48 دروغ بزرگی که برای ثروتمند شدن نباید باور کنید (اما اکثر مردم باور کرده اند)

ثروتمند شدن تبدیل به دغدغه زندگی بسیاری از جوانان امروزی شده…
تا جایی که اکثر جوانان حاضر هستد حتی از راه‌های سریع پولدار شوند که این میتواند مشکل ساز باشد. در واقع، «راه های سریع پولدار شدن» فقط باعث میشوند خیلی زودتر فقیر شوید.

اما مسئله اصلی این است که دستیابی به هدف یعنی پولدار و ثروتمند شدن در نگاه اول ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، مخصوصا اگر مجبور شوید در این راه روزهای شاد و جوانیِ خود با کار کردن فراموش کنید. اما نگران نباشید… چون خوشبختانه، اکثر دیدگاه­ ها در مورد ثروتمند شدن ریشه در تفکرات اشتباه و بی‌اساس دارند !

یعنی اکثر تفکراتی که برای ثروتمند شدن دارید، به احتمال زیاد اشتباه هستند !
چون از دنیای قدیم تر و با حرف مردم این باور و تفکرات به ما رسیده و چون از کودکی بارهای برای ما تکرار شده، به اشتباه فکر میکنیم درست هستند درحالی که هیچوقت واقعا برای صحیح یا غلط بودن آن ها تحقیق نکردیم.

در ادامه لیستی از باورهای اشتباهی که به دروغ به ما قبولاندند را میخوانید؛ چون اگر آنها را باور کرده باشید، مانع پیشرفت شما برای ثروتمند شدن خواهند شد.

برای اینکه بتوانید برای درستی هر ادعا تحقیق کنید، ما یک نمونه از افرادی که بدون توجه به دروغ مورد نظر ثروتمند شدن را به شما معرفی کردیم که بتوانید داستان موفقیت آنها را نیز پیگیری کنید :

48 دروغ بزرگ ثروتمندان که باعث این شد که کمتر کسی بتواند ثروتمند شود

1- یک مادر تنها و بدون همسر شانس موفقیت ندارد

دنیشا دنیل هاستن از جمله زنانی بود که در سن بیست سالگی یک مادر تنها و بدون همسر بود.

همسر وی مدت کوتاهی پس از تولد همسرش به علت سرطان جان خود را از دست داد. چند هفته بعد او مجبور شد برای تامین هزینه‌هایش به سر کار رود. با وجود شرایط سخت، وی ناامید نشد و با استقامت شرایط  دشوار را از پیش رو برداشت. این تلاش بی‌امان زندگی او را متحول کرد و در نهایت او یک مولتی میلیونر در تجارت املاک شد. داستان‌های متعددی از مادران مجرد وجود دارد  که در مواجه با چالش­های خود، ثروتمند شدند. شما هم حق انتخاب دارید و می­توانید تصمیم بگیرید که ثروتمند شوید.

 

2- افراد ثروتمند، ناتوانی جسمی و روحی ندارند

جان مورو، از آتروفی عضلانی نخاعی (SMA) رنج می‌برد، و در سن دوسالگی پزشکان از او قطع امید کرده بودند.

قبل از این که وی تصمیم ثروتمند شدن داشته باشد تمام عمرش را محدود به یک ویلچر کرده بود و سرمایه­اش کمتر از هفتصد هزار دلار بود. برای در دست گرفتن سرنوشت خود و تعیین آینده، وی محدودیت های طاقت فرسای شغلی دولت ایالات متحده  را ترک کرد و به مکزیک رفت.

از آن زمان به بعد  صدها میلیون نفر از صفحه  وب او بازدید داشتند و مورو ده ها میلیون دلار از سه شرکت مختلف  درآمد دارد. با توجه به این موضوع، آیا عذر و بهانه شما قابل قبول می­باشد؟

 

3- ثروتمندان در خانواده­ای با ثبات پرورش یافته­ اند

برای اینکه بدانید این یکی از رایج ترین دروغ هایی است که مانع ثروتمند شدن شما میشود، توصیه میکنیم همین الان فقط مقدمه مقاله مربوط به «اپرا وینفری» را بخوانید…

 

رابرت کیوساکی
رابرت کیوساکی

 

4-  ثروتمندان از خانواده­ای مرفه و پولدار هستند

آیا تا به حال بی‌خانمان بوده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس یک خبر خوب در انتظار شماست.

صدها نفر از افراد بی‌خانمان وجود دارند که تصمیم گرفته­ اند خودشان برای تحول زندگی­شان حرکتی انجام دهند و اکنون  تبدیل به یک میلیونر و حتی یک میلیاردر شده‌اند.

