به دنیای واقعی کارآفرینی خوش آمدید

حقایقی در مورد کارآفرینی که هیچکسی دوست ندارد بدانید...

واقعیت کارآفرینی

کار کردن برای خودتان و رئیس و فرمانروای خودتان بودن رویای شیرینیست… اما معمولا با ناامیدی همراه میشود، اگر از حقایق آن چشم پوشی کنید !

در همین ابتدای مقاله باید خدمتتان عرض کنم، کارآفرین بودن و داشتن ذهنیت کارآفرینی فوق العاده مفید و عالی است.
امروزه شاهد روند رو به رشد افرادی هستیم که دوست دارند از زندگی کارمندی به کارآفرینی نقل مکان کنند، کسب و کار خودشان را بسازند و حقوق بده باشید تا حقوق بگیر.

برای کارآفرین بودن هزاران هزار توصیه و رویکرد پیشنهاد شده، باور به خود، خود شناسی، عزم و اراده داشتن و … اما این رویای شیرین کارآفرین بودن در دنیای واقعی چنین که به ظاهر میبینیم دلربا نیست.

بسیار عالیست که شغل کارمندی خود را رها کنید و شغل خودتان را بسازید؛
اما اکثر اوقات افراد به اشتباه وارد دام های کارآفرینی میشوند تا مسیر کارآفرینی، زیرا تصورشان از کارآفرینی چیز دیگریست، اما دنیای واقعی چیز دیگری به آنها تحویل میدهد.

البته کماکان همه مان تجربه کرده ایم و میدونیم، رویا پردازی در مورد مسئله ای با واقعیت آن به کلی فرق میکند.

کنفسیوس
کنفسیوس

شاید در مورد شغلی قبل از ورود به آن ساعت ها رویاپردازی میکردیم و زمانی که وارد آن شدیم تازه متوجه شدیم چیزی که فکر میکردیم نبود، این کاملا طبیعی است و روند طبیعی ذهن انسان است.

اما در مورد کارآفرینی، نه تنها دنیای واقعی 180 درجه با واقعیت فرق دارد، بلکه به شدت پیچیده تر نیز هست !

در این مقاله قصد داریم شما را با دنیای واقعی کارآفرینی آشنا کنیم، دنیایی که هیچ کارآفرین موفقی تمایل ندارد از آن برای شما صحبت کند، در زندگی هیچ کارآفرینی نخواهید خواند و هیچ مربی کارآفرینی با گفتن آنها به شما بازارش را خراب نخواهد کرد…

و به دنیای واقعی کارآفرینی خوش آمدید…( واقعیت کارآفرینی )

 

اولین واقعیت کارآفرینی | کارآفرینی، نیمه تاریک هم خواهد داشت

حقیقتِ تلخیست، اما تقریبا 90% کسب و کارهای جدید –شامل استارتاپ ها هم میشود– در چند سال اولشان شکست میخورند. خوب واقعا الهام بخش است وقتی صحبت از کارآفرینی میشود سریع برویم دنبال مثال های موفقی مثل Amazon ,Dell, آیس پک و عظیم زاده… اما بهتر است واقع بین باشیم.

شما با راه اندازی کسب و کارتان در دفعه اول بسیاری از دروسی که یاد نگرفته اید را با اولین شکست یادخواهید گرفت (مانند دیگر کارآفرینان) و کسب و کار دوم تان را وقتی راه اندازی کردید، حداقل با دلیل قبلی شکست نخورد.

در مورد شکست و اهمیت آن قبلا در مقاله «شکست بخورید تا سریع تر موفق شوید» خواندید، اما بهتر است بدانید : هر شکست در مسیر کارآفرینی، یک پله شما را به هدف تان نزدیک تر میکند.

 

دومین واقعیت کارآفرینی | اشتیاق به تنهایی نمیتواند کمکتان کند

قبلا در مقاله «قدرتمندترین سلاح در جنگ با سختی های زندگی برای یک هدف» خواندید که : شور و اشتیاق میتواند کوه ها را جابه جا کند.

