تکنیک دکتر گاش برای رفع استرس به صورت فوری (و سرپایی !)

استرس زندگی شما را می بلعد... آنرا فوت کنید !

استرس میتواند عملکرد شما را تا  ۸۰٪ کاهش دهد.
اخیرا دکتر آرون گاش، دکتر بخش اعصاب و روان بیمارستان Spire Liverpool Hospital شیوه عجیب، اما با پشتوانه علمی کشف کرده که میتواند در عرض چند دقیقه، با یک تمرین به شدت عجیب اما ساده میزان اضطراب و استرس وارد شده بر فرد را کاهش دهد.

آیا شما هم تجربه روزهای بدی را داشتید که هیچ چیز سر جایش نبوده باشه و همی چی به هم ریخته؟
هر فردی با هر شرایط روحی ای، حتی اگر سرسخت ترین و منظم ترین هم باشد در یک برهه زمانی خاصی از سال نظم کارهایش به هم میریزد، کارهایش مشکل می شود، روابطش کمی خدشه دار می شود.

و در کل استرس و اضطرابش بیش از پیش می شود.
این شرایط برای کارآفرینان، فروشنده ها و افراد موفقی که روز به روز در حال بهتر کردن شرایط زندگی شان هستند 1001 بار بیشتر اتفاق می افتد !

البته کاملا طبیعی است، زیرا این افراد به جنگ با روند عادی و از پیش تعیین شده زندگی می روند تا روندی را ایجاد کنند که خودشان می خواهند.

معمولا قرار گرفتن در چنین شرایطی باعث میشود استرس و اضطراب فرد افزایش پیدا کند، زیرا هیچ کاری را کامل انجام نداده، برنامه هایش به هم ریخته و در شرایط روحی واقعا بدی قرار دارد.

برای مثال، فردی را فرض کنید که میخواهد کسب و کارش را راه اندازی کند؛ با هزاربار سبک سنگین کردن تصمیمش، بلاخره تصمیم نهایی را می گیرد که از کارش استعفا دهد و کسب و کارش را راه اندازی کند.

اما بعد از 1 ماه نه تنها نتیجه ای حاصل نمیشود بلکه به هر دری که میزند بر رویش بسته است، هر کاری میکند با شکست مواجه میشود، پول هایی که حاصل پس انداز حقوقش بود در حال تمام شدن است، اجاره خانه اش عقب افتاده، خرج های زیادی پیش رو دارد.

در شرایطی که در مثال بالا خواندید، معمولا فشار زیادی بر روی افکار فرد وارد میشود، طوری که فرد میخواهد به یک جا پناه ببرد و از شرّ استرس ها و نگرانی هایش خلاص شود.

هرکس در چنین شرایطی دنبال راهی میگردد تا حداقل، فشاری که بر وی وارد میشود را کاهش دهد مثل ماساژ، مسافرت رفتن یا آفتاب گرفتن در کنار ساحل ! اما واقعا چه کسی میتواند در اوج گرفتاری مسافرت برود و در کنار ساحل آفتاب بگیرد؟ هیچکس !

پس چطور میتوانیم این استرس و فشار کاری را که در حد انفجار در حال فشار آوردن بر روی پردازش گر مغزمان است را تخفیف دهیم؟ یکی از راه هایی که معمولا پیشنهاد میشود مراقبه یا مدیتیشین است.

مراقبه به فرد کمک میکند، در آرامش ذهنی سیر کند و بسیاری از افکاری که بیهوده در حلقه تکرار گیر کرده اند را رها کند و اجازه دهد فضای خالی ذهن اش بیشتر شود.

مراقبه معمولا بدین صورت است که فرد در جایی آرام مستقر میشود، دراز میکشد یا می نشیند، چشمانش را میبندد و در ابتدایی ترین حالت، تمام حواس اش را بر روی دم و بازدم متمرکز میکند و هر نفس را که میکشد دنبال میکند در خیالش و بازدم را نیز به همین صورت.

اما معمولا این روش با توجه به اینکه نیاز به تمرین زیادی برای تسلط دارد، کمتر استفاده میشود؛
مخصوصا افرادی که در روز مشغله کاری زیادی دارند، خیلی سخت میتوانند نیم ساعت از وقت شان را برای انجام مراقبه یا مدیتیشین خالی کنند تا افکار مخرب را از ذهن شان بیرون کنند.

برای رفع استرس فقط فوت کنید !

اخیرا Dr. Arun Ghosh دکتر بخش اعصاب و روان بیمارستان Spire Liverpool Hospital شیوه عجیب، اما با پشتوانه علمی ای کشف کرده که میتواند در عرض چند دقیقه، با یک تمرین به شدت عجیب اما ساده میزان اضطراب و استرس وارد شده بر فرد را کاهش دهد.

