5 نقل قول مهم از ویکتور فرانکل که کل زندگی‌تان را تغییر خواهد داد

ویکتور فرانکل از تاثیرگذارترین روانشناسان جهان است که کتاب‌ها و مقالات او پیرامون معنا درمانی لوگوتراپی هستش که باب جدیدی را در بحث‌های روان‌شناختی انسان‌ها باز کرد؛ مهم‌ترین کتاب این پزشک اتریشی «انسان در جستجوی معنا» نام دارد که برگرفته از تجربیات است که در اردوگاه کار اجباری آلمان نازی به دست آورده است.

جایی که خواهر، همسر و خانواده‌اش را از دست داد و تنها خودش ماند و یک زندگی بدون روزنه‌ای از امید… اگر کتاب را نخوانده‌اید توصیه می‌کنم قسمتی از آن را در زیر بخوانید که مربوط به لحظه‌ی انتقال یهودیان توسط نازی‌ها به اردوگاه‌های کار اجباری‌ست :

«هزار و پانصد نفر چندین شبانه روز سفر می‌کردند.
در هر واگن هشتاد نفر را جا داده بودند. همه مسافرین بایستی روی بار خود که تنها پس مانده اموالشان بود دراز می‌کشیدند. واگن‌ها آنقدر پر بود که تنها در قسمت بالای پنجره‌ها روزنه‌ای برای تابش نور گرگ و میش سپیده دم به چشم می‌خورد.همه انتظار داشتند قطار سر از کارخانه اسلحه‌سازی درآورد و این‌جایی بود که ما را به بیگاری می‌کشیدند و ما نمی‌دانستیم که هنوز در سیلسیا هستیم یا به لهستان رسیده‌ایم. سوت قطار مانند ضجه کسی بود که التماس‌کنان به سوی نیستی سقوط می‌کرد.

سپس قطار به خط دیگری تغییر مسیر داد و پیدا بود که به ایستگاه بزرگی نزدیک می‌شویم. ناگهان از میان مسافران مضطرب، فریادی به گوش رسید، «تابلو آشویتس!»

بله آشویتس نامی که مو بر تن همه راست می‌کرد : اتاق‌های گاز، کوره‌های آدم‌سوزی، کشتارهای جمعی.
قطار آن چنان آهسته و با تانی مرگباری در حرکت بود که گویی می‌خواست لحظه‌های وحشت ناشی از نزدیک شدن به آشویتس را کشدارتر از آنچه هست بگرداند: «آش… ویتس!»

 

5 نقل قول از کتاب انسان در جستجوی معنا
که دیدگاه‌تان را نسبت به زندگی کاملا تغییر می‌دهد

نوع نگرش او به زندگی در اوج سختی و ترس در این کتاب می‌تواند راهنمایی بزرگ برای همه مردان و زنان امروز جهان باشد. در ادامه قصد داریم تا 5 توصیه کلاسیک و کاملاً کاربردی دکتر فرانکل که در این کتاب برای هدایت انسان‌ها آورده شده است را برای شما بیان کنیم.

نقل قول شماره یک
میان اتفاق و واکنش یک فضای خالی وجود دارد،
در آن فضا قدرت ما برای انتخاب واکنش صحیح نهفته است

وقتی یک اتفاق برای ما رخ می‌دهد، چند لحظه طول می‌کشد تا به آن پاسخ دهیم. این اتفاق ممکن است هر چیزی باشد، از تنه زدن یک فرد در خیابان تا آتش‌سوزی که در منزلمان رخ می‌دهد. در لحظه اول اتفاق ما شوکه هستیم. اما تا قبل از این که تصمیم‌گیری اولیه را انجام دهیم فرصتی طلایی وجود دارد.

محققان عقیده دارند معمولاً بهتر است هیچ واکنشی را زودتر از 5 ثانیه نشان ندهیم. حتی در سخت‌ترین شرایط سعی کنید 5 ثانیه اول را چیزی نگویید و فقط با تمرکز روی موضوع فکر کنید که بهترین واکنش چه باید باشد.

همیشه وقتی به گذشته خود فکر می‌کنیم یادمان می‌آید که کاش در فلان قضیه آنقدر تندروی نمی‌کردم، کاش آن حرف را نمی‌زدم و کاش آنقدر سخت نمی‌گرفتم. دلیل اینکه اکثر ما واکنش اشتباهی در برابر اتفاقات نشان می‌دهیم این است که خیلی برای نشان دادن آن عجله می‌کنیم.

