هروقت همه چیز بهم ریخت و خواستی تسلیم بشی؛ اینکارو انجام بده !

حدود ۱۰ سال پیش بود میخواستم وارد دنیای کارآفرینی شوم چون در کتاب‌های موفقیت و کسب ثروت از جمله رابرت کیوساکی خوانده بودم که مسیر ثروت از کارآفرینی میگذرد و عاشق این دنیای پر هیجان شده بودم، شبیه کسی که موج سواری را میبیند که درحال جولان دادن تخته موج‌سواری بر روی موج‌های خشن است و نمیداند در دل این موج سوار چه میگذرد و از غرق شدن‌هایش و ناکامی‌هایش چیزی نمیداند.

من همان تماشاچی موج‌سوارها بودم و میخواستم من‌ هم یکی از این موج سوار‌های ثروت شوم برای همین تصمیم گرفتم اولین کارم شخصی خودم را در حوزه پوشاک شروع کنم. تولیدی پوشاکی میخواستم راه‌اندازی کنم که هرکجا میرفتم به خاطر سن کمی که داشتم دست کم میگرفتنم تا جایی که طرح‌ها و نمونه کارهایم رو نشون میدادم کاملا سکوت میکردن و با چشمان متعجب قیمت‌ها رو میپرسیدند.

اون روزهای سختی بود که گذشت اما درس‌هایی که ازش گرفتم برای من همیشه ماندگار شد؛ درس‌هایی که هرکسی که میخواهد وارد دنیای کارآفرینی شوید و یا هر ریسک بزرگی در زندگی بپذیرد، نیاز دارد یاد بگیرد. خب… شما میتوانید بروید بیرون و خودتان را در چنین موقعیتی قرار دهید و این درس‌ها رو یادبگیرید و یا اینکه با تمرکز کامل این مقاله را بخوانید.

این مقاله راجع‌به ایمان است اما نه چیزی که تاحالا شنیدید و خواندید.
میخواهم به شما بگوییم 3 نوع ایمان داریم که هرکدام در یک مقطعی مهم در زندگی به شما کمک میکنند تا در تاریک‌ترین شب‌ها و در سخت‌ترین روزها، تسلیم نشوید. بمانید… سختی‌هایی که کشیدید و وقتی که گذاشتید را تبدیل به نتیجه کنید و هدفی که گذاشتید را بدست آورید؛ و بعد بروید.

قبل از اینکه شروع کنیم، بیایید ببینیم اصلا ایمان یعنی چی؟
تعریف ساده و کوچه‌بازاری که از ایمان میتونیم داشته باشیم یعنی انتظار مثبت از یکنفر یا یک خروجی. شما به خداوند ایمان دارید و میدانید که اتفاقات خوب برای شما رقم خواهد زد؛ یعنی شما انتظار مثبت نسبت به خداوند دارید.

ایمان، برای انسان‌ها یک سلاح قدرتمند است که با آن به جنگ سختی‌ها و ناملایمتی‌ها میروند. دانش‌آموزی که سال آخر کنکور درس‌های نخوانده سه سال گذشته را میخواهد جبران کند، هیچ منطقی کارش را توجیه نمیکند جز ایمان به اینکه میتواند موفق شود و رستگار رحمانی میشود (نفر اول کنکور تجربی سال ۱۳۸۸)

احد عظیم‌زاده – از بزرگترین تاجران فرش دنیا

و یا بافنده فرشی که تمام سرمایه‌اش را جمع میکند تا سرمایه‌گذاری کند، میرود آلمان بدون اینکه زبان آلمانی یا انگلیسی بلد باشد و از آنجا سفارش فرش گرد میگیرد؛ به نظر من تنها چیزی که کمکش کرده و توانسته بر منطق عرف غلبه کند تا این گام بلند را بردارد، ایمان بوده و این ایمان احد عظیم‌زاده را به موفق‌ترین تاجر فرش تبدیل کرده.

