پول چیست و چطور کار میکند؟ تمام آنچه راجع‌به پول میخواهید بدانید

اما شما تا زمانی که تعریف درستی از پول نداشته باشید، نمیتوانید آنرا بدست آورید...

کنجکاوی من راجع‌به کلمه‌ «پول»-ی که هر روز می‌شنیدم زمانی بیشتر شد که به جمله‌ای از اسکار وایلد، داستان نویس و شاعر جاودانه‌ای ایرلندی در آخرین کتابش نوشت برخوردم :

این جمله منو شدیدا به فکر فرو برد…
بنابراین تصمیم گرفتم یکبار برای همیشه بفهمم واقعا پول چیست و چطور کار میکند تا بلکه بتوانم از ساز و کار این کاغذهای سبزی که در کیف بعضی‌ها به وفور و در کل زندگی بعضی‌ها اندک پیدا میشود سر در بیاورم.

برای پیدا کردن پاسخ سوالم شروع کردم تاریخ اقتصاد را خواندن؛
کتاب‌های مختلفی از اقتصاددان‌ها، مکاتب اقتصادی و نظریه‌های پولی مختلفی خواندم… آنچه برای شما در این مقاله می‌نویسم چکیده‌ای از آنچه فهمیده‌ام به زبان خیلی ساده و خودمانی است.

پس من اینطوری شروع کردم… ای جهانیان

به من بگویید پول چیست؟

همانطور که گفتم، ماجرا از جایی شروع شد که میخواستم بدانم چطور چند برگه کاغذ رنگی، تبدیل به مهم ترین بخش زندگی ما انسان ها شده؟ چطور این چند تکه کاغذ چنین قدرتی دارند که میتوانند ما را مجبور کنند تا 12 ساعت در روز کار کنیم به امید اینکه روزی از آنها بیشتر داشته باشیم (که خواندید قبلا هرچه سخت تر کار میکنیم کمتر داریم…)

واقعا پول، چیز عجیبی است؛
یک جورایی آنکه که ندارد بدنبال آن است که داشته باشد و آنکه دارد از ازدست دادن آن بیم دارد.

تعریف پول به زبان عامیانه و دور از تعاریف تخصصی اقتصادی خیلی سخت است… شاید به تعداد انسان های روی کره زمین، تعریف برای پول وجود داشته باشد. اما همه ما یا حداقل من و شمایی که درحال خواندن این مقاله هستید بر روی یک تعریف پول اتفاق نظر داشته باشیم :

پول، واقعا میتواند زندگی را برای ما راحت تر کند.

 

 

توده مردم به اشتباه فکر میکنند پول میتواند آنها را خوشحال کند ! ابدا چنین نیست.
پول اصلا قرار نیست ما را خوشحال یا افسرده کند؛ پول قرار است زندگی را برای ما راحت تر کند… حتی اگر فردی غمگین و افسرده ای باشیم به هر حال با پول میتوانیم در آرامش افسرده باشیم تا در اضطراب طلبکارها.

موافقم… کمی باورش سخت است اما حقیقت است.

زیگ زیگلار، نویسنده، فوق ستاره فروش و سخنران انگیزشی در سمینارهای آموزشی فروش-اش، همیشه این جمله را حضار میگفت و عمیقا باور داشت تنها این جمله میتواند راه زندگی شما را دگرگون کند :

شاید شما هم تا اینجای این مقاله به این نتیجه رسیدید که ؛ اگر ما تعاریف درستی از پول داشته باشیم، به مراتب راحت تر از دیگران میتوانیم پول بدست آوریم و جریان پولی را در زندگی مان زنده نگه داریم.

اگر شما از کاری که انجام میدهید تعریف درستی نداشته باشید؛ هرگز نخواهید توانست آنطور که باید کار کنید و نتایجی بدست آورید که باید بدست آورید.

اگر کارمندی از وظیفه اش در شرکتی تعریف درستی نداشته باشد، هرگز نمیتواند نقش-اش را در شرکت درست ایفا کند. اگر شخصی تعریف درستی از پول نداشته باشد، چطور میتواند پول را وارد زندگی اش کند؟

مطئنا به سختی و با سخت کار کردن – دقیقا بدترین و نادرست ترین راه پول درآوردن(!)

خب، حالا تعریفی که از پول پیدا کردم چیست؟

 

پول همیشه یک نیاز است !

بیایید باهم صادق و روراست باشیم؛ حتی اگر موجودی بانکی‌ما بینهایت باشد، یک چیزهایی در زندگی هستند که نمیتوانیم با پول آنها را بخریم.

