مثبت اندیشی در قرآن جدی‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید

انسان همیشه و در طول تاریخ به دنبال دستیابی به موفقیت و کامیابی بوده است و هزاران روش، ایده، تکنیک و فرمول را برای آن ابداع کرده است. تمام راه‌ها برای رسیدن به موفقیت به اندیشه ختم می‌شود، هر چقدر میزان خوش بینی فرد در اجرای تکنیک‌های کامیابی بیشتر بوده، قطعاً با موفقیت بیشتری همراه بوده و بر عکس.

نگرش مثبت و خوش بینی که در قرآن به عنوان یکی از راه‌ها و تکنیک‌های مهم در جهت کسب سعادت دنیوی و اخروی است.قرآن کریم و سخنان بزرگان دین اسلام این نکته را تأیید کرده‌ است که خوش بینی رابطه‌ای مستقیم با موفقیت و کامیابی افراد دارد.

موفقیت فقط مثبت اندیشی نیست، در واقع مثبت اندیشی با عمل کردن به آن است که موجبات کامیابی را برای فرد به همراه می‌آورد. اندیشیدن و عمل به اندیشه‌ی مثبت است که راه را به فرد نشان می‌دهد.اندیشه و عمل در کنار هم هستند که معنا پیدا می‌کنند.

قرآن کریم راه رسیدن به موفقیت را در راه مثبت اندیشی می‌داند و برای دستیابی به این طرز تفکر راه‌هایی را پیشنهاد کرده است که مطالعه و عمل به آن خالی از لطف نیست.

1 » ایمان به خدا و قدرت بی‌انتهای او

افرادی که با ایمان هستند، خدای رحمان را در جای جای زندگی خود حس می‌کنند و به این درک رسیده‌اند که خداوند همواره و همیشه ناظر بر افکار و اندیشه‌های فرد است و هیچ چیز بر او پنهان نیست. افرادی که از درجه‌ی ایمان بالایی برخوردارند خود را شایسته کسب نعمت‌ها می‌دانند، بنابراین امید و ایمان به خدا را سرلوحه‌ی کارهای خود قرار می‌دهند و با یک توکل عمیق که پس زمینه‌ی آن فکری پاک و عاری از نگرانی است، در جهت کسب اهداف خود تلاش می‌کنند.

افرادی که ایمان به خداوند را سرلوحه‌ی کار خود قرار می‌دهند، ترس و نگرانی را به خود راه نمی‌دهند و هر اتفاقی را خیر و نیکو دانسته و اگر نتوانستند به چیزی که می‌خواهند برسند، دست از تلاش برنمی‌دارند و سعی می‌کنند با تغییر مسیر و تکنیک دوباره شروع به فعالیت کنند. آن‌ها معتقدند خداوند در هر کاری یاری کننده‌ی افراد است.

به عبارت دیگر، انسان با ایمان نگاهی زیبا نسبت به زندگی پیدا می‌کند و حتی مشکلات و ناکامی‌ها را به منزله‌ی امتحان الهی و راهی به سوی تکامل تلقی می‌کند.

«آگاه باشید که یاری خدا نزدیک است»

(بقره/214)

2‌ » دعا و نیایش

در دعا، با خداوند صحبت می‌کنیم، از او کمک می‌طلبیم، به او دل می‌بندیدم، نیازهای خود را با او مطرح می‌کنیم، از او طلب بخشش می‌کنیم از خطرها به او پناه می‌بریم و تمام این‌ها در ما باعث ایجاد آرامش و انگیزه می‌شود. انگیزه داشتن ریشه در مثبت اندیشی دارد. با این تفاسیر با شوق و نشاط گام در جهت کسب موفقیت بر می‌داریم. در مقاله‌ی آرامش با قرآن کریم به طور کامل این موضوع را توضیح دادیم.