 

نقل قول شماره دو
هرچه بیشتر خودتان را با این فکر که به دیگران خدمت کنید و به کسی عشق بورزید فراموش کنید؛ انسان بهتری خواهید شد و به خود واقعیتان نزدیک‌تر می‌شوید

لذت‌بخش‌ترین لحظه در زندگی زمانی است که کار درست را انجام می‌دهیم. کاری برای یک فرد که نیاز به کمک دارد و ما بدون هیچ چشم داشتی مشکل او را حل می‌کنیم.

اگر تا به حال این کار را انجام نداده‌اید امتحان کنید. من قول می‌دهم که به یادماندنی‌ترین لحظات زندگی‌تان شود و هر وقت یاد این عمل خود می‌افتید احساس خوشحالی و آرامش به شما دست می‌دهد. وجدانتان با این عمل پاک و آرام می‌شود و خود واقعیتان را پیدا می‌کنید.

متاسفانه در جامعه امروز سرپایین انداختن و کاری به کار کسی نداشتن به یک نشانه تمدن تبدیل شده است.

فکر می‌کنیم اگر تنها مشغول کار  ودغدغه‌های خودمان باشیم برایمان بهتر است اما اگر می‌خواهید  کمک کردن این کار را شروع کنید بسیار راحت است.

اولاً نگاه کنید و ببینید در اطراف خود چه کسی نیاز به کمک دارد. کمک هم حتماً نباید مالی باشد. شاید بتوانید مادربزرگتان را به پارک ببرید یا به یک بچه کوچک نقاشی کردن یاد بدهید.

یاد در کارهای بزرگ‌تر می‌توانید به خانه سالمندان سر بزنید یا در برخی خدمات اجتماعی به شهروندان کمک کنید. این کار کل نگرش شما به زندگی را عوض می‌کند و شاید مسیرتان به کلی عوض شود.

 

نقل قول شماره سه
درد و رنج زمانی پایان می‌یابد که به معنا برسید

ما زمانی به آرامش در زندگی می‌رسیم که نگرشمان را به زندگی عوض کنیم. در قرن جدید همه فکر می‌کنند که زندگی یعنی لذت بردن از زندگی درحالی‌که این‌طور نیست. در واقع ما زندگی می‌کنیم تا به معنا برسیم؛ لزومی ندارم معناها یکسان باشد.

برای هرکدام از مردم کره زمین یک معنا منحصر به فرد اما صحیح وجود دارد. فقط لازم است خوب به اطرافمان نگاه کنیم؛ در این زمینه حتما این مقاله را مطالعه کنید: چرا برای پیشرفت‌های بزرگ در زندگی باید فلسفه درد و رنج را درک کنید؟

درد، مشکلات، مرگ، بیماری و رنج‌هایی که به سراغ ما می‌آیند، همه و همه می‌خواهند ما را به سمت معنای زندگی‌مان هدایت کنند.

اگر در دل تمامی مشکلات و سختی‌ها بجای ناراحتی و شکایت، به دنبال معنای آن اتفاق در زندگی خود بگردید هم آسان‌تر می‌توانید این مشکل را پشت سر بگذارید و هم دیگر ترسی از مشکلات نخواهید داشت.

 

در جهان مدرن تفاوت بین انتظاراتی که ما از زندگی داریم و واقعیت‌هایی که برای ما اتفاق می‌افتد سبب ایجاد درد و رنج در زندگی می‌شود. معمولاً ما با تلاش و کوششمان می‌توانیم خیلی چیزها را تغییر دهیم و به نظرات خود نزدیک کنیم اما نه همه چیزها را. حالا بجای اینکه غصه بخوریم و ناراحتی و حسرت نداشتن زندگی ما را فرا بگیرد.

بهتر است که خودمان و انتظاراتمان را تغییر دهیم.

گاهی در زندگی بسته به شرایط باید ارزش‌های ما تغییر کند. تا کی می‌خواهید بجنگید؟ چقدر از عمر خود را قرار است صرف رسیدن به چیزی هدر دهید که آخرش یک روزی برایتان تکراری می‌شود. سعی کنید زندگی خود را تا حدودی که می‌شود تغییر دهید اما باقی آن را رها کنید و ارزش‌های خودتان را تغییر دهید تا بتوانید از زندگی خود لذت ببرید.