برای مثال، شما نمیتوانید مِهر و محبت مادری را با پول بخرید. یا نمیتوانید یک برادر یا خواهر بخرید. شما نمیتوانید منظره‌ای به زیبایی طلوع آفتاب بخرید؛ و …

اولویت اول استفاده از پول، برای بقای انسان است؛
یعنی شما نیاز دارید زنده بمانید (پوشاک، خوراک، مسکن) و بعد در اجتماع حضور داشته باشید (ماشین، خانه خوب، لباس های مرتب و شیک و …)

بنابراین پول دلیلی بدبختی مردم نیست… بلکه پول نیازِ انسان به ماندن در اجتماع را رفع میکند.

پول، به معنی داشتن کنترل هم هست !

یکی از راحت ترین و شایع ترین جاهایی که انسان تمایل به از دست دادن کنترل و اختیار کامل دارد، دقیقا جاهایی است که پول در آنجا نقش دارد.

ضربه هایی که حرص و طمع، شهوت، پول و قدرت به جامعه انسانی وارد میکند از بمب اتم نیز مخرب تر است؛ مخصوصا زمانی که مصرف لذت گرایانه پول، انسان ها را از اهدافی که در زندگی دارند دور میکند و به یک مصرف کننده محض تبدیل میکند.

چون پول، به شما قدرت انتخاب میدهد. قدرت انتخاب یعنی داشتن کنترل بر اوضاع و شرایط؛ این خیلی خوب است. اما اگر این قدرت تبدیل به قدرت محض شود، حتی میتواند باعث ضربه خوردن وضعیت مالی نیز بشود.

رویاها به کمک پول سریع‌تر به واقعیت تبدیل میشوند

همانطور که قبلا در سری مقاله «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» خواندید، شما ابتدا یک رویا در ذهن‌تان دارید که باید از شرایط و امکانات جهان مادی که در اختیار دارید آنرا تبدیل به واقعیت کنید.

حال، پول، این شرایط و امکانات را بیشتر و بهتر میکند؛ افرادی که رویای بدست آوردن پول، شهرت و مقام در سر دارند، لازم است که با این حقیقت تلخ روبرو شوند : شما تنها زمانی میتوانید پول کسب کنید، که پول داشته باشید.

رویای پولدار شدن، رویای خوبی نیست.
زیرا پول، فقط یک وسیله است تا شما را به رویاهایتان برساند. پول نمیتواند شما را شاد کند، اما شما زمانی که در رویاهایتان پول دارید، شاد هستید؛ دلیل آن داشتن پول نیست بلکه داشتن چیزهایی است که با پول در رویایتان دارید.

پول نباید یک رویا باشد، اما میتواند یک هدف باشد که بدست آوردن آن، قسمتی از رویای‌تان تکمیل میشود.

اگر تفاوت رویا و هدف را میخواهید بهتر بدانید دو مقاله زیر را حتما بخوانید :

برای اینکه بهتر تفاوت پول به عنوان هدف و پول به عنوان رویا  را درک کنید، مثال زیر را تجسم کنید :

اگر هنوز رویای شما داشتن 100 میلیارد تومان پول است، تصور کنید در یک جزیره با یک گنج 100 میلیارد تومانی تنها هستید؛

 • آیا خوشحال خواهید بود؟

پس چه چیزی باعث خوشحالی شما با 100 میلیارد تومان خواهد شد؟ شما بدنبال آن هستید…

برده و نوکر پول شدن خیلی راحت است؛ مخصوصا زمانی که پول کلید دروازه زندگی لوکس و مجلل شما باشد. مصرفگرایی، مانند یک تار عنکبوت نازک است که میتواند شما را درون خودش به تله بیاندازد؛ شما قبلا حتما خواندید که با سخت‌تر کار کردن هیچوقت پولدار نمیشوید.

پول، همانطور که در ابتدای مقاله خواندید، فقط قرار است زندگی شما را راحت تر کند و به شما حق و قدرت انتخاب بدهد.

توصیه من به شما؛

چشم اندازی از خودتان برای خودتان داشته باشید.

چشمانتان را ببندید و فرض کنید 100 میلیون دلار (یا 100 میلیارد تومان) پول دارید.

حالا زندگی خودتان را همانطور که میخواهید طراحی کنید :

 • رفتارتان چطور تغییر خواهد کرد؟
 • لحن صحبت کردنتان با دوستانتان چطور؟
 • نوع پوشش تان چطور؟
 • برخوردتان با زیردستان چطور تغییر خواهد کرد؟

هرآنچه را با پیشفرض وجود پول، تصور میکنید و دوست دارید را هر روز در خیالتان مجسم کنید… زیرا این دقیقا چشم انداز شماست. چشم انداز شما، دیدی به شما میدهد که کدام سمت حرکت کنید. آیا این کالایی که میخواهید بخرید شما را به چشم اندازتان از خودتان نزدیک میکند یا دور؟ اگر دور میکند… آنرا نخرید.