ژان پل دژوریا در اکو پارک لندن بزرگ شد. در یک برهه زمانی، او با پسر دو ساله­ اش در خیابان زندگی می­کرد و با جمع آوری بطری‌های نوشابه  گذران روزگار می­گذراند. می توانید تصور کنید که در دهه بیست سالگی خود در خیابان و با یک کودک دو ساله زندگی کنید در حالی که تنها راه درآمد شما برای سیر کردن کودک دو ساله­ تان از طریف جمع آوری بطری‌های نوشابه دور ریخته افراد دیگر به دست آید و هیچ خدمات حفاظتی هم شامل حالتان نشود؟

می توانید تصور کنید که او چه احساسی داشت وقتی به چشمان کودک دو ساله خود نگاه می­کرد، آنچه که پسرش در مورد او به عنوان یک پدر فکر می کرد او را شرمسار نمی­کرد؟ آیا به معنای واقعی احساس شکست نمی­کردید و خود را بی­لیاقت­ ترین فرد که توانایی سرپرستی کودک دو ساله­اش را ندارد، تصور نمی­کردید؟

با وجود این شرایط، او این احساسات منفی را کنار گذاشت و تمام سعی خود کرد تا یک فرد ثروتمند شود.
بیست سال پس از یک زندگی مفلوک در خیابان، او به یک ثروتمند چند میلیارد دلاری تبدیل شد. او با عشق به مردم، عشق به زندگی، و طراحی یک سیستم برای ایجاد محصولات با کیفیت که مورد علاقه مردم بود توانست فردی بسیار موفق در کسب و کار خود باشد.

 

5- اگر در آمریکا به دنیا اومده بودیم شاید میتوانستیم ثروتمند شویم

افراد ثروتمند در کشورهای مختلف سراسر جهان وجود دارند.

بیانیه های راننده تاکسی ها را که «اگر بیل گیتس تو ایران بود، هیچوقت بیل گیتس نمیشد…» را دور بیاندازید. با کمی تحقیق خواهید دید شرکت هایی درحال حاضر در ایران شکل گرفته اند که نه در سطح کشور، نه در سطح خاورمیانه بلکه در سطح جهان حرفی برای گفتن دارند…

 

6- دارای ضریب هوشی بالا هستند

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بین ضریب هوشی و درآمد ارتباطاتی وجود دارد، اما در هنگام صحبت کردن با افراد ثروتمند متوجه خواهید شد که این موضوع همیشه صدق نمی کند.

نمونه های بسیاری از مردم ثروتمند با ضریب هوشی پایین­تر از حد متوسط  و یا بدون ضریب هوشی بالا وجود دارد. غرور بصورت ناخودآگاه موجب انتخاب گزینه­ های بد مالی و ریسک های غیر ضروری می­شود. (در مورد غرور اینجا یک نمونه ایرانی را خواندید)
صرف نظر از اعداد، ثروتمند شدن راه و روش  و سیستم خاص خود را دارد اگر شما هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارید کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» از رابرت کیوساکی را بخوانید (از اینجا)

 

7- افراد ثروتمند ذوق هنری ندارند

همه­ ی ما به نوعی استعداد یک هنر خاص را داریم و هر یک از ما به نوبه خود یک هنرمند هستیم.

دید هنری ما در زمینه ای میتواند فعال شود که به آن علاقه داشته باشیم و خلاقیت ما در آن زمینه شکوفا شود. یک نفر عاشق مهندسی و پیدا کردن ساز و کار ماشین آلات است و خلاقیت اش در این راه بروز میکند. یک نفر عاشق هنر و طراحی است و خلاقیت اش را در این راه بروز میدهد.

 

8- افراد ثروتمند جذاب هستند

در گوگل می­توانید تصاویر میلیاردرها و میلیونرها را جستجو و مشاهده کنید. بسیاری از آنها چهره­ ی متوسطی دارند و چندان هم جذاب به نظر نمی­رسند…

 

9- ثروتمندان فقط مردان سفیدپوست هستند

بسیاری از میلیاردرهای خود ساخته سفید پوست نیستند و فوربس (مجله تجارت در آمریکا) نام بسیاری از این افراد را در مقالات خود ذکر کرده است.

