مهم ترین درس عاشورا که باید فارغ از هر دینی آنها را بدانید

همه ی ما به خوبی با واقعه عاشورا و حماسه کربلا آشنا هستیم و می دانیم که حوادثی که در روز عاشورا رخ داد، یکی از مهم ترین اتفاقات تاریخ محسوب می شود. حتما شما هم درباره اتفاقات کربلا، شجاعت بی مثال امام حسین و یارانش، آزادگی و دین داری امام حسین و تسلیم نشدن در مقابل ظلم زیاد شنیدید و دیدید.

اما چه درس مهمی از واقعه عاشورا باید یادبگیریم؟

به هر حال این اتفاق به حدی بزرگ و پر از نکته  است که هر کس می تواند از دریچه نگاه خود درس های متفاوتی از آن یاد بگیرد. من خودم علاقه زیادی به حادثه کربلا دارم و همیشه سعی می کنم با دیدی تازه به آن نگاه کنم و نکات خوبی از این اتفاق یاد بگیرم.

به نظر من ایام محرم تنها برای این نیست که برای امام حسین علیه السلام عزاداری کنیم یا فقط در مراسم های مختلف شرکت کنیم. البته عزاداری برای شهدای کربلا کار پسندیده ای است اما کافی نیست. دین اسلام و همه ادیان الهی همیشه توجه زیادی به موضوع تفکــــــر دارند‌.

به عبارت دیگر، این روزها بهترین زمان برای فکر کردن درباره این اتفاق و  یادگیری از مکتب عاشوراست تا این آموزه ها در زندگی مان پیاده کنیم و به موفقیت و سعادت بیش تر برسیم.

من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خوانده‌ام و توجّه کافی به صفحات کربلا کرده‌ام. بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، باید از امام حسین پیروی کند.

ماهاتما گاندی رهبر استقلال هندوستان

در داستان عاشورا انسان های بسیار بزرگی وجود دارند که می توانند الگوی بسیار خوبی برای ما باشند. در صدر این افراد امام حسین قرار دارد که مظهر شجاعت و ایستادگی است. درباره امام حسین علیه السلام مقالات زیادی نوشته شده و از جهات مختلف صفات بارز این شخصیت بزرگ مورد بحث قرار گرفته است؛ به همین دلیل من قصد دارم در این مقاله درباره یکی از یاران امام حسین صحبت کنم که به ما نشان داد که هیچ وقت برای تغییر دیر نیست.

حر بن ریاحی شخصیت مورد علاقه من است که درس  مهمی از این شخص یاد گرفتم. دوست دارم این نکته مهم را با شما در میان بگذارم.

» در هر شرایطی که قرار دارید، شهامت تغییر را داشته باشید.

یکی از درس های عاشورا این است که هر کدام از ما شرایط خاص خودمان را داریم… شاید تعدادی از ما از شرایطمان راضی نباشیم. یا این که سال ها فکر کنیم مسیر درست را انتخاب کردیم اما یک روز به خودمان بیاییم ببینیم در مسیر اشتباه هستیم. در این حالت شاید بنا به دلایلی جرات تغییر زندگی مان را نداشته باشیم.

حر بن ریاحی زمانی که متوجه شد در مسیر اشتباه است با تمام وجود تغییر را پذیرفت. در حقیقت حر به همه یاد داد تا لحظه ای که نفس می کشیم می توانیم مسیر زندگی مان را عوض کنیم.

حر تا لحظات آخر در لشکر دشمن حضور داشت و به خوبی می دانست امام حسین و یارانش کشته خواهند شد اما آگاهانه  تصمیمی گرفت که باعث شد برای همیشه نامش در تاریخ بماند. بدون شک گرفتن این تصمیم در آن لحظات، بسیار سخت است اما حر نشان داد هیچ تغییری غیر ممکن نیست.

حر می دانست اگر به کمک امام حسین برود کشته خواهد شد اما وقتی دید حق با امام حسین علیه السلام است لحظه ای تعلل نکرد و مسیر زندگی اش را عوض کرد. تصمیمی که به ما روش زندگی درست را یاد می دهد‌… و این درس بسیار مهمی از واقعه عاشوراست :

هر وقت احساس کردید در مسیر اشتباه هستید،
شجاعت تغییر مسیر را داشته باشید حتی اگر برایتان گران تمام شود.

