10 سنگ بنای عزت نفس که زندگی شما را متحول میکند

و نیاز دارید آنها را اجرا کنید...

 

در جامعه ی روانشناسی مثبت نگر امریکا راجع به عزت نفس جمله ای رایج وجود دارد :

Self-steem is the first station of success
عزت نفس اولین ایستگاه موفقیت است.

تا حالا چندین بار در چند جا به صورت کتبی و شفاهی راجع به اهمیت عزت نفس و حفظ آن بسیار توصیه کرده ایم اما این بار می خواهیم راجع به راه های تقویت آن در قالب 10 سنگ بنای تقویت عزت نفس بگوییم. شما دلیل اهمیت موضوع مربوط به عزت نفس و اعتماد به نفس را قبلا در دوره رایگان و صوتی «عزت نفس و اوج اعتماد به نفس بالا» شنیدید؛ بنابراین، بدون حاشیه سراغ اصل مطلب می رویم….

این 10 سنگ بنای موفقیت را میتوانید در طول سه ماه و هر سه روز بر روی یک سنگ بنا تمرین کنید :

اصل اول: تکیه به نیروی برتر

انسان به ضعف خود در برابر بعضی پدیده ها آگاه است، پس برای کنترل عواملی که خارج از کنترل خودش هستند نیازمند تکیه به نیرویی برتر است. خداوند برای ما راه دسترسی به این کنترل را از طریق اراده ی خودش فراهم کرده.

تکیه به خداوند باعث دلگرمی، جلو گیری از نا امیدی و تقویت اراده می شود که عواملی مهم برای حفظ و تقویت عزت نفس هستند.
شاید بعضی افراد باشند که خداباور نباشند، اما حتی این اصل نیز از نظر روانشناسی ثابت شده است که افرادی که در زندگی به نیرویی مافوق خودشان ایمان دارند، موفق تر هستند.

وینس لومباردی
وینس لومباردی

اصل دوم: خود آگاهی

خودآگاهی، اصطلاحی به معنی درک روشن از خود، توانایی ها، محدودیت ها، نیاز ها، انگیزه ها و … است.
خود آگاهی نشانه ی سلامت روان و یکپارچگی شخصیت شماست و هر چه این خودآگاهی عمیق تر باشد مسیر روشن تری از آینده برای شما خواهد ساخت.

خودآگاهی باعث تعدیل سطح توقع ها و اهداف شما می شود و از عزت نفس شما حفاظت می کند.
خبر خوب این است که این آگاهی قابل تقویت است و هر چه بیشتر سعی کنید خودتان را بشناسید عمیق تر شده و تاثیر آن بر پیشرفت شما بیشتر می شود.

 

اصل سوم: تغییر الگو ها و به وجود آوردن نشانه ها

تا به حال دقت کرده اید وقتی دکوراسیون خانه یا اتاقتان را عوض می کنید، تا مدتی به ظاهر و ترتیب وسایل بیشتر دقت می کنید؟
ذهن شما تغییر را می شناسد. زنده ماندن ما به تشخیص تغییر برای نشان دادن واکنش به موقع در برابر خطر بستگی دارد و همین موضوع اعصاب محیطی ما را بر روی تغییرات محیط متمرکز می کند.

از این ویژگی به نفع خودتان استفاده کنید و با تغییر مکرر دکوراسیون و حتی عادت هایی مثل بستن ساعت به دست دیگرتان یا ایجاد تغییرات عمدی و نشانه گذاری تصمیمی که برای پیشرفت گرفته اید یا موفقیت هایی که در این راه به دست آورده اید را به خودتان یادآوری کنید. این تکنیک از اصل دوم حمایت می کند.

 

اصل چهارم: خودتان را بیابید

شناختن ارزش های درونی واقعیتان و تعیین هدف و روش در راستای آنها، که قبلا در مقاله «چرا بدون بدون هدفگذاری هرگز موفق نمیشوید؟ (و چطور هدفگذاری کنید؟)» از آن صحبت کردیم، خود واقعی تان را به شما نشان می دهد و با حفظ ارزش های اصلی تان عزت نفس شما را تقویت می کند

 

اصل پنجم: خودشایستگی

متاسفانه حافظه شما به راحتی کارهای خوب تان را راحت تر فراموش می کند و نقاط ضعف را بیشتر به شما نشان می دهد. روز پنجم ماه را به مرور نقاط قوت تان و کارهایی که در گذشته انجام داده اید و صفات خوب تان را تایید می کنند اختصاص دهید و آن ها را به حافظه تان یادآور شوید.

مطمئنا از دیدن نتیجه ی این کار شگفت زده خواهید شد!

 

اصل ششم: خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

شما در شرایط زندگی دیگران قرار ندارید پس نتایج خود را با آن ها مقایسه نکنید. تونی بازان می گوید: «نتیجه ی سی سال تجربه ی کارم این جمله است : باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید.» در عوض روش های خود را با روش های دیگران و وضعیت تان را با وضعیت گذشته تان و چیزی که برای آینده در نظر گرفته اید مقایسه کنید.

 

اصل هقتم: خوتان را باور کنید

باور هایی که شما از خودتان و محدودیت هایتان دارید محصول محیط گذشته ی شماست.
اکثر این باور ها غلط اند چون اگر در جای دیگری به دنیا می آمدید و یا اطرافیان شما (هم سن و سالها، اقوامی که با آنها رفت و آمد داشتید، معلم هایتان و …) در کودکی آدم های دیگری بودند امروز تصور دیگری از خودتان داشتید.