البته این اصل کاملا صحیح است و دیدید که چطور افرادی با منابع کم برای موفقیت توانستند به اهداف شان برسند؛ اما اگر میخواهید شما هم کارآفرینی کنید و یک کارآفرین باشید، باید بدانید برای یک مسیرهای طولانی، اشتیاق برایتان خیلی مفید خواهد بود، اما کارساز نیست.

شاید عجیب باشد، اما در دنیای کارآفرینی افراد کمتر احساسی بیشتر موفق میشوند، زیرا لازمه ی موفقیت داشتن اشتیاق به همراه صبر و پایداری است. افرادی که میبینید موفق شده اند، به غیر از اشتیاق پیروزی، صبر و تحمل شکست خوردن، خلاقیت در حل مسئله، شبکه حرفه ای انسانی و … هم داشته اند.

پس اگر فقط و فقط اشتیاق دارید و میخواهید با همین اشتیاق کارآفرین شوید… جای دوری نخواهید رفت !

 

سومین واقعیت کارآفرینی |‌ سال های سختی طول خواهد کشید تا کسب و کارتان را بسازید

خیلی از افراد به خاطر این میخواهند کارآفرین شوند چون فکر میکنند کمتر کار خواهند کرد و بیشتر درآمد خواهند داشت.

در مورد کارآفرینی های کوچک شاید صحیح باشد؛ اما اگر بخواهید برای همیشه از نگرانی راجع به پول با کارآفرینی خلاص شوید نیاز به کسب و کاری اصولی و دقیق دارید که نمیتوانید سریع السیر آنرا بنا کنید.

شما باید به دقت و با حوصله آجر به آجر آنرا به درستی بر روی هم بچینید. سخت تلاش کنید (نباید سخت کار کنید) و صبر داشته باشید. برای اینکه کارآفرینی باشید که کسب و کاری راه اندازی کرده و خودش رفته دنبال زندگی اش، شما نیاز به مهارت خیلی حرفه ای در این زمینه به نام «تفکر سیستمی» میخواهید.

تفکر سیستمی مبحث گسترده و تخصصی است، قبلا در بخش دوره های صوتی صفرتاصدویک برایتان آموزش اش را گذاشتیم، اگر هنوز دانلود نکردید، همین الان بروید، دانلود و گوش کنید.

 

چهارمین واقعیت کارآفرینی | انزوا حقیقت جدا ناپذیر دنیای کارآفرینی است

شاید پرواز تنها در اوج جالب باشد، اما همچنان میتواند اضطراب و تنهایی را برایتان به ارمغان بیاورد !
زمانی که در حال کار بر روی کسب و کارتان هستید، باید یک سری مشخص از افراد قابل اعتماد را کنارتان داشته باشید، یک گروه امین تا بازخوردتان را با آنها در میان بگذارید، و یک سری افراد مشخص دیگری که کارتان را به آنها عرضه کنید.

اکثر اوقات دوستی های کارافرینان بعد از راه اندازی کسب و کار تغییر میکند، زیرا ساعات زیادی را باید بر روی کسب و کارشان صرف کنند، در حالی که دیگران در حال خوشگذرانی هستند… کارآفرینی یعنی چند سالی از زندگی را طوری زندگی کنید که دیگران حاضر نیستند زندگی کنند، تا بقیه سالهای عمرتان را طوری زندگی کنید که دیگران بخواهند هم نتوانند.

پنجمین واقعیت کارآفرینی |‌ برای رهبری دیگران، ابتدا باید خودتان را مدیریت کنید

تصویر ایده آل از کارآفرینی داشتن فقط یک ایده خوب است.
اما در واقعیت ایده تنها قسمتی از دنیای کارآفرینی است که کمتر اهمیت دارد… کسب و کارهایی که حتی تنها یک مشتری دارند، به رهبری قدرتمندی نیاز دارند که به مراتب اهمیت آن بیشتر از داشتن یک ایده خوب و منحصر به فرد است.

رهبران بزرگ ابتدا خودشان را رهبری کردند سپس دیگران را.

