سه کشف شگفت‌ انگیز درباره‌ ی مغز – دانشی جدید برای رسیدن به موفقیت

کشف شگفت‌ انگیز درباره‌ ی مغز

دو بِنچ در کتاب خودش از سه کشف شگفت‌انگیز جدید درباره‌ی مغز می‌گوید که می‌توانید برای رسیدن به موفقیت بیشتر از آن‌ها استفاده کنید

اخیراً برای شناخت پیچیدگی‌های عملکرد مغز تحقیقات زیادی انجام شده است.در حال حاضر متخصصین مغز و اعصاب با استفاده از تجهیزات پیشرفته می‌توانند عکس‌العمل‌های مغز را در برابر محرک‌ها ببینند آن هم در حالیکه این عکس العمل‌ها اتفاق می‌افتند.

این کار قبلاً امکان پذیر نبود و با این کشف یافته‌های زیادی در مورد نحوه‌ی عملکرد مغز به دست آمده است.حال شما می‌توانید به مغزتان توجه کنید و برای افزایش توانایی مغزتان و رسیدن به موفقیت‌های بیشتر در تمام عمرتان از تکنیک‌هایی که بر پایه‌ی این کشف‌های تازه به دست آمده‌اند استفاده کنید.

افکار ما در مغز وجود خارجی دارند:

افکار شما وجود فیزیکی دارند.فکر کردن و افکار شما به صورت جریان‌های الکترونیکی و الکتروشیمیایی هستند.می‌شود آن‌ها را دید،اندازه‌گیری و بررسی کرد.افکار واقعاً وجود دارند.اگر با کارکرد مغز آشنا شوید می‌توانید ذهن و افکارتان را کنترل کنید.

مغز این قابلیت را دارد که اگر فکرتان را کنترل کنید می‌توانید رفتارتان را هم کنترل کنید و موفقیت شما بیشتر از هر چیز تحت تأثیر رفتار شماست.رفتار شما تحت کنترل احساسات شماست و احساسات شما با نگرش‌هایی که دارید تولید و کنترل می‌شوند و یا تحت تأثیر آن نگرش‌ها هستند.

احتمالا شما هم مثل بیشتر افراد دوست دارید کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرید خب پس مقاله‌ی زیر را از دست ندهید:
نجات از تله زندگی و به دست گرفتن کنترل ; سخنرانی انگیزشی ست گادین

کشف شگفت‌ انگیز درباره‌ ی مغز و سیستم نگرش

کشف شگفت‌ انگیز درباره‌ ی مغز

نگرش یعنی اینکه به زندگی چطور نگاه می‌کنید.هر نگرشی که در مغز شما شکل می‌گیرد احساس‌تان را نسبت به محرک‌های موجود در زندگی شکل می‌دهد و همیشه روی رفتارتان تأثیر می‌گذارند.

طبق تحقیقات در مورد مغز،نگرش‌های شما توسط باورهایتان تولید و کنترل می‌شوند.هر اعتقادی به هر چیزی که دارید نگرش‌تان را راجع به آن چیز شکل می‌دهد.نگرش شما در مورد هر چیزی باعث می‌شود در رابطه با آن چیز احساسی داشته باشید و این احساس رفتارتان را در برخورد با مسئله تعیین می‌کند.

الگوی سلول‌های عصبی مغز مربوط به باورها و اعتقادات شما به حدی قدرتمند هستند که می‌توانند کاری کنند که هر چیز متفاوت از آنچه که واقعاً هست به نظر برسد.

 

باور،هیچ احتیاجی به واقعیت ندارد،تنها چیزی که احتیاج دارد این است که ما باور کنیم که چیزی واقعیت دارد حتی اگر این طور نباشد.

باورها در مغز ما از کجا سرچشمه می‌گیرند؟

از افکار شما،ارتباط سلول‌های عصبی با هم باعث ایجاد یک ایده می‌شود.افکاری که بیشتر از همه در مغزتان شکل می‌گیرند،توسط سلول‌های عصبی بیشتری تولید می‌شوند و به این ترتیب این دسته از افکار باورهایتان را به وجود می‌آورند.

افکار وجود فیزیکی دارند.هر فکری که از دنیای خارج وارد مغز شما می‌شود و هر فکری که خودتان در مغزتان ایجاد می‌کنید به عنوان الگوی یک سلول عصبی در مغز شما ذخیره می‌شود.این الگوها،عکس‌العمل‌های زنجیره‌وار و افکارتان،باورهای شما را ایجاد می‌کنند.چگونگی کنترل فکرتان را یاد بگیرید تا بتوانید رفتارتان را کنترل کنید.

