مهم ترین درس عاشورا که باید فارغ از هر دینی آنها را بدانید

همه ی ما به خوبی با واقعه عاشورا و حماسه کربلا آشنا هستیم و می دانیم که حوادثی که در روز عاشورا رخ داد، یکی از مهم ترین اتفاقات تاریخ محسوب می شود. حتما شما هم درباره اتفاقات کربلا، شجاعت بی مثال امام حسین و یارانش، آزادگی و دین داری امام حسین و تسلیم نشدن در مقابل ظلم زیاد شنیدید و دیدید.

اما چه درس مهمی از واقعه عاشورا باید یادبگیریم؟

به هر حال این اتفاق به حدی بزرگ و پر از نکته  است که هر کس می تواند از دریچه نگاه خود درس های متفاوتی از آن یاد بگیرد. من خودم علاقه زیادی به حادثه کربلا دارم و همیشه سعی می کنم با دیدی تازه به آن نگاه کنم و نکات خوبی از این اتفاق یاد بگیرم.

به نظر من ایام محرم تنها برای این نیست که برای امام حسین علیه السلام عزاداری کنیم یا فقط در مراسم های مختلف شرکت کنیم. البته عزاداری برای شهدای کربلا کار پسندیده ای است اما کافی نیست. دین اسلام و همه ادیان الهی همیشه توجه زیادی به موضوع تفکــــــر دارند‌.

به عبارت دیگر، این روزها بهترین زمان برای فکر کردن درباره این اتفاق و  یادگیری از مکتب عاشوراست تا این آموزه ها در زندگی مان پیاده کنیم و به موفقیت و سعادت بیش تر برسیم.

[bs-quote quote=”من زندگی امام حسین، آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خوانده‌ام و توجّه کافی به صفحات کربلا کرده‌ام. بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، باید از امام حسین پیروی کند.” style=”style-4″ align=”center” color=”#3d3d3d” author_name=”ماهاتما گاندی” author_job=”رهبر استقلال هندوستان” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2018/09/ماهاتما-گاندی.jpg”][/bs-quote]

در داستان عاشورا انسان های بسیار بزرگی وجود دارند که می توانند الگوی بسیار خوبی برای ما باشند. در صدر این افراد امام حسین قرار دارد که مظهر شجاعت و ایستادگی است. درباره امام حسین علیه السلام مقالات زیادی نوشته شده و از جهات مختلف صفات بارز این شخصیت بزرگ مورد بحث قرار گرفته است؛ به همین دلیل من قصد دارم در این مقاله درباره یکی از یاران امام حسین صحبت کنم که به ما نشان داد که هیچ وقت برای تغییر دیر نیست.

حر بن ریاحی شخصیت مورد علاقه من است که درس  مهمی از این شخص یاد گرفتم. دوست دارم این نکته مهم را با شما در میان بگذارم.

» در هر شرایطی که قرار دارید، شهامت تغییر را داشته باشید.

یکی از درس های عاشورا این است که هر کدام از ما شرایط خاص خودمان را داریم… شاید تعدادی از ما از شرایطمان راضی نباشیم. یا این که سال ها فکر کنیم مسیر درست را انتخاب کردیم اما یک روز به خودمان بیاییم ببینیم در مسیر اشتباه هستیم. در این حالت شاید بنا به دلایلی جرات تغییر زندگی مان را نداشته باشیم.

حر بن ریاحی زمانی که متوجه شد در مسیر اشتباه است با تمام وجود تغییر را پذیرفت. در حقیقت حر به همه یاد داد تا لحظه ای که نفس می کشیم می توانیم مسیر زندگی مان را عوض کنیم.

حر تا لحظات آخر در لشکر دشمن حضور داشت و به خوبی می دانست امام حسین و یارانش کشته خواهند شد اما آگاهانه  تصمیمی گرفت که باعث شد برای همیشه نامش در تاریخ بماند. بدون شک گرفتن این تصمیم در آن لحظات، بسیار سخت است اما حر نشان داد هیچ تغییری غیر ممکن نیست.

حر می دانست اگر به کمک امام حسین برود کشته خواهد شد اما وقتی دید حق با امام حسین علیه السلام است لحظه ای تعلل نکرد و مسیر زندگی اش را عوض کرد. تصمیمی که به ما روش زندگی درست را یاد می دهد‌… و این درس بسیار مهمی از واقعه عاشوراست :

هر وقت احساس کردید در مسیر اشتباه هستید،
شجاعت تغییر مسیر را داشته باشید حتی اگر برایتان گران تمام شود.

من شک ندارم در لشکر یزید افراد دیگری نیز حضور داشتند که  می دانستند حق با امام حسین علیه السلام است و دلشان می خواست به این امام کمک کنند اما به دلایل مختلف نتوانستند مثل حر باشند و به کمک امام حسین علیه السلام بروند.  شاید از ترس از دست دادن جانشان بود یا به خاطر پست، مقام و پول و یا هر دلیل دیگر. به هر حال امروز نامی از آن ها نمانده یا این که با بدنامی از آن ها یاد می شود اما حر بن ریاحی را تقریبا همه می شناسند حتی افراد غیر مسلمان  نیز او را ستایش می کنند.

