شش جمله‌ای که رهبران بزرگ هرگز استفاده نمی‌کنند فاش شد!

شاید شما هم آرزو دارید تبدیل به رهبری بزرگ و موفق شوید و بتوانید کارکنان خود را به خوبی اداره کنید. مدیر یک شرکت بزرگ هستید یا یک گروه کوچک را مدیریت می کنید، هیچ فرقی ندارد در هر صورت بهترین کار ممکن این است که با خصوصیات مدیران و رهبران بزرگ و موفق آشنا شوید.

رهبری یک مجموعه کوچک یا بزرگ نیاز به مهارت و تلاش دارد و موفقیت شما به این مهارت ها وابسته است. مهم ترین مهارتی که یک رهبر و مدیر باید آن را بلد باشد مهارت استفاده درست از کلمات است.

شش جمله‌ای که هیچ‌یک از رهبران بزرگ
بر زبان نیاورده است !

شما باید به عنوان یک رهبر یاد بگیرید از چه کلماتی استفاده کنید تا تاثیر مثبت بیش تری روی کارکنان خود بگذارید و از طرف دیگر باید بلد باشید از چه کلمات و جملاتی دوری کنید و از آن ها استفاده نکنید تا دچار مشکل و شکست نشوید.

در ادامه شش عبارتی که رهبران بزرگ هیچ وقت از آن ها استفاده نمی کنند، با هم مرور می کنیم:

جمله‌ی اولی که رهبران بزرگ استفاده نمی‌کنند
1 ) هیچ مشکلی وجود ندارد و فقط فرصت ها هستند.

شما باید با این حقیقت کنار بیایید که گاهی مشکلاتی سر راه شما به وجود میاید پس انکار آن ها بی فایده است. با وجود این که برخی رهبران از این جمله برای تشویق اعضای تیم شان برای خلاقیت بیش تر استفاده می کنند اما این عبارت ممکن است این حس را به کارکنان تان منتقل کند که شما نمی خواهید به مشکلات احتمالی توجه کنید و آن ها را برطرف سازید. به همین دلیل اگر مشکلی پیش بیاید، آن ها به چشم مشکل به آن نگاه نمی کنند و ممکن است دچار بحران شوید.

بهترین کار این است که
مشکلات را بپذیرید و گوش شنوای خوبی برای کارکنان تان باشید.
این کار باعث می شود تا آن ها ترغیب شوند برای حل مشکل نهایت تلاش خود را بکنند.

اگر خودتان هم با مشکلی مواجه شدید سعی کنید آن را بپذیرید و اگر لازم بود با بقیه در میان بگذارید تا راه حلی برای حل مشکل پیدا شود.


جمله‌ی دوم
2 ) هیچ خبر بدی برای من نیاورید.

گفتن این حرف جلوی اتفاقات و خبرهای بد را نمی گیرد اما باعث می شود که شما در زمان مناسب پی به موضوع نبرید، بنابراین نتوانید آن راحل کنید و از محیط خود غافل بمانید.

بهترین کار این است که
یک فضای دوستانه و خوب در محیط کارتان ایجاد کنید تا خبرها به موقع به شما برسد
و بتوانید برای خبرهای بد راه حل پیدا کنید.


جمله‌ سوم » هیچ کاری بدون اجازه من انجام ندهید.

شاید کنترل افرادی که تازه استخدام کردید اشکال نداشته باشد اما اگر بخواهید تک تک کارهای کارکنان با سابقه و کاربلدتان را تحت کنترل خود در بیاورید بدون شک دچار مشکل خواهید شد. چون این کار جلوی خلاقیت و رشد آن ها را خواهد گرفت و برای شما نیز حاصلی نخواهد داشت .

کارکنان شما وقتی می توانند موثر تر باشند که در حد معقول آزادی عمل داشته باشند. این موضوع باعث می شود خلاقانه تر عمل کنند.

به جای کنترل لحظه به لحظه کارکنان تان،
بر اساس مهارت ها، توانایی ها و ظرفیت شان به آن ها اختیار عمل بدهید.

در این مقاله بخوانید: چرا هرچقدر کارمندان‌تان بیشتر کار کنند، سازمان شما کمتر پیشرفت میکند؟


جمله‌ی چهارم » ما به ایده جدید نیاز نداریم.

