پیروزی تیم ملی ایران در برابر مراکش این 4 درس مهم را برای ما داشت

خیلی‌ها معتقدند شانسی بردیم، اما آیا واقعا شانس بود یا...

اگر بازی‌های جام‌جهانی فوتبال رو دنبال میکنید، حتما چند روز پیش از شادی برد تیم ملی ما در اولین بازی و کسب یک امتیاز در مقابل مراکش به خیابان رفته بودین و بوق میزدید و خوشحالی میکردید… پیروزی که خیلی‌ها معتقد بودند دلیلش تیم ما نبود ! فقط چون مراکش، گل به خودی زد ! اما بهتره بدونید…

[bs-quote quote=”همه بازیکنان قبل از بازی یک برنامه ای در سر دارند که میخواهند انجام دهند؛ اما فقط تعداد کمی از بازیکنان موفق میشوند برنامه شان را اجرا کنند.” style=”default” align=”center”][/bs-quote]

این روز ها به لطف جام‌جهانی تب فوتبال به شدت داغ است…
همه هر کجا که باشند سریع خودشان را به نزدیکی تلوزیون و یا رادیویی میرسانند تا بتوانند بازی فوتبال را پیگیر باشند مخصوصا اگر بازی ایران باشد.

شما ناخودآگاه  1.5 ساعت تان را در روز حداقل پای دیدن یا شنیدن فوتبال میگذرانید، اما آیا میتوان این 1.5 ساعت فوتبال دیدن را تبدیل به یک 1.5 ساعت درس زندگی کرد؟

اگه می‌پرسید چه درس هایی میتوانیم از بازی تیم های محبوبمان یاد بگیریم؟ باید گفت فوتبال صرفا یک ورزش نیست. فوتبال هم یک سیستم است و تمام سیستم ها برای بقا، نیاز به پیروی از  نظم دارند.

شما اگر بتوانید اصولی و نظمی را که در فوتبال رعایت میشود تا به پیروزی یک تیم منتهی میشود را درک کنید میتوانید آنرا در زندگی و کسب و کارتان نیز استفاده کنید…

برای مثال بازی تیم ملی ما در برابر مراکش…
خیلی‌ها معتقدند تیم ملی کاری نکرده و تمام کارها را مراکش برای ما انجام داد تا یک امتیاز بگیریم… اما اینطور نیست ! در کسب و کار، هنری فورد معتقد بود هرچقدر بیشتر تلاش میکند، احساس میکند کائنات شانس بیشتری در اختیارش میگذراند؛‌ افراد موفق هرچقدر بیشتر تلاش میکنند، موقعیت‌های بهتر و شانس بیشتری به آنها روی می‌آورد.

برد تیم ملی در برابر مراکش‌ هم حتی اگر شانسی بود، چرا این شانس نصیب ایران شد؟
چرا بچه‌های تیم ملی (خدای نکرده!) گل به خودی نزدن تا مراکش برنده شود؟ تمام این‌‌ها برمیگرده به قدرت باور و ایمان… اینکه کدام تیم احساس میکنه برنده‌ست و کدام‌ تیم باور کرده که بازنده‌ست و بازنده میشود.

خب، توی این مقاله 4 درس زندگی از برد ایران مقابل مراکشی که یادگرفتم را میخواهم با شما به اشتراک بذارم :

 

درس شماره 1 | زخمی خواهید شد

توی بازی ایران و مراکش، شاهد مصدوم شدن پی‌در‌پی بازیکن‌ها بودیم !
هم از طرف مراکش و هم از طرف تیم ما… یک پس از دیگری مصدوم شدن، ساق پا درد گرفت، با صورت زمین خوردن و گیج بودن و کشیدگی عضله و غیره…

و اگر شما هم فوتبال بازی میکنید حتما تجربه چندبار زخمی شدن رو دارید.
احتمالا ساق پایتان به ساق پای حریفتان خورده باشد و از درد فریادی بلند سر دادید(!) اما شما فوتبال را دوست دارید.

هرچند در طول بازی زخمی شده باشید، اما شما فوتبال رو دوست دارید؛ عشقِ به فوتبال شما بیشتر از ترس از زخمی شدن شماست ! در زندگی و کسب و کار نیز چنین است.