این روش دکتر گاش، بعد از امتحان بر روی 25 ورزشکار برای رفع استرس قبل از مسابقه، مورد تایید همکاران وی نیز قرار گرفت؛ بعد ها دکتر گاش در مجله Reader Digest یافته جدید، عجیب اما فوق العاده کاربردی اش را برای عموم منتشر کرد تا هرکسی در هر شرایطی برای کاهش استرس و اضطرابش بتواند از آن استفاده کند.

شما نیز در این مقاله، خیلی خلاصه و کاربردی تکنیک کاهش اضطراب دکتر گاش را میخوانید و میتوانید از این به بعد در شرایط دشوار استرس زا و کاملا مضطرب از آن استفاده کنید. این تکنیک برای رهایی از استرس و اضطراب در شرایط قبل از مسابقه، امتحان، ارائه فروش و فشارهای کاری فوق العاده موثر است :

رفع استرس به شیوه دکتر گاش

تکنیک پیشنهادی دکتر گاش خیلی ساده است :

 انگشت شصت تان را در دهانتان قرار دهید تا خیس شود
و بعد محکم فوت کنید !

بله، درست خواندید !

این روش شاید به نظر مسخره و کاملا مضحک به نظر برسد (البته بعد از کشف آن چنین اتفاقی نزد همکاران دکتر گاش افتاد و همین امر باعث شود دکتر گاش آنرا بر روی 25 ورزشکار امتحان کند) اما این روش پشتوانه کاملا علمی دارد.

سرد کردن شصت تان باعث فعال شدن بعضی اعصاب مهم بدنتان میشود، زیرا انگشت شصت دست تان، اعصاب مهمی را در خود جای داده است.

این عمل در واقع مجرای خروج هوا را از دهان مسدود میکند، که این کار باعث میشود عصب واگی شما فعال شود، عصابی که در تمام قسمت های بدن تان وجود دارد. تحقیقات نشان داده با فعال شدن عصب واگی بدن، میزان ضربان قلب و فشار خون کاهش پیدا میکند و باعث میشود فرد احساس راحتی بیشتری بکند، ریلکس تر باشد و آرامش بیشتری داشته باشد.

البته این روش کاربردی تر و قابل استفاده است به نسبت روش سنتی تر یعنی مراقبه؛
شما در مهمانی هنگامی که احساس اضطراب میکنید میتوانید محلی را یپدا کنید که از دید مهمانان در امان باشید و تکنیک دکتر گاش را اجرا کنید.

برای استفاده بهتر از این روش، بهتر است :

 1. قبل از اجرای تکنیک یک نفس عمیق بکشید (تا هوای تازه و سرد تر به انگشت شصتتان بدمید)
 2. انگشت شصت تان را در دهان تان قرار دهید (تا خیس شود)
 3. انگشت تان را از دهان خارج کنید (دستان تان را خوب بشویید قبل از این کار)
 4. سپس چند مرتبه آرام و با تمام توان انگشت شصت تان را فوت کنید
 5. و این عمل را چندین بار تکرار کنید

پس در زمان اضطراب شدید و استرس، برای خلاص شدن از فشار بار عصبی، 7 ثانیه نفس عمیق بکشید و 3 ثانیه نفس تان را نگه دارید و با قرار دادن انگشت شصت تان (برای خیس شدن) در دهان تان، سپس هوا را به شصت تان بدمید (مثل اینکه انگشت شصت تان آتش گرفته میخواهید با فوت خاموش کنید) و چند بار این عمل را تکرار کنید…

مطمئنا احساس بهتری خواهید داشت.

در همین زمینه، مطالب زیر را حتما بخوانید :

15 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت y356 می‌گوید

  استرس یه فکر منفی هست که باعث ترشحات خاصی درمغز وریختن این ترشحات به تمام خون در بدن هست ما باهرفکری که درسر میپرورانیم آن فکر ترشح خاصی را ایجاد میکند.مثل زمانیکه به یک موفقیت دست می یابیم ترشح آندروفین که باعث شادی ما میشود یا وقتی بستنی میخوریم هم همین ترشح آندروفین ایجاد میگردد.یا وقتی طرف افسرده میشود ترشح سروتونین مغزش کاهش می یابدو تعداداین ترشحات خیلی زیاد وپیچیده است.که با تکنیکهایی با اراده و استفاده ازنیمکره های چپ و راست مغز وقابلیتهای آنها و خاصیت ترانس وجابجایی قابلیتهای دونیمکره میتوان برافکارمنفی یا حتی سر درد غلبه کرد.درمورد سردرداگر فیزیولوژیکی نباشد چون تفسیر درد در نیمکره ی چپ هست و نیمکره راست مغز چیزی از درد را نمیتواند تفسیر کند کافیست با سردرد خودمان با زبان نیمکره ی راست صحبت کنیم .مثلا سوالات درخور قابلیتهای نیمکره ی راست رابپرسیم.سوالاتی ازاین قبیل چه رنگی هست؟چه شکلی وفرمی هست؟چه حجمی هست؟و…..وخیلی سریع مشاهده میکنیم که سردردمان برطرف شد.تکنیک ترانس دردو نیمکره های مغزی.در مورد استرس هم چون یک احساس منفی هست ودر نیمکره راست مغز اتفاق میافتد پس نیمکره چپ نمیتواند آنرا شناسایی کند کافیست به میزان استرس خود عدد بدهیم.و مرتب این عدد را از عددی دیگر کسر کنیم تابه صفر برسیم.چون عدد ومنطق را نیمکره ی چپ میشناسد.وبدینصورت میبینیم که میزان استرسمان به صفر رسیده.تکنیک کالاهان هم که آقای کوین ترودوو در فایلهای آرزوی تو دستورتوست اشاره میکند جالب است.برای رهایی ازاحساسات مخرب ذهن وافکارمنفی.

