اگر میخواهید وارد کاروکاسبی پوساز شوید این نکات را فراموش نکنید

کسب‌ درآمد از گذشته تا کنون دغدغه اصلی بشر بوده است که در بیشتر موارد به علت انتخاب‌ اشتباه نوع کسب‌وکار، شکست را در پی داشته است. برای این که به این سرنوشت دچار نشویم باید قبل از شروع کار مسئله‌هایی را روشن کنیم و یکی از آن‌ها می‌تواند مشخص کردن نوع کسب و کار باشد. کسب و کاری که متناسب با روحیه ما است حتما موفق خواهد شد. در ادامه با یک پرسش و جواب آن، می‌خواهیم شما را راهنمایی کنیم که کسب و کار مخصوص به خودتان را پیدا کنید.

گروه کسب‌وکارتان را مشخص کرده‌اید؟

به عنوان یک کارآفرین موفق، شما باید از بین چهار طبقه اصلی کسب‌وکار، یکی را انتخاب کنید. کارآفرینی شما هرچه که باشد، در یکی از این دسته‌ها جای می‌گیرد.

 • خرده‌فروشی
یکی از آشناترین دسته‌های کسب‌وکار، خرده فروشی است. این دسته، بسیار گسترده و بسیار هم ساده است. از سوپر مارکت محله گرفته تا سایت‌هایی مثل دیجی کالا و آمازون، همگی در این دسته قرار می‌گیرند.

جهت ورود به سایت دیجی کالا اینجا کلیک کنید · وب سایت خبری بم فرداسرمایه مورد نیاز در این نوع از کسب‌وکار محدود به هزینه خرید اجناس، انبارداری و تهیه بستر مناسبی برای فروش می‌شود. خرده فروشی با استفاده از اینترنت، موانع زیادی را از سر راه یک کارآفرین موفق برداشته است. با وجود فروشگاه‌ سازهایی مثل ووکامرس که در بستر سیستم مدیریت محتوای وردپرس، کار می‌کنند دیگر نیازی به اجاره یا خرید مغازه فیزیکی وجود ندارد.

رویا پردازی بدون اجرا، فقط توهم است

هنری فورد

در واقع لپ‌تاپ شما، به مغازه‌تان تبدیل می‌شود که 24 ساعت شبانه روز در حال ارائه خدمات به مشتریانش است. موفقیت در بستر اینترنت، ساده است. (اینجا بیشتر یاد بگیرید) اما به پشتکار، اعتماد‌به ‌نفس، هوشمندی و تلاشی دلسوزانه نیاز دارد. کسانی که این گزینه‌ها را در خودشان سراغ دارند، بدون شک در چنین بستری به موفقیت می‌رسند.

 • خدمات

آچاره achareh - از نظافت منزل تا تعمیرات | ساختمان آنلاینصنعت خدمات، سریع‌ترین رشد را در بین چهار دسته کسب‌وکار دارد. بخشی از این سرعت، به دلیل هزینه اندک راه‌اندازی آن است. به عبارتی دیگر، شما می‌توانید با حداقل هزینه‌ها و تجهیزات در این دسته فعالیت خودتان را آغاز کنید. استارت‌آپ‌های ایرانی زیادی در دسته خدمات، مشغول فعالیت هستند. مثلا استارت‌آپ «آچاره» یکی از این نوع کسب‌وکارها است که صرفا در زمینه خدمات فعالیت می‌کند.

فرقی نمی‌کند که شما چه کاری داشته باشید، چون آچاره آن را به سادگی برای شما انجام می‌دهد. از رنگ کردن دیوار بگیر تا اصلاح مو در منزل، از جا‌به‌جایی بار و اسباب‌کشی گرفته تا خدمات نظافتی و تعمیر تقریبا همه چیز. علاوه بر این، خدمات استارت‌آپ آچاره، محدود به تهران نمی‌شود و شهرهایی مثل رشت، شهرکرد، شیراز، اصفهان، کرمان، زاهدان و سایر شهرهای بزرگ ایران را تحت پوشش خودش گرفته است.

هنوز بسترهای خدماتی زیادی در ایران، بکر و دست نخورده باقی مانده‌اند. اگر بخواهید می‌توانید در این زمینه پیروزی زیادی به دست آورده و به یک کارآفرین موفق تبدیل شوید.
 • تولید

این دسته، یک ماشین پول‌سازی تمام عیار است. اگر چه این طبقه از نظر سرمایه، یکی از پرخرج‌ترین‌ها به شمار می‌رود، اما پتانسیل بسیار زیادی برای سودآوری آن هم در زمان کوتاه دارد. اگر به تولید، علاقه دارید قبل از هر کاری باید طرح کاری کاملا مشخصی برای کسب‌وکارتان بنویسید و پس از آن به دنبال جذب سرمایه باشید.

 • عمده فروشی

عمده‌فروشان به عنوان واسطه بین تولید‌کنندگان و خرده‌فروشان یا مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند. نقش عمده‌فروشان این است که از تولیدکنندگان، محصولات را به قیمت خیلی پایین می‌خرند و به خرده‌فروشان با قیمت پایین می‌فروشند. همانند تولید‌کنندگان، عمده‌فروشان نیز به سرمایه قابل توجه برای تامین ماشین‌آلات، کارکنان، انبار و غیره، نیاز دارند.

»»‌ توصیه می‌کنم برای انگیزه و پیدا کردن علاقه‌تان در هر کدام از این گزینه‌ها سری مقاله‌ی پرونده‌های مرموز کارآفرین‌های بزرگ دنیا را بخوانید.