 

10- همیشه حق با مشتری است

همیشه برای خدمات بی عیب و نقص به مشتری تلاش کنید، اما شما مختارید با مشتری که وقت شما را هدر می­دهد و سلامت روان مناسب ندارد، هر گونه که مایلید رفتار کنید. می­توانید از معامله با چنین افرادی اجتناب وخوداری کنید. مشتریان غیر منطقی هزینه‌های جبران ناپذیری برای شرکت شما بوجود می­آورند که می­توان این انرژی و سرمایه را در راستای منافع دیگر استفاده نمود.

قبلا در مورد اینکه «چرا همیشه حق با مشتری نیست؟» مقاله کاملی نوشته شده حتما بخوانید.

11- ثروتمند شدن نیازبه زمان و سرمایه هنگفت دارد

بازاریابی و ارائه کالا بسیار راحت تر از آنچه شما فکر می کنید است و می توانید از وقت و سرمایه افراد دیگرب رای رسیدن به اهدافتان استفاد کنید.

اگر فاقد بودجه لازم هستید، می توانید روی وقت خود سرمایه‌گذاری کنید. اگر زمان کافی در اختیار ندارید با کاهش برخی فعالیت­ های غیرضروری روزمره خود مانند تماشای تلویزیون و یا انجام کارهای بیهوده، زمان لازم را به دست آورید.

زندگینامه افراد ثروتمند را اگر بخوانید، خواهید دید اکثر آنها در بی پول ترین برهه زمانی و وقتی که مشکلات فراوانی برای رسیدگی به آنها داشتند سنگ بنای ثروت شان را بنا کردند.

 

12- ثروتمند شدن به بهای نابودی محیط زیست است.

اگر بخواهید مسیری انتخاب کنید که موجب صرفه جویی در وقت و هزینه مردم شود باید نهایت تلاش خود را در این راه انجام دهید. تلاش کمتر به معنای این است که منابع کمتری از محیط زیست مورد استفاده قرار می­گیرد.

همچنین می توانید با نوآوری و خلاقیت باعث کاهش آلودگی و صرفه­جویی در منابع محیط زیست شوید. حتی می توانید بخشی از ثروت به دست آورده خود را به بهبود و حمایت از منابع محیط زیست اختصاص دهید.

از ثروتمندان معروف که در این زمینه فعالیت میکنند، ایلان ماسک موسس شرکت «تسلا موتورز» تولید کننده اتومبیل های برقی است.

 

13- افزایش ثروت شما به معنی فقیر شدن فردی دیگر می­باشد

ثروتمند شدن به معنی سرقت مال دیگران نیست. اگر در این مورد شک و تردید دارید، به این فکر کنید که پول شما از چه طریقی به دست شما می­رسد و چگونه یک شخص برای بار اول ثروتمند شده است.

ثروتمند شدن به معنی گرفتن مال دیگران نیست. افراد ثروتمند کیک را تقسیم نمی­کنند بلکه خودشان کیک سیب درست می­کنند و به مردمی که کیک دوست دارند می فروشند. اندرو کارنگی، سلطان فولاد آمریکا گفته «در این دنیا‌ آنقدر ثروت زیادی وجود دارد که اگر فقط ترسِ از دست دادنِ ثروت اکنون تان را داشته باشید هیچوقت آنرا بدست نخواهید آورد.»

14- سرمایه گذاریدر بازار سهام شما را ثروتمند می­کند

سرمایه‌گذاری در بازار سهام یک راه عالی برای ثروتمند شدن است اما تنها زمانی این موضوع صدق دارد که این کار درست انجام شود. اکثر مردم از این راه منافع بسیاری کسب کرده­ اند، اما سرمایه‌گذاری در بازار سهام شما را میلیاردر نمی­کند مگر اینکه یک سرمایه هنگفت در اختیار داشته باشید یا بیش از یکی دو دهه انتظار بکشید.

تلاش برای به سرعت ثروتمند شدن در بازار سهام یکی از سریع ترین راه­ های از دست دادن سرمایه زیاد شما می­باشد (اگر شک داشتید، کافیست یک سری به بازار بورس بیاندازید و با افرادی که تمام دار و ندارشان را از دست داده اند صحبت کنید)

 

15- ثروتمندان سرمایه‌گذاری نمی­کنند

پول خود را همیشه در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنید، حتی اگر می­توانید در وقت و زمان خود نیز سرمایه­ گذاری کنید.

اگر شما در هیچ زمینه­ا ی سرمایه‌گذاری نکنید، تورم ارزش پولتان را پایین می­برد و نیمی از ارزش سرمایه شما پس از بیست سال از بین خواهد رفت (شاید هم زودتر…) اگر تصمیم به سرمایه­ گذاری نداشته باشید از ارزش سرمایه شما به شدت کاسته خواهد شد.

