شگفت انگیزترین روش ترک سیگار (در کمتر از یک هفته هر عادت بد دیگری دارید به راحتی ترک کنید)

50 سال پیش، پروفسور روانشناسی 32 ساله به نام والتر میشل از دانشکده پزشکی دانشگاه استفورد دیدن میکند که ناگهان با صحنه عجیبی روبرو میشود؛ مردی لاغر بیهوش بر تخت بیمارستان خوابیده، لاغر اندام با چهره ای غمناک و درحال گریه کردن که دست هایش به صورت ضربدری دورش پیچیده شده؛

او از پرستار درباره آن مرد میپرسد و پرستار پاسخ میدهد : او سیگاری بود و سرطان ریه دارد و الان آماده شده تا پرتو درمانی را شروع کنیم…
این پاسخ دقیقا همان چیزی بود که باعث شد والتر یکبار برای همیشه (بعد از 17 سال) سیگار را ترک کند اما نه به روش معمول که دیگران سعی میکنند سیگار را ترک کنند… بلکه به روش خودش.

میشل والتر، پروفسور دانشگاه کلمبیا، نویسنده کتاب مشهور “تست مارشمالو” که میتوانید اینجا درباره آن بیشتر بخوانید، مردی بود که سالها تحقیق و آزمون و نگارش درباره قدرت اراده انجام داده بود اما تا به آن روز نتوانسته بود سیگار کشیدن را ترک کند.

او سیگار را یک درمان موقت برای تسکین اضطرابش میدانست و تا به آن روز، روزانه 3 پاکت سیگار میکشید.
میشل والتر، خودش را معتاد توتون میدانست، او میدانست که توتون و تنباکو برایش ضرر دارند اما نمیتوانست سیگارش را به این راحتی ترک کند.

زمانی که والتر مرد لاغر اندامِ پیچیده به خودش را دید و او را در حالت عذابی میدید که دارد آماده میشود به اتاق پرتو درمانی برود… ناگهان دنیایی که برای خودش ساخته بود فرو ریخت.
والتر دیگر نمیتوانست ترک سیگار را به بعد موکول کند، او تا به آنروز هم بیش از حد مجاز سیگار کشیده بود و نمیتوانست بیشتر از این ادامه دهد واگرنه روزی سرنوشتش مانند همان مرد لاغر اندام خواهد بود.

پس چطور میتوانست سیگارش را ترک کند؟
والتر راهی پیدا کرد که توانست قدرت اراده و اشتیاق را باهم در یک مسیر برای ترک سیگار متحد کند.
او دریافته بود تا زمانی که قدرت اشتیاق بیشتر از قدرت اراده باشد، اشتیاق پیروز میدان خواهد شد (مانند افراد سیگاری که اشتیاق برای کشیدن سیگارشان بیشتر است از اراده آنها برای ترک سیگار)

بنابراین راهکاری را کشف کرد، که ابتدا خودش سیگار کشیدن 3 پاکتی به مدت 17 سالش را ترک کرد، سپس شاگردانش و بعد خوانندگان آثارش از آن استفاده کردند.

اما والتر از چه روشی استفاده کرد؟ این روش یکبار برای همیشه برای شما روشن میکند :

 • چرا تا به امروز سیگار را نتوانستید ترک کنید
 • چطور از امروز به بعد سیگار را ترک کنید

این روش هیچ نیازی به اراده قوی ندارد و بر پایه میل و اشتیاق عمل میکند، بنابراین میتوانید از این روش نه تنها برای ترک سیگار، بلکه هر عادت بدی که میخواهید ترک کنید استفاده کنید و شاهد تاثیر و سادگی شگفت انگیزش باشید.

هر عادت بد دیگری دارید به راحتی ترک کنید

والتر بعد از اینکه آن مرد مفلوک را در دانشگاه بر تخت بیمارستان در وضعیت اسفناک دید، ناگهان خودش را به جای او تصور کرد که دیر یا زود چنین وضعیتی پیدا خواهد کرد، این تصویر ذهنی دقیقا دلیل ترک سیگارش شد. او متوجه شد که سیگار نه تنها از بار اضطرابش چیزی نمی کاهد، بلکه او را به مسیری بدتر هدایت میکند.

 

دکتر والتر میشل
دکتر والتر میشل

 

حتی اگر در لحظه کشیدن سیگار، لذتی را تجربه میکرد، او میدانست که در حال به تعویق انداختن نتیجه نهایی آن است. بنابراین به اصل مهمی پی برد : اراده به خودیِ خود نمیتواند هیچ کمکی برای ترک عادتی کند.

والتر در کتابش چنین می نویسد :
تصمیم گرفتم سیگار کشیدنم را ترک کنم. دلیل آن این نبود که دوست داشتن ترک کنم، بلکه تصویری از خودم در ذهنم بود که بر تخت بیمارستان به خودم پیچیدم تا نوبت پرتو درمانی ام شود… این دقیقا دلیلی بود که میخواستم سیگار کشیدنم را ترک کنم. بنابراین هر زمانی که میخواستم سیگاری بر لب بگذارم، این تصویر را مجسم میکردم، چنان آب و تاب میدادم تا قدرت اشتیاقم برای نکشیدن سیگار مانع کشیدنم شود…

والتر کشف جالبی انجام داده بود : اشتیاق به اراده جهت و نیرو میدهد.
تا زمانی که اراده تنها باشد، هیچ کاری نمیتواند به تنهایی انجام دهد بنابراین اشتیاق به کمکش می آید و برعکس، اشتیاق به تنها نمیتواند هیچ کاری را شروع کند، تا زمانی که اراده ای وجود نداشته باشد.