شاید ضربه یا صدمه‌آی که در زندگی خوردید 100 برابر بدترین ضربه بازی فوتبال باشد ،اما مطمئن باشید دیگر کسی به فریادتان اهمیت نخواهد داد. این شما هستید که باید یاد بگیرید اگر ضربه خوردید و روحتان زخمی شد باید بلند شوید و ادامه دهید زیرا عشقِ به موفقیت شما بیشتر از ترس از شکست تان باید باشد.

فرمول موفقیت چنین است، اگر اشتیاق شما برای پیروزی بیشتر از ترس شما از ناکامی و شکست باشد،
قطعا موفق خواهید شد. (آلبرت انیشتین)

اگر در زندگی ضربه میخورید، شکست میخورید و انگار دنیا بر سرتان خراب میشود یک مزیت نسبت به فوتبال دارد و آن هم فرصت یادگیری از شکست هایتان است. 

توصیه میکنم برای تغییر باور در مورد شکست خوردن، حتما مقاله «چرا شکست خوردن یکی از بهترین عادات زندگی موفق‌ترین افراد است؟» را بخوانید.

 

درس شماره 2 | شما درون تیم بازی میکنید، نه همراه تیم

در بازی فوتبال، موفقیت فقط نصیب طرفی میشود که به عنوان یک تیم بازی میکنند، نه به عنوان مجموعه ای از بازیکنان مستقل که کنار هم قرار گرفتند…

در فوتبال اگر مدافع، نتواند دفاع کند دروازه بان در خطر گل خوردن و باختن تیم قرار خواهد گرفت.
اگر دروازه بان گل بخورد کل تیم بازنده میشود… پس نه فقط دروازه‌بان، بلکه تک تک بازیکنان مهم هستند، حتی آنهایی که توپ را هدایت نمیکنند.

در زندگی نیز همین اصل برقرار است.
زندگی داستان قهرمان تنها و یکه تازی نیست مسیر موفقیت را توانسته یک تنه بپیماید. شما در زندگی واقعی باید تیم داشته باشید. هرچند کوچک اما یک تیم داشته باشید. برای این منظور باید به بهترین نحو با دیگران رابطه برقرار کنید، رهبری کنید تا بتوانید بر آنها نفوذ کنید وآنها را وارد مجموعه و تیم خود کنید.

برای اینکه بدانید چه افرادی را باید در تیم‌تان داشته باشید، این هفت نفر حتمی هستند.

 

درس شماره 3 | داشتن یک مربی خوب مهم است

بهترین بازیکن، با بدترین مربی تبدیل به یک بازیکن معمولی میشود… و بدترین بازیکن، با یک مربی خوب، تبدیل به بهترین بازیکن میشود… استعداد، تلاش و پشتکار مهم است، اما تمام آنها باید زیر سایه یک مربی کاربلد و حرفه‌ای باشد.

مهم ترین وظیفه مربی یک تیم، مشخص کردن روابط بین بازیکنان است؛‌مربی یک تیم مهارت بازیکنان را به همدیگر ربط میدهد و یک سیستم پویا تشکیل میدهد.

در زندگی واقعی نیز شما بدون شک نیاز به یک مربی دارید. شاید مربی شما تخصص فوتبالی نداشته باشد اما به سادگی کسی که بتواند موفقیت شما را به شما یادآوری کند میتواند مربی شما باشد.

کسی که بتواند شما را از نظر یک شخص سوم ببیند و صادقانه نقاط ضعف و قوت تان را به شما یادآوری کند که یک موهبت است در زندگی… شما در زندگی نیاز به یک مشاور دارید کسی که بتوانید تمام فعالیت هایتان را با او درمیان بگذارید و بازخورد بگیرید.

 

درس شماره 4 | نهایت سعی تان را باید بکنید

در فوتبال یا در هر ورزش دیگری شما برای موفقیت باید نهایت سعی تان را بکنید؛ شما باید هر فرصتی را که پیدا میکنید صرف بهتر کردن بازی خود کنید تا در مسابقه اصلی در برابر حریفتان بهترین تمرینی که کرده اید را به نمایش بگذارید.

در زندگی و کسب و کار نیز چنین است؛ شما برای بدست آوردن رویاهای‌تان باید نهایت سعی تان را بکنید. نباید اجازه دهید شکست هایتان مانع رسیدن شما به اهدافتان باشند باید از آنها پله ای برای صعود یک پله بالاتر و پیشروی به سمت اهدافتان باشد.

