با این روش‌ها کنترل ذهن تان را به دست بگیرید وگرنه برده آن خواهید بود

تا به حال به این فکر کرده‌اید که نیاز دارید کنترل ذهن‌تان را به دست بگیرید و آن را آرام کنید؟
یا اینکه دوست دارید ذهن دیگران را بخوانید؟
یا دوست داشته‌اید ذهن شما مانند یک فرد دیگر عمل کند؟
اما اصلاً این ذهن که تفاوت‌های اصلی بین آدم‌های مختلف جهان را ایجاد می‌کند چیست؟
چطور کار می‌کند و چگونه به وجود آمده است؟

 

ذهن چیست؟

جواب دادن به چنین سؤالی با بیان کلمات ما بسیار کار دشواری است. شاید بتوان گفت ذهن، مرکز مغز و فرمانده حیات انسان است. کنترل ذهن اساس آگاهی انسان است و بودن آن شما وجود نخواهید داشت.

اگر از بیشتر دانشمندان تعریف ذهن را بپرسید. آن‌ها به شما خواهند گفت که ذهن نتیجه کلی فعالیت‌های مغذی شماست. درواقع مغز یک چیز فیزیکی است اما ذهن نتیجه فعالیت نیروهای مغزی است که به یک آگاهی بزرگ منجر می‌شوند. شواهد بیشتری وجود دارد که این جمله دانشمندان را ثابت کند. افکار ما احتمالاً خیلی فراتر از یک واکنش فقط فیزیکی هستند!

Dan Siegel یکی از استادان مدرسه پزشکی UCLA اخیراً کتابی تحت عنوان “ذهن: سفر به قلب انسان” منتشر کرده است و نتیجه تحقیقات خود را در زمینه ذهنی در آن کتاب به اشتراک گذاشته است.

او می‌گوید: ذهن ما نمی‌تواند به مغز یا حتی فقط بدنمان محدود باشد.

بیش از 20 سال پیش یک نشست درباره ذهن توسط 40 دانشمند از جمله فیزیکدانان، جامعه شناسان، انسان شناسان، و دانشمندان علوم اعصاب برگزار شد. هدف آن‌ها این بود که به این پرسش پاسخ دهند که واقعاً ذهن چیست و چطور می‌توان آن را درک کرد. این نشست همان جایی بود که پروفسور Dan Siegel برای اولین بار از این تعریف استفاده کرد. در مجموع آن دانشمندان به این نتیجه رسیدند که ذهن مهم‌ترین عنصر بدن است و این تعریف را بیان کردند:

ذهن فرایند ناپایدار خود سازماندهی در هماهنگی تجسم و کارهای ماست که میزان انرژی و جریان اطلاعات بین داخل و بیرون جسم انسان را تنظیم می‌کند.

 

 این تعریف نشان می‌دهد که ذهن قادر به گسترش یافتن حتی بیرون از جسم انسان است. این نشان می‌دهد که ذهن ما فقط یک آگاهی از تجاربی که در زندگی کسب کرده‌ایم نیست. بلکه یک آگاهی از کل جهان است. اما اگر بخواهیم کمی ساده‌تر صحبت کنیم، باید مفهوم منظورمان را این‌گونه با یک مثال برای شما بیان کنیم:

اگر کسی از من بخواهد خط ساحلی را برایش تعریف کنم من نمی‌توانم بگویم که خط سالی همان ساحل دریا یا همان آب دریاست. بلکه خط ساحلی ترکیبی از آب دریا، ساحل و شن‌های آن است. Dan Siegel می‌گوید شما نمی‌توانید فهم مردم از ساحل دریا را به یک تعریف محدود کنید.

ذهن هم مانند خط ساحلی است.
برخی درون آن پرسه می‌زنند،
برخی مانند جامعه شناسان به عمق آن نفوذ می‌کنند
و برخی با ذهنشان به جهان پیرامون تأثیر می‌گذارند. مانند کسانی که چیزی را خلق می‌کنند که قبلاً اصلاً وجود نداشته است.
این نتیجه ترکیبی از تجربیات درونی و سفر بیرونی ذهن آن‌هاست.

