آیا داشتن استعداد در کاری باعث میشود سریع‌تر شکست بخوریم؟

درست مثل داوینچی، ونگوگ و ...

یکی از چیزهای که همیشه دغدغه ذهنی من بوده این است که چرا اصلاً افراد باهوش و با استعدادی که می‌شناسید اکثراً موفق نمی‌شوند؟ شما هم چنین چیزی دیده‌اید؟ از امروز کمی دقت کنید… می‌بینید افرادی که معمولاً با استعداد هستند موفقیت کمتری را کسب می‌کنند تا افرادی که بی‌استعداد هستند ولی پشتکار دارند بدست می‌اورند !

درسته که قبلا در مقاله «کمبود استعداد بهانه ای بیش نیست اما چطور جبران کنید؟» خواندید که استعداد داشتن برای موفقیت فقط یک بهانه‌ است، اما در هر کاری استعداد داشته باشید، مخصوصا اگر کار مورد علاقه شما باشد، باید سریع موفق شوید…

ولی آیا این اتفاق در دنیای واقعی رخ میدهد؟

» لئوناردو داوینچی یک مثال واضح است…

اوایل که این فکر به سرم زده بود فکر می‌کردم توهمی بیش نیست تا اینکه به داوینچی برخوردم.

سؤالم از شما این است آیا می‌دانستید بیشتر از 70% کارهای داوینچی نیمه کاره رها شدند؟
و نکته جالب‌تر این است که به همین دلیل او با سفارش‌دهندگان به مشکل برمی‌خورده چون کار آن‌ها را کامل نمی‌کرده.

در واقع داوینچی آن‌قدر استعداد داشت که نمی‌توانست یک کار را به مدت طولانی انجام دهد و همین امر باعث می‌شد تا آن کار را رها کند و کار دیگری را شروع کند. این در حالی است که برخی از محققان میگویند داوینچی با استعدادترین فرد جهان بوده است.

» تقابل با استعدادها و مردم عادی

اگر می‌خواهید درک بهتری از حرف ما داشته باشید نگاهی به ستارگان فوتبال بی اندازید. چند فوتبالیست با استعداد در جهان هستند که موفق شده‌اند؟ چند فوتبالیست هستند استعداد داشتند و موفق نشدند؟ اگر فوتبالی نیستید بگزارید برایتان توضیح دهم در دوره‌های مختلف تعداد بازیکنانی که با داشتن استعداد فراوان موفق نشده‌اند بسیار فراوان است اما در مقابل بازیکنان معمولی وجود دارند که با تلاش و پشت‌کار به رده‌های بالا فوتبال رسیده‌اند.

برای مثال تیم ملی آلمان که تیم آن بر اساس نظم، سخت کوشی، کار گروهی و فوتبال ماشینی اداره می‌شود در دوره‌های اخیر بیشتر از تیم ملی برزیلی نتیجه گرفته که با استعدادترین فوتبالیست‌های جهان که به‌صورت ذاتی فوتبال درون خون آن‌هاست را در  اختیار دارد.

اگر می‌خواهید درک بهتری از حرف من داشته باشید حتماً فیلم «مانی بال» را ببینید.

در این فیلم یک مدیر ورزشی که به خاطر کم بود بودجه نمی‌تواند بازیکنان خوب و با استعداد بیس‌بال را بخرد با استفاده از یک فرمول و خرید معمولی‌ترین بازیکنان بیس‌بال آمریکا تیمی را تشکیل می‌دهد که موفق به کسب 20 پیروزی پیاپی و ثبت رکوردی تاریخی در این رشته می‌شوند. نکته جالب اینجاست که این فیلم از روی یک داستان واقعی ساخته شده و کاملا سندیت دارد.

برای مثال باز هم به فوتبال باز می‌گردیم. امروزه مسی و رونالدو دو نفر از برترین بازیکنان جهان هستند تقریباً هفته پیش بود که رونالدو توانست پنجمین توپ طلای خود را کسب کند و با مسی برابر شود. علم ورزش می‌گوید که مسی یک استعداد فوتبال است اما رونالدو یک فرد مناسب برای فوتبال بوده که با پشت کار فراوان به اینجا رسیده است.