اما شاید بپرسید چطور ایمان داشته باشیم؟ و یا ایمان‌مان را چطور قوی کنیم؟
در این مقاله من 3 جایی که شما باید ایمان داشته باشید و تسلیم نشوید را به شما معرفی میکنم. هرکدام از این سه بخش میتوانند در شرایطی سخت شما را نجات دهند، پس آنها را با دقت بخوانید :

 


» ایمان به خود

وقتی میخواهید یک کار جدیدی شروع و یا یک تغییر اساسی در زندگی ایجاد کنید، اولین و مهم‌ترین جایی که باید ایمان‌تان را نسبت به آن قوی‌تر کنید خودتان هستید. باید به خودتان، توانایی‌هایتان و استعدادهایتان ایمان داشته باشید. باید به اینکه کی هستید و چی میخواهید ایمان و اطمینان کامل داشته باشید.

و نکته مهم اینجاست که نباید این ایمان، متکی به شرایط بیرونی باشد… بلکه باید متکی بر شرایط درونی باشد. هروقت اتفاقات خوب رخ داد یا خبرهای خوبی رسید خوشحال باشید و احساس اعتماد‌به‌نفس داشته باشید و هروقت خبرهای بد رسید یا اتفاقات ناخواسته رخ داد احساس بی‌ارزشی داشتن نشانه ایمان به خود نیست.

کسی که به خودش ایمان دارد، فارغ از شرایط و اتفاقات محیطی همیشه احساس خوبی نسبت به خودش دارد. میداند که تحت هر شرایط هر اتفاقی که رخ بدهد میتواند از پس اوضاع و شرایط جدید بربیایید.

ایمان به خودتان را تقویت کنید.
با کارهای کوچک شروع کنید و آنها را همانطوری که میخواهید انجام دهید و تمام کنید. هروقت تمام کردید به خودتان جایزه بدهید و سعی کنید ارزش خودتان را پیش خودتان بالا ببرید. به خودتان احترام بگذارید. با لحن مثبت مکالمه ذهنی با خودتان داشته باشید و مدام از خودتان تعریف کنید و نکات مثبت خودتان را به خودتان یادآوری کنید.


» ایمان به کارتان

تاحالا شده اهداف بزرگی داشته باشید و آنها را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید و وقتی بر روی آنها کار میکنید چون اهداف و کارهای کوچک هستند احساس بی‌ارزشی کنید؟ و یا وقتی سرکارتان هستید و از کارتان خوشتان نمی‌اید اما میدانید باید انجامش دهید چون مهم است… آیا میتوانید احساس خوب داشته باشید به کارتان؟

ایمان دوم، جایی است که بیش از نیمی از افرادی که در مسیر موفقیت‌های بزرگ گام برمیدارند، تسلیم میشوند… چون به کارشان ایمان ندارند. به فعالیت‌هایی که میکنند ایمان کافی ندارند. مطمئن نیستند این کار به ظاهر ساده یا به ظاهر مزخرف(!) میتواند آنها را در مسیر اهدافشان قرار دهد.

در چنین مواقعی، ایمان به کارتان است که شما را از دیگران متمایز میکند.
مارتین لوتر کینگ میگوید «فرقی نمیکند کارتان چیست، حتی اگر کارتان جاروکردن خیابان باشد باید چنان دقیق و با سلیقه این کارتان را انجام دهید که هرکس از آن خیابان عبور کرد بداند این کار شما بوده.»

تا چندین سال پیش میگفتند که کاری رو انجام بدید که دوست دارید، اما اخیرا متوجه شدیم در مسیر اهداف و رویاهایمان شاید مجبور باشیم کارهایی رو هم که دوست ندارید انجام بدیم، حالا تکلیف چیست؟ بهتر است تعریف را عوض کنیم : کاری را که انجام میدهید، دوست داشته باشید.

مهم نیست کارتان کوچک، بزرگ، کم ارزش، با ارزش، چشمگیر، ناچیز یا هر برچسب دیگری که رویش بگذارید، باشد. مهم این است که باید به کاری که انجام میدهید ایمان داشته باشید و بدانید این کار در مسیر تحقق اهداف و رویاهایتان است و باید به بهترین نحو ممکن انجام شود.


» ایمان به خداوند

آخرین سنگری که میتوانید به آن پناه ببرید تا تسلیم نشوید و همچنان با زخم‌های زیاد مسیر بخواهید ادامه دهید، ایمان به خداوند است که امروزه کمتر کسی به آن میرسد.

