یک راه‌کار اثربخش برای داشتن یک زندگی بدون حسرت

چگونه می‌توان تا پایان عمر، نیرو و نشاط جوانی را حفظ کرد و شبح لرزان ناکامی و پیری را از خود دور ساخت؟ رسیدن به این مقصود سهل و آسان است و در این خلاصه می‌شود که فکر و خیال اندیشه‌ی جوان را در خود حفظ کنیم و طراوت روح و قلب خویش را از دست ندهیم، اما خود این منظور چگونه حاصل می‌شود؟

» معلوم کنید که از زندگی چه می‌خواهید؟

یعنی هدف‌های خود را در زندگی مشخص سازید و آنوقت درباره‌ی راه رسیدن به این هدف بیشتر بیندیشید، بیشتر اشخاص عمری به سر می‌آورند، بی آنکه خود دانسته باشند، از زندگی چه می‌خواهند! متأسفانه تعداد زیادی از مردم راه مشخصی برای پیمودن آن در زندگانی خود در پیش نگرفته‌اند!

این اشخاص در کارهای خود برنامه‌ی روشنی ندارند و خود را به دست تصادف‌ها و پیش‌آمدها سپرده‌اند. نشسته‌اند تا ببینند چه پیش می‌آید، آنوقت اگر شد کاری انجام دهند! اشخاص راه راست و درست زندگی را که به سر منزل مقصود می‌رسد، درنیافته و نخواسته‌اند بشناسند، این است که از طریق عدم شناسایی هدف در زندگی از مسیر اصلی منحرف شده‌اند.

سقراط وقتی می‌گوید:«خود را بشناس»مقصود از خودشناسی پی بردن به جنبه‌های ضعیف و قوی استعدادهای خداداد است که در وجود هر کس به ودیعه گذاشته شده است. باید قدر موهبت‌ها و نیروهای محرک باطنی خود را بدانیم و متوجه باشیم که در زندگی چه می‌خواهیم و چه کارهایی می‌توانیم با قوای نهفته‌ی خود که اغلب از آن غافلیم، انجام دهیم.

در این راه حتما نیاز دارید که راه خود را از بقیه جدا کنید ما یک راهنمای کامل پیدا کردن فرمول شخصی برایتان آماده کرده‌ایم که حتما بخوانید.

یکی از دیگر قواعد شناختن خود، پی بردن به نقاط ضعف خویشتن است، کسی که از نقاط ضعف خود نیز آگاه است و می‌داند که جنبه‌های ضعف او چیست و در چه مواردی است، خوب می‌تواند با آن رو به رو شود و بر آن غلبه یابد.

وقتی انسان از یک طرف به قوا و استعدادهای خود پی برد و از طرف دیگر از نقاط ضعف خود آگاه شد و ضمناً دانست که در زندگی چه می‌خواهد به آسانی تشخیص می‌دهد که راهش چیست و چگونه و از کجا باید آغاز کند. چنین کسی که به قول سقراط خود را شناخته است و کسی هم که خود را شناخت، یعنی احاطه‌ی کامل به خویشتن داشت، آدم خوشبختی است.

این را هم باید در نظر گرفت، نقشه‌ای که برای رسیدن به هدف و انجام دادن کارهای خود می‌کشیم و شیوه‌ای که پیش می‌گیریم، باید نقشه‌ای عملی و شیوه‌ای پسندیده باشد، نکته‌ی دیگر آنکه هدف نهایی ما نباید پست و کوچک و تعیین شده از روی فرومایگی باشد.

به قول «ماکسیم گورکی» هر لحظه از زندگی انسان باید دارای هدف بزرگی باشد، یعنی ما باید در پی مقاصد برجسته و شرافتمندانه قدم برداریم، به طوری که فکر رسیدن به این مقصود تمام نیروی جسمی و روحی و مادی و معنوی ما را به کار اندازد و در ضمن عقل ما را صیقل دهد و افق تازه‌ای در برابر افکار و خیالات ما بگشاید و بر راه زندگی ما پرتوای افکند که برازنده‌ی هدف شرافتمندانه‌ی ما باشد.

