چرا شکست خوردن بدترین اتفاق خوبی است که می‌تواند برایتان رخ دهد

آیا شکست خوردن می تواند برای ما تجربه ای داشته باشد یا اینکه ما را از اهدافمان دور می‌کند؟

چالش یک اصل مهم برای کارآفرینان است، معمولاً میگویند کسی که نتواند دائماً چالش‌های جدیدی برای خودش ایجاد کند حتماً زندگی‌اش به عقب بر خواهد گشت. شما می‌توانید جز آن دسته از آدم‌هایی باشید که بسیار ساده و ابتدایی زندگی می‌کنند، آن‌ها از منطقه امن خود جدا نمی‌شوند و همین امر سبب می‌شود که رشد کمی نیز در زندگی داشته باشند. (در این مقاله گفتیم که چطور منطقه‌ی امن شما به احتمال زیاد تنها دلیلی است که در زندگی پیشرفتی ندارید)

دلیل اصلی آن‌ها برای پیش گرفتن چنین سبکی این است که نمیخواهند شکست بخورند؛ اما کافی است شما یک نگاه به زندگی افراد بزرگ و آن‌هایی که الگوی جامعه هستند بی اندازید تا ببینید که چقدر شکست خورده‌اند. (اگر هم کسی را سراغ ندارید توصیه می‌کنم در این لینک لیستی از بزرگترین افراد تاریخ را ببینید که همگی شکست‌های بزرگی را در زندگی تجربه کرده‌اند)

مایکل جردن بعد از آنکه تیم بسکتبال دانشگاه هم او را نپذیرفت، در اتاقش نشست و گریه کرد. والت دیزنی در دومین پروژه‌اش به طور کامل شکست خورد. جی کی رولینگ برای چاپ کتابش از 12 ناشر جواب رد شنید. (زندگی نامه‌ی جی کی رولینگ را از اینجا بخوانید)

احتمالاً همین حالا هم شما یاد شکست‌هایی که خورده‌اید افتاده‌اید، اما حتماً چالش‌هایی هم بوده که توانسته‌اید آن‌ها را رد کنید؛ و سخت‌ترین آن‌ها حتماً لذت بخش ترین پیروزی‌ها را نیز برایتان به ارمغان آورده است.

 

هر شکست، مشکل و چالشی، به همان اندازه که شما را نا امید می‌کند،
به همان اندازه نیز برایتان مزیت به همراه دارد

شاید اکثر شماها ندانید اما حقیقت این است که این موانع به یک دلیل در زندگی انسان وجود دارند و آن‌ها کامل کردن خود شماست. مشکلات پتانسیل‌هایی را از شما بیرون می‌کشد که حتی خودتان هم نمی‌دانستید که چنین قابلیت‌هایی دارید.

مثلاً شاید اگر از شما بخواهند که بدوید نتوانید 200 متر هم پیش بروید اما اگر جانتان در خطر بیافتد ناخودآگاه کیلومترها با سرعت بالا شروع به دویدن خواهید کرد. وظیفه اصلی مشکلات نیز همین است. مشکلات می‌آیند تا توانایی‌های شما را از دل زندگی آرام و بودن تحرک شما بیرون بکشند.

 

» زندگی، هر آنچه که نیاز دارید را به شما می‌دهد

زندگی همه چیز به ما خواهد داد. از جمله پیامی که به ما می‌گوید باید کمی به عقب برگردید، کار را اصلاح کنید، عزمتان را بیشتر کنید و دوباره به مسیر بازگردید. گاهی از ما می‌خواهد که اراده‌مان را قوی‌تر کنید، سخت‌تر مبارزه کنیم و بیشتر تلاش کنیم.

گاهی زندگی ما به مشکل می‌خورد و همه چیز به هم می‌ریزد. آن‌وقت می‌فهمیم که باید یک بازنگری کلی انجام دهیدم، همه کارها را دوباره چک کنیم، تصمیمات جدید بگیریم و تغییرات اساسی در نحوه مدیریت زندگی‌مان به وجود بیاوریم. درواقع دلیل اینکه ما گاهی بر اثر شکست‌هایمان زمین می‌خوریم این است که ما به آن نیاز داریم.

درست مانند امواج دریا که بی تجربه ترها را به عقب میراند. این فقط نشانه‌ای است که به شما می‌گوید باید بیشتر تجربه کسب کنید تا بیشتر رشد کنید. اگر نگاه کنید در زندگی شما نیز مشکلاتی بوده که ناخودآگاه باعث شده شما فرد قوی‌تری شوید. ( و اگر تا الان فکر می‌کردید که غلبه بر مشکلات کار سختی است این مقاله را هنوز نخوانده‌اید!)