من شک ندارم در لشکر یزید افراد دیگری نیز حضور داشتند که  می دانستند حق با امام حسین علیه السلام است و دلشان می خواست به این امام کمک کنند اما به دلایل مختلف نتوانستند مثل حر باشند و به کمک امام حسین علیه السلام بروند.  شاید از ترس از دست دادن جانشان بود یا به خاطر پست، مقام و پول و یا هر دلیل دیگر. به هر حال امروز نامی از آن ها نمانده یا این که با بدنامی از آن ها یاد می شود اما حر بن ریاحی را تقریبا همه می شناسند حتی افراد غیر مسلمان  نیز او را ستایش می کنند.

شما می توانید از این کار شجاعانه حر بن ریاحی در هر جنبه از زندگی تان استفاده کنید.
نگاهی به  شرایط تان بندازید؛

آیا در مسیر درست هستید؟
از شغلتان، رشته تحصیلی تان، از شرایط زندگی تان راضید؟
یا این که فکر می کنید در جایگاه اشتباهی قرار گرفتید؟

به عنوان مثال من حدود یک سال در رشته دیگری تحصیل می کردم اما اصلا آن رشته را دوست نداشتم. حتی علاقه ای به خواندن کتاب های درسی ام نداشتم. یک روز تصمیم گرفتم تغییر رشته بدهم، دوباره سراغ کنکور بروم و رشته مورد علاقه ام را بخوانم، خانواده و دوستانم  به شدت مخالف این تغییر بودند.

از نظر آن ها  این کار حماقت محض بود چون رشته اولم یکی از رشته های پردرآمد محسوب می شد. اما من وقتی مطمئن شدم که علاقه ای به این رشته ندارم و در مسیر نادرستی هستم،  رنج تغییر را تحمل کردم و به دنبال رشته مورد علاقه ام رفتم. پنج سال از این تغییر گذشته و با وجود این که سرزنش زیاد شنیدم اما  خوشحال و راضی هستم .

شاید اگر پنج سال پیش تصمیم نمی گرفتم تا مسیر زندگی ام را تغییر دهم در حال حاضر یک فرد شکست خورده و غمگین بودم.

 

» واقع بینانه به زندگی تان نگاه کنید و شرایط تان را بسنجید

اما درس دومی که عاشورا باید بگیریم چیست؟  اول از هرچیزی راجع‌به این سوال یکبار دیگر فکر کنید : شرایط شما چگونه است؟ آیا مسیرتان درست است یا مثل من نیاز به تغییر دارید؟  این مسیر می توان شامل شغل، رشته، محل زندگی و هر چیز دیگری باشد. اگر به این نتیجه رسیدید که از شرایط خود راضی نیستید یا این که سبک زندگی تان غلط است مثلا دوستان خوبی ندارید یا این که دست به کارهای اشتباه می زنید و عذاب وجدان دارید، شجاع باشید و  تغییر کنید. به عبارت دیگر در زندگی تان یک حر باشید.

اگر تلاشی برای تغییر مسیر زندگی تان نکنید مثل کسانی خواهید بود که در روز عاشورا  دوست داشتند به امام حسین علیه السلام کمک کنند اما شهامت انجام این کار را نداشتند و تا آخر عمر با حسرت و بدنامی زندگی کردند.

افراد شجاع شاید برای همیشه زندگی نکنند، ولی افراد محتاط اصلا زندگی نمی کنند.

ریچارد برانسون کارآفرین مشهور بریتانیایی

فراموش نکنید تا زمانی که نفس می کشید فرصت تغییر مسیر زندگی وجود دارد‌.
حتی اگر چند سال قبل باید تغییری در زندگی تان پیش میاوردید و به هر دلیلی این کار را نکردید، سرزنش کردن و حسرت خوردن را متوقف کنید ؛ انسان های مرده فقط فرصت تغییر زندگی شان را ندارند؛ شما زنده هستید و نفس می کشید پس می توانید از همین لحظه تغییر را شروع کنید.

برای شروع می‌توانید از سری مقاله تغییر زندگی و رسیدن به رویاها شروع کنید: لینک قسمت اول


این مقالات را هم می‌توانید بخوانید:

19 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. صادق می گوید

  عاقبت زین دار فانی پرکشیدم یاحسین عشق تو مهر علی در سینه دارم یاحسین چون در این وادی غریبم جان زهرا مادرت هرشب جمعه گذر کن بر مزارم یا حسین

 2. مجید می گوید

  درود بیکران….وقت بخیر…آیا میشه درسهایی از امام حسین و اخلاق و رفتار ایشان در زندگی عادیشان و قبل از عاشورا در قالب یه مقاله جمع آوری کنید؟ سپاسگزارم…

 3. H . BA می گوید

  آره …. خوب بود . ممنون .
  خداکنه هممون با یه تغییرِ به موقع و به جا
  ، جاودانه شیم . آمین .

