قانون جذب در قرآن و متون دینی به وضوح نمایان است اما به آن دقت نکردیم

و در این مقاله مهم‌ترین آنها برای شما گردآوری شده‌اند

موفقیت در کار و زندگی،مطلوب انسان عصر حاضر است. همه‌ی ما انسان‌ها با قدرتی لایتناهی سرو کار داریم ، در هر جا هستیم، همه‌ی ما فقط با یک قدرت سر و کار داریم، یک قانون و آن قانون جذب است، که یکی از مبانی مهم موفقیت نیز محسوب می‌شود.

اهمیت این موضوع به قدری است که ریشه‌های آن را می‌توان به وضوح در ادیان الهی و آموزه‎های قرآن کریم و آثار دانشمندان مسلمان به خصوص ملاصدرا مشاهده کرد. زیرا راه سعادت بشر در راه تفکر نیک و رفتار نیک است؛ چیزی که همه‌ی ادیان الهی، انسان‌ها را به آن سفارش کرده‌اند.

در قرآن کریم می‌خوانیم:

«بگو هر کس طبق روش(و خلق و خوی) خود عمل می‌کند»

الاسراء/84

به عبارت دیگر: از کوزه همان برون تراود که در اوست.

مجموعه مقاله‌ی پیشنهادی:

همچنین می‌فرماید:

«سرزمین پاک و شیرین،گیاهانش به فرمان خدا می‌روید،اما سرزمین بدطینت(و شوره زار) جز گیاه ناچیز و بی‌ارزش از آن نمی‌روید»

الاعراف/58

علامه طباطبایی در تفسیر این آیه می‌نویسد: اعمال حسنه و آثار ارزنده(هم چون افکار خوب و مثبت) از گوهر پاک سرچشمه می‌گیرد و خلاف آن‌ها از خلاف آن.

در مکتب ما، هر انسانی توانایی و قدرت آن را دارد به مقامی برسد که هر آنچه را در ذهن بیاورد، فی‌الحال یا فی‌المجلس حاضر شود که این مقام را «کن» می‌نامند. هر انسانی هرچقدر از معاصی دوری گزیند، این قدرت در او بیشتر و بیشتر می‌شود.

خداوند در سوره‌ی واقعه می‌فرماید:

«و میوه‌هایی از هر نوع که انتخاب کنند و گوشت پرنده از هر نوع که که مایل باشند»

واقعه/21-20

خداوند نفس آدمی را با اقتدار آفریده که می‌تواند اشیاء را در جهان ویژه‌ی خود و منطقه‌ای بیرون از جهان حس و طبق مشیت و اراده‌ی خویش ایجاد نماید؛ زیرا نفس آدمی از جنس ملکوت و قدرت و جبروت است.

مادامی که نفس در این عالم حس است و با نیروهای حس و نیستی‌ها سرو کار دارد، پدیده‌های وجودی او از جهت وجود،ضعیف می‌باشد.

وقتی ذات نفسانی انسانی از این علایق و پیوندهای مادی گسسته شود، دارای چنان نیرویی می‌گردد که به مبدأ خود نزدیک شود و پدیده‌ها و صور خارجی و واقعی را اختراع و ایجاد نماید.

این مقاله را حتما بخوانید: چطور معجزه های زندگی را جذب کنید تا خیلی راحت تر و سریع تر موفق شوید؟

نفس آدمی در دنیا و آخرت تفاوتی از رهگذر اختراع و ایجاد صور ندارد، جز اینکه صور حقایق و قدرت وجودی آنها در آخرت کامل است، ولی در دنیا ضعیف و ناقص می‌باشد.

اگر نفس آدمی دارای نیروی کاملی برای تصویر و ایجاد صور خارجی اشیاء لذت‌آور عالم حس شود، در مرحله‌ی اول کمال نفس عبارت از اقتدار آن بر تصویر اشیاء در عالم خیال خواهد بود.

بهره‌های نفس مانند نعیم اهل بهشت است. چون اشتیاق اهل بهشت،سبب تخیل آنها است و تخیل آنها سبب احساس می‌گردد،پس چیزی در قلب آنها خطور نمی‌کند،جز آنکه همان چیز فوراً نزد آنان حاضر گردد.

پیامبر(ص) می‌فرمایند:

«در بهشت سوق و بازاری است که صور حقایق را در آن به فروش می‌رسانند»

منظور از سوق بازار و بهشت،لطف الهی است، که منبع و سرچشمه‌ی اقتدار و توانایی بر ایجاد صور،طبق مشیت دلخواه اهل بهشت و انعکاس وجود و پیدایش آن در خارج است.وجودی که ثابت است و دگرگونی در آن راه ندارد.