قرآن کریم می‌فرماید:

«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ»

ای اهل ایمان، (در پیشرفت کار خود) از صبر و مقاومت کمک گیرید و به ذکر خدا و نماز توسّل جویید، که خدا با صابران است).

(بقره/153)

3 » آینده‌نگری

یکی از چیزهایی که به انسان کمک می‌کند تا اندیشه‌اش را کنترل کند و مثبت فکر کند و زمینه‌ی انگیزه و تلاش و کوشش را در وی بارور سازد، آینده‌نگری است. در قرآن کریم آیات فراوانی در این رابطه وجود دارد.

از جمله:

« أَهْلَکَ بِالصَّلَاهِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا ۖ لَا نَسْأَلُکَ رِزْقًا ۖ نَحْنُ نَرْزُقُکَ ۗ وَالْعَاقِبَهُ لِلتَّقْوَىٰ»

تو اهل بیت خود را به نماز و طاعت خدا امر کن و خود نیز بر نماز و ذکر حق صبور باش، ما از تو روزی(کسی را)نمی‌طلبیم بلکه ما به تو(و دیگران)روزی می‌دهیم و عاقبت نیکو مخصوص (اهل)پرهیزکاری و تقوا است.

(طه/132)

قرآن کریم همواره تأکید می‌کند تا برای زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشید و آینده را مورد توجه قرار دهید. مورد توجه قرار دادن آینده به معنای رها کردن زمان حال نیست، بلکه در زمان حال زندگی کردن و برای آینده هدف داشتن و پیش‌بینی کردن، با توجه تفکر مثبت است.

یک فرد مثبت اندیش و اندیشمند همواره شرایط را می‌سنجد و موقعیت‌های حال و آینده را مد نظر خود قرار می‌دهد. وقتی که برای آینده برنامه‌های مشخصی داشته باشیم، تفکر و اندیشه‌ای سودمند و هدف‌دار در پشت برنامه‌های خود داشته باشیم، حتی اگر خللی در جهت اهدافمان پیش آید، تسلیم نمی‌شویم و هزاران راه دیگر را برای تغییر مسیر و اهداف امتحان می‌کنیم و توکل و امید به خداوند را در صدر کارهای خود قرار می‌دهیم.

4 » هم‌نشین

قرار گرفتن در معرض امواج منفی دیگران و هم‌نشینی با کسانی که بیش از اندازه زبان به شکوه می‌گشایند، فرد را به سوی منفی بافی و بدبینی سوق می‌دهد. شاید با افرادی برخورد کرده باشید که در هم‌نشینی با آنان احساس خستگی و ناتوانی می‌کنید، افرادی که با صحبت‌ها و نظراتشان ایجاد ضعف، ناامیدی و ناتوانی در درون انسان می‌کنند.

باید دقت کنیم کسانی را که اوقاتمان را با آن‌ها می‌گذرانیم آگاهانه انتخاب کنیم. گاهی چنین کاری امکان‌پذیر نیست، مثلاً انتخاب همکار در محیط کار یا انتخاب خویشان و بستگان، ولی حتی‌المقدور می‌توانیم از هم صحبت شدن زیاد با این افراد خودداری کنیم. این در مورد افراد منفی، اما در مقاله‌ی ده تاثیر شگفت انگیز دوستان موفق توضیحاتی کاملی دادیم که توصیه میکنم بخوانید.

حضرت علی(ع) هم‌نشین خوب را نعمت می‌داند می‌فرماید:

«هم‌نشین خوب نعمت است»

(میزان ‌الحکمه، ری شهری،81، باب نعمت)

لذا بهتر است سعی کنیم با افرادی مجالست کنیم که مثبت اندیش باشند تا از امواج مثبت تفکراتشان بهره‌مند شویم. این افراد معمولاً خوش رو و خوش برخورد هستند و در برخورد با آن‌ها احساس آرامش به ما دست می‌دهد، احساس نشاط و شادابی.