شما می توانید از این کار شجاعانه حر بن ریاحی در هر جنبه از زندگی تان استفاده کنید.
نگاهی به  شرایط تان بندازید؛

آیا در مسیر درست هستید؟
از شغلتان، رشته تحصیلی تان، از شرایط زندگی تان راضید؟
یا این که فکر می کنید در جایگاه اشتباهی قرار گرفتید؟

به عنوان مثال من حدود یک سال در رشته دیگری تحصیل می کردم اما اصلا آن رشته را دوست نداشتم. حتی علاقه ای به خواندن کتاب های درسی ام نداشتم. یک روز تصمیم گرفتم تغییر رشته بدهم، دوباره سراغ کنکور بروم و رشته مورد علاقه ام را بخوانم، خانواده و دوستانم  به شدت مخالف این تغییر بودند.

از نظر آن ها  این کار حماقت محض بود چون رشته اولم یکی از رشته های پردرآمد محسوب می شد. اما من وقتی مطمئن شدم که علاقه ای به این رشته ندارم و در مسیر نادرستی هستم،  رنج تغییر را تحمل کردم و به دنبال رشته مورد علاقه ام رفتم. پنج سال از این تغییر گذشته و با وجود این که سرزنش زیاد شنیدم اما  خوشحال و راضی هستم .

شاید اگر پنج سال پیش تصمیم نمی گرفتم تا مسیر زندگی ام را تغییر دهم در حال حاضر یک فرد شکست خورده و غمگین بودم.

 

» واقع بینانه به زندگی تان نگاه کنید و شرایط تان را بسنجید

اما درس دومی که عاشورا باید بگیریم چیست؟  اول از هرچیزی راجع‌به این سوال یکبار دیگر فکر کنید : شرایط شما چگونه است؟ آیا مسیرتان درست است یا مثل من نیاز به تغییر دارید؟  این مسیر می توان شامل شغل، رشته، محل زندگی و هر چیز دیگری باشد. اگر به این نتیجه رسیدید که از شرایط خود راضی نیستید یا این که سبک زندگی تان غلط است مثلا دوستان خوبی ندارید یا این که دست به کارهای اشتباه می زنید و عذاب وجدان دارید، شجاع باشید و  تغییر کنید. به عبارت دیگر در زندگی تان یک حر باشید.

اگر تلاشی برای تغییر مسیر زندگی تان نکنید مثل کسانی خواهید بود که در روز عاشورا  دوست داشتند به امام حسین علیه السلام کمک کنند اما شهامت انجام این کار را نداشتند و تا آخر عمر با حسرت و بدنامی زندگی کردند.

[bs-quote quote=”افراد شجاع شاید برای همیشه زندگی نکنند، ولی افراد محتاط اصلا زندگی نمی کنند.” style=”default” align=”center” author_name=”ریچارد برانسون” author_job=”کارآفرین مشهور بریتانیایی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/08/ریچارد-برانسون.png”][/bs-quote]

فراموش نکنید تا زمانی که نفس می کشید فرصت تغییر مسیر زندگی وجود دارد‌.
حتی اگر چند سال قبل باید تغییری در زندگی تان پیش میاوردید و به هر دلیلی این کار را نکردید، سرزنش کردن و حسرت خوردن را متوقف کنید ؛ انسان های مرده فقط فرصت تغییر زندگی شان را ندارند؛ شما زنده هستید و نفس می کشید پس می توانید از همین لحظه تغییر را شروع کنید.

برای شروع می‌توانید از سری مقاله تغییر زندگی و رسیدن به رویاها شروع کنید: لینک قسمت اول


این مقالات را هم می‌توانید بخوانید:

31 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یم می‌گوید

  سلام من قبلا شروع به نویسندگی کردم جالبه اما پرپیچ و خم موفق باشی

 2. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

  بسیار بسیار عالی بود،واقعا باید از این منظر به عاشورا نگاه کرد و به مفاهیم اصلی و عمیق عاشورا رسید.

 3. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  عالی بود عالی

 4. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  بسیار زیبا بود متشکرم.

 5. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  بله دقیق فرمودند. ما نبايد مکتب عاشورا را فقط خلاصه به گريه کردن کنیم باید اون دیگه پیام ها عاشورا را هم رویش تفکر وعملی کنیم .باز هم ممنون واسه این معلومات قشنگ شما

 6. کاربر سوخت جت ود می‌گوید

  سلام من خود شناسی و خدا شناسی را سر لوحه خودم قرار دادم .امام حسین اول خودش و خداوند متعال رو خوب شناخت بعد عاشق شد و …

 7. کاربر سوخت جت مه می‌گوید

  واقعا نکات مهمی بود. من شنیدم خیلی از اشخاصی که نویسنده شدن و اسمشون ثبت شده وقتی پیر شده بودند شروع به نویسندگی کردند. پس واقعا این که بگیم از من گذشته، یا دیگه دیره نشون دهنده‌ی ترس ماست و اشتباهه. همیشه میشه تغییر کرد و مسیرو تغییر داد.

 8. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  ممنون بابت نکات آموزنده، خیلی خوب بودن

 9. کاربر سوخت جت وی می‌گوید

  سلام
  لحظه لحظه عاشوراست و هر لحظه در زندگی‌مان و در انتخاب‌هایمان بین حق و باطل قرار داریم.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**