طرز فکرهای نامرئی کسانی که همیشه به اهداف‌شان می‌رسند

اهداف در زندگی همه ما جایگاه مهم و ویژه‌ای دارند. آن‌ها باعث شادی و پیشرفت ما می‌شوند. اما با این‌ حال در زندگی ما زمان‌هایی وجود دارند، که حتی با وجود داشتن هدف، احساس پوچی، ناراحتی و کمبود می‌کنیم.

در برخی مواقع به علت مشخص نبودن نوع و جنس هدفمان ممکن است قید همه ‌چیز را بزنیم. در این مقاله ما قصد داریم با معرفی دو نوع از اهداف، جنس آن‌ها و چند راهکار ساده این احساس را از خودمان دور کنیم. نوع هدف را شناسایی کرده و متناسب با آن برنامه‌های لازم، برای رسیدن به اهدافمان را اجرا کنیم. درنهایت ما قدرت کنترل کردن همه‌چیز را داریم.

 

اهداف به  دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

1) اهداف کوتاه‌مدت
2) اهداف بلند‌مدت

ـــــــ اهداف کوتاه مدتـــــــــ

یک هدف کوتاه مدت، مجموعه کارهایی است که در کمتر از یک سال انجام می‌شوند. این‌گونه اهداف احتیاج به لیست جداگانه دارند. هر چه زمان بیشتری برای رسیدن به آن‌ها اختصاص دهیم، سریع‌تر به اهداف خود می‌رسیم. ترکیب اهداف کوتاه‌مدت هم می‌تواند پلی به ‌حساب بیاید که به‌وسیله آن به اهداف بلند‌مدت خود برسیم. نکته مهم این است که باید حتما به بازه زمانی آن توجه شود و اهداف بلندمدت را به ‌اشتباه در آن قرار ندهیم. در ضمن حتما در بالای لیست خود قید کنید اهداف کوتاه‌مدت. مثالی از چند هدف کوتاه مدت: یادگیری زبان، یوگا و دیدن یک سریال چند فصلی

ـــــــ اهداف بلند مدتـــــــــ

این اهداف، شامل کارهایی با بازه زمانی پنج سال یا بیشتر می‌شوند. هر چه وسعت هدف ما بیشتر باشد، این بازه زمانی به پنج سال نزدیک‌تر می‌شود. این‌گونه اهداف احتیاج به لیست بندی جداگانه و تقسیم کردن کارها به ریزترین شکل ممکن دارند.

تقسیم‌کارها و انجام دادن قدم‌به‌قدم آن‌ها، ما را در رساندن به هدفمان یاری می‌کند. باید به یاد داشته باشیم صبر و تحمل یکی از پیش‌نیازهای این‌گونه اهداف است. نمونه‌هایی از اهداف بلند مدت، شامل: خرید خانه، خرید ماشین، جمع کردن مقدار معینی پول، سفر به دور دنیا و راه‌اندازی یک کسب‌و کار می‌شوند.

» هدف‌هایی فراتر از منطقه امن ما

بعد از تقسیم‌بندی اهداف در فهرست‌های جداگانه بهتر است کمی با جنس اهداف نیز آشنا شویم. زمانی که برای خود هدفی تعیین می‌کنیم که کمی از حد تصور ما بزرگ‌تر است. ممکن است به خاطر بزرگی آن هدف، دچار ترس و ناامیدی ‌شویم و در نتیجه به هر بهانه‌ای از زیر انجام آن شانه خالی کنیم.

تمام این ماجرا به این دلیل رخ می‌دهد که ما داریم از منطقه‌ی امن خود خارج می‌شویم. خارج شدن از منطقه امن به این معناست که قرار است، کاری را برخلاف زندگی روزمره‌مان انجام دهیم. همین امر می‌تواند باعث استرس یا تعلل ما شود.

اما به یاد داشته باشیم، همیشه نمی‌توانیم در منطقه امن خود زندگی کنیم. برای موفقیت باید پا روی حد و مرزهایی که برای خودمان درست کرده‌ایم بگذاریم. دست‌اندازها برای این گونه اهداف سه مورد هستند: افکار، ترس‌ها و موانع بیایید این سه مورد را با هم بررسی کنیم.  اگر میخواهید بیشتر با منطقه‌ی امن و کنار زدن آن آشنا شوید توصیه میکنم مقاله‌ی بیرون آمدن از زندان منطقه امن را بخوانید.

» افکار

این مورد افکار می‌توانند برای ما یکی از خشن‌ترین موارد باشد. زیرا کسی که ما را متوقف می‌کند خودمان هستیم. با این افکار، خود را از انجام کارها باز می‌داریم و به همین ترتیب ممکن است هدفی که می‌توانست در طول یک ماه به سرانجام برسد یک سال به درازا بکشد. شاید مجبور باشیم برای رسیدن به این‌گونه اهداف وقت بیشتری بگذاریم. از زمان تماشای تلویزیون کم کرده یا زمان کار کردن در طول روز را دو برابر کنیم یا اصلا مجبور باشیم کارهایی انجام دهیم، که اصلا موردعلاقه‌مان نیستند.

» ترس‌ها

ترس جزو لاینفک زندگی ما انسان‌ها است. همه‌ی ما آن را در زندگی خود تجربه کرده‌ایم، گاهی کمتر و گاهی بیشتر. ترس‌ها انواع مختلفی دارند. مثل: ترس از حیوانات یا ترس از ارتفاع. اما بدترین نوع آن ترس از پذیرفته نشدن و تنها ماندن است که ما را در بسیاری از مواقع متوقف می‌کند.