دقیقا میشل والتر متوجه شد که چطور این دو عنصر مهم را به هم وصل کند. او کشف کرد اگر قدرت اشتیاق در راستای اراده باشد، قدرت فوق العاده زیادی پیدا خواهد کرد که در حد تصور نیست… دقیقا همانطور که تصویر خودش بر تحت بیمارستان بر روی پرده ذهنش باعث شد اراده اش برای ترک سیگار قدرتمند شود.

والتر پیشنهاد میکند :

بدترین چیزی که میتواند از عادت بدی که دارید برایتان اتفاق بیافتند چیست؟
آنرا مجسم کنید، با دقیق ترین جزئیات و رنگ و بوی طبیعی،
آنقدر مجسم کنید آنرا که واقعا از آن وضعیت هراس داشته باشید.

سپس، هر زمانی که خواستید آن کار را انجام دهید (کشیدن سیگار، نوشیدن نوشابه، و هر عادت بد دیگری که دوست دارید ترک کنید) بدترین تصویر را آنقدر واضح تجسم کنید، که اشتیاق شما برعکس عمل کند و به جای لذت بردن از آن عمل دقیقا، باعث هراس شما از آن عمل شود و شما را از انجام آن باز دارد.

اینکار دقیقا آینده و نتیجه نهایی را برای شما روشن و شفاف تر از لذت آنی و لحظه ای میکند.

این دقیقا دلیلی است که اکثر مردم نمیتوانند سیگار کشیدن یا هر عادت بد دیگرشان را ترک کنند، زیرا آنها میخواهند فقط یه کمک قدرت اراده عادت بد را ترک کنند که غیرممکن است، قدرت اشتیاق در برابر اراده قدرتمند تر است…
پس اگر رنه دکارت، ریاضی دان و فیلسوف فرانسوی گفته “من می اندیشم پس هستم” ، با توجه به یافته های والتر میشل میتوانیم بگوییم “اگر میتوانم متفاوت فکر کنم، بنابراین میتوانم آنچه را که هستم را تغییر دهم

در همین زمینه، مطالب زیر را حتما بخوانید :

 

12 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  چون عینک خوب بینی به چشمم زدم بنابراین مقاله 20 بود . اگه سیگارم رو ادامه بدم که سرطان سر شاخش شه !
  بیامو تصوّر شدیدترین وجه شو داشته باشم بنا به دیدگاه دوستم و قانون جذب بازهم می رسیم به سرطان !
  به دو راهی جدید خوش آمدید

 2. کاربر سوخت جت را می‌گوید

  کتاب آلن کتر بهتر کمک میکنە تا اشتیاق سیگتر از بین برە,دانلودشم رایگانە
  این روش تصویر سازی که در قانون جذب هست ,باعث ابتلا به اون بیماری نمیشه آیا؟

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  مقاله ی ضعیفی بود.

 4. کاربر سوخت جت ني می‌گوید

  عالي بود

 5. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  کجا دقیقا منظورتونه من که چیزی ندیدم

 6. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  این مقاله که تکراریه تازه پیام خودم که چند ماه پیش گذاشتم بازم هست جالبه!

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   دوست عزیز توضیحات مربوط را پایین تر برای یکی دیگر از دوستان داده ایم؛با تشکر.

 7. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  سلام من سه هفتس که مبلغ ۳۵۰۰۰ تومان رو پرداخت کردم برای ۱۸۰ روز ولی متاسفانه درگاه پرداخت اینترنتی مشکل داشت و من نتونستم هنوز از سوخت جت استفاده کنم چند بار هم پیام دادم ولی جوابی نگرفتم.لطفا اقدام بفرمابید

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ما چندین بار ایمیل شما را پاسخ دادیم، لطفا ایمیل تان را چک کنید. با تشکر

 8. کاربر سوخت جت refn می‌گوید

  واقعا خوب بود
  ممنون

 9. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  مرسی خیلی خوب بود حالا فقط مونده که امتحانش کنم
  البته من برای ترک قلیون رفقای قلیونی رو که اکثرا آدمای ناموفقی بودن رو کنار گذاشتم خود به خود قیلونو ترک کردم
  بازم مرسی برای مطالب عالیتون

 10. کاربر سوخت جت jezi می‌گوید

  واقعا این روش یکی از بهترین روش ها برای ترک عادات بد
  من خودم برای ترک عادت زیادخوابیدنم این تصویر رو تو ذهنم از خودم ساختم که یه کرم بزرگ تو رختخواب در حال بزرگ شدنه
  همین باعث میشه که صبح ها از بودن تو رختخواب بدم بیاد و راحت تر بلند شم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**