شکل‌پذیری مغز:

مغز شما سفت و غیرقابل انعطاف نیست!اگر در هر سن و سالی که باشید در اثر یادگیری یا تجربه مغز تحریک ‌می‌شود پس به طور فیزیکی هم پیوندهای عصبی جدیدی تولید می‌کند.این پیوندهای جدید تعداد کل پیوندهای موجود در مغزتان را بیشتر می‌کنند و به این ترتیب ظرفیت مغز برای موفقیت بیشتر می‌شود.

یعنی تنها کاری که من و شما باید انجام بدهیم این است که الگوی آن دسته از سلول‌های عصبی‌مان را که با گفتن «نمی‌توانم» ساخته‌ایم از میان ببریم.

دانشمندان ثابت کرده‌اند که چه در سن شش سالگی باشید و چه در سن 60 سالگی،مغز می‌تواند پیوندهای جدید تشکیل دهد و ظرفیت تشکیل‌ پیوندهای جدید در مغز هر انسان از تعداد مولکولهای موجود در کل جهان بیشتر است.

دکتر زنوس

این یک حقیقت علمی است.برای به دست آوردن چیزهای جدید ظرفیت مغز شما هیچ محدودیتی ندارد.به خاطر داشته باشید که حتماً لازم نیست باورهای شما بر پایه‌ی واقعیت باشند،درکی که شما از واقعیت دارید باورهایتان را کنترل می‌کند.

اگر اجازه دهید الگوهایی در مغزتان شکل بگیرد که توانایی‌تان را برای کسب موفقیت محدود می‌کنند این محدودیت‌ها برای شما صورت واقعی پیدا می‌کنند.پس الگوهای محدود کننده را در ذهن نسازید.

سیستم فعال‌کننده‌ی شبکه‌ای:

سیستم فعال‌کننده‌ی شبکه‌ای مجموعه‌ای از سلول‌های عصبی به هم پیوند خورده است که در قسمت عقب مغز قرار دارد یعنی در قسمتی که قشر مخ وجود ندارد و افکار شما به طور اختیاری آن را کنترل نمی‌کنند.این سیستم،خودکار است و به طور دائم کار می‌کند.همه‌ی جریان‌های الکترونیکی که در طول سلول‌های عصبی وارد مغز شما می‌شوند قبل از اینکه تفسیر شوند ابتدا از این قسمت عبور می‌کنند.

اگر هنگام رانندگی ناگهان توپی جلوی اتومبیل‌تان ظاهر شود برای اینکه پایتان را روی پدال ترمز بگذارید لازم نیست که آگاهانه افکار مربوطه به این کار را پردازش کنید،بلکه این اتفاق به طور خودکار می‌افتد.

وقتی که سیستم فعال کننده‌ی شبکه‌ای مغز متوجه یک جریان الکترونیکی در طول رشته‌های عصبی می‌شود مستقیماً سیگنالی را به سطح هشیار ذهن‌تان ارسال می‌کند و هر کاری را که در آن لحظه در حال انجام دادن هستید متوقف می‌کند سپس الگوی یک سری سلول‌های عصبی هشیار را در مورد محرکی که دریافت کرده به شما می‌دهد.شما نمی‌توانید جلوی فکر کردن به آن را بگیرید.

چطور می‌توانید این مسئولیت را به سیستم فعال کننده‌ی شبکه‌تان بدهید؟

با تکرار می‌توانید آن را به صورت یک باور درآورید.به خاطر دارید که افکاری که مرتباً در ذهن‌تان تکرار می‌شوند باورهایتان را شکل می‌دهند.اگر باورهایتان(اهدافتان)در «فهرست کارهای مهم» سیستم فعال کننده‌ی شبکه‌ای قرار بگیرند هر زمان که جریان الکترونیکی مربوط به آن هدف وارد مغزتان شود به طور خودکار یک پیام فوری به بخش هشیار ذهن‌تان فرستاده می‌شود.

به زمانی فکر کنید که ماشین جدیدی خریدید.یادتان هست که از آن به بعد هر جا اتومبیلی مانند خودتان بود آن را می‌دیدید؟چرا این طور می‌شود؟آن ماشین در«فهرست مسائل مهم»سیستم فعال کننده‌ی شبکه‌ای قرار گرفته بود.یک نیروی جادویی سرتان را به سمت آن اتومبیل برمی‌گرداند و شما نمی‌توانید مقاومت کنید. این قدرت مغز است.

سیستم فعال کننده‌ی شبکه‌ای مغز از این قدرت برخوردار است.این سیستم توجه شما را به آن دسته از الگوهای سلول‌های عصبی جلب می‌کند که در«فهرست مهم»قرار گرفته‌اند.«فهرست مهم»(اهدافتان)را تعیین کنید و آن را در سیستم فعال کننده‌ی شبکه‌ای‌تان قرار دهید.

