بی‌رحمانه‌ترین قوانین قدرت رابرت گرین که هر دشمنی را به زانو درمیاورد

رابرت گرین نویسنده‌ی آمریکایی است که تعدادی از کتاب‌های او جزو پرفروش‌ترین و البته جنجالی‌ترین کتاب‌های دنیا هستند. کتاب‌های او مانند قوانین قدرت یا هنر اغوا روش‌های عملی و واقعی را نشان مید‌هد که درست یا غلط، بی‌رحمانه یا خوب خودشان را در تاریخ نشان داده‌اند. قوانین قدرت رابرت گرین پرفروش‌ترین کتاب او است که در اینجا پنج تا از این قوانین که شاید بخواهید استفاده کنید یا بهتر از آن هوشیاری کاملی به دست آورید که علیه‌تان استفاده نکنند.

توجه! این قوانین کاملاً بی‌رحمانه اند، پس سعی کنید در جای درست از آن‌ها استفاده کنید.

  

۱ » دشمن خود را کاملاً نابود کنید

اگر ذغالی روشن بماند، مهم نیست چه‌قدر بر روی آن خاکستر بریزید؛ زیرا سرانجام آتش از زیر خاکستر بیرون می‌آید و در اثر نیمه‌کار بودن خسارت می‌بینید.

دشمن خود را جمع و جور می‌کند و منتظر فرصت برای انتقام می‌ماند. پس او را نابود کنید؛ نه فقط جسم او را، بلکه روحش را نیز از بین ببرید.

اگر شما یک افعی را زیر پا له کنید ولی زنده رها کنید، ناگهان سر بر می‌آورد و با سمّ بیشتری شما را نیش می‌زند. دشمنی که به حال خود رها کرده‌اید، مانند افعی نیمه‌جانی است که او را پرستاری کرده‌اید تا سلامت خود را به دست آورد.

شما حتماً فیلم شاهکار گلادیاتور (Gladiator) به کارگردانی ماهرانهٔ ریدلی اسکات (Ridley Scott) و بازیگری جانانهٔ راسل کرو (Russell Ira Crowe) را دیده و لذت برده اید.

ژنرال ماکسیموس، کسی بود که همه چیز خود را از دست داد، ولی با قدرتی که قاطعانه جمع کرد توانست سمّ خود را بر روی کومودوس (پسر مکّار امپراطور روم) بریزد، او را نابود سازد و انتقام خانوادش را بگیرد.

 

اگر نسبت به دشمنان خود بی‌رحم نباشید، هرگز امنیت نخواهید داشت و اگر در موقعیتی نیستید که آن‌ها را از قلمرو خود برانید، حداقل از اقداماتی که بر ضد شما انجام می‌دهند، آگاهی پیدا کنید و تنها سلاح شما در این موقعیت، احتیاط است.

 

۲ » وابسته کردن مردم را به خود بیاموزید

برای حفظ استقلال، باید دیگران به شما وابسته شوند و به شما نیاز داشته باشند.هر چه آنان بیشتر بر شما تکیه کنند، آزادی بیشتری خواهید داشت. هرگز به آن‌ّها آنقدر آموزش ندهید که بتوانند بدون شما کارشان را انجام دهند.

باز برگردیم به فیلم گلادیاتور.

ماکسیموس با موفقیت‌هایی که در نبرد گلادیاتور‌ها به دست آورد (و البته جنگ‌های زیادی که برای گسترش روم انجام داده بود) توانست مردم را شیفته و وابسته خود کند. مردم ارزش زیادی برای او قائل بودند تا جایی که او محبوب‌تر از امپراطور روم (کومودوس) نزد مردم شد و به دست آوردن محبوبیت مردم، یعنی قدرت!

پس مردمی که خواهان شادی و موفقیت هستند را به خودتان وابسته کنید و از هیچ چیز نترسید.

۳ » برای افزایش احترام و عزت از غیبت استفاده کنید

منظور از غیبت، عدم حضور است! حضور زیاد ارزش را کم می‌کند و هر چه بیشتر در معرض دید باشید و بیشتر سخن بگویید، معمولی‌تر به نظر می‌رسید.

اگر عضو گروهی هستید، موقتاً و برای مدتی از آن گروه خارج شوید و غیبت کنید. این امر باعث می‌شود عدم حضور شما احساس شود، در مورد شما بیشتر صحبت شود و حتی بیشتر مورد احترام قرار بگیرید.

البته باید بیاموزید که چه هنگام از میان جمع خارج شوید. هر چه کمتر دیده شوید، ارزش شما بیشتر می‌شود.

در حدود قرن هجدم، پدیده‌ای به نام تولیپ مانیا (Tulip mania)  یا جنون لاله بوجود آمد که باعث شد گل لاله به چیزی بیش از یک گل زیبا تبدیل شود، سنبل و نشانه!

گل لاله نایاب شد و پیدا کردن آن دیگر ممکن نبود و این گل به اندازهٔ طلای هم‌وزنش ارزش پیدا کرده بود.

باید این قانون را برای مهارت‌های خود به کار ببرید و کاری که انجام می‌دهید را تبدیل به پدیده‌ای نادر و کمیاب کنید.

 

۴ » در عمل برنده شوید، هرگز دست به مباحثه نزنید

هر پیروزی کوچکی که از بحث کردن بدست می‌آورید، یک پیروزی روانی است؛ رنجشی که با عمل خود خود ایجاد می‌کنید، بسیار قوی‌تر و بادوام تر از تغییر عقیدهٔ طرف مقابل است.

اگر با رفتار و کردارتان دیگران را وادار به تصدیق خود کنید، بدون حتی یک کلمه، کار پرقدت‌تری انجام داده‌اید.

