آیا آمادگی رویارویی با این نوع از شغل‌های جدید را دارید؟

رها کردن آسایش کارمندی و رفتن به شغل مورد علاقه برای داشتن یک زندگی رویایی، فقط یک آرزو نیست…

جرات تغییر شغل تان را دارید یا نه؟
مسئله این است

آمارهای منتشر شده از موسسات معتبر اقتصادی نشان میدهد که در جهان تعداد کسانی که شغل های کارمندی خود را رها کرده و به دنبال ایجاد کسب و کار مورد علاقه خود هستند روبه افزایش است؛ اما نکته مهم این است که

آیا انجام چنین ریسک بزرگی در وضعیت اقتصادی و رقابتی موجود
کار عاقلانه است یا خیر؟

میخواهیم کمی باهمدیگر بررسی کنی تا بیشتر بتوانید این موضوع مهم را مورد برسی قرار دهیم…

شغل ها در حال تغییر هستند، خودتان را آماده کنید !

امروزه درمحافل مختلف و به ویژه در فضایی مجازی بیشتر و بیشتر با بحث های راه اندازی کسب و کار مورد علاقه و رفتن به کاری که رویای مان بوده مواجه می شویم، مثلا قبلا هم در مقاله «آیا شما آمادگی لازم را برای راه اندازی کسب و کار تان دارید؟ این سوال ها را جواب دهید» راهنمای عملی برای این‌کار خواندید؛

افراد و کارآفرینانی که مدام ما را به رها کردن شغل روتین و خسته کننده پشت میزمان تشویق می کنند و صحبت از رسیدن به رویایی بزرگ می کنند؛ که اتفاقا در این مسیر تعداد زیادی کارآفرین شکست خورده نیز دیده می شود و همین امر مارا در یک دوراهی انتخاب قرار می دهد،

 • ادامه با وضعیت خسته کننده فعلی در امنیت
 • انجام یک ریسک بزرگ و امکان داشتن یک زندگی رویایی

وقتی چنین مسئله ای را به طور دقیق تر با اقتصاد کشورمان می سنجیم متوجه میشویم که چنین اقدامی در ایران ریسکی چندین برابر متوسط جهانی را در پی خواهد داشت؛ رها کردن شغل کارمندی که آن را با سختی فراوان به دست آورده ایم تا اصطلاحا بتوان آب باریکه درآمدی زندگیمان را تشکیل دهد،

وارد شدن به بازار کار آزاد و اقتصاد نامتعادل ایران بیشتر شبیه به یک دیوانگی محض(؟) است تا یک اقدام شجاعانه، همین امر باعث می شود شما فورا چنین ایده ای را در ذهنتان رد کنید و اجازه رشد بیشتری به آن ندهید.

اما من میگویم که بهتر است کمی دیوانه باشید…

» نگاه به حرکت دنیا به سمت مشاغل جدید

طبق نظر سنجی اخیری که توسط موسسه «Fresh Books» از مردم سراسر جهان انجام شده «از هر 10 نفر 7 نفر مایل به خروج از شغل فعلی و  راه اندازی کسب و کار مستقل خود هستند.»

با کمی دقیق شدن در تغییر مدل کسب و کار در آمریکا و اروپا میتوانیم مشاهده کنیم که آهسته آهسته مدل کاری کارفرما- کارمندی در حال از بین رفتن است و سبک جدیدی از تعاملات اقتصادی (فعلا در سطح کوچک تر) در حال شکل گیری است که خود نوید آن را می دهد که به مرور زمان در آینده نه چندان دور جای شیوه خسته کننده فعلی را در شیوه کسب و کارهای جهان بگیر.

اگر خوب دقت کرده باشید به طور غیر سازمان یافته این اتفاق در ایران نیز درحال رخ دادن است و گویا نسل جدید جوانان ایرانی نیز آگاهانه، علاقه‌مند به آن هستند که کسب و کار مستقل ولو کوچک خود را داشته باشند تا اینکه کارمند یک شخص دیگر شوند.

