پرونده ای برای خلاقیت – 3 +1 روش پیشرفته خلاقیت

3 روش پیشرفته خلاقیت کاملا کاربردی و یک روش فوق العاده تاثیر گذار برای خلاقیت

خلاقیت هر شخص با روش های گوناگون تحریک و فعال میشود.
روش هایی که ما در این مقاله معرفی میکنیم حاصل سال ها تجربه و کار گروهی بسیاری از شرکت های بزرگ و صاحب نام است.

امروز به بررسی سه روش مهم خلاقیت میپردازیم.
سه روشی که بسیار بسیار تاثیر گذار هستند در تحریک خلاقیت و ارائه ایده های جدید. در مقاله های قبل  مجموعه خلاقیت از روش های تداعی و طوفان فکری نام بردیم و توضیح دادیم هر کدام چگونه کار میکنند .

ما در سری مقاله های «پرونده ای برای خلاقیت» قصد داریم تا به شما کمک کنیم خلاقیت تان را شکوفا کنید و دنیا را از دیدی متفاوت ببنید. شاید بپرسید ‘اصلا مگه لازمه خلاق باشیم؟‘ باید بگوییم، بله… خیلی هم لازمه !

در واقع، خلاقیت شما نسبت مستقیمی با موفقیت شما دارد. اگر شرکت کوکاکولا با ایده نوشابه های گازدار محصولی جدید تولید نمیکرد، شاید امروز نه ما نوشابه برای نوشیدن داشتیم و نه شرکت کوکاکولا تا این حد ثروتمند بود.

و یا اصلا اگر مخترع ها ایده چنین شگفت انگیزی به نام اینرنت را اختراع نمیکردند شاید ما اینجا نبودیم تا برای شما چیزی بنویسیم…
به هر حال، کم یا بیش همه مان میدانیم خلاقیت خوب است و اگر بتوانیم خلاقیت مان را شکوفا کنیم، ایده ها، راه حل ها و نظرات متفاوتی نسبت به دیگران پیدا میکنیم و این یک قدم ما را از رقیب هایمان جلوتر میبرد.

 

خلاقیت پابلو پیکاسو
خلاقیت پابلو پیکاسو

 

در قسمت اول شما یادگرفتید دریچه خلاقانه ذهن تان را باز کنید تا خلاقیت در وجود تان جریان پیدا کنید.
در قسمت دوم شما با مفهومی به نام «تداعی» آشنا شدید و یادگرفتید چطور به کمک این روش ایده های فوق خلاقانه بدست بیاورید.
در قسمت سوم شما یادگرفتید چطور به صورت حرفه ای طوفان ذهنی ایجاد کنید.

و اما در این قسمت که اپیزود چهارم از سری پرونده ای برای خلاقیت است قرار است به شما 3 + 1  روش فوق پیشرفته برای تولید ناب ترین و جنجالی ترین ایده ها را آموزش دهیم.

این 3 روش پیشرفته خلاقیت در زندگی چیست؟

دفترچه ایده ها

انسان همواره دارای فکر ها و ایده های بسیار متنوعی است. ایده هایی که هنگام دوش گرفتن و یا انجام یک کار خاص ، رانندگی و… به سراغ شما می آیند. همیشه میتوانید یک دفترچه یادداشت کوچک همراه داشته باشید و آنها را یادداشت نمایید.

نویسنده کتاب های معروف هری پاتر هنگام رانندگی و در حین ترافیک ایده سری داستان های هری پاتر به ذهنش خطور کرد و آن را همان لحظه روی تکه کاغذی نوشت و ادامه داد. گاهی ایده ها و خلاقیت ها در دسترس ما هستند اما نادیده گرفته میشوند و فراموش میشوند.

میتوانید با همین دفترچه کوچک ایده ها را یادداشت نمایید. لطفا تحت هیچ شرایطی آن دفترچه را از خود دور نکنید!
اصلا همین الان قبل از ادامه دادن این مقاله، یک دفترچه کنار دست تان قرار دهید.

 

ایفای نقش

لازمه ی ایفای نقش این است که شما وانمود کنید شخص دیگری هستید و نقش او را بازی کنید.
در واقع خودتان را جای دیگران بگذارید. خود را جای مشتری بگذارید و نیاز های او را شناسایی کنید. خود را جای مدیرعامل شرکت اپل بگذارید و از دید او به مسائل نگاه کنید. خود را جای رئیس جمهور بگذارید و مشکلات جامعه را بیابید و برای آن ایده پردازی کنید.

میتوانید با شخص دیگری این کار را انجام دهید. میتوانید بیشتر شبیه به یک نمایش آن را اجرا کنید و به مجسم سازی شرایط ادامه دهید. این کار میتواند پیشنهاد های بالقوه بسیار زیادی را برای شما به وجود آورد که میتوانید از آن به نحو احسن استفاده کنید.ممکن است مسائل را قبل از اینکه در واقعیت برای شما و کسب و کارتان پیش بیاید شناسایی کرده و حل کنید. در این روش فوق العاده هر چیزی ممکن است. فقط کافی است از دید افراد مختلف به آن نگاه کنید.