 

 

اگر راجع به پول کنجکاو هستید و میخواهید درک بیشتری از آن بدست آورید، مقاله‌های زیر را بخوانید :

22 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  باسلام مقاله جالبی بود ولی جسته گریخته بود و آدم را کمی گیج می کرد!؟
  ابتدا از فردمشهوری می گویید پول همه چی است،بعدسخنران انگیزشی می گوید نه همه چیز نیست!؟
  این تضاد آزاردهنده است نه حرفه ای و مقاله شماخط سیر منطقی ندارد و شروع و فرود خوبی ندارد.ببخشید جسارت به شمانشود فرهنگ مجیزگویی در کشور ماغالب است و افراد دوست دارند فقط ازآنها تعریف کنند.ولی من اخلاقم اینگونه نیست وعیوب افراد راصادقانه می گویم.به نظرمن بهتراست قبل از نوشتن مقالات و یاکتاب،مقالات قوی و ضعیف رابخوانید والبته کتاب دراین زمینه ای که می نویسید بیشتر بخوانید.یادم هست کودک که بودم رمان بسیارقدیمی ” گرسنه ” راخواندم که سرگذشت نویسنده ای فقیربود.آنقدرجذاب و ساده وبی آلایش بود که یک روزه تمامش کردم و به حد چشمگیری در انشاها و داستان نویسی کمکم کرد.بازبخاطر وقتی که برای نوشتن این مقاله گذاشتید سپاسگزارم.موفق باشید یاعلی مدد.

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   سلام ممنو از بازخورد خوبتون حتما در موارد بعدی توجه ویژه ای میکنیم

 2. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  آقای ظهرابیان من با این حرف شما که میگید زیاد کار کردن یک باور قدیمی بسیار بسیار مخرب هست مخالفم اما با هوشمندانه کار کردن موافقم اما زیاد کار کردن چیز بسیار خوبیه اما یک شرط داره و اون هم اینه که کار زیاد رو ابزاری برای پیشرفت و رسیدن به رویاهامون استفاده کنیم خوبه اما اگه بخوایم حمالی کار فرما و… رو بکنیم همون بهتر اصلا کار نکنیم

 3. کاربر سوخت جت می می‌گوید

  درود بر همه آنقدر اوضاع برام پیچیده شد ک نمی دونم من هم قربانی پول و نظرپردازان این حوزه هستم یا نه . قانون حد وسط در مورد همه چیز درسته ، مخصوصا پول ، قربونش برام.

 4. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  خیلییییییییی خوب بود. میدونین چرا؟ چون من فهمیدم بعضی هدفامو کلا اشتباه تعیین کردم مثلا هدف تعیین میکردم فلان رشته قبول شم اما توجه نمیکردم من از فلان رشته چیو میخوام. خوشحالی و شادی و رضایت و حس خوب و زندگی اون مدلی رو. مرسی مرسی مرسی مرسی عاااالی بود.

 5. کاربر سوخت جت عی می‌گوید

  در جواب مقاله که نوشته نمیشه با پول محبت خرید .تو این مملکت با پول میشه محبت مادر و برادر و خواهر و همه کسو بدست آورد . باید پول داشته باشی کادو بگیری براشون . دعوتشون کنی جایی بصرف شام یا ناهار . پول اولین و بزرگترین نیازه بعد از سلامتی . ممنون سپاسگزارم خدای بزرگ ناظر کبیر

 6. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

  شما زمانی میتوانید پول بدست آورید که پول داشته باشید ؟!!!!

  چرا چنین ذهنیت و باوری در خوانندگان ایجاد میکنید ؟
  پول از ذهن من میاد نه از پول !

 7. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  با سلام و تشکر . مقاله ی خوبی بود. تعریف پول در ذهن افراد متفاوت است و توجه به چارچوب این تعریف زاویه دید را تغییر می دهد و ذهن را به چالش می کشد.
  فقط من متوجه منظور این جمله ” بلکه پول نیازِ انسان به ماندن در اجتماع را رفع میکند.” در پاراگراف همیشه پول نیاز است نشدم.
  با سپاس

  1. کاربر سوخت جت ام می‌گوید

   جواب ندادین آقای ظهرابیان!

