راهنمایی ساده برای درست آرزو کردن – قسمت دوم

آرزو، مفهومی است که مردم دو نوع با آن برخورد می‌کنند. عده‌ای آن را چیزی بی ارزش و بدون هیچ قدرتی می‌دانند که تنها وقت آدم را می‌گیرد. این عده، ترجیح می‌دهند که به جای درگیر کردن ذهنشان برای آرزوها، روی زندگی معمولی و درگیری‌هایشان تمرکز کنند.

در آن طرف ماجرا، عده دیگری وجود دارند که به آرزوهایشان می‌بالند. آرزوهایشان به آنها نیرو و انگیزه بی‌مانندی برای حرکت و شکستن مرزهای محدودیت‌ها می‌دهند. در حقیقت، داشتن آرزو نعمت بزرگی است که قدرت زیادی به انسان می‌دهد. قدرتی که با استفاده از آن قادر خواهد بود تا آنچه را که می‌خواهد به دست بیاورد. در این قسمت به ادامه ویژگی‌های یک آرزوی واقعی می‌پردازیم.

 

هر آدمی، آرزوهایی دارد و وقتی این آرزوها با وظایف انسان درگیر می‌شوند، وظایف خود را بازنگری می‌کند و بعد متوجه می‌شود که آرزوها به نوعی انجام وظایف را در خود نهفته دارند.

تئودور فونتانه نویسنده آلمانی

 

ویژگی سوم: یک آرزوی واقعی، تک بعدی است

آرزوی واقعی، آرزویی ساده است.
وقتی بیان می‌شود، کاملا مشخص و هدفمند است.
چیزی را نقض نمی‌کند،
دو پهلو نیست و تنها یک بُعد دارد.
مثلا آرزوی به دست آوردن 30 میلیون تومان پول در طی 5 ماه یک آرزوی تک بعدی است که با برنامه‌ای مشخص، می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.

در مقابل، آرزوهایی وجود دارند که چند بعدی هستند. این آرزوها در 99/99 مواقع آرزوهایی بر باد رفته به شمار می‌روند. چون یا تعداد هدف‌هایشان زیاد است یا بسیار ضد و نقیض هستند. مثلا آرزوی موفقیت در زندگی، یک آرزوی چند بعدی، بسیار کلی، ضد و نقیض و با هدف‌های بسیار زیاد است.

چنین آرزو کردنی راه به جایی نمی‌برد. چون موفقیت، تک بعدی نیست. انسان در تمام جنبه‌های زندگی‌اش دوست دارد که به موفقیت برسد، چه کاری، چه زندگی خانوادگی و چه زندگی به عنوان یک انسان. چنین هدفی، انسان را خسته می‌کند چون راهی را برای انجامش به ما نشان نمی‌دهد. این یک آرزو نیست، کلکسیونی از آرزوهای تک بعدی است که اگر هر کدام را به صورت جداگانه می‌خواستیم، انجام شدنی و واقعی بودند.

» نکته‌ای مهم درباره آرزو

آرزوهای واقعی یعنی آرزوهایی که به واقعیت زندگی ما تبدیل می‌شوند از یک اصل اساسی پیروی می‌کنند و آن اصل این است:

« برآورده شدن آرزوهای ما با میزان توانایی، لیاقت و درجه خواستن ما رابطه‌ای مستقیم دارند.»

بیایید نگاهی ساده به این اصل بیندازیم. آرزو، چیزی است که ما آن را می‌خواهیم. اگر ما چیزی را می‌خواهیم یعنی وجود آن چیز در زندگی ما بسیا کمرنگ است یا اصلا وجود ندارد. در نتیجه بین ما، یعنی تمام چیزی که هستیم و آرزوی ما یعنی چیزی که می‌خواهیم، یک شکاف وجود دارد. این شکاف، دقیقا همان سه کلمه مهم در اصل بالا است. یعنی: «میزان توانایی، لیاقت و درجه خواستن»

اگر روی افزایش کیفیت این سه نکته که بین ما و آرزویمان فاصله انداخته‌اند کار و تلاش کنیم به جای اینکه به دنبال آرزویمان برویم، آرزویمان به سمت ما می‌شتابد! چون ما اصل مسئله را حل کردیم. چیزی شبیه به این ضرب‌المثل زیبا که می‌گوید: «چون که 100 آید، 90 هم پیش ما است.»