همیشه به دنبال موقعیت جدید برای سرمایه‌گذاری باشید و در صورت داشتن سرمایه لازم روی فرصت­ ها و ایده های کارآفرینی سرمایه­ گذاری کنید.

 

16- اگر می‌خواهید کاری درست انجام شود بهتر است آن را خودتان انجام دهید

با دریافت مشاوره مناسب، سرمایه­ گذاری خارجی، اخذ نمایند­گی استفاده از سیستم­ های اتوماتیک و منابع در دسترس بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. سعی کنید مسئولیت­ نهایی را خودتان به عهده بگیرید و با اعتماد به نفس لازم بصورت غیر مستقیم نظارت و مدیریت داشته باشید و تلاش تان را برای بهبود موقعیت­تان بیشتر کنید.

اگرچه ممکن است مجبور به اختصاص کمی سرمایه و وقت بیشتر شوید اما با گذشت زمان منافع و سود بیشتری حاصل خواهید کرد.
و البته یادتان نرود، شما قرار نیست قهرمانِ تنهایِ فیلم ها شوید !

میخواهید کاری بزرگ انجام دهید؟ باید یک تیم داشته باشید. بدون داشتن یک تیم، شما به تنهایی نمیتوانید ثروتمند شوید.

 

اندی رونی
اندی رونی

 

17-  ثروتمندان خسیس هستند

افراد ثروتمند تر تعامل بیشتری با دوستان شان دارند و ممکن است در برخی مواقع از آنها درخواست کمک مالی کنند. به هر حال شما هم باید لطف آنها را جبران کنید و در زمان نیاز به آنها کمک مالی کنید. پس در انتخاب دوستانتان دقت کنید و افرادی را برگزینید که در هنگام دریافت کمک مالی، قطعا قرض خویش را جبران کرده و پول شما را بازمی­گردانند.

ثروتمندان واقعا افراد خسیسی نیستند. آنها ارزش پول را درک کرده اند و حاضر نیستند بیهوده پول شان را از دست بدهند.
اگر یک روزی خواستید از استراتژی محرمانه افراد ثروتمند در انتخاب دوست مطلع شوید، این نوشته را بخوانید.

 

18- شرایط خاص و فرصت مناسب لازمه کسب ثروت است

این شما هستید که با قرار دادن خود در شرایط و موقعیت مناسب می­توانید فرصت­های عالی را برای خود تصاحب کنید. قطعا با تلاش بیشتر موقعیت­ها و فرصت­های بیشتری به دست خواهید آورد.

به قول معروف «از شما حرکت، از خدا برکت.» خداوند به کبوترها دانه میدهد، اما آنرا در لانه شان قرار نمیدهد. پس اگر میخواهید در زمان درست، در جای درست و با افراد درست ملاقات کنید تا فرصت ثروتمند شدن تان را بدست بیاورید، باید تلاش کنید، فعالیت کنید و هرکاری از دست تان بر می آید انجام دهید برای ثروتمند شدن تان.

 

19- ثروتمندان هرگز اشتباه نمی­کنند

شکست لازمه موفقیت است. باید از شکست درس گرفت و تجربه کسب کرد.
در مورد شکست قبلا چندین مقاله جامع خواندید، که اگر یادتان نیست، این مقاله را یکبار دیگر بخوانید.

 

20- ثروتمندان تمام وقت به همه بله می­گویند

افراد موفق اکثر مواقع از «قدرت نه گفتن» شان استفاده میکنند. اگر شما شجاعت نه گفتن را ندارید بهتر است تجدید نظری داشته باشید و در مورد مطلب زیر کمی تعمق کنید.

ممکن است همکار شما تقاضا کند که کاری را برایش انجام دهید و شما برای اینکه در نظر او آدم بده نشوید از رد درخواست او و نه گفتن اجتناب می­کنید. ممکن است تصور کنید درخواست همکارتان ضروری بوده و شما کار درستی انجام داده­اید. مردم روی حرف شما حساب باز می­کنند و دیگر نمی­توانید حرف خود را پس بگیرید. در همین حال متوجه می­شوید که دخترتان دقیقا در همان زمان اجرای نمایش دارد و این اولین اجرای او می­باشد.

