راهنمایی ساده برای درست آرزو کردن – قسمت اول

هر کدام از ما در طول زندگی خود، آرزوهای رنگارنگی داریم. از آرزوهای زیبای دوران کودکی گرفته تا آرزوهای دوران بزرگ‌سالی که از رنگ و بوی کودکی، فاصله زیادی گرفته‌اند.
اما واقعا جریان آرزو کردن چیست؟
چه آرزوهایی با چه ویژگی‌هایی به واقعیت تبدیل می‌شوند؟
این پرسش‌ها و پرسش‌های مشابه آنها، چیزهایی هستند که در این مقاله‌ها به دنبالشان می‌گردیم.

» تعریف درست آرزو چیست؟

هر کاری، پیش از انجام و تکمیل به صورت یک آرزو است. از این تعریف می‌توان این طور برداشت کرد که آرزو، مرحله قبل از انجام دادن است.

نکته جالب اینجا است که مرحله انجام آرزو نیز در دو کیفیت رخ می‌دهد. کیفیت اول در ذهن ما ایجاد می‌شود.

اگر در ذهن خود بتوانیم به آرزوی خود برسیم و از حصار مرزهای بیهوده ذهنمان عبور کنیم، رسیدن به آن در دنیای فیزیکی ممکن می‌شود.

» ویژگی‌های یک آرزوی درست چیست‌اند؟

حالا پرسش اساسی این است که یک آرزوی درست چه ویژگی‌هایی دارد؟
آیا می‌توانیم نام هر چیزی را که می‌خواهیم اما الان نداریم، آرزو بنامیم؟
دوستان عزیزم، آرزوی واقعی، کوله باری از حسرت نیست. نام چیزهایی که هرگز به دست نمی‌آوریم را نباید آرزو بنامیم. آرزوهای واقعی و درست همیشه به واقعیت تبدیل می‌شوند. در ادامه ویژگی‌های یک آرزوی درست را با هم دنبال می‌کنیم.

» ویژگی اول: آرزوی واقعی باید قاطع و جدی باشد

در اکثر موارد ما واقعا چیزها یا موقعیت‌ها را نمی‌خواهیم. اما چون می‌دانیم که حرف بی عمل، باد هوا است و کسی برای انجام ندادن یک چیز غیر ممکن یقه‌مان را نمی‌گیرد، با خودمان می‌گوییم گفتنش که اشکالی ندارد. مثلا آرزوی قدم زدن روی خورشید یا داشتن یک جزیره بدون سکنه، وسط آب‌های آزاد، چیزهایی هستند که گفتنش راحت و در عین حال بیهوده است.

چون اگر مقدمات قدم زدن واقعی روی خورشید یا زندگی وسط یک جزیره بدون هیچ انسان دیگری فراهم شود هیچ کس حاضر به انجامش نخواهد بود. پس اولین نکته در مورد آرزوی واقعی این است. یک آرزوی واقعی، چیزی است که ما واقعا می‌خواهیم به واقعیت زندگی ما تبدیل شود.

 

 

» ویژگی دوم: آرزوی واقعی، هدفمند است

آرزوهای کلی، آرزوهای ضعیفی هستند. مثلا آرزوی پولدار شدن یکی از همین نمونه‌های کلی است. هیچ برنامه یا مقصدی در این آرزو وجود ندارد تا صاحبش را به سمت جایی هدایت کند. آرزوی پولدار شدن یک آرزوی بیهوده است. تصور کنید که شما به جای کائنات بودید و انسانی از شما می‌خواست که او را پولدار کنید. شما با خودتان فکر می‌کنید که: «خب، پولدار شدن یعنی چه؟ چه مقدار پول در نظر این انسان برابر با پولدار شدن است؟»

در عمل حتی اگر شما خود کائنات هم باشید نمی‌توانستید چنین آرزویی را برآورده کنید. تنها کاری که کائنات در این گونه موارد انجام می‌دهد دست نگه داشتن تا زمان جمع آوری اطلاعات بیشتر از طرف انسان آرزو کننده است. در واقع پرونده شما به علت داشتن نقص اطلاعات به بایگانی سپرده می‌شود!