خیلی‌ها همان پله‌های اول و دوم تسلیم میشوند و میروند پی زندگی معمولی. خیلی‌ها فراموش کردن عظیم‌ترین قدرتی که این جهان رو خلق کرده به انسان وعده داده تا آخرین لحظه کنارش خواهد بود و خواسته‌هایش را اجابت میکند. این افراد فکر میکنند هرآنچه را که میخواهند باید خودشان بروند و بدست بیاورند، درحالی که خداوندی هست که قول داده مخلوقانش را کمک کند تا از زندگی نهایت استفاده را ببرند.

این ایمان زمانی است که شما مطمئن نیستید میتوانید از پس این کار بربیایید، زمانی که نمیدانید این کاری که انجام میدهید شما را در مسیر مورد نظر هدایت میکند یا خیر. زمانی که شما تنها چیزی که دارید، ایمان به خداوند است و ازش میخواهید شما را در مسیر درست هدایت کند.

بابک بختیاری : کارآفرین برجسته‌ی ایرانی

بله هدایت کند… چون این وعده خداوند به انسان است که همواره در زندگی هدایتش خواهد کرد. پس چرا از هدایت خداوند به مسیر اهدافمان استفاده نکنیم؟

کافیست بیشتر به خداوند ایمان داشته باشیم. به همین راحتی، وقتی شما به خداوند ایمان داشته باشید، با قلبی محکم قدم برمیدارید. وقتی به خداوند ایمان داشته باشید از اینکه چطور وارد کار مورد علاقه‌تان شوید درحالی که هیچ چیزی نمیدانید، نمی‌ترسید.

وقتی به خداوند ایمان داشته باشید از اینکه تمام سرمایه‌ای که دوستتان قرض گرفتید برای شروع کسب و کاری که تاحالا در ایران نبوده نمی‌ترسید و با قلبی محکم و عزمی راسخ قدم برمیدارید و بستنی آیس پک را مثل بابک بختیاری راه اندازی میکنید.

 

 

کلام اخر؛
هرچقدر مهارت، استعداد، توانایی و خلاقیت داشته باشید بعضی جاها در زندگی نیاز است که فقط تسلیم نشوید. نمیدانید قرار است چه اتفاقی بیافتد… تنها کاری که باید بکنید، تسلیم نشدن است. مسیر‌ خودش به شما نشان داده خواهد شد.
29 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

  بسیار عالی

 2. کاربر سوخت جت در می‌گوید

  ا سلام استاد عزیز
  بهرین نکته ای که از کارگاه حضوری یاد گرفتم ایمان بودکه و این مقاله جامع توضیح دادن
  سپاس که هسین

 3. کاربر سوخت جت Reza می‌گوید

  عالی و پر انرژی بود

 4. کاربر سوخت جت یم می‌گوید

  چقد انرژی گرفتم…
  واقعا کسی ک ب خودش ایمان داره 3 هیچ از بقیه جلوتره!
  زنده باد.

 5. کاربر سوخت جت ئد می‌گوید

  بله صحیح است باید با ایمان و توکل به خدا، دور اندیشی، تعقل و تفکر کار را شروع کرد و پیش رفت. قدمای ما گفته اند از تو حرکت ازخدا برکت.

 6. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  سلام و خدا قوت
  ممنون از سایت خوب و مطالب مفیدی که ارائه می دهید
  موفق باشید

 7. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  ممنون از شما خیلی عالی مشتاق دیدارتون هستم
  موفق باشید
  مهدی صالحی
  Mahdi_salehi_vision

 8. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  یکی از موارد مشترک بین انسانهای موفق استمرار در انجام کارشان بوده

 9. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  چ ایمیلی قشنگی برام امروز فرستاده شد
  مممنونم از شما
  بسیار عالی بود

 10. کاربر سوخت جت رس می‌گوید

  اين مقاله خيلي زيباست من در ايمان به خودم خيلي مشكل دارم .اعتماد بنفسم پایینه در هر آموزش ومهارتی که وارد میشم اون به اتمام نمیرسونم چون به خودم ایمان ندارم در اون کار موفق موفق شوم .لطفا کمک کنید

 11. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  من منکر ایمان به خدا نیستم فقط کنجکاوم بدونم افراد موفقی که بی خدا یا ندانم گرا هستند چه توضیحی راجبشون هست؟
  مثل بیل گیتس یا استیون هاوکینگ و….