 8. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  با سلام
  متن دیدگاه منو عوض نکرد ولی کمک کرد زوایای پنهان دیگری رو ببینم و از جهات دیگه ایی موضوع رو بررسی کنم بنظر من پول یه انرژی هست که باید مثل آب در جریان باشه و در خدمت ما باشه نه ما در خدمت اون و فراونی و کمبودش نسبت به باور ما به اونه و هرکس اندازه باورش و ظرف‌ش بدست میاره

 9. کاربر سوخت جت r.t می‌گوید

  ممنونم واقعا چیزی بود که دنبالش بودم

 10. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  بازاریابی رو اگ حرفه ای تر آموزش ببینین خیلی ب کارتون میاید.البته ک باهوش هستین

 11. کاربر سوخت جت وب می‌گوید

  واقعا تمام آنچه در مورد پول که میخواستم بدونم رو بهم نگفت …. این دقیقا ادامه تیتر شما بود … هر آنچه در مورد پول میخواهید بدانید …. خیلی خیلی بزرگ نمایی کردین تیتر رو…

 12. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  کاش لینک هم آخر مطالبتون میگذاشتید..مثلا دانلود اسلاید های پاورپوینت همین مطلب..(البته این فقط یه پیشنهاد بود☺)

 13. کاربر سوخت جت لی می‌گوید

  سپاسگزارم بابت اشتراک گذاشتن این مقاله زیبا
  «نگاه کردن به پول از ابعاد مختلف» شاید تیتر مناسبتری باشه

 14. کاربر سوخت جت eyda می‌گوید

  ممنونم. لذت بردم. گاهي ما به شنيدن دوباره حتي مطالب بديهي احتياج داريم. و من حس خوبي پيدا كردم از خوندن اين مطلب. گاهي يادمون مي ره بعضي چيزا رو

 15. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  متن بسیار ضعیف و پراکنده ای بود که هیچگونه ارتباطی با تیتر انتخابی نداشت، این نشان دهنده عدم تمرکز مسئولین وبسایت بر مطالب انتشار یافته دارد، لطفا کیفیت را به خاطر تعداد مقالات بیشتر قربانی نفرمایید…

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   دوست عزیزم محمد، سلام.
   متن ارتباط مستقیمی با تیتر داشت اگر آنرا به دقت و کامل خوانده باشید. در متن مخصوصا ابتدای مقاله اشاره شد که پول تعاریف بسیار بسیار مختلفی دارد، اما چه تعاریفی از آن ملموس و مهم هستند را به صورت خلاصه قرار است به شما گفته شود در متن.

 16. کاربر سوخت جت ري می‌گوید

  واقعا نبود فرهنگ در بخشي از تيم گروه سوخت جت به وضوح قابل درك هست!!
  شما با تصوير نخست اين مقاله در صدد چه هدفي بوده و هستيد كه يك موش را به عنوان يك انسان براي دستيابي به يك اسكناس پول در نظر گرفته ايد…
  شما پيش از آموختن ديگران خود را با فرهنگ انسانيت تطبيق دهيد و سپس گام در مسير آموختن به ما انسانها را بگذاريد.

  اين نوشته نبايد از سوي وب سايت سوخت جت ويرايش و يا حذف گردد و با آن همانند ديگر نوشته ها رفتار شود.

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   با سلام جناب امید کاهیدی باصیری.
   برای بعضی از مقالات باید ذهن را باز کرد، عکسی را که مشاهده کردید، یک عکس نمادین است. این عکس کاملا واضح است که به صورت مستقیم انسان‌ها را موش خطاب نمیکند !! بلکه میخواهد این درک را به مخاطب القا کند که در صورت «دویدن» فقط به دنبال «پول» شما همانند «موش»-ی خواهید شد که فقط به دنبال بوی «پنیر» در تله‌ موش (یا کار فرسایشی) گیر خواهید کرد.

   ما در پروژه سوخت جت، همانند رسالت حضرت ابراهیم که بت‌های دروغین را مجبور شد «بشکند» سعی داریم بعضی از باورهای قدیمی و بسیار بسیار مخرب مثل «زیاد کار کردن خوب است!» را از ذهن مخاطبان‌مان حذف کنیم و آنرا با باورهای بهتر و صحیحی مثل «هوشمندانه‌ کار کردن» جایگزین کنیم.

   این نوشته به همراه کامنت شما و پاسخ آن برای همیشه در وبسایت باقی خواهد ماند؛ موفق باشید.

 17. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  به اندازه تیترش جذاب نبود

 18. کاربر سوخت جت tarh می‌گوید

  ++++++++++++++++++++++++

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**