5 » تلاش

یکی از نکاتی که در بروز مثبت‌اندیشی تأثیر به سزایی دارد تلاش است، تفکر مثبت نیازمند تلاش و کوشش است. در واقع همان طور که گفتیم مثبت اندیشی همراه با عمل کردن است که ثمر می‌دهد. چه بسا افرادی که اندیشه‌های مثبت دارند اما چون دست به عمل نمی‌زنند مثبت اندیشی آنان ثمر نمی‌دهد.

خداوند انسان‌های تلاش‌گر را دوست دارد و وعده می‌دهد که به اندازه‌ی تلاششان به آن‌ها جزا می‌دهد.

«لِتُجْزَى‌ کُلُ‌ نَفْسٍ‌ بِمَا تَسْعَى‌»

«هر کس به موجب آن چه می‌کوشد جزا داده می‌شود»

(طه/15).

این تلاش و کوشش باعث نیک بختی و سعادت انسان می‌شود. در حقیقت اگر به قدرت و توانایی‌های عظیمی که خداوند در وجود ما به ودیعه نهاده ایمان داشته باشیم، می‌توانیم مطمئن باشیم که با کمی تلاش بیشتر به موفقیت دست می‌یابیم.خداوند از تلاش انسان‌های تلاش‌گر قدردانی می‌کند.

«وَکَانَ سَعْیُکُمْ مَشْکُورًا»

«و از تلاش شما سپاسگزاری شده است».

(انسان/22).

تکلیف انسان در حد توانایی اوست. از سوی دیگر خداوند وعده می‌دهد که وقتی در حین کار و تلاش با سختی و مشکلات مواجه می‌شوید بدانید که بعد از این دشواری‌ها آسانی در پیش است و هم چنین خداوند هر کس را به اندازه‌ی توانایی‌اش تکلیف می‌دهد:

«لَا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَیَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْرًا»

«خداوند هیچ کس را جز به اندازه‌ای که به او داده تکلیف نمی‌کند. زود است که خداوند پس از دشواری آسانی پیش آورد».

(طلاق/7).

خلاصه‌ی کلام:

به موضوع مثبت اندیشی در قرآن بسیار مهم پرداخته شده است . موفقیت و پیروزی از آنِ انسان‌های خوش‌بین و مثبت اندیش است. زیرا آن‌ها با نگاهی درست‌تر، قوی‌تر و الهی‌تر به مسائل نگاه می‌کنند و به جای فرار از ناراحتی‌ها و مصائب همواره به دنبال حل آنان هستند.

قرآن کریم آیات فراوانی را به ما نشان داده است، که پیروزی بشریت در ایمان به خدا، توکل به او و اندیشه‌ی مثبت است.


در همین زمینه بخوانید:

 

22 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. مجتبی می گوید

  سلام مطالب خیلی عالی بود. بنده خیلی وقته در باره مثبت اندیشی غرب و اسلام تحقیق میکنم اگر خدا بخواد میخواهم کتابی در این مورد بنویسم که بسیاری از مطالب مثبت اندیشی غرب از قرآن برداشته شده.

 2. محسن می گوید

  سلام خدا نگفته تو سرخودمون بزنیم و خودمون و حقیر کنیم تا کمکمون کنه.. بلکه میگه منو باور کن اگه به من اعتماد نکنی دنیا و نامردیهاش زمینت میزنه نه اینکه خدا زمینت بزنه… لطفا قرآن رو درست بفهمیم

