همان هایی هستند که قول داده اند از ماه بعد قراردادشان را تمدید نکنند تا شغل رویایی شان را شروع کنند (اما موعد مقرر که برسد تمدید میکنند و … پیگیری شغل رویایی شان را یک ماه بعد موکول میکنند) 

و یا آنهایی که قرار است وارد دانشگاه شوند و رشته مورد علاقه شان را دنبال کنند اما فقط دنبال استاد خوب، کتاب خوب و … میگردند و هیچوقت در یک کلاس مشخص نام نویسی نمیکنند و به صورت جدی درس خواندن را شروع نمیکنند.

خب، پس اگر اینطور باشد ما سه دسته از افراد را داریم؛

 1. افرادی که رویایی دارند و رویایشان را دنبال میکنند
 2. افرادی که رویایی دارند اما رویایشان را دنبال نمیکنند
 3. افرادی که فکر میکنند درحال دنبال کردن رویاهایشان هستند

افراد گروه سوم، افراد خیالپرداز مفرط هستند.
آنها فقط دوست دارند راجع به آینده شان خیالپردازی کنند و هیچوقت تصمیم نمیگیرند به صورت جدی رویاهایشان را بدست آورند…

بین دسته اول و دسته سوم اختلافات خیلی نامحسوسی وجود دارد که بعضا به اشتباه آنها را نمیبینیم و یادمان میرود که در دسته سوم قرار گرفتیم؛ اما پس از خواندن این مقاله شما موفق خواهید شد خیلی سریع تشخیص بدید آیا واقعا درحال دنبال کردن رویاهایتان هستید؟ یا فقط درحال خیالپردازی هستید و خودتان را گول میزنید؟

برای این منظور 8 اختلاف اساسی افراد خیالپرداز و افراد عملگرا را برای شما لیست کردیم :

 

تفاوت اول؛
افراد خیالپرداز زیاد صحبت میکنند، افراد عملگرا کمتر صحبت میکنند (بیشتر کار میکنند)
اگر احساس میکنید در مورد رویاهایتان خیلی صحبت میکنید، برای اکثر دوستانتان رویایتان را توضیح میدهید و خودتان را ساعت ها مشغول فکر کردن به رویا هایتان میکنید و دریغ از نشانه ای عمل کردن برای بدست آوردن شان، شما یک خیال پرداز هستید.

افراد عملگرا، وقتشان را با صحبت کردن هدر نمیدهند، آنها رویاهایشان را بدست می آورند و نشان میدهند.

 

تفاوت دوم؛
افراد خیالپرداز به تعویق می اندازند، عملگراها انجام میدهند
یکی از اساسی ترین فرق های بین عملگراها با افراد خیالپرداز این است که افراد خیالپرداز علاقه زیادی به تعوق انداختن کارها دارند، درحالی که افراد عملگرا هیچ وقتی را برای انجام دادن کارهایی که آنها را به رویایشان نزدیک تر میکند، هدر نمیدهند.

 

بنجامین فرانکلین
بنجامین فرانکلین

 

تفاوت سوم؛
افراد خیالپرداز تصور میکنند، افراد عملگرا تجربه میکنند
اگر خودتان را ساعت ها با این افکار که ‘اگر این کار را انجام بدم، چه میشود؟’ ، ‘اگر آن کار را انجام بدم، چه میشود؟’ و … سر میکنید، بدانید و آگاه باشید که شما یک خیالپرداز هستید… حتی اگر با خودتان فکر میکنید که با پیش پیش فکر کردن جلو ضررهای احتمالی را میگیرید.

 

تفاوت چهارم؛
افراد خیالپرداز بهانه پیدا میکنند، افراد عملگرا دلیل
اگر و تنها اگر برای بدست آوردن رویاهایتان دلیل زیادی دارید یا فقط یک دلیل قدرتمند دارید و اجازه نمیدهید بهانه ها مانع راه دنبال کردن رویاهایتان باشند، شما یک عملگرا هستید.
اما اگر متوجه شدید رویاهایتان را دنبال نمیکنید چون بهانه های زیادی برای فعلا دنبال نکردن آنها دارید، شما یک خیالپرداز هستید.