 

خلاقیت آلبرت انیشتین
خلاقیت آلبرت انیشتین

 

روش خواب و رویای ادیسون

یکی از ساده ترین راه ها برای خلق راه های جدید این است که دقیقا قبل از خواب به  ایده هایتان فکر کنید.

به مشکلات کسب و کارتان فکر کنید. خیلی سخت ، معقولانه و به مدت طولانی فکرتان را درگیره آن ایده کنید و سپس بخوابید. در نهایت تعجب میبینید که صبح آن مشکل یا مسئله و یا ایده راه های جدیدی برای خود پیدا کرده است. میتوان دلیل آن را در ضمیر نیمه هوشیار یا ناخودآگاه جست و جو کرد. ضمیر ناخودآگاه هیچگاه نمیخوابد و همیشه به محاسبه و حل مشکلات میپردازد.

ضمیرناخودآگاه تقریبا 5 برابرِ ضمیرخودآگاه یک مسئله را مرور میکند.
اگر قبل از خواب آن را فعال کنید با روشی که گفته شد میتوانید از قدرت حل مسائل آن استفاده کنید.

نوماس ادیسون اغلب از دوره های کوتاه خواب برای پرورش ایده های خود استفاده میکرد.
روی صندلی مینشست و در حالی که به ایده خود فکر میکرد به خواب میرفت. او مدعی بود که این روش به او کمک میکند تا با استفاده از فعالیت ضمیرنیمه هوشیارخود در حالت نزدیک به خواب و خواب. به ایده های جدیدی برسد. راه حل های مسائل پیچیده اغلب در خواب و رویا ظاهر میشوند.

مفهوم مولکول بنزن در حالت خواب به ذهن “فردریک کلکول” رسید. وی در خواب ماری را مشاهده کرد که دم خودش را گاز میگرفت . به این ترتیب دریافت که مولکول بنزن یک حلقه بسته است و نه یک حلقه باز.

“روبرت لوییز استیونسون” نویسنده معروف که اغلب از ضمیرناخوداگاهش برای خلق ایده های داستانی اسنفاده میکرد و میگوید شخصیت های دکتر جکیل و آقای هاید در رویا نزد او آمده اند.

روش های بالا روش هایی ابتدایی برای ایجاد خلاقیت در شما است. اما در ادامه روشی بسیار کاربردی معرفی میشود که در همه زمینه های خلاقیت میتوان از آن استفاده نمود . روشی عالی که شرکت های بزرگ دنیا از آن به عنوان محرک خلاقیت استفاده میکنند. اگر میخواهید با این روش فوق العاده عالی آشنا شوید و خلاقیت خود را با این روش تقویت کنید  خصوصا کسانی که مقاله طوفان فکری را مطالعه کرده اند. چون این روش بسیار متناسب با طوفان فکری است…

2 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت ضی می‌گوید

  دنیای ما دنیای الهامات و تفکراته. من واقعا از وقتی با این نوع سایتها درمورد موفقیت و قانون جذب آشنا شدم مخصوصا این سایت زندگیم خیلی تغییر کرده من واقعا از آقای سینانی متشکرم به خاطر اینکه این سایت رو ایجاد کردن ….
  یکی از جالب ترین زندگیها زندگی در درون هست وقتی که میخوایم موفق بشیم باید برای خودمون یک دنیای خیالی داشته باشیم که همه انسانهای موفق و محبوب که ما برامون خیلی مهم هستند رو در اونجا ببینیم و باهاشون هم صحبت بشیم و باهاشون تبادل نظر کنیم من فکر میکنم اینطوری باعث میشه ما خیلی موفقیت رو سخت نپنداریم و بدونیم اون انسانها هم مثل خود ما بودن و هیچ تفاوتی با ما نداشتند و اینکه وقتی ما بتونیم از طریق مدیتیشن اینکارو انجام بدیم یا مخصوصا شبها قبل از خواب خیلی عالیه.البته هر زمانی میشه این خیالپردازی ها رو داشت در این صورت وقتی ما بتونیم با اونها هم صحبت بشیم و اون احساس صمیمیت رو بین اونها و خودمون حس کنیم دیگه از طی کردن راه موفقیت نمیترسیم و برامون عجیب نخواهد بود این یه روشیه که خیلی برای من موثر بوده و الان میدونم که موفق شدن کار سختی نیست…

 2. کاربر سوخت جت d.sh می‌گوید

  سلام و تشکر
  در خصوص خلاقیت منتظر مطالب بیشتری هستم.
  ممنون از زحمات

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**