 2. کاربر سوخت جت صر می‌گوید

  جالبه بااین روش پنچ گانه هرجای استرس داشتی انگشت شصت تودهان. روش دیگه نیست.

 3. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  درود به تمام دوستان که از جسارت اصولی هیچ هراسی ندارند
  متن داخل پرانتز پایین رو با دقت بخونید!!!!!
  (انگشت رو بکن داخل دهنت تا رطوبتش بیشتر بشه،بعد فوت کن،بعدشم بگو : استرس بای بای)
  تصور کنید این کار رو در حدود ۴ ماه انجام بدید،یجوری عادت میشه،بعد از ۴ ماه بالا یک جلسه مهم و یا قرار مهم دارید استرس شما را فرا میگیره،آیا حاضر هستید این رفتار بچه گانه رو انجام بدید!!!!!!!من که اون جلسه رو ترک میکنم اما این کار رو اصلا

  دوستان عزیز تر از جانم،دوستان هموطن جانانه ام ایران رو نابود تر نکید… کافیه
  چرا جای اینکه ببینم دکتر کاش چی گفته خودمون فکر نمیکنیم،این بی احترامی به شخصیت نیست!!!!
  اجازه بدید طور دیگه ای این مقاله رو بررسی کنیم
  استرس چرا باید ما رو بگیره!چون کار اشتباه انجام دادیم،چون فکر نکردیم و وارد اجرا شدیم و زمانی که به اشتباه خودمون فکر میکنیم استرس میگیریم،ساده تر میگم:
  فکر نکردن،انجام فرایند،پی بردن به خطا .حالت۱
  فکر کردن،انجام فرایند،پی بردن به خود .حالت۲
  خیلی سادس اگه در خصوص در اقدانی دانش لازم رو نداشته باشیم نمیشه،تکرار میکنم نمیشه نه این که نمیتونیم،نمیشه کاری رو انجام داد،مگه میشه فردی ندونه اصول رانندگی چی هست و در یک مسابقه جایزه بزرگ برنده بشه،با احترام از نظر من اون فرد احمق هست

  دوستان بجای اینکه یاد بگیریم چطور استرس رو رفع کنیم،چرا یاد نگیریم اصلا به استرس روی خوش نشون ندیم،مثال میخواید:خود بنده
  مطمین هستم هیچ یک از شما و حتی دوستانتون به مدت زمان ۲سال در یک حالتی که شما عزیزان میگید استرس نبوده اما من بودم،دو سال تلاش کردم اما هیچ ،نه این که هیچ موفقیت های مورد نظرم رو دست نیافتم اما من چطور این ۲سال و به احتمال زیاد بیشتر از دوسال رو بدون هیچ استرسی میگذرونم و حتی کیف هم میکنم:
  به خودم باور دارم توی این دنیا هیچ چیزی این توانایی رو در خودش نمیبینه که بخواد بهم تنش یا چیزی توی این وادی ها برام انجام بده،نه انگشتم رو فوت میکنم نه تا حالا ماساژ آنچنایی انجام دادم:

  اندیشه،آموختن،اقدام،ارزیابی،تغییر،اجرا

  این شش مرحله بالا رازهای زیادی دارند که داخل این ۲ سال این رازها رو کشف کردم،تامل روی اینها ارزش بسیار بالایی داره.

  اوعجوبه کارآفرین استان اصفهان به زودی….