چند لحظه فکر کنید…

یعنی دو نفری که حالا بزرگ‌ترین فوتبالیست جهان هستند یکی از طریق استعداد و دیگری به خاطر سخت کوشی به اینجا رسیده‌اند تازه این نکته را بدانید که مسی هم تلاش فراوانی را انجام داده و شاید استعدادش فقط 50% در موفقیت او نقش داشته.

در کل این داستان یعنی شما می‌توانید بدون اینکه استعداد خاصی داشته باشید بهترین فوتبالیست جهان شوید.

» از اینکه استعداد ندارید خوشحال باشید

من اصلاً قصد ندارم تأثیر استعداد را در موفقیت نقض کنم فقط می‌خواهم به شما بفهمانم که کسانی که استعداد دارند با مشکلات جدی دیگری روبه رو هستند و این‌طور نیست که خیلی راحت بیایند و موفق شوند. اما می‌خواهد دیدی جدید به شما بدهم .

فرض کنید شما کسی هستید که استعداد در موسیقی، ورزش و درس خواندن دارید، خب چه اتفاقی می‌افتد؟ معمولاً این افراد چند سال دنبال موسیقی می‌روند، چند سال ورزش و کمی هم درس می‌خوانند. روانشناسان مطرح جهان اعلام کرده‌اند افرادی که استعداد فراوان دارند مدام از این شاخه به شاخه دیگر می‌پرند و همین امر باعث می‌شود احتمال موفقیتشان پایین بیاید. در واقع افراد با استعداد دچار مشکلات فکری فراوانی هستند و فشار روی آنها فراوان است.

افرادی که استعداد فراوان دارند مدام از این شاخه به شاخه دیگر می‌پرند و همین امر باعث می‌شود احتمال موفقیتشان پایین بیاید.

اما اگر شما فردی کاملا عادی باشید یک مسیر را که به آن علاقه‌مندید پیدا می‌کنید و در همان مسیر حرکت می‌کنید، از آنجا که میدانید استعدادی هم ندارید خودتان را مجبور می‌کنید تا چند برابر دیگران تلاش کنید، هیچ وسوسه‌ای هم از کار دیگر به سراغ شما نمی‌آید که مثلاً کار فعلی‌ات را ول کن و به سراغ کار دیگر برو چون میدانید که استعداد انجام کار دیگر را ندارید و این خوب است!

اگر کمی به مغزمان فشار بیاوریم و دوران مدرسه را یادتان بی آید  می‌بینید کسانی که بهترین نمره‌های کلاس را می‌آوردند اتفاقاً باهوش‌ها نبودند بلکه به قول بی‌ادبانه‌ای خرخوان‌ها بودند.

» لطفاً باور کنید

میدانم که بعد از خواندن این متن فورا افراد مختلف در مقابل آن جبهه خواهند گرفت اما لطفا برای یک بار که شده همه پیش فرض‌های ذهنیتان را کنار بگذارید، یک ساعت به متنی که خواندید خوب فکر کنید از زاویه‌های جدید آن را برسی کنید. می‌بینید  که شما هم با حرف من موافق خواهید بود.


در همین زمینه مقالات زیر را هم حتما مطالعه کنید:

13 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت م می‌گوید

  کسایی که میگین ماهم پر از استعدادیم و نمی‌دونیم چیکار کنیم منم تا یه حدی اینطوریم و «چیکار کنم» سوال جدا نشدنی زندگیمه و یه پیشنهاد دارم براتون البته می‌دونم به یدونه بسنده نمی‌کنیم اما می‌دونم کم بهش فکر نمی‌کنید
  انتخاب کنید … استعداد و علاقه و زمینه و امکانات و مهارت هاتون و یه سری چیزای دیگه ک خودشون با شناخت اینا میان بذارین کنار هم و ترجیحا بنویسید
  و آخر خب حالا چیکار کنم؟
  بیشتر از اینو خودتون بگید

 2. کاربر سوخت جت د26 می‌گوید

  سلام.ببخشیداینجا یه سوال پیش میاد.پس این ک میگن هرکسی استعداد خاصی داره و یامثلا یه رسالتی داره ک اگه بتونه اونو پیدا کنه و شکوفاش کنه موفق میشه چیه؟