  1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

   این مثال هایی زدین نشون میده شما اصل قضیه رو رها کردین و چسبیدین به جزئیات تمام افرادی که خدا رو نفی میکنن هم فقط میگن یک چیزی هست فراتر از ما و درک ما یا بقول خارجی ها some thing bigger then us که برای من تعبیرش میشه خداوند یکتا
   احتمالا الان هم میخوایید غلط املایی منو بگیرید ولی مهم نیست سعی کنید جنبه های مثبت همه چیز رو پیدا کنید مثل همین مقاله زیبا

  2. کاربر سوخت جت ثم می‌گوید

   سلام دوست عزیز افرادی مثل بیل گیتس یا استیون هاوکینگ بی خدا نیستند خود استیون هاوکینگ در یکی از صحبتاش به وجود خدا اعتراف کرد و به وجود نیرویی که بوجود آورنده این دنیا هست اشاره کرد ولی افرادی از این دست ، خدا براشون معنی و مفهوم دیگه ای داره قطعا این افراد به یک چیز اعتقاد دارن

  3. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

   اکثر افراد موفق به خدا یا نیرویی بزرگ تر باور داشتن

  4. کاربر سوخت جت له می‌گوید

   پاسخ شما در این آیت نهفته است: لیس للانسان الا ماسعی.

  5. کاربر سوخت جت ند می‌گوید

   سلام دوست عزیز ، آقا سعید کنجکاو ، کنجکاویتان را به شما تبریک میگویم.
   دوست عزیزم علت موفقیت هر کسی این هست که درون سیستم خداوند هست و سیستم خداوند برنامه ریزی شده است که ؛ هر کسی ، هر کسی ، هر کسی ، قوانین آفرینش این سیستم را رعایت بکند ، هیچ راهی نیست جز اینکه سیستم عالی خداوند ، آن شخص را موفق و موفق و موفق و باز هم موفق بکند. علت تام و کامل این موفقیت ها چه برای این افرادی که به گفتۀ شما « بی خدا یا ندانم گرا » هستند و چه برای افرادی که با خدا هستند، همین سیستم خداوند است.
   در آفرینش خداوند ، هیچگونه « احساسات انسانی » دخیل نیست و فقط و فقط و فقط و فقط و فقط سیستمی است عالی که برنامه ریزی شده و در اختیار « همۀ انسانها » قرار داده شده .
   هر روز صبح که بیدار میشویم باید شکرگزار باشیم که خداوند « امروز » هم ، اجازۀ استفاده از این سیستم را برای ما عنایت کرده است.
   دوست عزیزم الان کامپیوتری که در اختیار من و شماست مثال بسیار بسیار کوچکی است از سیستم عالی خداوند ، من میتوانم با این کامپیوترم کتاب بخوانم / کتاب بنویسم / به بیشمار نفر ایمیل بزنم / کسب در آمد بکنم / فایل های انگیزشی گوش کنم و حالم را بهتر بکنم / و یا … و یا میتوانم ساعتها بنشینم و فیلمهای بی معنی ببینم / فیلمهای بی هدف ببینم / سرگرمیهای بی هدف داشته باشم / و دست آخر سردرد بگیرم و خسته بشوم و بروم بخوابم …
   کامپیوتر ما و سیستم عالی خداوند این تفاوت را دارد که ما خودمان هستیم که کامپیوتر را با برنامه ها و فایلهایی که میشناسیم ، پر کرده ایم ولی در مورد سیستم خداوند اینگونه نیست ؛ سیستم خداوند سرشار است از فراوانی و مملو از هر آنچه خوبی و نیکی و عشق و نیروهای جلوبرنده هست و هر لحظه و هر لحظه به سوی بهتر شدن و پیشرفت حرکت میکند.
   و هر کسی میتواند به بینهایت طریق از این سیستم عالی استفاده کند. و هر کسی قوانین عالی این سیستم بی نظیر را رعایت بکند ، باید و باید پیشرفت و ترقی بکند …
   چند نمونه از قوانین این سیستم خداوند را بیان میکنم :
   – اگر « احساس تو » خوب باشد ؛ این سیستم تجربه های خوب را برایت تقدیم میکند.
   – اگر در لحظۀ حال زندگی کنی و درگیر اشتباهات و ندانم کاری های گذشته ات نباشی ؛ این سیستم تجربه های خوب را برایت تقدیم میکند.
   – اگر در لحظۀ حال زندگی کنی و سرشار از شور و شوق باشی و به کاری که میکنی ایمان داشته باشی که « این اقدام من مرا به هدفم میرساند » ، این سیستم تجربه های خوب را برایت تقدیم میکند.
   – اگر هر روز فقط و فقط یک قدم در جهت رشد شخصیت خودت « اقدامی انجام بدهی » ، این سیستم تجربه های خوب را برایت تقدیم میکند.
   – اگر هر روز « هدفمند » بیدار بشوی و از همان لحظۀ اول بیداری ، امیدوار باشی که تجربه های عالی در انتظار تو هستند و تو را شگفت زده خواهند کرد ؛ این سیستم تجربه های خوب را برایت تقدیم میکند.
   – اگر هر روز صبح به محض بیدار شدن
   « شکرگزار باشی » بخاطر اینکه نفس میکشی ،
   «شکرگزار باشی » بخاطر اینکه قلب تو هنوز می تپد ،
   « شکرگزار باشی » بخاطر اینکه هنوز ذهنت کار میکند ،
   « شکرگزار باشی » بخاطر اینکه هنوز میتوانی دور و برت را احساس کنی ،
   « شکرگزار باشی » بخاطر اینکه هنوز میتوانی بلند شوی ، حرکت کنی و اقدام کنی برای هدفت…
   همۀ اینها و بینهایت قوانین دیگر وجود دارند که بسیار بسیار بسیار راحت و آسان هستند و بسیار بسیار پرقدرت ، پر قدرت …
   و افراد فوق موفق همیشه و هر روز ، روزشان را با این اقدامات کوچک شروع میکنند و به سوی اهدافشان قدم های راحتی برمیدارند …
   و به همین خاطر است که هر روز پیشرفت میکنند و هر روز بهتر و بهتر میشوند.