 

تفاوت پنجم؛
افراد خیالپرداز به ترس هایشان گوش میدهند، افراد عملگرا از میان ترس هایشان عبور میکنند
شما اگر برای دنبال کردن رویاهایتان، صداهایی در ذهن تان مثل ‘نه تو نمیتونی…’ ‘هنور خیلی زوده…’ ‘تو آماده نیستی…’ و … می شنوید و تصمیم میگیرید فعلا دست نگه دارید، بدانید که شما یک خیالپرداز هستید و نه عملگرا !
افراد عملگرا ترس هایشان را میبینند، اما به آنها گوش نمیدهند و از میان آنها راه باز میکنند و رد میشوند اما افراد خیالپرداز خیلی با دقت به صحبت های ترس هایشان گوش میدهند و منصرف میشوند.

 

تفاوت ششم؛
افراد خیالپرداز به مقصد فکر میکنند، افراد عملگرا به مسیر
افراد عملگرا، مخصوصا دسته کارآفرینان، مقصد آنقدر برایشان جذاب نیست که مسیر جذاب است. آنها عاشق این هستند که کارمند استخدام کنند، محصول جدید تولید کنند، با مشتری صحبت کنند و … اما افراد خیالپرداز (در زمینه کارآفرینی) فقط به دنبال پول یا شهرت هستند. این افراد مسیر را دوست ندارند و بلااجبار آن مسیر را انتخاب کرده اند.

 

آلبرت انیشتین
آلبرت انیشتین

 

تفاوت هفتم؛
افراد خیالپرداز رویاهایشان را به دیگران مقایسه میکنند، افراد عملگرا رویای شان را می سازند
اکثر افراد خیالپرداز فقط به خاطر این هنوز شروع نکرده اند چون احساس میکنند رویایشان از رویای یکی از آشنایانشان کوچک تر است و باید رویای بزرگتری داشته باشند؛درحالی که افراد عملگرا رویای حتی کوچک شان را شروع میکنند و آنرا رفته رفته بزرگتر میکنند.
تمام کارآفرینان بزرگ دنیا که تبدیل به ثروتمندان بنامی شده اند، رویایشان از ابتدا بزرگ نبوده، بلکه آنها عملگراهایی بودند که رویایشان را رفته رفته بزرگتر کردن و آنرا ساختند.

 

تفاوت هشتم؛
افراد خیالپرداز با شکست متوقف میشوند، افراد عملگرا از شکست الهام میگیرند
اگر شما یک خیالپرداز باشید، ممکن است با اولین شکست در مسیر رویاهایتان متوقف شوید و با خودتان فکر کنید ‘شاید این مسیر اصلا برای من نیست…’ و برای همیشه فقط در خیال رویاهایتان بمانید. اما اگر یک فرد عملگرا باشید، هر شکست برای شما چراغ راهیست برای موفقیت. شما حالا میدانید از بینهایت دلیلی که مشتری محصول شما را نمیخرد، یک دلیل آن کدام است !

خب، حالا شما یک خیالپرداز هستید یا یک عملگرا؟ لطفا زیر همین پست بنویسید…

در همین زمینه، مقالات زیر را بخوانید :

25 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  من یک خیال پرداز هستم ممنونم که من خودم را برای اولین با ر در این مقاله شناختم

 2. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  من یک خیال پرداز هستم

 3. کاربر سوخت جت از می‌گوید

  نظر من این هست که خیال پردازی و عملگرایی میتونن در یک فرد وجود داشته باشند ما هیچ وقت نمیتونیم یک آدم پیدا کنیم که کاملا خیال پرداز باشه و همچنین یک آدم را پیدا کنیم که کاملاً عملگرا باشه اینکه ما در زمینه عملگرا بودیم به این معنی نیست که در همه زمینه ها عملگرا باشیم هر دوی این موارد باید تو یه شخص وجود داشته باشه چون بدون خیالپردازی هیچ ایده ای هم وجود نداره که تبدیل به عمل بشه.

 4. کاربر سوخت جت از می‌گوید

  من یک خیال پرداز هستم، چون می خواستم عملگرا شوم بدنبال مطلب سرچ کردم و به اینجا رسیدم، نوشته شما هم خوب بود، سپاس

 5. کاربر سوخت جت reza می‌گوید

  به نظر من خیلی تک بعدی بهش نگاه کردین و میشه از زوایای دیگه هم بهش نگاه کرد چیزی رو که بیان کردید درست می‌دونم اما نه کاملا صرفا نمیشه به عملگرا یا رویا پردازی بودن پرداخت چون به نظر من اینکه یه ایده ای بدید و دنبالش کنید مهمه صرفا عملگرا ها بدون ایده آمد چون بر اساس تجربه کار میکنند اما ایده ها از تخیلات فرد و چیز های غیر واقعی آمد و صرفا رویاپردازی هم بی ثمر و بدون نتیجست چون معدن طلا رو داری اما استخراج نمی کنی

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**