 3. ایلای می گوید

  اتفاقا بنده چیزی که توو مخم کرده اند درباره مثبت اندیشی در دین اینجوریه که همیشه خودتو کوچک و حقیر و ضعیف و ناتوان بدان در مقابل خدا ، تا خدادستتو بگیره. یعنی اگه فکر کنی عددی هستی خدا و دین میزنه توو سرت. بخاطر همین من به افسردگی و بی هدفی و پوچی دچار شده ام. از بسکه از خدا ترسانده اند . فکر میکنم خدا یه موجودیه که غیر از اون موجود دیگه ای نیس. وهیچی از مخلوقات، اندازه پشه برای این خدای سختگیر و خشن ، اهمیت ندارد. جوری شده که صحبت دین میشود اول ارس نیاد توو دلم . صدای قرآن خواندن و اذان میشنون منفی گرا میشوم . میگم دنیا پوچ و هیچه . هیچی ارزش نداره . وقتی انقدر در هستی حقیر هستیم. خدا در قرآن میگه لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین. نیست خدایی جز تو . تو بی عیب و نقصی این منم که بخودم بد کرده ام. البته من این را قبول دارم نمیخوام بگم حرف اشتباهیه. اما میگع همه جی گردن خودته که البته ضعیف و ناتوانم هستی. انقد بزن توو سر خودت که شاید نجیناه من الغم و ….. از غم برهی. خلاصه امیدی که در نسیحیت دیدم در اسلام ندیدم. البته من مسلمانم و مسلمان خواهم ماند. هیچ وقت به خارج شدن از دین فکر نکرده ام . چون می ترسم مدهورالدم شوم. و به همین دین میراثی از پدر پایبندم. چون ترس نمیزاره امیدوار باشم. هرکاری کرده ام چون نتوانستم حق کسی را بخورم شکست خوردم. ینی حرف قرآن رو اجرا کردم و دزدی نکردم توی کارم برای همین رشدی در کار نداشتم. البته فکر اینکه قراره خداوند بخاطر گناهانم تنبیهم کنه فلجم کرده . کلا اسلام میگه خداحافظی نکن بگو توو جهنم میبینمت .
  . والسلام من التبع الهدی . و رحمت الله و برکاته.

  1. فاطمه می گوید

   نبی بعبادی انی انا غفور الرحیم>>به بندگانم خبر بده که من بخشنده و مهربانم
   بنظر میرسه خوب بهانه ای برای عدم موفقیت خودتون گیر اوردید!

  2. M.a می گوید

   ی دفعه پرسیدم از یکی ک وقتی خدا میگه من برترینم این غرور و تکبر خدا رو نمیرسونه؟!بهم گفت اون مطلق همه چیزِ.کاملِ کامله.اگه بهت میگه من اینجوریم ینی داره میگه می تونی رو من حساب کنی.ولی همین خدا ک گفته می تونی رو من حساب کنی ک نه اصن گفته رو من حساب کن ن تنها ما ادما رو بلکه کل هستی رو تک تک نیافریده ک.ماها زندگی اجتماعی داریم ینی ب هم نیاز داریم.وقتی خودش تو قرانش از مشورت کردن میگه.وقتی خدایی هستش ک میگه ب تو عقل و اراده دادم تو خودت فکر کنی و تصمیم بگیری.ازونورم میگه من برات از پدر و مادر مهربونترم پس بهت راه درست و غلطو نشون میدم.اگه درست اومدی ک بهت جایزه میدم اگه اشتباه رفتی گردن خودته چون منی ک اینقد دوست دارم حتی از پدر مادرت بیشتر نمیخوام بد ببینی پس اگه بددیدی تقصیر خودته مجازاتشم باید خودت بکشی.حالا این خدایی ک راه رو بهت نشون داده بهت هدف داده.چرا ب این فکر نمی کنی ک این خدایی ک داری ازش حرف میزنی بهت گفته نماز بخون وقتی میری در موردش تحقیق می کنی میبینی عه این نماز ک همش خوبیش ب خودم برمیگرده.از لحاظ علمی خیلی جالبه ستون فقرات درحالت ایستادن ب نماز دربهترین شکل قرار داره.سجده میری نیرو منفیاتو میگیره زمین ازت ینی راهی واس رفع افسردگیِ جالبه رو ب مرکز زمین واستی این دفع منفی بیشتر میشه ک همون رو ب کعبس و حالا کلی چیزای باحال دیگه ک همش واس خودمونه.حالا با این خدا بودن پوچی نداره ک.ادم ب خودش میباله ک ی خدایی داره ک هممممش هواشو داره.حالا میاد واس خوشحال کردن این خدا اون کارایی رو انجام میده ک میدونه خداش دوست داره مثلا خوشحال کردن خلقش از طریق کمک کردن بهشون.حالا کمک کردن فقط نقدیه؟!نه معلومه ک نه.من همین ک ب یکی کمک فکری کنم یا اینکه تو ی زمینه ای تجربه دارم بهش کمک کنم هم خودش کلی کمکه.امتحان کنین ببینین چ حسی داره پرررر انرژیِ