اصل این ایده درباره ذهن از ریاضیات گرفته شده است. جایی که اعداد، سیستم‌های فوق پیچیده‌ای را طراحی می‌کنند. ذهن ما پایه اصلی سلامت روان ماست. ذهن ما معیارهای علمی را مطرح می‌کند که در آن‌ها باز است (قادراست چیزهای خارج از خود را تغییر دهد) می‌تواند هرج و مرج ایجاد کند و یا یک اصول خطی را پیگیری کند.

به هر حال هر چیزی که روزنه‌ای برای ورود ذهن بدهد، قادر است در آن نفوذ کند و تغییرات را ایجاد کند. در ریاضیات نیز خود-بهینه سازی به عنوان یک عمل پایدار، منسجم، انعطاف پذیر و سازگار تعریف می‌شود. بنابراین با نگاه به این تعریف متوجه می‌شویم، ما بدون اینکه خودمان دخالتی داشته باشیم، توسط ذهنمان خود-بهینه سازی خواهیم شد.

ــــ 3 کلید برای کنترل ذهن و باز کردن قدرت نهفته آن ــــ

 

شما احتمالاً فکر می‌کنید که بسیار خوب میدانید که در ذهنتان چه می‌گذرد. این یک شوخی است. اکثر مردم اصلاً نمی‌دانند درون ذهن آن‌ها چه خبر است و چطور باید از آن استفاده کنند. این عدم کنترل ذهن توسط خود فرد باعث می‌شود که نتواند زندگی‌اش را نیز کنترل کند.

حالا که در مطلب بالا با تعریف ذهن آشنا شدید، در ادامه چند راهکار کوتاه و ساده را برایتان بیان می‌کنیم که کلید باز کردن در ذهن شماست.

 

تکنیک اول | باورهایتان را عوض کنید

95% جامعه دارای باورهای محدودی هستند که از کوچکی در ذهن آن‌ها توسط اطرافیان و جامعه قرار گرفته و برایشان به یک حقیقت تبدیل شده است.

برخی از افراد که کنترل ذهن شان را در دست ندارند فکر می‌کنند مثلاً هیچ وقت راننده خوبی نمی‌شوند، هیچ وقت نمی‌توانند دکترا بگیرند، نمی‌توانند نویسنده شوند و… این باورها مانند زنجیر، ذهن شما را زندانی کرده‌اند تا نتواند به شما کمک کند.
راه رهایی از آن بسیار ساده است: اعتقادات خود را از بین ببرید.

همان‌طور که در بالا خواندید ذهن انسان یک منبع انرژی نامحدود است که مغزتان را با خواسته‌های بیرونی پیوند میزند و کار غیرممکن را برای شما ممکن می‌کند. پس فقط کافی است. تغییرات را شروع کنید

عوض کردن باورها و کاشت بذر باورهای جدید را در این مقاله یاد بگیرید.

 

تکنیک دوم | دانش صحیح را کسب کنید

خیلی از افراد به طور عمدی دوست ندارند که دانش جدیدی به آن‌ها اضافه شوند. در آن‌ها نوعی ترس از کشف حقیقت وجود دارد که درهای ذهن خودشان را به روی جهان بسته است.

بنابراین اگر می‌خواهید قدرت اصلی ذهن خود را ببینید و کنترل ذهن تان را به دست بگیرید شروع به خواندن کتاب کنید (می‌توانید از مجموعه بهترین کتاب‌های خلاصه‌شده دنیا در این لینک وب‌سایت استفاده کنید) دانش خود را در زمینه‌های مختلف بالا ببرید. سپس خودتان را به خواندن محدود نکنید. سعی کنید در زمینه‌های مختلف کنجکاوی کنید، شک کنید، به دنبال پاسخ بروید و ذهنتان را درگیر حل مسئله کنید. این کار توانایی بی‌نظیر ذهن شما را فعال خواهد کرد.

منظور ما از یادگیری حتماً دروس سخت ریاضی یا کتاب‌های قطور فلسفی نیست. بیشتر ما نحوه تعامل با خانواده، فرزندان، جامعه. نوع مدیریت کسب و کار، نوع سالم خوردن و …. که شامل کارهای اولیه روزانمان می‌شود را هم به خوبی بلد نیستیم.