   سپاسگزار خداوندم که این سئوال را دیدم و این جواب نوشته شد…

 12. کاربر سوخت جت ور می‌گوید

  عالي بود

 13. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  سلام و درود
  وقتی این ایمیل دستم رسید داشتم کتاب افسانه کارافرینی میخوندم و خیلی مردد در شروع کسب وکارم و همش درگیری ذهنی و . . . مقاله شما قلبم را روشن کرد و نوری جدید افکند .
  سپاس و درود

  1. کاربر سوخت جت یا می‌گوید

   از مجموعه سوخت جت تشکر میکنم .من از پادکستها خیلی لذت میبرم . بعضی از پادکستها واقعا تحول انگیز هستن.
   حرف دوستان دیگه رو هم تایید میکنم… همه این درسها و نکات رو خوندیم یا شنیدیم ولی چند نکته خیلی مهم هست …میگن ی فیل رو چطور میشه خورد ؟ جواب ; لقمه لقمه … ایمان به خودمون _ ایمان به کارمون _ افزایش اطلاعات و مطالعه و تجربه اندوزی و کنکاش در سوژه کارمون خیلی مهمه …وقتی جلوتر میریم … اتفاقات قشنگ رقم میخوره و از رقبا متمایز میشیم … و البته ایملن به خدا …در جاهایی که نیاز هست بلحاظ روحی شارژ بشیم یا تخلیه بشیم لازمه ….خدا بما نیاز ندازه …ما نیاز داریم .
   تصمیم _ تعیین هدف _ زوم کردن روی هدف_ اشتیاق در پیشبرد برنامه ها _ و پله پله گام برداشتن ما رو به هدف میرسونه.. ارزو اگه بعنوان هدف قرار نگیره فقط ی ارزو میمونه . هیچ هدفی هم بدون کار و تفکر و زحمت و تحمل محقق نمیشه… تلاش کنید ذره ذره هم که شده به جلو حرکت کنید …نقشه بکشید …تلاش کنید …از تمام توان فکری و بدنی و روابطی استفاده کنید.