 3. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  خوب شما يه راهم برا اينجور ادما بگو كه ذهن شلوغ و علايق مختلفشونو مديريت كنن☹️من خودم چون بشدت ذهن شلوغ و علايق مختلفي دارم گاهي گوگيجه ميگيرم …خيلي دلم ميخواد بينشون يه تعادل ايجاد كنم…

 4. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  کاملا درست هست چون آدم های با استعداد اینو میدونن که توی هر کاری پا بزارن میتونن موفق بشن و محدودیتی براشون نیست

 5. کاربر سوخت جت ده می‌گوید

  درود. شاخه به شاخه پریدن متن فوق حقیقتی انکار ناپذیر است. مقاله قوی بود اما نمیتوان به کل تعمیم داد. تشکر

 6. کاربر سوخت جت فظ می‌گوید

  باسلام .این مقاله اشتباهه وهرکسی بخواند گمراه میشود.کمبودتوانایی استعدادیابی رومیگذارید پای استعداد نداشتن .انسان به هرکاری علاقه داشته باشد حتما درآن استعداد داردولی استعداد مثل سنگ بزرگ کوهی است که باید روی آن کارشود تابشود سنگ نما یاتزئین ساختمان ولی تلاش وپشتکاروزحمت تراش وسختی وسیقل سنگ روبه جزاون فرد علاقه مند نمیتواندتحمل کند .شب وروزتون پرازانگیزه

 7. کاربر سوخت جت i.mm می‌گوید

  Moteasefane ya khoshbakhtane man yeki az hamina boodam har herfei ke shoro mikardam toosh movafagh boodam bedoon dars khoondan sampad ghabool shodam badesh kamp time meli skate davat shodam ba hezar chize dg harvarzeshio ke varedesh shodam kheili zoodtar az baghie pishraft mikardam varede kick box shodam morabim goft tooye 10 sali ke bashgah daram hishki be khoobie to nadidam alanam 3 sale posht konkoor moondam chon doost nadaram dars bekhoonam hameye varzesharam vel kardamo modati sigar mikeshidam in maghale baes shod yade khodam bioftam jalebe …

 8. کاربر سوخت جت Ali می‌گوید

  Moteasrfane ya khoshbakhtane man yeki az hamina boodam har herfei ke shoro mikardam toosh movafagh boodam bedoon dars khoondan sampad ghabool shodam badesh kamp time meli skate davat shodam ba hezar chize dg harvarzeshio ke varedesh shodam kheili zoodtar az baghie pishraft mikardam varede kick box shodam morabim goft tooyr 10 sali ke bashgah daram hishki be khoobie to nadidam alanam 3 sale posht konkoor moondam chon doost nadaram dars bekhoonam hameye varzesharam vel kardamo modati sigar mikeshidam in maghale baes shod yade khodam bioftam jalebe …

 9. کاربر سوخت جت safa می‌گوید

  سلام
  واقعااااااااااااااا عالیییییییییییییییی بود
  با این متن هیج دلیلیییی برای موفق نشدن وجود نداره جز کوتاهی و تنبلی خود آدم
  مرسیییییییی

 10. کاربر سوخت جت Amir می‌گوید

  با سلام مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.من هم دقیقا در شرایط مشابه هستم خیلی سریع میتونم تو یک کار پیشرفت کنم ولی همشو نیمه کاره میذارم ولی خوب راه کار چیه؟ من به مطالب این مقاله آگاه بودم و سعی کردم جلوشو بگیرم ولی نتیجه‌خوبی نگرفتم

 11. کاربر سوخت جت مد می‌گوید

  سلام
  خیلی جالب بود ممنون

 12. کاربر سوخت جت rjan می‌گوید

  بسیار عالی بود،. برای بندە دقت و تمرکز بر روی این موضوع تازگی داشت.،.

 13. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  سلام. ممنون از پست ها و مقاات خوبتون.
  لطفا منابع را ارجاعات رو پایین هر مقاله بزارید تا مسستند تر بشه و امکان مطالعه اون ها هم به وجود بیاد.
  با تشکر از زحمات تیم سوخت جت

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**