پس شروع به یادگیری درباره همین کارهای ساده روزمره و ابتدایی‌تان کنید. شما باید در چرخه یادگیری قرار بگیرد. یعنی بخوانید، گوش دهید، تجربه کنید و نتیجه بگیرید. کم کم این چرخه شمارا در کار مورد نظر بهبود خواهد داد اما این یادگیری هیچ گاه تا پایان عمر تمام نخواهد شد.

 

تکنیک سوم | ذهنتان را باز کنید

ذهن انسان هم مانند جسمش به پرورش و نگهداری نیاز دارد. باید بدانید که نیمی از تصمیمات ذهن بر اساس ورودی‌هایی که شما به آن می‌دهید انجام می‌شود. صحبت‌های روزانه، فیلم‌ها، موسیقی، تفکرات بد و … می‌تواند تأثیرات مخربی روی ذهن شما بگذارد. پس یک برنامه منظم باید برای پرورش و نگهداری ذهنتان داشته باشید.

ورودی‌ها را کنترل کنید (همان‌طور که در این مقاله یاد گرفتید) ، مراقب باشید چه دوستانی را انتخاب می‌کنید، چه شغلی دارید و به چه چیزی معتقد هستید. همه این‌ها می‌توانند تأثیرات مهمی روی ذهن شما بگذارد.

هیچ محدودیتی برای ذهنتان قائل نباشید، ذهنتان را بازکنید تا بتوانید جهان را ببینید. سفر کردن، یوگا و مراقبه از جمله مهم‌ترین کارهای عملی است که می‌توان ذهن شمارا گسترش دهد.

 

[bs-quote quote=”هیچ چیز نمی‌تواند یک نفر با ذهن سالم را از رسیدن به هدفش بازدارد. و هیچ چیز نمی‌تواند یک نفر با ذهن خراب را به راه صحیح برگرداند” style=”default” align=”center” color=”#303030″ author_name=”توماس جفرسون” author_job=”سومین ریاست جمهموری ایالات متحده” author_avatar=”https://sookhtejet.com/wp-content/uploads/2019/12/توماس-جفرسون-1.jpg”][/bs-quote]

اگر از قدرت ذهن‌تان به اندازه‌ی کافی خبردار شده‌اید وقت آن است که کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرید و با کنترل ذهن تان غیرممکن‌های را ممکن کنید. ما در سوخت برای این کار یک دوره‌ی فوق‌اختصاصی طراحی کرده‌ایم:

» چطور با نیروی فکر روابط خوب و پایداری با دیگران ایجاد کنیم؟
» چطور با نیروی فکر احساس شادی و لذت و خوشبختی را دوباره وارد زندگی کنیم؟
» چطور افکار قدرت جذب ثروت و فراوانی دارند؟

» چطور افکار قدرت درمان تمام بیماری‌های فیزیکی و روحی را دارند؟
» چطور افکار قدرت این را دارند تا رفتار و شخصیت دیگران را نسبت به ما تغییر دهند؟
» چطور افکار ما بر روی محیط تاثیرگذار است و باعث تغییر آن میشود؟
در این دوره‌ی آموزشی یاد بگیرید چطور با مهندسی امواج ذهنی ثروت، سلامتی و موفقیت را در سریع‌ترین حالت ممکن وارد زندگی کنید.

ثبت نام در دوره

 

 

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  خیلی خوبه که یک گروه مجازی اجتماعی با کسب اجازه از افراد عضو شده در سایت ساخته بشه که هم تبادل اطلاعات بشه وهم تبادل موفقیت های بدست آمده و…
  البته بنده هنوز عضو نشدم ولی امیدوارم بتونم بزودی درجمع شما عزیزان باشم

 2. کاربر سوخت جت aeri می‌گوید

  همه ی مطالب عالی هستند. ذهن آدم رو درمسیر جدیدی قرارمیدهند.

 3. کاربر سوخت جت azda می‌گوید

  جالبش اینجاس ک این مطالب را میخونم بیشتر ب خودم اعتماد میکنم، یکسری از مطالب مهم درباره ذهن و روح شخصا با خلسه بهم الهام شده، همینطور هولوگرام، همینطور قدرت کنترل انسان بدست ناکجاآباد

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**