 

ششمین واقعیت کارآفرینی | شاید ثروتمند نشوید

در مورد کارآفرینی یکی از عمده دلایلی که افراد وارد این ماجراجویی میشوند، کسب ثروت است !
شاید اکثر ثروتمندان دنیا کارآفرین باشند، اما دلیلی بر ثروتمند بودن اکثر کارآفرینان دنیا نمیشود. اگر بدنبال تنها کسب ثروت هستید، راه های کوتاه تر دیگری نیز هست.

کارآفرینان ارزش خلق میکنند و میفروشند. اکثر کارآفرینان و ثروتمندان برتر دنیای امروز سن شان بالای 50 سال است، اما علارغم بازنشستگی شان هنوز مشغول کار کردن هستند… این بدان معنی است که هدف آنها تنها پول نبوده. هدف شما چیست؟

 

هفتمین واقعیت کارآفرینی | بحران اعتماد در راه است

کارآفرنیان معمولا دارای روحیه و اعتماد به نفس بالایی هستند. شاید اگر این اعتماد به نفس را نداشتند هرگز سراغ کارآفرینی نمی رفتند… اما تقریبا برای اکثر کارآفرینان، در برهه ای زندگیشان، به دلیل فشار، مسئولیت سنگین و ریسک بالای کاری و شرایط نامعین آینده، در انها تردید و دودلی زیادی ایجاد میکند که معمولا با افت شدید اعتماد به نفس همراه میشود.

اگر احساس دودلی و کمبود اعتماد به نفس میکنید… نگران نباشید، شما در حال گذار از قسمتی از این ماجراجویی هستید. راه حل آن تلاش سخت و پیش روی مداوم است؛ عقب نشینی دردی را دوا نمیکند.

 

هشتمین واقعیت کارآفرینی | ادای کارآفرین ها را درنیاورید

آخرین و مهم ترین واقعیت دنیای کارآفرینی… شما لازم نیست قبل از تبدیل شدن به یک کارآفرین ادای کارافرین را دربیاورید، اکثر اوقات این رفتار میتواند به ضرر شما تمام شود زیرا شما در حال پوشاندن حفره با پنبه هستید، حفره ای که برای عبور از روی آن نیاز دارید پایتان را بر روی چاله پر کرده تان بگذارید.

پس صبر کنید و برای تبدیل شدن به یک کارآفرین میلیاردر زیاد عجله نکنید تا احتمال تبدیل شدن شما به یک کارآفرین میلیاردر افزایش یابد.

دنیای کارآفرینی برای همه ،دنیای خوبی قابل قبولی نخواهد بود و این کاملا عادی است.
اما افرادی هستند که عاشق ماجراجویی و فرار از زندگی عادی و یکنواخت هستند. برای این دسته از افراد کارآفرینی یک درمان و راه فرار است…

 

در همین زمینه، شدیدا توصیه میکنیم نوشته های زیر را بخوانید :

مقالات مرتبط:
5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت rned می‌گوید

  اما دلیلی بر ثروتمند بودن اکثر کارآفرینان نمیشود. اگر بدنبال تنها کسب ثروت هستید، راه های کوتاه تر دیگری نیز هست.

  منظور از راه های کوتاه چیست؟؟؟؟؟

  مدیر محترم خواهشا جواب بنده رو بدید کدوم راه هاهستند.

 2. کاربر سوخت جت rned می‌گوید

  اما دلیلی بر ثروتمند بودن اکثر کارآفرینان نمیشود. اگر بدنبال تنها کسب ثروت هستید، راه های کوتاه تر دیگری نیز هست.

  منظور از راه های کوتاه چیست؟؟؟؟؟

  مدیر محترم خواهشا جواب بنده رو بدید کدوم راه هاهستند.

 3. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  مقاله خوبی بود برای کسایی که میخواهند کارآفرین بشن
  باید بدونن راه سختی در پیش دارن

 4. کاربر سوخت جت khan می‌گوید

  با عرض سلام وخسته نباشید.من عضو پروزه هستم ولی متاسفانه رمز ورودم رو فراموش کردم!با این وجود بازم میتونم مطالب رو کامل ببینم وبخونم ولی از شما میخوام که اگه ممکنه رمز ورودم رو برام بفرستید.

  با تشکر فراوان از سایت خوبتون .

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   دوست عزیز رمز عبورتان به ایمیل تان فرستاده شد.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**