به‌هرحال مهم این است که شما یاد بگیرید چالش‌ها را تحمل کنید. برای یک موج سوار هیجان بودن روی دریا ارزش آن را دارد که بارها و بارها شکست بخورد، درون آب بی افتد و شرایط سختش را تحمل کند. برای یک کارآفرین که می‌خواهد یک کسب و کار را ایجاد کند مهم است که قلب و روح خود را در آن کار بگذارد و چالش‌ها را یکی یکی تحمل کند. او می‌داند که برای تغییر زندگی‌اش، مبارزه هر روزه و هر ساعته هرچقدر هم سخت باشد ارزشش را دارد.

شما باید بدانید که این تجربیات هستند که ما را در زندگی پیش می‌برند و همه تجربیات فقط و فقط از دل چالش‌های بزرگ کسب می‌شوند و موفقیت‌ها هیچ درسی به شما نمی‌دهد. به همین دلیل است که میگویند انسان نیاز به وجود چالش‌ها و شکست‌های مختلفی در زندگی‌اش دارد تا بتواند بزرگ شود.

 

زندگی کردن بدون شکست خوردن غیر ممکن است، مگر اینکه شما بسیار محتاطانه زندگی کنید که هیچ پیشرفتی برایتان رقم نخواهد زد. در این صورت هم شما به طور پیش فرض شکست خورده محسوب می‌شوید.

 

» چرا شما به شکست نیاز دارید

همیشه دیده‌ایم ورزشکارانی که در زمین دچار مصدومیت شده‌اند، آن‌ها چندین ماه را دور از ورزش مورد علاقه خود گذرانده‌اند اما پس از سپری کردن دوران ریکاوری، دوباره قوی‌تر و با انگیزه‌تر به میدان نبرد برگشته‌اند. یا کارآفرینانی که در کار خود دچار ورشکستگی شده‌اند، اما پس از مدتی توانسته‌اند دوباره با یک ایده جدید و درس گرفتن از شکست قبلی، با ایجاد یک کسب و کار جدید برگردند.

شکست به معنای انصراف کامل نیست. بلکه باید شما بدانید که کمی نیاز به استراحت دارید. باید بیشتر فکر کنید و نقشه خود را کمی تغییر دهید. شکست به شما می‌گوید دوباره امتحان کنید. مثل باختن دربازی‌های کامپیوتری. شما آنقدر آن مرحله دشوار را تکرار می‌کنید تا بتوانید از آن عبور کنید. شما با شکست‌ها نابود نمی‌شود.

ممکن است بدترین اتفاق‌ها برایتان بیفتد، زخمی شوید، همه چیز را از دست بدهید، در بیمارستان بستری شوید و یا حتی آبروی شما برود؛ اما چیزی که از بین نرفته شما هستید. شما همچنان زنده هستید، نفس می‌کشید، راه می‌روید. پس می‌توانید همه چیز را دوباره درست کنید.

وقتی کسی شکست می‌خورد و چیزهایی را از دست می‌دهد، قوی‌تر می‌شود؛ مانند بوکسوری که چند مشت خورده. دیگر بدن او با درد عادت می‌کند و چیزی حس نمی‌کند. کسی که شکست خورده دیگر ترسی ندارد چون بارها قبل همه اتفاقات بد سرش آمده و دیگر برایش همه چیز تکراری شده است. پس با قدرت به پیش می‌رود تا آینده را برای خودش تغییر دهد.

شما می‌توانید حرکت خود را در مسیر آرام کنید، آهسته پیش بروید، زمین بخورید. حتی مدتی را استراحت کنید؛ اما نباید به هیچ وجه از مسیر خارج شوید.

ماندن در مسیر مهم‌ترین اصل است. هر شکستی که برای شما پیش می‌آید، هزینه دارد و این طبیعی است؛ زیرا یادگیری همیشه پر هزینه است. هیچ معلمی بزرگ‌تر از شکست در طول تاریخ وجود ندارد، پس از بودن در سر کلاسش لذت ببرید. مطمئن باشید وقتی به اندازه کافی شکست بخورید، پیروزی به موقع اش از راه می‌رسد.

حالا شما خواننده محترم سوخت جت، لطفاً از موفقیت‌هایی که بعد از شکست‌های بزرگ به دست آورده‌اید بگویید؛ و بگویید که چقدر شکست‌ها توانسته زندگی شما را بهتر کند.


در همین زمینه بخوانید:

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

    شکست مقدمه ای برای پیروزی

  2. کاربر سوخت جت dari می‌گوید

    عاالی بود فقط به غلط های املایی توجه کنید خیلی بهتر میشه.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**