 14. کاربر سوخت جت aman می‌گوید

  با خدا باش پادشاهی کن
  بی خدا باش هر چه خواهی کن

 15. کاربر سوخت جت .ه. می‌گوید

  ممنونم آقای سینانی بابت این مقاله مفید.
  سوالم اینست که اگه کارمون رو دوست نداشته باشیم چطور بهش ایمان داشته باشیم؟؟

  1. کاربر سوخت جت ثم می‌گوید

   میتونید کارتون رو عوض کنید اگه انجامش دادید و در کارتون تونستید به نتایج مثبت برسید و پیشرفت کردید ولی بازم بهش علاقه ندارید میتونید شغل خودتون رو عوض کنید اگه به کارتون ایمان نداشته باشید نمیتونید نتایج مطلوب رو کسب کنید همش یه حس ترس و نگرانی یا حس بد در وجود شما هست که باعث عدم موفقیت شما میشه

  2. کاربر سوخت جت hzad می‌گوید

   به قسمتهای خوب کارتون توجه کنین. چه چیزهایی تو کارتون هست که براتون خوشاینده رو همون تمرکز کنین

  3. کاربر سوخت جت 978m می‌گوید

   سلام دوست عزیز ؛
   « اگر به شغلتان علاقه ای ندارید، اگر میخواهید شغلتان را عوض کنید ، اگر سر کار مشکل دارید، یا اگر بیکار هستید ، بهترین راه حل این است که :
   شغل کنونی خود را با عشق متبرّک کنید. بدانید که این شغل پله ای بر سر راه شماست. شما به خاطر الگوهای فکری خودتان آنجا هستید. اگر دیگران با شما آنطور که دوست دارید ، رفتار نمی کنند، پس حتماً الگویی در ذهن خودآگاه شما هست که چنین رفتاری را جذب می کند.
   پس در ذهن خود به شغل فعلی یا شغل سابقتان بنگرید و با محبت همه چیز اعم از ساختمان ، آسانسورها یا پله ها ، اتاق ها ، مبلمان و تجهیزات ، کارفرمایان ، همکاران و تمام مشتری ها را متبرّک کنید.» از کتاب « شفای زندگی » اثر : لوئیز . ال . هی . مترجم : مریم کاظمی / انتشارات سپهر ادب ، چاپ چهارم 1397 / ص 135
   این متن برای من خیلی جالب بود ، فکر کنم برای شما هم دید تازه ای بدهد.
   باور این موضوع که ؛ شغل فعلی « پله ای » است بر سر راه موفقیت های شما ، نیرویی تازه به شما خواهد داد. و باور اینکه اینجا و این موقعیت من ، پله ای است در جهت ترقی و پیشرفت من ، باعث میشود به راحتی و با آرامش خاطر ، چالشهای این زمان و این موقعیت را حل کنید و از کنارش با آرامش خاطر ، بگذرید…
   باور کنید که هیچ لحظه ای عادی نیست و هیچ موقعیتی تصادفی و اتفاقی رخ نداده است ، همۀ موقعیتها به نفع شماست و همۀ رویدادها برای تکامل و پیشرفت شماست . همۀ نتایج و تجربه ها به خواستۀ خودماست و باور کنید که خواستۀ همۀ انسانها پیشرفت و تعالی است ، پس فقط صبر و آرامش خود را همیشه در ذهن داشته باشید تا همۀ موقعیتها و همۀ رخدادها به نفع شما پیش بروند…
   موفق باشید.
   سپاسگزار خداوندم که « امروز » هم هستم…

 16. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  رنه! یه وقتایی که امیدم به باریکی مو میشه و حس می‌کنم داره پاره می‌شه خدا می‌رسونتت و متنی ازت می‌خونم که میدونم تمام انرژی و عشقت رو برای ساختن و به اشتراک گذاشتنش صرف کردی. آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند. پاینده باشی پسر

 17. کاربر سوخت جت نا می‌گوید

  با خوندن این مقاله ایمان به زمان هم برام ثابت شد چند وقتیست دقیقا منتظر یک اتفاقم که بتونه منو تو مسیر موفقیت و ثروت بزاره و این مقاله برام روشنگر این راه بود …
  ممنونم

 18. کاربر سوخت جت جی می‌گوید

  این فیلمه خدا عمدا مشکلاتو میاره جلو از کجا سایت باید گیر بیارم

 19. کاربر سوخت جت ri21 می‌گوید

  خیلی عالی و مفید.ممنون از زحماتتون

 20. کاربر سوخت جت رى می‌گوید

  بسيارعالى بود داداش رنه واقعا هرروز بااين نكته ها تجربه هاى ماروافزايش ميدين هيچوقت درشرايط سخت نااميدنشيم ومحكم دراهداف زندگيم باشيم❤️❤️

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**