  3. محمد می گوید

   برادر عزیزم سلام
   پیشنهاد می کنم بیشتر مطالعه کنید و خداوند را بهتر بشناسید
   من فقط یکی از ویژگی های خدا را برای شما میگم
   خداوند متعال در حدیث قدسی می فرمایند:

   اگر بندگانِ گناهکارم بدانند که چقدر مشتاق توبه و بازگشت آنان هستم، از شدت شوق می‌مُردند.

   میزان الحکمه، جلد ۴، صفحه ۲۷۹۷

 4. ستار می گوید

  سلام و دورد
  عالی بود خانم فراهانی عزیز
  همون بالایی نگه دارتون باشه…

  1. فاطمه فراهانی می گوید

   با سلام.
   سپاسگزارم از لطف و نظر ارزشمند شما.
   خداوند نگهدار شما هم باشد.
   پایدار باشید.

 5. مهدی می گوید

  وای که چقدر مقالات قرآن و احادیث منطبق با موفقیت دوست دارم

  1. فاطمه فراهانی می گوید

   از این بابت خرسندم.
   خوشحالم که مفید و مورد توجه شما واقع شد.
   سپاس

 6. زینب فرهاد می گوید

  واقعا مقاله ی خوبی بود ، ممنون از اینکه توصیه های زیبا قرآن رو که ما طی زمان فراموش کردیم و علوم جدید همین ها رو به ما آموزش میدن شما به ما یادآوری می کنید

  1. فاطمه فراهانی می گوید

   از کامنت دلگرم کننده شما خرسندم.
   خوشحالم که مفید واقع شد.
   سپاس

 7. علیرضا صادقیان می گوید

  بسیار عالی بود. ممنونم.

  1. فاطمه فراهانی می گوید

   عالی شما هستید.
   سپاسگزارم از نظر ارزشمند شما.
   پایدار باشید.

 8. محمد می گوید

  کاش اسم نویسنده مقاله را هم می نوشتید

  1. پشتیبانی سوخت جت می گوید

   با سلام، انتهای هر مقاله نام نویسنده و توضیحات راجع‌به وی نوشته شده است.

 9. 78tarkesh78 می گوید

  عالی مرسی سوخت جت

  1. فاطمه فراهانی می گوید

   عالی شما هستید.
   سپاس از توجه و نظر ارزشمند شما.

 10. mahdy می گوید

  عالی بود بلکه مطالب مشابه این دیدم عالیه منتظر بخش دوم ارتباط قران با مثبت اندیشی هستم

  1. فاطمه فراهانی می گوید

   با سلام.
   خوشحالم که مفید واقع شد.
   سپاسگزارم از نظر ارزشمند شما.
   پایدار باشید.

   1. محمد می گوید

    اگر توی این زمینه (مثبت اندیشی در قران) باز هم اطلاعات دارید بگذارید به شخصه خیلی استقبال می کنم

    1. فاطمه فراهانی می گوید

     با سلام.
     بیشتر به این موضوع در آینده خواهم پرداخت.
     سپاسگزارم از توجه و نظر ارزشمند شما.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**