تغییر خودمان به این معنا نیست که تسلیم شویم. یا خودمان را گول بزنیم. بلکه به این مفهوم است که ببینیم قرار است به کجا برسیم. آیا کاری که می‌خواهیم خودمان را فدایش کنیم ارزشش را دارد یا خیر.

 

نقل قول شماره چهار
همیشه وظیفه خود را به بهترین شکل انجام دهید تا جهان جای بهتری شود

برای اینکه جهان جای بهتری شود نیاز به ابر قهرمان‌ها نیست، در واقع آنها فقط در قصه‌ها هستند. جهان را همین مردم عادی بهتر می‌کنند. همین مردمی که اسمشان روی جلد مجله و روزنامه‌ها دیده نمی‌شود.

اگر می‌خواهید خودتان خوشنود باشید و همچنین کمکی به بهتر شدن دنیا کنید هرجایی که هستید و در هر شغلی که مشغولید را مثل یک کار مقدس فرض کنید. آن را به بهترین شکل انجام دهید و سعی کنید دران کار قهرمان باشید، ولو اینکه هیچ کس شما را نشناسد.

در واقع یک میوه فروش، مغازه دار، کارمند و …. بهتر از یک نخست وزیر و رئیس جمهور می‌تواند به مردم خدمت کند. با مردم مهربان باشید و آن‌طوری برایشان کار کنید که دوستداریم مردم برای شما کار کنند. شاید کار شما جهان را تکان ندهد اما مطمئناً چند سانتی‌متر آن را به سمت بهتر شدن پیش می‌برد.

فرض کنید همه مردم یک شهر، یک استان و یک کشور کار کردن صادقانه و از ته دل را سرلوحه عملکرد خود قرار دهند. آن وقت آن بهشتی که بعد از مرگ منتظرش هستید قبل از مرگ به سراغمان می‌آید.


در همین زمینه بخوانید:

23 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت از می‌گوید

  مرسی بیژن

 2. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  بسیاربسیارعالی بود .

 3. کاربر سوخت جت Amir می‌گوید

  کتاب کاملا اثر گذار و سازنده ای هست در جایی اشاره میکنه دکتر فرانکل که دو زندانی با ۲طرز تفکر متفاوت اما در یک شرایط مشابه و یکسان نتایجی می گیرند که کیلومتر ها با هم فاصله دارد
  به یکی گفتند شکنجه های صبح گاهی در واقع تمرینات برای بالا بردن سلامت جسمانیه و به فرد دیگر چیزی نگفتند و گذاشتند محیط اثر مخرب و مزمن خود را بگذارد
  بعد از مدتی زندانی اول بدنی ورزیده و روحیه بالا اما دومی لاغر و نحیف و پر از عقده ها در خوداگاه و ناخوداگاه خود شده بود
  به قول خود دکتر ویکتور فرانگل الگوی مکتب ابداعی لوگوتراپی یا معنا در مانی از همین واقعه سرچشمه می گیرد
  انگار تزریق معنا به درد و رنج نه تنها تحمل امر تحمل ناپذیر را اسان تر می کند بلکه بستری را فراهم می کند تا با مقابله و پذیرش رنج جسم و روح‌ خود را از خوره ی رنج های زندگی برهانیم و اسوده باشیم

 4. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  دکتر فرانکل انسان بزرگی است که با گفته هایش ادم را به بهشت میرساند

 5. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  دکتر فرانکل جایی میگه البته معنادرمانی هست ولی زنده ماندن ما در آشویتس شانسی بود.کتاب شب اثر الی ویزل بازمانده هولوکاسات هم عالیست

 6. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  عرض سلام و احترامnبرای بار اول است که با این سایت آشنا شدم. اولین چیزی هم که مطالعه کردم مطالب ویکتور فرانکل بود. استفاده کردم، هم از مطالب سایت هم از نظرات عزیزان خواننده. ضمن احترام به نظرات ارزشمند توصیه می شود که به آثار هنری برکسون هم نگاهی شود که می تواند در درک دیدگاههای روانشناختی و درمان معناگرایانه فرانکل از بُعد فلسفی تاثیر بسزایی داشته باشد. فقط کافیست جستجویی در گوگل در خصوص برکسون شود که می تواند دورنمایی از افکار ایشان و اشتراکات آن با فرانکل بدست آورد. آرزوی شادی و لذت بردن در زندگی و رضایت و خشنود برای همگان.