زمانی که این ترس‌ها به سراغ ما بیایند ممکن است همه‌چیز را رها کنیم و بیخیال قضیه شویم. اما زمانی که شجاعت مقابله یا نادیده گرفتن این ترس‌ها را بیاموزیم دیگر چیزی نمی‌تواند ما را متوقف کند تا از خواسته‌های خودمان رد شویم.

اما یادتان باشد که احساس ترس می‌تواند به قدرتمندترین نیروی محرکه‌ی شما هم شود و چگونگی این کار را در مقاله‌ی نیروی ترس بخوانید.

» موانع

این بخش به دو دسته تقسیم می‌شود: حل‌شدنی‌ها و حل نشدنی‌ها.

زمانی که موانع حل‌ نشدنی بر سر را‌همان قرار گرفتند، باید یک تغییر مسیر کوچک ایجاد کنید. اما مراقب باشید این تغییر مسیر، هرگز موجب تغییر هدف شما نشود. هدف ما در نهایت این است که به هدفمان برسیم. پس هنگامی ‌که نتوانستید آن مانع را از سره راه خود کنار بزنید، یک‌بار دیگر لیست اهداف خود را مرور کنید تا راه‌های تازه، در مقابل چشمانتان پدید آیند. این میان‌بر، مانند یک کوچه‌ باغ فرعی است که رسیدن به مقصد را سریع‌تر و لذت بخش‌تر می‌کند.

دسته حل نشدنی‌ها به دو گروه تبدیل می‌شود:

کوچک: که شامل محدوده‌ی زندگی ما است. مثل راضی کردن و گرفتن اجازه از خانواده یا همسایه‌ها، برای انجام دادن کارهایمان است. با موفق شدن در این موانع راه‌های مذاکره و قانع کردن دیگران را می‌آموزیم و همچنین در مقابله با مشکلات میزان آرامش، صبر و خونسردی خود را تقویت می‌کنیم.

بزرگ: می‌تواند شامل سطح کشوری یا بین‌المللی باشد. عوض کردن قانون یا ارسال لایحه به مجلس می‌تواند یکی از مثال‌های آن‌ باشد. زمانی که از پس موانع کوچک برآمدیم می‌توانیم از پس موانع بزرگ نیز بربیایم. هدفی که سطح کشوری و بین‌المللی را در بربگیرید، نیازمند قوی‌تر شدن ما است. شخصیتی که ما در راه از بین بردن این موانع به آن تبدیل می‌شویم، می‌تواند بزرگ‌ترین قدم ما در راه رسیدن به موفقیت باشد.

» نکات ایمنی را رعایت کنید

هدف‌هایمان را یادداشت کنیم. کلمات قدرتمندترین، قدرت انسان‌ها هستند. ما با استفاده از قدرت کلمات می‌توانیم یک پرش بلند، به سمت اهدافمان داشته باشیم. باید در نظر داشته باشیم مکتوب کردن اهداف یکی از مهم‌ترین اصل‌های موفقیت است. (چرایش را اینجا بخوانید) اهداف را به ‌صورت دقیق با جزئیات یادداشت کنیم.

منظور از جزئیات این است که ساعت، روز، سال، رنگ، مدل، جنس و حتی شکل را نیز مشخص کنیم. اهداف واضح و روشن موفقیت‌های واضح نیز به همراه دارند. مثل زمانی که انگار واقعا به آن‌ها رسیده‌ایم. به قول معروف هدفتان را زندگی کنید. مثل کسی باشیم که انگار در همین لحظه به آرزوهایش رسیده ‌است. اصلی‌ترین هدف یا هدف‌هایتان را روی یک کاغذ بنویسید و همیشه همراه خود داشته باشید.

حرف آخر

در راه رسیدن به هدف‌هایمان شخصیت ما دست‌خوش تغییرات می‌شود. در این بین ما مهارت‌های تازه‌ای را فرا گرفته و چالش‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌ایم، یا به اصطلاح بزرگ می‌شویم. در این بین کسانی به ما ملحق شده و کسانی هم ما را در این سفر همراهی نمی‌کنند. امیدوارم شما دوستان عزیز کسانی که در این راه به شما ملحق می‌شوند را با آغوش باز بپذیرید و از تجربه این افراد نهایت استفاده را ببرید.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. 0333reza می‌گوید

  سلام ادمین خیلی کم ویدیو تگیزشی میزاید اخرین ویدیو ک گذاشتید مال تی دی جیکس هس فک کنم همش میام ببینم چیز جدید هس ولی میبینم نیس مرسی حداقل هفته دو تا یا حداقلش یدونه بزاری

 2. کاربر سوخت جت 8591 می‌گوید

  سلام خسته نباشید امکانش هست مطالب رو به صورت فایل pdf قرار بدین ؟؟؟؟؟؟؟

 3. 0333reza می‌گوید

  یکی دوبار وارد این سایت شدم خیلی خوبه شناختی از ادمینش ندارم ولی ایول کارت درسته ادامه بده

 4. کاربر سوخت جت bmoh می‌گوید

  نمیدونم چرا احساس میکنم هیچی برای من جواب نمیده…میشه یکی راهنماییم کنه؟؟!

  1. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

   حق با شماست اگه احساس می کنید جواب نمیده واقعا جواب نمیده پس باید احساسات خودتونو بهتر کنید

 5. کاربر سوخت جت 2191 می‌گوید

  خیلی خوب بود ….این افراد موفقی که در موردش میگی واقعا چیزی بیشتر از ما نمیدوونن فقط بلدن چطور بر ترسهاشون غلبه کنن..

 6. کاربر سوخت جت 2012 می‌گوید

  همین چیزها رو اگه خوب تو گوشمون فرو کنیم و واقعا اجرا کنیم به چیزی دیگه ای نیاز نداریم

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**