برای موفق شدن، باید قلب خود را در کسب‌وکارت و کسب‌وکارت را در قلبت داشته باشی.

توماس واتسون مدیر سابق IBM

 

یک راهنمایی برای انتخاب بهترین نوع کسب‌وکار

انتخاب یک دسته از چهار دسته معرفی شده، بستگی مستقیمی به علاقه، بودجه و اشتیاق شما دارد. با این وجود، می‌توان با نگاه کردن از زاویه‌ای دیگر، تصمیم‌گیری را آسان‌تر کرد. به نکته‌هایی که در ادامه آنها را می‌خوانید توجه کرده و از خودتان بپرسید: «آیا این کسب‌وکار، مناسب شخصیت من است؟»

 • اگر از ایجاد ارتباط با مردم، لذت می‌برید، دوست دارید مشکلات آنها را سریع حل کنید و از کار و کوشش‌های تند و ناگهانی خسته نمی‌شوید، کسب‌وکار خدمات را در نظر بگیرید.
 • اگر به جزئیات اهمیت زیادی می‌دهید، از مدیریت کارمندانتان لذت می‌برید و از خرید با حجم زیاد واهمه‌ای ندارید، عمده فروشی را انتخاب کنید.
 • اگر به کیفیت اهمیت زیادی می‌دهید و معتقد هستید که جزئیات، پادشاه هستند، به دنبال راه‌حل‌ها می‌گردید و از امتحان کردن مسیرهای جدید نمی‌ترسید، تولید را انتخاب کنید.
 • اگر ساعت‌های کاری منظم برایتان اهمیتی ندارند، از ارتباط با مردم، لذت می‌برید و از تدوین برنامه‌های بازاریابی و فروش مستقیم محصول خوشتان می‌آید، خرده فروشی را انتخاب کنید.

یک پیش‌نویس برای کسب‌وکارتان بنویسید

یکی از کارهایی که باید قبل از شروع کسب‌وکارتان انجام دهید، نوشتن پیش‌نویس وظایف است. پیش‌نویس وظایف، یک فهرست کوتاه و ساده از نکته‌های مهم کسب‌وکار شما است که اهداف کلی کارتان را روشن می‌کند. پیش‌نویس تمام کسب‌وکارهای دنیا، یک هدف دارد و آن «راهنمایی شما و کارکنانتان برای تصمیم‌گیری در شرایطی است که مسیر کسب‌وکارتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.»

علاوه بر این، پیش‌نویس وظایف، تکلیف کسب‌وکار شما را با عامل‌های خارج از کارتان مثل، مشتریان، دلال‌ها و… مشخص می‌کند. یادتان باشد، پیش‌نویس کسب‌وکار شما، یک قانون ابدی نیست. پیش‌نویس وظایف، مانند افراد و محیط، کاملا قابل تغییر است.

اگر ابتدا بتوانیم بفهمیم در کجا قرار داریم و به کجا می‌رویم، بهتر می‌توانیم قضاوت کنیم که چه کار کنیم و چگونه آن را انجام دهیم.

آبراهام لینکلن

برای نوشتن پیش‌نویس کارتان آماده هستید؟

برای نوشتن پیش‌نویس کسب‌وکارتان باید گریزی دوباره به هدفتان از تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق بزنید و با توجه به آن، پیش‌نویس کارتان را مهیا کنید. مثلا اگر صاحب یک کتاب‌فروشی بودید، پیش‌نویس کسب‌وکارتان می‌توانست به این شکل خلاصه باشد:

 • فروختن کتاب (کاری که هر کتاب‌فروشی می‌کند.)
 • ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی (که به نوبه خود باعث افزایش فروش می‌شود.)
 • ایجاد یک محیط آموزشی – تفریحی (این مورد نیز باعث جلب مشتریان البته در طیفی وسیع‌تر خواهد شد.)

این پیش‌نویس در نوشتن طرح اصلی کارتان به شما کمک زیادی می‌کند. نکته کلیدی که باید به هنگام نوشتن پیش‌نویس در نظر داشته باشید، گشتن به دنبال راه‌حل‌ها است. نباید از نمودارها فرار کنید. باید در جای درستش به دنبال نوآوری باشید. در واقع پرسش اصلی شما به عنوان یک کارآفرین موفق باید این باشد: «چه راه‌حل‌هایی برای این مشکل وجود دارد و چگونه باید آنها را اجرا کنم؟»

کلام آخر

پشت هر کسب‌وکار موفقی یک پیش‌نویس کسب‌وکار قوی وجود دارد. فراموش نکنید انسان‌های موفق برای اقدام کردن بسیار عجول و بی طاقت هستند. همه انسان‌های موفق فقط با اقدام کردن موفق شده‌اند. هر چه برنامه ریزی بهتر و دقیق‌تری برای کارها داشته باشیم، سریع‌تر به سمت موفقیت می‌رویم.


اگر دوست دارید کارآفرینی را به صورت جدی شروع کنید توصیه میکنم که از قسمت اول مجموعه مقاله‌ی چطور کارآفرین شویم شروع کنید

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. محمد سلیمانی می گوید

  شامس استفاده از فرصت ها است

 2. سید محمد می گوید

  فقط باید تجربه داشت ویاکار را شروع کرد وتجربه کسب کرد وحتما درنظر داشته باشیم که مشیت خداهم شرط است وچه بسا یکنفر کاری راشروع کند وخیلی هم موفق شود ولی من اون کاررا میکنم ولی پیشرفتی نمیکنم …پس باید بدانیم هر کاری را نمیشه گفت برای همه کس هست

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**