به همین علت است که گاهی می‌شنویم عده‌ای، عده دیگر را این‌گونه نصیحت می‌کنند: «در جوانی می‌خواستم پولدار شوم اما بعد فهمیدم که پول تنها چیز در زندگی نیست. به دنبال آن نباشید. ما فقیر به دنیا آمده‌ایم، فقیر هم می‌میریم!»

چنین افرادی، چون نتوانستند به آرزوی خود برسند فکر می‌کنند که تمام هستی بر این چرخ می‌چرخد.

اما حقیقت این است که رازهای درست آرزو کردن هزاران سال قبل کشف شده‌اند. تنها کاری که این افراد برای خودشان انجام دادند، رها کردن آرزویشان بوده است.

شما این گونه نباشید. اجازه ندهید پرونده‌تان به بایگانی سپرده شود. مدارک خود را کامل کنید. به جای آرزوی گنگ پولدار شدن، رقم دلخواه خود را مشخص کنید. چقدر پول از نظر شما در مفهوم پولدار شدن می‌گنجد؟ 10 میلیون؟ 100 میلیون؟ 10 میلیارد؟ رقم بدهید.

در این جا به نکته دوم درست آرزو کردن می‌رسیم. یک آرزوی واقعی کاملا مشخص و واضح است. مثلا اگر به پول مربوط است رقم دقیقی دارد. آن‌قدر دقیق و مشخص که هر کسی می‌تواند آن را پیگیری کند و به سرانجام برساند. یادتان باشد، آرزوی واقعی همیشه به واقعیت تبدیل می‌شود.

در ضمن تفاوتی هست بین آرزوهای واهی و اهداف واقعی که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

 

» نکته: ابعاد آرزویتان را محدود نکنید

فکر می‌کنید چرا بزرگ‎ترین و موفق‌ترین افراد تاریخ جهان، محدودیت را چیزی خیالی و غیر واقعی معرفی کرده‌اند؟ یکی از پر رنگ‌ترین دلایلش این است: «چیزی که ما می‌خواهیم، هر اندازه هم بزرگ و دست نیافتنی به نظر برسد در مقابل عظمت کائنات و راه‌های بی شماری که دارد چیزی بسیار کوچک‌تر از یک سلول است!» آرزوهایتان را از محدوده تنگ ترس‌ها بیرون بیاورید. نترسید. بزرگ آرزو کنید و باور داشته باشید که راهی برای برآورده شدن آرزویتان سر راهتان قرار خواهد گرفت و حتی بهتر از آن، خودتان راهی خواهید ساخت!

 

» حکمت آرزوها

«ورنر میچ»، نویسنده و متفکر آلمانی در مورد آرزوها می‌گوید:

«گرچه آرزو، اغلب اوقات پدر افکار است اما در درجه اول، مادر حکمت است.»

فکر می‌کنید چرا آرزوها وجود دارند؟
آنها از کجا می‌آیند؟
چگونه راه قلب ما را پیدا می‌کنند و چرا آرزوهای آدم‌ها مختلف این قدر با هم متفاوت است؟

پرسش‌ها یکی از شگفتی‌های این جهان پر از رمز و راز هستند. ما خیلی از چیزها را نمی‌دانیم اما اگر بگردیم می‌توانیم راه استفاده از آنها را پیدا کنیم. شاید هیچ‌گاه به درستی، حکمت ایجاد آرزوها را نفهمیم اما می‌توانیم انسان‌های زیادی را پیدا کنیم که به خاطر آرزوهایشان زندگی کردند، بزرگ شدند و نقشی ماندگار بر این جهان زدند. وقتی خوب نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که آرزوها نیز نعمت‌های بزرگی برای ما هستند.  در قسمت بعد به بررسی آخرین ویژگی یک آرزوی واقعی به همراه بیان یک نکته طلایی در مورد آرزوها می‌پردازیم.