  موفقیت را زمانی بدست می آوری که سخت تر از اندیشه ات تلاش کرده ای و سخت تر از امید واریت نا امید شده ای،و چه لذت بخشش است

  بدرود

  راستی مدیر سوخت جت،عرض ادب و احترام بسیار مختص حضرت عالی،درخواست بنده برای ایجاد یک گروه از اوعجوبه های کارآفرین سرزمین پارس چی شد؟رو کمک حساب کنم؟

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام و عرض ادب، مهندس باصیری ضمن تشکر از شرکت در طرح هم افزایی دیدگاه ها، نظر به اینکه ایجاد یک گروه نیاز به ساختار و مدیریت دارد، در دستور کار قرار گرفته تا با بررسی بهترین راه حل ممکن این اقدام عملی شود. با تشکر

   1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

    هر چه سریع تر این رخ داد ارزشمند انجام بگیره بدون شک بسیار سریع تر میتونیم دست آوردهای این مهم رو درک کنیم،پیشنهادی هم در خصوص مدیریت این گروه دارم،یک زمان از پیش تایین شده برای گفتگو در نظر گرفته بشه نه اینکه همیشه امکان گفتگو باشه(رعایت اصل مذارکره)اگر مایل باشید میتون در مدیریت این گروه به عنوان یک شاگرد همفکر شما باشم.
    بدرود

  2. کاربر سوخت جت adeh می‌گوید

   سلام.با شما موافقم.ولی بد نیست این پروسه ی طولانی آموزش اندیشه انتخاب و . . الب آخر رو تا یاد میگیریم توان کنترل استرس یهنی مخربترین حالت وجودی انسان که مانع از هر گونه یادگیری میشه داشته باشیم.
   واسه همین من به مریضی که با دل درد مراجعه کرده نمیگم برو یوگا کار کن در ابتدا.بلکه دردش رو میخوابونم و بعد روشن میکنم که چه ضررها و کمکهایی میتونه به خودش بکنه.
   بد نیست که اینکارارو بلد باشیم برای رفع استرس ولی منظور شما اینه اصل قضیه رو ول نکنیم و به درمان فرع بپردازیم.حرف شما اینجوری متینه.
   و در ضمن هر انسانی مثل شما فکر نمیکنه و مثل شما انتخاب نمیکنه.اکثرا دلشون میخواد همونی که هستن باشن و به جای خودشون شرایط رو تغییر بدن وکرچه متاسفم برای این اکثریت که جز خودشون آسیب به کسی نمیزنن ولی باز هم چند تا روش مهار استرس کمک میکنه به دیگران آسیب کمتری بزنن جز خودشون در هنگام استرس.
   پیشنهادتون راجع به تشکیل کلوپ کار آفرینی خوبه ولی مشکلات فرهنگیه زیادی داره که مانع میشه.مثل طرح دزدی و عدم اعتماد.توصیه میکنم جای باشگاه ایم سازی و تیم مورد نظر و متخصص خودتون رو جمع کنید.
   در ضمن اگر مهندسی با پشتکار ادیسون و خلاقیت تسلا هستید طرح خوبی. براتون دارم.برای مشارکت.
   موفق باشید.

  3. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

   شما از او دسته ادمهایی هستی که فقط کلی گویی میکنی و راه حلی ارائه نمیدی خوب اینم یه روشه برا ادمای عادی مثل من که تو جلسه مهمی نمیرن تلقین مگه بده جواب میده

 4. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  راه درست این است که انگشت شست را در دهان قرار داده با لب دور آن را کاملا بپوشانید  و پس از آن هوا را به بیرون به آرامی بدمید، توجه داشته باشید که لزومی به شدت زیاد در این کار نیست چرا که ممکن است شدت زیاد دمیدن هوا به گوش شما آسیب وارد نماید.

  1. کاربر سوخت جت adeh می‌گوید

   روش درست این نیست.باید لبها رو دور شصت بزارید و در همون حالت آهسته فوت کنید به بیرون.نه با فشار.
   تقاضا از مدیر اصلاح کنید لطفا.

 5. کاربر سوخت جت siye می‌گوید

  نمی شه به روش دیگه شصت رو خنک کنیم ؟ مثلا با یخ ، کولر ، ……چون به هر حال اعصاب واگی رو تحریک میکنه

 6. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  جالبه

 7. کاربر سوخت جت na83 می‌گوید

  مطالبتون خیلی عالیه

 8. کاربر سوخت جت lo69 می‌گوید

  کاش یه عکس میزاشتین وقتی شصت توی دهانه باید نفسو نگه داریم؟
  بعد تا چه مدت استرس و رفع میکنه؟

 9. کاربر سوخت جت 1367 می‌گوید

  lotfan befarmaeed ke az koja in mataleb ro greftit makhaz ham bedin mamnon az tamame zahamateton harf nadarin

  1. کاربر سوخت جت dmin می‌گوید

   دوست عزیز تمامی مطالب اختصاصی هستند، منابع هر قسمت از مطالب که جمع آوری شده با لینک نارنجی رنگ به منبع آن در متن پیوند داده شده.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**