 

خداوند می‌فرمایند:

«بی گمان کسانی که گفتند پروردگار ما خداست،سپس ایستادگی کردند، فرشتگان بر آنها نازل می‌شوند که بیم مدارید و غمگین نباشید و مژده باد بر شما بهشتی که وعده داده می‌شدید،ما در زندگی دنیا و آخرت مددکاران و دوستان شماییم»

(فصلت/30)

دلیل اصلی قدرتمندی انسان بر ایجاد خلق صور این است که نفس آدمی از جنس ماده نیست و این خود ما هستیم که با دلبستن به این دنیا و عالم ماده،از قدرتمندی نفس خود می‌کاهیم.انسان در جایگاه رفیعی قرار دارد و نفس او از شرافت والایی برخوردار است. چرا که خداوند از روح خود در او دمیده است، به همین جهت است که می‌گوییم نفس آدمی از جنس ملکوت و قدرت و جبروت است.

«و از روح خود در او دمیدم»

(ص/72)

 

این حدیث بیانگر این است که هر آنچه ما در ذهن خود نیت و قصد و اراده کنیم آن را به سوی خود جذب می‌کنیم.اگر نیت خوب باشد خوبی می‌بینیم؛ چون خوبی را جذب می‌کنیم و اگر نیت بد باشد،خداوند بدی را بر ما نمودار می‌کند،چون بد را به سمت خود جذب می‌کنیم.به همین سادگی.

پاکسازی ذهن از منفی‌ها – ایجاد و تصور افکار مثبت خود به خود- ایجاد آرامش در جسم و روح،بالا بردن قدرت تمرکز،بالا رفتن قدرت تصویرسازی و تجسم خلاق، درنتیجه بالا رفتن و تسریع واکنش کائنات و در نهایت سریع‌تر به خواسته‌ها و تمایلات رسیدن.

 

قرآن کریم می‌فرماید:

«هر آنچه از او خواسته‌اید،(پیشاپیش) به شما داده است»

(ابراهیم/34).

 

قدردانی و شکرگزاری بزرگترین شکل ارتعاش احساس است.شکرگزاری از نعمت‌های الهی یعنی جذب نعمت‌های بیشتر.

در این مورد در سری مقاله رابطه‌ی سپاس‌گذاری و خلق ثروت توضیح دادیم.

اگر شکرگزاری کنید نعمت خود را بر شما خواهم افزود

(ابراهیم/7)

 

این نکته هرگز نباید فراموشمان شود که در مورد قانون جذب،ما باید به نیروی خلاق خداوند یکتا تکیه و توجه کنیم. هم قدرت تجسم از سوی خداوند به آدمی داده شده و هم آنچه را که ما جذب می‌کینم به اذن اوست. هیچ چیزی در این دنیا به وقوع نمی‌پیوندد مگر به اذن الهی.

ما خلاقیت خداوند را به نمایش می‌گذاریم. هر چه هست همه از اوست.

ما برای دستیابی به خواسته‌هایمان بر قانون جذب تکیه نمی‌کنیم،
بلکه قانون جذب را با تیکه بر قدرت خداوند و توکل بر او به کار می‌بندیم.

فردی که خدا را بندگی کند می‌تواند به اذن خداوند کارهای بزرگ انجام دهد.

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ

و پروردگارتان فرمود مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم

(غافر/60)

[bs-quote quote=”فیض روح‌القدس ار باز مدد فرماید
دگران هم بکنند آنچه مسیحا می‌کرد” style=”default” align=”center” color=”#abbc5c” author_name=”حافظ”][/bs-quote]

برخی از دانشمندان غربی که در زمینه‌ی قانون جذب تحقیق کرده‌اند،کمتر نقش خدا را در آن در نظر گرفته‌اند، ولی دین مبین اسلام به یاد خداوند و توکل بر او در همه‌ی امور تأکید نموده است.قانون جذب تنها در کنار عبودیت و توکل بر خدا معنا دارد و انجام پذیر است.

 

خداوند از کسانی که ایمان آورده‌اند حمایت می‌کند

(حج/38)

 

تفکر مثبت نیازمند تلاش و کوشش است.در واقع مثبت اندیشی همراه با عمل کردن است که ثمر می‌دهد. چه بسا افرادی که اندیشه مثبت دارند اما چون دست به عمل نمی‌زنند،مثبت‌اندیشی آنان ثمر نمی‌دهد و نمی‌توانند آن طور که باید از قانون جذب استفاده کنند. خداوند انسا‌های تلاش‌گر را دوست دارد و وعده می‌دهد که به اندازه‌ی تلاششان به آن‌ها جزا می‌دهد.