 7. کاربر سوخت جت وش می‌گوید

  با مفهوم زیبا و حرکتی متعادل دنیای زیبایی را برای خود و آیندگان می سازد

 8. کاربر سوخت جت رد می‌گوید

  با سلام
  دکتر فرانکل از انسان هایی است که زندگی رو زیباتر می کنند . هر سطر از کتاب های این روح بزرگ هدیه ای به انسانیت هستش
  اگر کسی سال ها وقتش رو برای درک مکتب فکری این مرد وارسته بگذاره ارزشش رو خواهد داشت . برای نمونه یادی کنیم از جمله ای که فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا از نیچه نقل قول کرده
  (هر کس چرایی برای زندگی داشته باشد هر چگونه ای را تحمل خواهد کرد)
  باز هم ممنون

  1. کاربر سوخت جت ما می‌گوید

   بسیار عالی بیان کردیدnبا نظر شما موافقم

 9. کاربر سوخت جت هر می‌گوید

  خیلی عالی و قابل استفاده بود
  ولی شما قول 5 عنوان و توصیه را داده بودید در حالیکه 4 تا را نوشته اید!!
  پنجمی چیست؟

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   با درود و احترام، ایکاش به این نگرش و باورها میشد برسیم. ولی متاسفانه این مرد بزرگ با تحمل این مشقات به این درک و تکامل روحی رسیده. بقول شاعر که موی سپید را فلک رایگانم نداد. و یا هر چین و چروکی در چهره، در گرو گذراندن سرد وگرمیای روزگاره،

 10. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  من هم کتاب راخواندم بسیار عالی است ضمنا از آقای طباطبایی بابت نوشته شان تشکر می کنم.

  1. کاربر سوخت جت فی می‌گوید

   کتاب بسیار عالی و آموزنده بود فکر میکنم خواندن این کتاب برای زندگی یکبار کم است باید همیشه به ان رجوع کرد

 11. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  سلام خیلی عالی بود من خودم قبلا این کتاب را خوانده بودم اما توضیحاتی که شما ارایه کردید خیلی بریم جالب و قابل فهم بود ممنونم

 12. کاربر سوخت جت يم می‌گوید

  كتابي بينظير
  كتابي كه در كتابخانه ي من ميدرخشد
  و اين مرد بزرگ بشخصه براي من راهنما و كتابش در هر بار مرور مجدد نشانه اي ست برايم

 13. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  خیلی عالی و تاثیرگذار بود اقابیژن خوش خنده (:

 14. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  خیلی زیبا و پر فایده بود ممنون ازت بیژن جان

 15. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  یک روانشناس بی همتاس ،
  بنظرم که میشود مسیرش رو پیروی کرد

 16. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  به نظر من فرانکل فرا زمینی بوده
  اینهمه قدرت جسم و روح و هوش و استعداد و اراده و از همه مهمتر ایمان، در کمتر انسانی وجود داره.
  جاش تو بهشته.

 17. کاربر سوخت جت از می‌گوید

  فوق العاده بود برای من اینقدر جذابیت داشت که با اینکه کتابخوان نیستم ولی کنار گذاشتن کتاب به صورت نیمه کاره برایم غیر ممکن شده بود. من دوبار پشت سر هم این کتاب را خواندم . و تا هفته ها تمام ذهنم را درگیر کرده بود . دید من به جهان هستی و انسان و انسانیت به کلی دگرگون شد.

 18. کاربر سوخت جت چي می‌گوید

  كتاب فوق العاده ايه …منو تو بهت و گريه انداخت …خيلي براي زندانيان گريه كردم ….ولي بينش منو عوض كرد

 19. کاربر سوخت جت شی می‌گوید

  واقعا کتاب انسان در جستجوی معنا عالی هستش من خوندمش توصیفات کتاب از وقایع آنقدر جذاب و گیراست که میشه حسش کرد

  1. کاربر سوخت جت btin می‌گوید

   زندگی بدون معنا قابل درک نیست، هر انسانی برای زیستن معنایی به زندگی و اعمال خود در طول عمر خود می بخشد. عوامل موثر در این معنا بخشی برای هر کسی متفاوت است، که در این مورد می توان به هرم رابرت دیلتز اشاره کرد، محیط، تواناییها و استعدادها، ارزشها و باورها و عقاید، شخصیت، هویت، معنویات و….
   به نظرم کتاب دکتر فرانکل با توجه به تجربه سخت و تلخ ایشان در یافتن معنا زندگی یکی از بهترین کتابهاست.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**