نتیجه این تغییر تفکر را میتوانیم  مثلا در افزایش مشاغل خانگی مشاهده کنیم، در سالهای اخیر موج راه اندازی کسب و کار در خانه بسیار افزایش یافته است و اتفاقا مشاهدات نشان میدهد که بیشتر این مشاغل توانسته اند موفقیت آمیز باشند و درآمد قابل قبولی را برای آن خانواده رقم بزنند.

مهم ترین نکته شغل های خانگی این است که دیگر وضعیتی مانند کارفرما و کارمند در آن وجود ندارد و یک خانواده درکنارهم و با تمام توان خود برای موفقیت آن کار تلاش می کند و همین اتفاق باعث موفقیت آنها در انجام کار شده است.

دولت نیز به طوری هوشندانه اقدام به افزایش تسهیلات پرداختی به چنین شغل های کرده که میتوان خود یک عامل توسعه و موتور محرک برای آنها باشد.

وقتی پیروزی سنت بر آرزو نزدیک میشود

باید پذیرفت که همه ی دلیل مشکلات اقتصادی و بیکاری در جامعه امروزی ما را نمیتوان به گردن دولت انداخت، متاسفانه سنت های غلط موجود در جامعه ما یکی از دلایل اصلی عدم پیشرفت اقتصادی در کشور شده است.

مثلا اگر جوانی تصمیم داشته باشد شغل اداری خود را رها کرده و به دنبال ایجاد یک کسب و کار مستقل برود، به شدت با واکنش خانواده و اطرافیان مواجه خواهد شد.

همه و همه در نقش یک کارشناس اقتصادی برای او ظاهر می شوند و بجای دادن روحیه و امید، مدام اورا سرزنش کرده و به دنبال منصرف کردن آن هستند. طبیعی است که چنین هجمه هایی هزینه شکست خوردن را برای شخص بالا می برد و از آن یک غول بزرگ ساخته میشود و در آخر منجر به کنار کشیدن و شروع نکردن هدفی و رویایی که فرد در سر داشته است می شود.

اجازه ندهید ترس از دست دادن بیشتر از هیجان برنده شدن تان باشد.
بهترین جملات انگیزشی کنکوری

اما از طرف دیگر هم معمولا کارآفرینانی که موفق به ایجاد یک کسب و کار می شوند جاه طلبی کافی برای بزرگ کردن آن را ندارند، اصطلاحا باید گفت که سقف آرزوها در اینجا بسیار کوتاه است.

مردم ما خیلی سریع به اندک موفقیت خود راضی می شوند و به اشتباه نام آن را قناعت می گذارند تا خودشان و اطرافیان را قانع کنند که نیازی به تلاش بیشتر ندارند.

برای سالیان درازی است که چنین طرز تفکری در تمام جامعه ما پخش شده و از مردم تحصیل کرده ما افرادی صرفا آکادمیک ساخته که ترجیح میدهند به هیت علمی یک دانشگاه بپیوندند تا اینکه در یک کارخانه مشغول نو آوری و افتخارآفرینی برای کشورشان باشند.

… و اندک افرادی که چنین مسیری را دنبال نمی کنند به خیل عظیم مهاجرت کنندگان می پیوندند !

دورکاری یا استقلال مالی حرفه ای

همین حالا که من به عنوان یک نویسنده این مطلب را برای وب سایت سوخت جت می نویسم در واقع در حال انجام دورکاری هستم.

باید توجه داشته باشین که داشتن استقلال حرفه ای فقط به معنی آن نیست که الزاما برای خودتان کار کنید. امروزه کارهای فراوانی به وجود آماده که بر اساس توانایی فرد از راه دور انجام میشود و به این افراد (فریلنسر) می گویند. شما از این طریق می توانید به واسطه استعداد و توانایی که دارید درخانه خودتان نشسته و برای شرکت های مختلفی در جهان کارتان را انجام دهید.

این مدل کاری هم باعث حفظ استقلال شما شده
هم نیاز نیست که در محیط شلوغ یک شرکت وقت خود را تلف کنید.