 

هر کس به موجب آنچه می‌کوشد جزا داده می‌شود.

(طه/15)

قدم‌های کوچک اولیه راه رسیدن به قدم‌های بزرگ‌تر بعدی است. یکی از ثمرات کار و تلاش کسب تجربه است.حتی شکست‌هایی که در مراحل انجام کار برای انسان پیش می‌آید همه تجربه‌هایی هستد که برای کسب نتیجه نهایی بسیار مفید است. برای فعال‌سازی قانون جذب باید حرکتی انجام داد. باید شروع کرد.

امام حسین(ع) می‌فرمایند:

«کار به انسان تجربه می‌آموزد»

آیات قرآن و احادیث معصومین و آموزه‌های دینی بیانگر این واقعیت است که انسان به عنوان اشرف مخلوقات و جانشین خداوند در روی زمین شایستگی کسب نعمت‌ها و موهبت‌های فراوانی را دارد.

یک اراد‌ی قوی در سایه‌ی ایمان قلبی به خداوند می‌تواند انسان را به سوی کسب نعمت‌ها و موفقیت‌ها پیش ببرد. شروع تمام پیروزی‌ها اندیشه‌ی مثبت است. اندیشه‌ی مثبت آغازگر حرکت قانون جذب است و تلاش فرد در جهت عملی ساختن اندیشه‌ی مثبت، عملی کردن قدرت جاذبه‌ی ذهن و موفقیت خواهد بود.


در همین زمینه بخوانید:

55 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یی می‌گوید

  مهمترین آیه های قرآن که انسان قدرت خلق دارد این است که خداوند فرموده انسان جانشین الله بر روی زمین هست و همه چیز در تسخیر انسان است حالا اینکه این خلق به چه طرقی واقع میشود بحث دیگری است اما مسلما هر طریقی باشد خواندن شرط اولیه آن است چرا که الله فرموده بخوانید تا اجابت کنم یعنی نگفته بخواهید یا بطلبید

 2. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  مشکلی نیست کپی برداری کنم بزارم پیجم؟

  1. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

   مشکلی نیست دوست عزیز
   فقط لطفا سایت سوخت‌جت رو به عنوان منبع معرفی کنید

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  گفتار نیک پندار نیک رفتار نیک ربطی به ملا صدرا و ملانصرالدین نداره این سه عبارت از اصول دین زرتشت می باشد

 4. کاربر سوخت جت مخ می‌گوید

  سلام، درست است که آیات اثبات کننده قانون جذب نیست اما طبق حدیثی از پیامبر ص خداوند به نیت انسانها عمل میکند مسئله دیگر اینکه طبق نظر عرفان کائنات نیز شعور دارند
  در شعری از مولانا آمده است که
  ماسمیعم و بصیریم وهوشیم
  با شما نامحرمان ما خاموشیم

 5. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  با سلام ایا واقعا انسان این قدرت را دارد که به هر چی فکر کند دقيقا اتفاق بيفتد در همان لحظه یعنی هر چه که تصور کند به واقعیت تبدبل شود اگر امکان دارد این امر به کدام صفت ربط دارد دلیل وجود چه چیزی در انسان است

 6. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  شما مثلا میخواید قانونی که سالهاست این دست اون دست میگرده وکسی هم تاکنون مث خیلی از سوالهای بی جواب ادیان دقیقا قانون جذب رد یا تایید نکرده اما میخواید اینو هم به اسلام بچسانید خیر میگید ملا نصرالدین یا ملاصدرا گفته کردار نیک پندار نیک ..خوب شماها که انسانیت در وجودتان نیست اما همه جهان می دانند کردار.گفتار.پندار نیک مال اسلام نیست مال سلسله هخامنشیان بوده .هست خواهد بود.بنظر شما چرا ادیان دین ما احادیث روی پوست.پاپی روس می نوشتن وبعد از مدتی یا پوسیده ویا غذای مورچه ها میشد اما داریوش هخامنشی روی سنگ گرانیت نوشت
  نگاهی به درک شعور ایرانیان و اعرابم آرزوست البته عرب عربی نه ایرانی عرب زبان

 7. کاربر سوخت جت سا می‌گوید

  خیر نظر شما قابل احترامه و خداوند زیبایی ها از اول جهان قانون جذب رو گذاشته که چه باور کنی چه نکنی پایداره مثل قانون جاذبه، منظورتون رو درک میکنم ولی فکر کنم اشتباه درک کردین این یک قانونه از هزاران قانون الله مهربان یعنی اگر به چیز های مثبت فکر و تمرکز کنی بازتابش برمیگرده و اگر به چیزهای منفی فکر و توجه کنی بازتابش برمیگرده هرجا تمرکز کنی بهترش میکتی