اولویت‌بندی کردن برایتان اهمیت دارد؟ پس یکم بیشتر راجبش بخوانید :
رقص اولویت ها و بازی زیبای زندگی

برای اینکه در مغزتان پیوندهای جدید لازم را برای قرار دادن چیزی در«فهرست مهم»تولید کنید به 30 روز زمان نیاز دارید تا در این مدت افکار مربوط به هدف‌تان را مدام با خودتان تکرار کنید.بعد از آن سیستم فعال‌کننده‌ی شبکه‌ای کنترل را در دست می‌گیرد و به صورت خودکار شما را به سمت هدف‌هایتان هدایت می‌کند.

به مغزتان توجه کنید(کشف شگفت‌ انگیز درباره‌ ی مغز):

پس چطور از این کشف‌های جدید در مورد مغز برای رسیدن به هدف‌هایتان استفاده می‌کنید؟

1-به افکارتان توجه کنید،افکار شما واقعاً وجود دارند و پیوندهایی در مغز شما تولید می‌کنند که باورهایتان را تشکیل می‌دهند و باورهای شما رفتارتان را کنترل می‌کنند.اگر الگوهای فکری‌تان منفی باشند الگوهای منفی تولید می‌کنند،پس الگوهای فکری‌تان را مثبت نگه دارید؟

2-قدرت مغزتان را در تشکیل پیوندهای جدید و انجام کارهای جدید درک کنید.

توانایی‌های شما هیچ محدودیتی ندارند.متخصصین مغز و اعصاب این را ثابت کرده‌اند.

3-اهداف مثبت‌تان را در«فهرست مهم»سیستم فعال کننده‌ی شبکه‌ای قرار دهید.از این فهرست یادداشت بردارید و آنقدر آن‌ها را تکرار کنید که کاملاً در مغزتان رسوخ کنند.

با این کار حرکت به سمت هدف‌هایتان را به عهده‌ی این سیستم می‌گذارید و انگیزه‌هایتان به شکل خودکار عمل می‌کنند.فقط بنشینید و تماشا کنید!قبل از اینکه متوجه شوید به طور خودکار به هدف‌هایتان می‌رسید.مغز شما قدرتمند است.

یادتان باشد…


اگر کنجکاوی‌تان گل کرده و می‌خواهید بیشتر در این باره بخوانید مطالب زیر را حتما بخوانید:

اگر که از مقاله، کشف شگفت‌ انگیز درباره‌ ی مغز نظری داشتید حتما برای ما کامنت کنید.

 

7 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت یر می‌گوید

  ممنونم خیلی مقاله خوب و تاثیر گذاری بود و راه و روش انجام کار رو به خوبی تشریح کردید امیدوارم من هم بتونم روزی به آرزوهای خودم با این تکنیکی که شما یاد دادید برسم .سپاس

 2. کاربر سوخت جت rash می‌گوید

  انقد به هدفت توجه کن با فکر کردن یا نوشتن راجع بهش تا مثل اسمت مغزت بهش واکنش نشون بده

 3. کاربر سوخت جت اد می‌گوید

  سلام
  خیلی وقت ها ما آدم ها توانایی رو داریم که با منطق سایر همسالان و هم دوره های حتی دانشگاهی هم خوانی نداره
  مدتی است است روی پروژه تی کار میکنم که از دید بعضی از دوستان هم دانشگاهی خلاف دیدگاه‌های علمی ولی آنقدر این ایده و فکر در ذهنم و مغزم تکرار کردم و میشود و می‌توانم را سر لوحه هر فکر منفی نمودم و در نهایت اولین نمونه را ساختم که با موفقیت همراه شد
  باور کنیپ باورم شده اگر مغز ما باور به انجام سخت ترین و بزرگ ترین اختراعات داشته باشد کاملا و بدون تردید دست یافتنی است

 4. کاربر سوخت جت .com می‌گوید

  عالی بود،سپاس،به امیدروزهای پرازموفقیت و اطلاعات جدیدازسوی شما عزیزان جان.

 5. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر و شادی کارتان عالیه بهترین ها را برایتان آرزومندم شاد و تندرست باشید

 6. کاربر سوخت جت Aten می‌گوید

  با سلام
  این سیستم فعال کننده خیلی جالب هست
  من قبلا هم به همچین چیزی دست یافته بودم اما اونقدر جدی نمیگرفتم،مثلا همه ی ما نسبت به اسممون همچین سیستمی تشکیل دادیم ،چون خیلی سریع میتونیم از بین چندین اسم ،اسم خودمون رو پیدا کنیم برای من این اتفاق در تیتراژ فیلم ها خیلی رخ داده ولی علتش رو نمیدونستم…

 7. کاربر سوخت جت Ali می‌گوید

  عالی بود …@maz_8585

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**