«ویلیام جیمز» دانشمند و روانشناس معروف آمریکایی می‌گوید:

«مردم عادتاً قسمت کمی از قوای خود را در زندگی به کار می‌برند، در صورتی که اگر شرایط مساعدتری وجود داشته باشد، قوای بیشتری به کار خواهند انداخت».

ما باید برای رسیدن به هدف، کمال نیروی خود را به کار بریم، یعنی قوای نهفته‌ی خود را به کار اندازیم و روح خویش را از بندهایی که بدان زده‌ایم برهانیم. آن وقت خواهیم دید که چه نتایج درخشانی از زندگانی خود می‌توانیم گرفت.

بشر از راه ایمان به خدا می‌تواند نیروهای عظیم وجود خود را به کار اندازد. در مصائب بزرگ و هنگام دردهای جانگداز، بارها به تجربه رسیده است که انسان می‌تواند با ایمان به خدا، به خویشتن متکی و به زندگی امیدوار شود و آن نیروهای روحی را که در باطنش نهفته است به کار گیرد.

حال چه نام این نیروهای نهفته را «باطن» یا «قوای روحی» بگذاریم و یا هر چیز دیگر، شک نیست که در وجود هر کس، سرچشمه‌ای از بصیرت و وجدان وجود دارد که از عواطف و عوامل محرک زندگی موج می‌زند. از این سرچشمه است که انسان می‌تواند راه درست و راست را پیش گیرد. (برای اطلاعات بیشتر کتاب صوتی نیروی حال را از اینجا دانلود کنید)

یقین است که ایمان، کلید قوای عقل و روح است و قوای عقل و روح، چنان مؤثرند که نمی‌توان حدی برای اعجاز و امکانات آن قایل شد.

ایمان به خدا، ایمان به خلق، ایمان به اینکه سرانجام، حق و عدل و نیکی پیروز می‌شود، ایمان به اینکه شما می‌توانید مشکلات را از پیش پای خود بردارید و می‌توانید بر حوادث و پیش آمدهای بد پیروز شوید.

ایمان به اینکه می‌توانید ترس و وحشت را از دل خود بزدایید. ایمان به اینکه می‌توانید به آرزوهای خود برسید، ایمان به خوبی بشر و رستگاری انسان…

در واقع خوشبختی حقیقی هنگامی به دست می‌آید که انسان مشغول کار است. شما وقتی با تمام قوا مشغول کار شوید، احساس سبکی و شور می‌کنید، کار، عامل اصلی و ضروری زندگانی توأم با کامیابی و شادی و سعادت است. کار کردن در جهت اهداف بهترین نوع خدمت به خودتان است تا بتوانید به هر آنچه که می‌خواهید برسید.

هر فعالیتی که شما انجام می‌دهید باید به سوی تعالی روح سوق بردارد و بهترین طرز فعالیت و کار کردن آن است که بتواند قوا و حواس ما را در خود متمرکز سازد. افرادی که تصور می‌کنند با کار کردن پیر خواهند شد در اشتباه هستند، زیرا عدم فعالیت است که انسان را پیر خواهد کرد چرا که به سمت اهدافش در حرکت نخواهد بود.  فعالیت در جهت خواسته‌ها، مایه‌ی توفیق فرداست.

 

دلبر و امیدوار زندگی کنید
و لذت سعی و عمل را بچشید
تا همیشه با نشاط باشید
و از زندگی  توأم با شادی بهره ور شوید.


در همین زمینه بخوانید:

 

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ان می گوید

  سلام رنه جان امیدوارم پیام من رو خودت بخونی بدون واسطه
  به نظر من کاش مهارت های پول سازی اسلام رو هم بررسی میکردی وادم بااستعدادی مثل تو میترکونه. ازطرف یه هوادار طلبه جوان به امید دیدار ازنزدیک

 2. کاربر سوخت جت وی می گوید

  ممنونم از آقای سیناتی وتمامی اعضای تیم سوخت جت که در راستای موفقیت به من انگیزه وانرژی میدن واقعا ممنونم

 3. کاربر سوخت جت خی می گوید

  مثل همیشه عالی سوخت من

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**