 8. کاربر سوخت جت ذب می‌گوید

  با سلام، آیات شریفه ای رو که نویسنده محترم آوردن هرگز دال بر اثبات قانون جذب نیستن چرا؟؟!! چون قانون جذب به معنای گرفتن و درخواست از کائنات هست نه از خدای باری تعالی و این یعنی شریک برای خدا قرار دادن و شرک محض. و متاسفانه نوعی بت پرستی مدرنه.
  شعری از حافظ میارم که همگی بلدیم؛ تکیه بر دانش و تقوا در طریقت کافریست راهرو گر صد هنر دارد، توکل بایدش. چطور ما تکیه ی جذب امور مادی رو از کائنات داشته باشیم .
  در ضمن آیات بیان شده سرشار از توحید و سرشار از وحدت وجود هست که این مطالب ر باید در عرفان نظری دنبال کنید. «هر آنچه از او خواسته‌اید،(پیشاپیش) به شما داده است»(ابراهیم/34). و پروردگارتان فرمود مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم(غافر/60). هر کس به موجب آنچه می‌کوشد جزا داده می‌شود (طه/15). این جزا رو کائنات نمی دهند که بلکه خداست که همه امور در دست اوست.
  نکته مهم : خداوند شعور و قدرتی که توانایی پروراندن و دادن خیر و شر داشته باشه به کائنات نداده کائنات کاملا بی درک و شعور هستن بلکه این قدرت و شعور و توانایی رو در انسان هایی قرار داده که خلیفه او روی زمین باشن.
  اگر واقعا دنبال حقایق هستید بهتره سری به کتب عرفان نظری بزنید یا حداقل اشعار مولوی، حافظ ، سعدی ، ابو سعید ابواخیر، امام خمینی، و امثالهم بزنید البته نه با نگاه سطحی.

 9. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  با سلام خدمت همه عزیزان بسیار عالی ،مفید و کاربردی بود از نظر مفهومی جملات بسیار شیوا و رسا بود با توجه به مطالعاتی که در این زمینه داشتم قدرت نفوذ کلمات و ترکیب جملات در رساندن معنایی و مفهوم قانون جذب با ترکیب معارف اسلامی و احادیث نبوی قدرت جادویی جذب را بسیار خوب توضیح داده است .کمال تقدیر و تشکر را دارم. ارادتمند شما قهرمانی از شیراز

 10. کاربر سوخت جت دل می‌گوید

  خدا را شکر که یادی از خداوند متعال کردید

 11. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

  چرا انقدر قلم نویسنده سنگینه؟
  همیشه مقاله‌های ایشون رو کلی باید زمان بذارم تا معنی جمله‌ها رو درک کنم. برای همین تمرکز روی مفهوم سخت‌تره. ساده‌نویسی یکی از مهم‌ترین نکته توی محتواهای متنی هستش…

 12. کاربر سوخت جت hhh می‌گوید

  یکی از بهترین پست ها بود دلایل همه با علت و سند بودن عالی بود متشکرم.

 13. کاربر سوخت جت ون می‌گوید

  سلام
  ضمن تشکر از مطالب ارزشمندی که تهیه کردید…!
  دوستان انسان تنها مخلوقیست که خداوند قدرت کونفیکونی باو داده والبته ریشه در آسمان دارد،برای همین ما ۳کار باید انجام دهیم یک تفکر،اقدام،انتظار والسلام هرآنچه لایقش باشیم وحدواندازه وباصطلاح قواره ما باشداز همان لحظه که اقدام میکنیم مال ماست ومحکوم بشدن اما فراموش نکنیم بشری که ریشه در آسمان داردباید خواسته هایی را جذب کند که همسو با کائنات است واین همسویی همان چیزیست که مارا باهداف میرساند وظیفه ما فقط صبر کردن است وزندگی عادی وروزمره البته با آگاهی لحظه بلحظه تمام،این مثل همان جویی که به نهروسپس به رودخانه ودریا وبلاخره باقیانوس میریزد وازآنجا دوباره بآسمانها میرود مانند یک حلقه متصل مدام در چرخش است وچه خوب وخوبتر که ما خلاف این جریان شنا نکنیم واهدافی را دنبال کنیم که عاقبت محور باشند،به همه دوستان توصیه میکنم با علم ان ال پی آشنا شوید،بهترین مدرس فارسی زبان بنام آقای دکتر اسحاق سعیدی رباط رو سرچ کنید یا از طریق کانالNLPLIFبا این مفاهیمی که تماما حکمت است آشنا شوید وروشی علمی برای تربیت وبازخوانی وپروگرام کردن ذهن،مجددا از شما سرکار خانم سپاسگذارم.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**