قلبتان به شدت شروع به تپیدن می­کند سرعت نبض تان بالا رفته و عرق می­کنید. به چشم دختر شش ساله خود نگاه می­کنید. او واکنش شما را می بیند. چشم­هایش به شما خیره شده و شما باید به او بگویید که قادر نیستید در اولین اجرای مدرسه­ اش حضور داشته باشید او می پرسد: “چرا بابا؟” شما چه می گویید؟ آیا می­خواهید اعتراف کنید که شهامت نه گفتن به کسی که  نقش مهمی در زندگی شما ندارد را نداشته­ اید؟ آیا در نهایت یک نه گفتن ساده ارزش اینقدر اذیت شدن را دارد؟

همین شرایط را در موقعیت کاری در نظر بگیرید.
چگونه بسیاری از فرصت­ها را رد کردید چون به یک درخواست کم اهمیت­ تر پاسخ مثبت داده بودید.­ بله گفتن به معنی نه گفتن به تمام فرصت­هایی است که در آینده می­توانید به دست آورید. سعی کنید تنها به درخواست‌هایی پاسخ مثبت دهید که ارزش بله گفتن داشته باشند.

 

21- ریسک کردن غیرضروری

افراد ثروتمند می­دانند که یک شبه نمی­توان ره صد ساله رفت و با استفاده از تجربیات افرادی که در زمینه کاری آنها فعالیت می­کنند جوانب کارهایشان را سنجیده و به هنگام ریسک کردن با دقت و بررسی همه ابعاد گام برمی­دارند.

 

22- اجتناب از خطر

همه چیز در زندگی یک ریسک است است، حتی انجام ندادن هیچ کاری و حفظ وضعیت موجود.

مهم این است که به درستی موقعیت خطر را بررسی کنید و بدون ترس حرکتی با احتمال ریسک پایین انجام دهید. خیلی ساده است، اگر در حال حرکت رو به جلو نیستید، در حال حرکت به عقب هستید.

 

23- ثروتمندان خوش شانس هستند.

هر چه هوشمندانه و زیرکانه­ تر عمل کنید شانس و اقبال بیشتری در انتظار شما خواهد بود.

 

24- برای ثروتمند شدن باید سخت کار کرد.

می­توانید به شدت کار کنید اما اگر این اقدامات تنها شما را رو به جلو برده و سرعت موفقی تان کم است احتمالا مسیر را اشتباه رفته­ اید و احتمال موفقیت شدن تان بسیار کم است. اگر به آنچه که مدنظرتان است نرسیده­ اید علتش را از خود بپرسید.

تلاش لازم را انجام دهید اما به جای تلاش بی وقفه به دنبال راه حل مبتکرانه و زیرکانه باشید و در صورت پی بردن به رویکردهای اشتباه، از تغییر مسیر خود هراس نداشته باشید. به جای سخت کار کردن، ثروتمندان یادگرفته اند هوشمندانه کار کنند و از پول شان به عنوان وسیله ای برای سریع تر رسیدن به اهداف شان استفاده میکنند.

 

ادامه مقاله : 48 دروغ بزرگ ثروتمند شدن

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  سلام
  در مورد گزینه 14 سوالی داشتم :
  در مستند تبدیل شدن به وارن بافت ، آقای وارن بافت میگن که من به آرامی ثروتمند شدم از طریق بازار سهام – به یاد داشته باشیم که آقای وارن بافت هرگز در طلا و املاک سرمایه گذاری نمیکنن – مورد 14 مشکل داره نباید بگیم سرملایه گذاری ثروتمند نمیکنه حالا در بورس و یا … چون سرمایه گذاری در هر چیزی حتی روی نخود چند سال زمان میبره که به سود برسونه پس بهتره اون جملرو این شکلی کنین :

  سرمایه گذاری در بازار سهام شما سریع را ثروتمند می­کند.

  این بهتر از اونه چون زمان و صبر رو به معنای واقعی کلمه در دنیای سرمایه گذاری و بخصوص بازار سهام میرسونه . با تشکر

 2. کاربر سوخت جت 7000 می‌گوید

  بسیار جامع و کامل بود ای کاش برای هر مورد مثالی عملی ذکر مینمودید

 3. کاربر سوخت جت adeh می‌گوید

  عالی.
  ولی پول خود را همیشه در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنید،
  این جمله در تناقض کامل با توصیه های رابرت کیوساکی در پدر پولدار هست که میگه اینکار یعنی بدهی نه سرمایه گذاری.میشه شفاف سازی کنین در موردش.اگه حتی یه خط شخصی هم جواب بدید زیر پست کافیه.

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   دوست عزیز از حسن توجه شما سپاسگزاریم؛
   رابرت کیوساکی معتقد است پول تان را بر روی چیزی سرمایه گذاری کنید که باعث افزایش درآمد شما شود. اگر با سرمایه گذاری در املاک درآمد افزایش پیدا کند، این یک سرمایه گذاری خوب است.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**