نشان بدهید، صحبت نکنید!

فقط انجام بده…

بهترین شعار قرن ۲۰ از شرکت نایکی (nike) بود که توانست مصرف کنندگان را برای پوشیدن محصولات خود، بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، میزان آمادگی جسمانی و تناسب اندام متقاعد کند و نشان دهد این برند چیزی بیش از محصولات ورزشی است. همچنین توانست از رقیب خود، یعنی ریبوک (Reebok) پیشی بگیرد و تفاوت خود را نشان دهد.

 

۴ » دیگران را مجبور کنید برایتان کار کنند؛ اما امتیاز‌ها را شما تصاحب کنید

از خرد، دانش و نیروی دیگران برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. این همکاری نه تنها موجب صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما می‌شود؛ بلکه سرعت و کارایی بیشتری در شما ایجاد می‌شود.

سرانجام آنهایی که به شما کمک کرده‌اند، از یادها رفته و شما در خاطره‌ها می‌مانید.

این قدرت را می‌توانید در طبیعت ببینید… حیواناتی وجود دارند که از شکار و کشتار دیگر حیوانات تغذیه می‌کنند؛ مانند کفتار‌ها و کرکس‌ها. آنها انرژی خود را تلف نمی‌کنند؛ زیرا یاد گرفته‌اند باید صبور باشند تا موجودات دیگری کار شکار را برای آنها انجام دهند.

معنای این قانون این است که یاد بگیرید از دیگران کمک بگیرید و آنها را به کار کردن وادار کنید اما امتیازات را خودتان جمع کنید. آنوقت شما مظهر قدرت خواهید شد.

هیتلر، ناپلئون بُنا پارت، دونالد ترامپ، لری پیج، جف بزوس، هنری فورد، شکسپیر …

قسمت اول از سری مقاله‌ی ترامپ: رهبری منفور با درس‌های طلایی موفقیت را  از دست ندهید

آیا شما فرد قدرتمند و مشهوری را می‌شناسید که از این قانون استفاده نکرده باشد و قدرتمند نشده باشد؟

این قانون، کاربرد دیگری هم دارد:
شما می‌توانید از ذخایر دانش و خرد گذشتگان و دیگران استفاده کنید.

ایزاک نیوتون، این روش را «ایستادن بر شانهٔ غول‌ها» نامیده است؛ چرا که ایزاک در کشفیات خود، از دستاوردهای دیگران بهره برده است. بخش عمده‌ای از نبوغ او به عقیدهٔ خودش در استفاده کردن از ایده‌های دانشمندان عصر باستان، قرون وسطی و دورهٔ رنسانس است.

شکسپیر، موضوعات، کاراکترها و حتی محاوره‌های خود را از پلوتارک (Plutarch) کِش رفته بود؛ زیرا می‌دانست کسی با نوشته‌های روانشناسانهٔ پلوتارک (Plutarch) آشنایی ندارد.

این ۵ قانون بی‌رحمانه را خواندید؟
به نظر شما چه چیز‌های دیگری برای بدست آوردن قدرت وجود دارد؟


در همین زمینه بخوانید:

6 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت nima می‌گوید

  سلم..عقاید متفاوته،،ولهرکی چیزی میگه..
  من قدرت رو در احتزام و دست گیری کردن میدانم..انسانی قـوی است که در اوج باشد و حق ضعیفان از نامردان بگیرد.
  وگرنه هر آشغال و کثافتی بمانند یه مشت مسول مملکت خودمون،،جز دزدی و فارت بیت المال و حق هزاران افراد ضعیف زو ب یغما بردن..
  چیزی جز نکبت و حرامزادگی نیست
  انسانی قدرتمند است که صفات فاضله داشته باشد و بخشش کنه..

 2. کاربر سوخت جت shad می‌گوید

  قدرت یعنی همه چیز . حتی مهمتر از ثروته.
  به قول فرانسیس اندروود (ثروت مثل یه خونه ی چوبیه که زود از بین میره اما قدرت مثل یک عمارت سنگیه که قرن ها باقی خواهد ماند)
  می خواستم اسم چند تا فیلم و سریال و کتاب رو معرفی کنم تا کمکتون کنه قدرتمند تر شید ولی چون دوست ندارم دست زیاد بشه خودتون پیداشون کنیین.

 3. کاربر سوخت جت oyan می‌گوید

  خود بی رحم بودن یک استراتژی دیگه ست
  انجام تقلب های بسیار باریک هم استراتژی دیگست. مثلاً شما به کسی پول قرض می دید و می دونید سر موعد مقرر توان بازپرداختش رو نداره ولی آدم خوب و زحمت کشیه و دیر یا زود بدهی تون رو میده، باید پول رو قرض بدی و برای بازپرداخت سر موعد مقرر ضمانت های بسیار سنگین بگیری، اینطوری اون سر موعد مقرر نمی تونه تسویه کنه و به واسطه ضمانت هایی که داده باید اضافه پرداخت داشته باشه

  1. کاربر سوخت جت A.n می‌گوید

   درواقع…همشون خیلی راه های درست و شریفی بنظر نمیان.مثل اون وابسته کردن بقیه برای استقلال خود…یاشماره ی ۴

   1. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

    من از این سیستم وابسته کردن خیلی ساله که استفاده میکنم و همیشه هم جواب داده و دیگران رو زیر اهرم فشار خودم نگه میدارم توصیه میکنم ازش استفاده کنید.

 4. کاربر سوخت جت Nzix می‌گوید

  من شیفته ی قدرتم
  مقالتونم بسیار عالی و پر محتوا بود آقا مهدی ♡

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**