حالا قبل از منتشر شدن قسمت بعدی به من بگویید که به راستی آرزوی شما چیست؟

13 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. سیداحمد روشن می گوید

  با سلام آرزوهام زیاده ولی مهمترین آرزوم داشتن اراده برای تلاش هست چون تا انسان اراده و تلاش جدی برای بدست آوردن اهدافش نداشته باشه آرزوی بیجا بی فایدس
  ممنون از مقاله خوبتون

 2. علیرضا جلالی می گوید

  من آرزوی فوتبالیست شدن دارم و دارم براش تلاش میکنم هر روز و از تلاش گردنم لذت میبرم

 3. محمد می گوید

  من آرزوي داشتن شرکتی به نام افلاطون با تمام ويژگي ها و درآمدی ک در ذهنم هست دارم

 4. احمد رضاپور می گوید

  من یکی از ارزوهام اینه که مغازه ای رو در مرکز شهر بجنورد داشته باشم هر چند داره محقق میشه / واسه همه ارزو دارم ک به تک تک ارزوهاشون برسن

 5. Mohammad Alizade می گوید

  بسیار عالییی .

 6. امیر می گوید

  آرزو یا هدف رو اگه بگی که دیگه آرزو و هدف نیستن.
  ممنون مقاله خوبی بود.

 7. میثم می گوید

  آرزو دارم.. در سال 1410 توی برنامه تد حضور داشته باشم و یک محتوای خوبی ارائه دهم.. آرزو دارم که هم تفریح کنم و هم پول در بیارم به دلار… آرزو دارم آزادی و استقلال مالی داشته باشم.. آرزو دارم یه تجارت موفق داشته باشم که قابلیت سیستم سازی باشه و محدود به زمان و مکان نباشم.. آرزو دارم ماهی 4 روز کار کنم. مابقی رو به کسب مهارت ومطالعه و دیدن فیلم و جهان گردی بگذرونم.. آرزو دارم شاد باشم و از لحظه های زندگیم لذت ببرم.. آرزو دارم تا سن 96سالگی رو پای خودم باشم در سلامتی کامل و یه شب بخوابم و این دنیا برم..

 8. محمد مهدی می گوید

  سلام
  ممنون از مقاله بسیار عالی برای مقاله خوب شما

  بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را..
  من جانشینی بر روی زمین قرار می دهم
  هنگامی که بر کاری امر کند تنها می گوید موجود شو بی درنگ موجود می شود

  اینها سخنان پروردگار مهربان با بندگان خودش هست .این یعنی دقیقا انسان به هر کار تواناست..اما نکته اینجاست که ایا کسی هست که اینها را در ذهن خود باور داشته باشد ؟

  1. محمد علی سبحانی می گوید

   سلام آرزوی اولی که داری منظورم برنامه تد
   ده سال واقعا اگه بخوای بهش برسی زمان زیادی هست ممکنه تو این زمان بتونی به جا های بالاتری هم برسی یا شاید اصلا ده سال بعد برنامه تد ی نباشه. این هدف هوشمندانه نیست.و اگه میخوای بهش برسی از همین الان باید قدم براش برداری. خلاصه در مورد هدف گذاری هم بیشتر مطالعه کن مثلا هدف گذاری حرفه ای پیام بهرام پور که رایگان هم هست رو گوش بده اطلاعات مفیدی داره

 9. علی حاتمی کیا می گوید

  آرزوم اینه که
  بزرگترین صادر کننده گل مصنوعی ایران بشم.
  و به خیلی ها بگم که من تونستم.

 10. کاربر سوخت جت 5663 می گوید

  آرزوم اینه کاری کنم.ماندگار باشه بعداز رفتنم اثرخوبی از خودم به جا گذاشته باشم.

  1. محراد می گوید

   آرزو رو بهتره گفته نشه ولی مطمعنا آرزویه بزرگی درونه خودم دارم که ایشالا به امید خدا بهشون میرسم با تشکر از مقاله بسیار عالیتون

   1. dashyasin می گوید

    سلام
    منم میخواستم همین رو بگم

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**