با خواندن یا شنیدن خاطرات دیگران این موضوع را به روشنی درک خواهید کرد. پس خودتان را باور کنید و از خودتان انتظار داشته باشید که می توانید و ببینید که عزت نفس تان چطور به انتظار و باور جدیدتان پاسخ می دهد.

ست گادین
ست گادین

اصل هشتم: هدف و برنامه

هشتمین سه روزِ ماه روزهای مرور اهداف و برنامه هایتان است.
امروز نگاهی به برگه ی اهداف و تقویم تان بیندازید و اگر چیز بهتری به نظرتان می رسد به آن اضافه، در آن جایگزین و اصلاح کنید. با این کار فرمان زندگی را محکم در دست بگیرید و به جاییکه می خواهید هدایت کنید.

در باره ی هدف گذاری و سازماندهی برنامه ها قبلا مقالات مفصل داشتیم که توصیه میکنیم بخوانید :

 

اصل نهم: به خودتان برسید

«عقل مردم به چشمشان است» این ضرب المثل درست است.
حتی در باره ی شما. ذهن ناخود آگاه از چیزی که می بیند نتیجه می گیرید چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید.

پس تصویری که در آینه از خود می بینید برای شما عواقب دارد! (خوب یا بد) پس مراقب برداشت های ذهن تان از وضعیت تان باشید، سعی کنید همیشه در بهترین حالت خود باشید لباس های مرتب بپوشید بهداشت فردی تان را در حد عالی حفظ کنید، حتی در تنهایی چون علاوه بر بازخوردی که از دیگران می گیرید، قضاوت شما راجع به خودتان هم به شرایط و محیط بستگی دارد.

بوی عطری که استشمام می کنید منظره ای که از خودتان، اتاق و منرلتان می بینید و موسیقی ها یا صداهایی که می شنوید در نتیجه ای که از روزتان می گیرید موثر هستند.

یک نمونه از اهمیت عوامل محیطی تمام چیزهایی است که در طول روز میخوانید؛ برای مثال این مقاله را نگاهی بهش بیاندازید.
و درباره اینکه چقدر لباس هایی که میپوشید مهم هستند، مقاله «آنچه پس از 18 سال جستجوی موفقیت یافتم | خوش لباس بودن مهم است)» را بخوانید.

 

اصل دهم: از خودتان و دیگران تعریف کنید

تعریف از خود در فرهنگ های جمع گرا کمتر دیده می شود، چون جلوه ی ناپسندی دارد و شما را به تکبر و خودخواهی متهم می کند. اما واقعیت این است که یادآوری نکات و صفات خوب مثل بازخورد مثبت به شما کمک می کند تا آنها را تقویت کنید، پس هر از چند گاهی کمی هم خودتان را تحویل بگیرید !

کسانی که عزت نفس بالایی دارند به راحتی از دیگران تعریف می کنند چون می دانند که این موضوع نه تنها کم رنگ شدن شایسنگی خودشان تاثیر ندارد بلکه باعث جذب نکات مثبت می شود.

ضمیرناخودآگاه شنوندگان صفتی که در باره ی دیگران به کار می برید – چه خوب و چه بد – به شما نسبت خواهد داد. پس از دیگران هم تعریف کنید تا در صفات مثبت شان شریک شوید.

و در کل اگر بخواهیم آنچه را که خواندید را جمعبندی کنیم

عزت نفس شما مانند موتور محرک تان نیاز به مراقبت، تقویت و گاهی تعمیر دارد. این اصول را به کار بگیرید تا نیروی محرک خود را در بیشترین حالت ممکن نگه دارید :

 • به نیروی برتر تکیه و اعتماد کنید
 • خودتان را بهتر بشناسید
 • با نشانه گذاری و تغییر در محیط، تصمیم به پیشرفت را به خوتان یادآوری کنید
 • خودتان را بیابید، حقیقت کمی عمیق تر است
 • توانایی ها را به یاد بیاورید، وگرنه ذهنتان واقغیت را فراموش خواهد کرد
 • شما دیگران نیستید خودتان را با آنها مقایسه نکنید
 • خودتان را باور کنید، نه آنچه دیگران می گویند
 • هدف داشته باشید. برنامه ریزی کنید. کنترل و اصلاح کنید
 • از خوتان چه می بینید؟ ( از کوزه همان برون تراود که در اوست )
 • خودتان را تحویل بگیرید، دیگران را هم تحویل بگیرید (اصلا همه را تحویل بگیرید!)

 

در همین زمینه اگر میخواهید بیشتر مطالعه کنید، توصیه میکنیم سه مقاله زیر را حتما بخوانید :

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ehdi می‌گوید

  با سلام و احترام

  بسیار جالب و عالی . حقیقتا قدرت عزت نفس در یک زندگی سالم و بدون استرس ..ترس ..اضطراب ..و کلا در شرایط ایده ال روحی بودن کاملا اساسی و ضروری هست.اما من فکر می کنم قبل از افزایش عزت نفس باید به درمان کودک درون نیز پرداخت که اگر کودک درون کاملا سالم نباشه باعث ایجاد گپ هایی در شخصیت انسان خواهد شد که شاید با درمان کودک درون موجب افزایش عزت نفس نیز خواهد شد.

  سپاسگزارم.

  ارادتمندم

 2. کاربر سوخت جت غر می‌گوید

  با سلام
  من تازه با سایت شما آشنا شدم و مطابل سایت شما رو مطالعه می کنم . ولی در همین زمان کم تونستم راهکارهایی رو برای بالا بردن عزت نفسم یاد بگیرم که اطفاقا عملی و اجرایی باشند .
  ممنون از مطالب خوبتون

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**