این جمله را هیچ وقت از یک مدیر و رهبر بزرگ و موفق نخواهید شنید چون آن ها به خوبی از این حقیقت آگاه هستند که برای پیشرفت بیش تر نیاز به ایده ها و نظریه های جدید دارند.

بیش تر رهبران و مدیران جوان فکر می کنند پذیرفتن یک ایده جدید هرچند که خیلی خلاقانه و خوب باشد باز هم ریسک بزرگی است و از عملی کردن ایده های هرچند خوب هم می ترسند. به همین دلیل به کارکنان خود می گویند که نیاز به ایده جدید ندارند.

اما مدیران و رهبران موفق اجازه می دهند تا کارکنان آن ها ایده های خود را بدون ترس و استرس بیان کنند و بعد از این که ایده های کارکنان خود را شنیدند درباره این که امکان عملی شدن این ایده وجود دارد یا نه، تصمیم می گیرند.

[bs-quote quote=”اگر شما یک سیب داشته باشید و من هم یک سیب دیگر داشته باشم، اگر سیب هایمان را عوض کنیم، آن وقت همچنان شما یک سیب و من هم یک سیب دارم. اما اگر شما یک ایده داشته باشید و من هم یک ایده دیگر، زمانی که ایده هایمان را باهم عوض کنیم هر کدام دو ایده داریم.” style=”default” align=”center” color=”#282828″ author_name=”جرج برنارد شاو” author_job=”فیلسوف و نویسنده بزرگ ایرلندی” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/07/جرج-برنارد-شاو.jpg”][/bs-quote]

گاهی همین ایده ها باعث پیشرفت کسب و کار شما می شود
پس از کنار هیچ ایده ای به سادگی عبور نکنید.


جمله پنجم » نباید وقفه بیافتد.

بعضی رهبران فکر می کنند برای موفقیت باید وقت سر خاراندن هم نداشته باشند و بی وقفه کار کنند. آیا شما از آن دسته آدم هایی هستید که همیشه زمان کم میاورید و بیش تر اوقات سرتان شلوغ است؟ آیا این موقعیت پیش آمده که آدم های مختلف از جمله کارکنان تان و افراد دیگر از شما وقت ملاقات درخواست کنند و شما بارها درخواست آن ها را رد کنید و بگویید وقت ندارید؟

این مقاله را هم بخوانید: چه تفاوت مهمی بین رهبر یا رئیس بودن وجود دارد که در کتاب‌ها از آن صحبتی نشده؟

خب باید به شما بگویم این مساله می تواند به کار شما لطمه بزند و مانع پیشرفت تان شود. مدیران و رهبران موفق علاوه بر این که به اندازه کافی کار می کنند، همیشه زمانی برای برنامه ریزی، بررسی کارهای انجام شده و شنیدن حرف دیگران اختصاص می دهند.

اگر می خواهید در گروه رهبران بزرگ و موفق جای بگیرید، گاهی کارهای تان را متوقف کنید، و برای شنیدن حرف های کارکنان تان و برنامه ریزی کارها وقت صرف کنید.

اگر در شرایطی قرار دارید که امکان توقف کارهایتان وجود ندارد و باید کار مهمی را در آن زمان انجام دهید، بهتر است موقعیت خود را برای کسی که درخواست صحبت با شما کرده، توضیح دهید و از آن ها بخواهید در زمان دیگر نزد شما بیایند.

در هر صورت
هیچ وقت به طور کامل خود را از دسترس خارج نکنید.


جمله ششم » نباید شکست بخوریم !

رهبران تازه کار فکر می کنند باید تا حد امکان خود را در منطقه امن نگه دارند و ریسک نکنند تا به هیچ وجه شکست نخورند. اما این طرز فکر درست نیست. همه رهبران بزرگ اهل ریسک و نوآوری هستند. حتی بیش تر آن ها طعم شکست را هم چشیدند اما دست از تلاش بر نداشتند.

اگر شما در پروژه ای دچار شکست شدید نباید زمین و زمان را به هم بریزید بلکه باید هم خودتان و هم بقیه را آرام نگه دارید، از شکست تان درس بگیرید و از آن به عنوان یک پل به سمت موفقیت استفاده کنید.


در همین زمینه مطالب زیر را از دست ندهید :

 

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**