مدل استفاده از دورکاری برای کسانی که کارفرما هستند نیز بسیار مناسب است و میتوانند کارهای را که امکان آن وجود داره به کارمندان دورکار بسپارند، با استفاده از این روش ضمن کاهش هزینه های شرکت، باعث افزایش راندمان کاری کارمندان نیز خواهد شد.

مزایا و معایت کار مستقل

» نکات مثبت

 1. شما واقعا مستقل هستید و برای هیچ چیز نیاز به اجازه گرفتن از یک کارمند دیگر را نخواهید داشت
 2. ساعات کاری شما منعطف است و هر ساعتی که راحت تر باشید کار می کنید (مثلا نیمه شب ها)
 3. میزان تلاش شما برای کسب و کارتان به افزایش درآمد شما منجر می شود
 4. در کار مستقل، شما احساس اینکه در حال کار کردن هستید را ندارید
 5. درپایان بعد ازچند سال کار؛ شما کسب و کاری را ساخته اید که با نام شما شناخته می شود و به طور خلاصه می توان گفت در قبال زحمتی که کشیده اید دستاوردی برای خودتان و خانواده تان داشته اید که آنها می توانند آن را ادامه دهند.

» نکات منفی

 1. در کار مستقل ضرر و بر شکستی نیز وجود دارد
 2. پرداخت مالیات بیشتر

نتیجه نهایی این هست که…

در نتیجه می توان گفت در دوره ای که به دلیل فشارهای اقتصادی، بیشتر کارفرما ها به دنبال این هستند که مزایای کار شما را کم کنند، بیمه تان را پرداخت نکنن، با شما قرار دادهای کوتاه مدت ببندند تا اخراجتان راحت باشد و دائما ارزش کار شما را پایین می آورند.

بهتر است تا ریسک ایجاد یک کار مستقل را بپذیرید و حتی شده اگر یک کسب و کار کوچک را برای خودتان راه اندازی کنید تا بتوانید از ادامه زندگی خود لذت برده و هدف کاری مشخص تر و بهتری را پیدا کنید.


در همین زمینه مقالات زیر را حتما بخوانید :

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت mega می‌گوید

  یکی از بهترین راه ها پیوستن به شغل بازارسانی شبکه ای هستش
  هم قابلیت رشد زیاد داره
  هم سرمایه تخصص نیاز نداره

 2. کاربر سوخت جت Geo می‌گوید

  با سلام
  مطلب زیبایی بود، امیدوارم که همه جوانان به فکر همچین مشاغلی باشند. تا ترس ها رو زمین نذاریم جامعه و ما هیچ پیشرفتی نخواهیم داشت، و همینطور مصرف گرا باقی میمونیم تا ذخایر سوخت فسیلی تموم بشه.

 3. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  باسلام من نمیدونم ازکجابایدشروع کنم نیازبه راهنمایی پله به پله دارم.ممنون میشم کمکم کنید.

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام؛
   دوست عزیز توصیه میکنیم مقاله «دستورالعمل گام به گام برای تحقق رویاها» را حتما بخوانید :
   https://sookhtejet.com/دستورالعمل-تبدیل-رویا-به-واقعیت/

 4. کاربر سوخت جت dead می‌گوید

  با سلام
  همانطور که بیان کردید خیلی ها به فکر رها کردن کار کارمندی و از طرفی رفتن به سمت ایجاد کسب و کار مورد علاقه شان هستند!
  اما سوال همه این هست واقعا چه جوری؟
  هر کاری یه راهی و مسیری داره! خود شما آیا برای ماها که اینجا جمع شدیم این راه ها را به طور کامل و مشخص شفاف کردید! منظورم اینه که در هر مرحله دقیقا بایستی چیکار کنیم؟
  موفق باشید

  1. کاربر سوخت جت زی می‌گوید

   ممنون از نظرتون ، جوابتون رو میتونید با دنبال کردن باقی مطالب پروژه سوخت جت به دست بیارین

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**