 

اگر آرزوی ما به دست آوردن مقدار مشخصی پول است، باید روی توانایی پول درآوردنمان و همزمان، روی ذهنمان کار کنیم. چون اگر ما در ذهنمان، خودمان را لایق داشتن این مقدار پول بدانیم، در موقع مناسب، می‌توانیم تصمیم درست را بگیریم. (اگر در صحت این موضوع شک دارید حتما مقاله‌ی کائنات در دستان شما را بخوانید)

وقتی ذهنمان را برای داشتن آرزوها باز بگذاریم، توانایی دیدن فرصت‎هایی را به دست می‌آوریم که دیگران اصلا آنها را نمی‌بینند. درجه خواستن نیز موتور اصلی انگیزه و توان ما است.

وقتی چیزی را واقعا بخواهیم، راه رسیدن به آن را با امید و اشتیاقی دیوانه‌وار طی خواهیم کرد بدون اینکه فکر کنیم راهی که می‌روم چقدر سخت، دور یا چقدر خسته کننده است.

این همان دلیل اصلی کسانی است که همیشه بیشتر از بقیه قدم برمی‌دارند و بیشتر از بقیه ذوق رسیدن به خواسته‌شان را در قلب خود شعله‌ور می‌بینند. برای کسی که واقعا بخواهد، سختی، واژه‌ای بیگانه است.

 

» آرزوهای دیگران

اگر بخواهیم آنچه در طی این دو مقاله گفتیم را در یک جمله خلاصه کنیم نتیجه این می‌شود:

«آرزوی واقعی، آرزویی است که سه ویژگی مهم را داشته باشد.
اول اینکه، آرزوی ما باید قاطع و جدی باشد،
دوم اینکه باید آرزویی هدفمند باشد
و سوم اینکه تک بعدی باشد.»

جمع کردن تمام این ویژگی‌ها در کنار هم به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید تعداد آرزوهای برآورده شده زندگی‌تان را بسیار بالا ببرید. وقتی سرشار از رسیدن شوید، آن‌گاه قلبتان به سمت برآورده کردن آرزوهای دیگران می‌رود و جالب اینجا است که از برآورده کردن آرزوهای دیگران نیز درست به اندازه آرزوهای خودتان خوشحال و راضی خواهید شد.

» پادشاه آرزوها شوید

وقتی آرزو می‌کنیم، به راه‌های زندگی‌مان این فرصت را می‌دهیم که یکی پس از دیگری خودشان را به ما نشان ‌دهند و هنگامی که با عزمی راسخ، شیوه رسیدن به یک آرزو را یاد می‌گیریم، به راحتی می‌توانیم قدم در آرزوهای خیلی خیلی بزرگ‌تر بگذاریم.

در حقیقت، وقتی به رسیدن به مقصد، ایمان داشته باشیم، مکان قدم بعدی برایمان روشن می‌شود. پس به جای فکرهای بیهوده و زدن حرف‌هایی که حتی باد هوا نیز نمی‌خواهد آنها را با خودش ببرد، هدفمند، ساده، واضح و واقعی آرزو کنید. جهانی را برای خودتان بسازید که سرشار از آرزوهای برآورده و قله‌های فتح شده باشد. شما می‌توانید به آرزوهایتان برسید تنها اگر بخواهید و ایمان داشته باشید.


در راه رسیدن به آرزوهایتان دلایلی وجود دارد که می‌تواند شما را تسلیم کند. ما تمام این دلایل رایج تسیلم شدن و بی‌انگیزگی و راه‌های مقابله با آن را در مقاله‌ی ۱۴ دلیل تسلیم شدن و بی‌انگیزگی + راه‌حل آورده‌آیم.

4 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. فاطمه باباعلی می گوید

  من یک ارزو دارم اینکه ۱۰ میلیون پول داشته باشم برای خرید امپول همین دارم میبرم ولی ارزو که میتونم کنم

 2. قربان محمدیان می گوید

  بچه وقتی به دنیا میاد گریه میکنه چون از منطقه امن رحم مادر خارج میشه موفقیت در مناطق ناامن است

 3. محمدرضا می گوید

  آرزویی خوبه که فکر کردن بهش آدم رو پر از انرژی مثبت و پر از انگیزه کنه

 4. احمد می گوید

  خیلی عالی ومفید ممنون

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**