  1. احمدرضا می گوید

   الهی عامین

 4. ئد می گوید

  فراموش نکنیم که امام حسین و یاران گرامی شان تنها در مقام بندگی خداوند و عمل به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر قیام کردند.

  1. H . BA می گوید

   الان ، من یه چیزو نمیفهمم !!!
   مگه این بنده ی خدا ، چی گفتِ که این
   شکلی جوابشو میدی ؟؟
   (احتمالاً ، میخواستی بِری صراط یا تسنیم
   کامنت بذاری ، اِشتباهی اومدی اینجا ….)

 5. محمد می گوید

  من امسال دنبال این بودم که در محرم با دید دیگری به حادثه ی عاشورا نگاه کم وبیشتر توجهم را به سمت درس های عاشورا ببرم تا عزاداری که این مطلب یکی از آنها بود که شما به زیبایی به آن پرداختید.من معلمم وبعد از لیسانس دیگر ادامه تحصیل ندادم چون فکر می کردم نمی توانم و سخته اما حالا تصمیم گرفتم درس بخوانم و تحصیلاتم را ادامه بدهم و می خواهم تغییر کنم و می دانم که این توانایی را دارم که هرکاری راکه بخواهم می توانم انجام دهم وبه خودم ایمان دارم.

 6. Mohsen می گوید

  با تشکر از این متنتون

 7. dr_miraz می گوید

  بسیار عالی بود.خیلی ممنونم.بنده داروساز هستم و داروخانه دارم.کارمو دوست دارم ولی عاشقش نیستم.دارم مسیرمو تغیر میدم.شرکتمو تاسیس کردم و شوق زیادی برای شروع دارم..

 8. فاطمه فیض آبادی فراهانی می گوید

  عالی بود.

 9. محمد عامری می گوید

  بسیار عالی بود…از خوندنش لذت بردم

 10. مقداد صیادزاده می گوید

  سلام واقعاً عالی و سازنده بود ممنون از شما

 11. هاله می گوید

  واقعا حماسه عاشورا انقدر بزرگ که میتونیم در تک تک اتفاق های زندگیمون از درس های عاشورا استفاده کنیم

 12. مرتضی گودرزی می گوید

  عالی بود

 13. سینا می گوید

  بسیار زیبا و قشنگ نوشته بودید و انگیزه فوق العاده ای ایجاد میکند

 14. sam.arab می گوید

  شخصیت مورد علاقه من بعد از حضرت اباعبدالله علیه السلام حضرت ابالفضل علیه السلام هستند، امروز داشتم به ایشون فکر میکردم، به اینکه وقتی از فرات بیرون امدند ایشون فقط به رسوندن اب فکر میکردند، به هدفشون، در این راه حتی دستشون هم که قطع شد حرکت رو متوقف نکردند و تا اخرین نفس به هدفشون فکر میکردن، این اشتیاق به سمت هدف رو دوست داشتم،

 15. مهدی می گوید

  عالی بود . واقعا موضوع جالبی رو مطرح کردید

 16. فاطمه می گوید

  سلام منم خیلی وقتا خواستم حرفایی بزنم یا کارهایی انجام بدم ولی جرأت اش رو نداشتم بعدا پشیمون شدم آخرشم خودمو سرزنش کردم که چرا اون کارو‌ نکردم حرفتون باعث شد به خودم یادآوری کنم. بنظرم حتما ترس رو پس بزنید کار درست رو انجام بدید که پشیمون نشید

 17. ع.ص می گوید

  به نکته جالبی اشاره کردید شجاعت تغییر مسیر..خیلیا بخاطر شجاعت نداشتن به خودشون میگن که این قسمت ماست یا زندگی تغییر داده نمیشه ولی حتی توی عاشورا که درس زندگی میده نمونه اش انسانی مث حر سرنوشتش رو با کنار زدن ترس تغییر میده و سرافراز میشه این به خود آدم هم نهیب میزنه ممنون از مقالتون

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**