اگر در محل کارتان هستید واقعا کارکنید، اگر نزد خانواده هستید، تماما وقت‌تان را صرف خانواده کنید.
بهترین آزمون شما برای اینکه بهترین عملکردتان را داشته باشید پرسیدن یک سوال ساده است :

آیا من هرآنچه را که میتوانستم انجام دادم؟


راستی، شما هم اگر این بازی فوتبال پر‌هیجان را دیدید،
نظرتان را زیر همین مقاله بنویسید؛
آیا فکر میکنید ایران شانسی برد؟
یا این شانس پاداش تلاش تیم ملی مان بود؟ دیدگاه‌تان را برای ما بنویسید….

15 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  بازی یک نبرد واقعی بود که هر آنچه در توان داشتند را به کار ببرند و این شاید مزد به کاربردن تمامتوانشان و نا امید نشدن بود .امید داشتن و تلاش کردن در کنار هم موجب پیروزی است .

 2. کاربر سوخت جت ین می‌گوید

  مطلب خوبی بود متشکرم
  اما و مشخصاً اونچه که از فقدانش رنج می بریم ، تفکر سیستماتیک است .
  این همون چیزیه که به روشنی در مکاتب آموزشی کشورهای پیشرو دیده میشه
  ما ، روش فکر کردن ، و بکار بردن منطق رو باید در مدرسه یاد بگیریم
  متاسفانه سیستم آموزش ما فلج ، کودن و بسیار تنبله ….
  بیایید این یادآوری رو جدی بگیریم :

  فرزندانمون ، چشم انتظار تحقق رویایی هستن که برای ما محقق نشد …. کمکشون کنیم

 3. کاربر سوخت جت ال می‌گوید

  نظم تیمی و پشتکار تیمی رو هم میشه به ۴ نکته بالا اضافه کرد. امروز کل ایران لازم داره نکاتی رو که گفتین در قالب یک تیم اجرا کنه تا از بحران عبور کنه

 4. کاربر سوخت جت را می‌گوید

  عاليه خيلي خوب تفسير كرديد
  شما يك ايده را در روابط خانوادگي كه مشكل داشتم در مغزم انداختيد

  تشكر

 5. کاربر سوخت جت یر می‌گوید

  چند ساعت دیگه ببینم کائنات چه میکنن! هههه
  کائنات دلشون سوخته برامون گفته این بدبختا توو تحریمن بزا یه حالی بشون بدم اگه این مطلبو ببینه … هههه

 6. کاربر سوخت جت بی می‌گوید

  شانس متعلق به کسیه که بیشتر تلاش میکنه

 7. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  به نکات خیلی خوبی اشاره کردین، همه اتفاقات دور و بر مان رو اگر با دید باز و موشکافانه بررسی کنیم به نتایج خیلی خوبی می رسیم.
  ممنون از شما بابت مقاله خوبتون

 8. کاربر سوخت جت دي می‌گوید

  با سلام
  مقاله خوب و بجايي بود و كامنتهاي دوستان نيز همين طور.
  مجدداً در خواست مي شود حال كه به تلاش و هدف و امثالهم اشاره مي شود براي از بين بردن غلطهاي املايي در مقالات نيز برنامه ريزي شود. من حاضرم ويرايش مقالات را قبل از انتشار بر عهده بگيريم.
  به خدا حيف است متن هاي به اين خوبي.
  موفقيتهاي بزرگ از توجه كردن به چيزهاي كوچك حاصل مي شود.
  ارادتمند

 9. کاربر سوخت جت یا می‌گوید

  به نظر من تیم ایران حق برد داشت چون که تیم مراکش خیلی خیلی بد بازی میکردن و مدام در حال مصدوم کردن بازیکنای ما بودن ولی تیم ما خیلی خوب پیش رفت و این برد حقش بود.

 10. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  مقاله زیبایی بود و به موقع هم منتشر شد.
  موفق باشید

 11. کاربر سوخت جت Zara می‌گوید

  من یه سوال دارم واسه تعیین هدفم من میخوام یکی از ستاره های جاودان هالیوود باشم بطوریکه هروقت اسممو اوردن همه منو یادشون بیاد همچنطور که امثال انجلینا و‌مریل استریپ و تام کروز و… اسطوره شدن…فقط ترسم اینه که ایا چون ایرانی هستیم جلومونو میگیرن یا میشه انجامش داد؟میدونم میشه اما از شهرت ومحبوبیت مطلع نیستم که بذارن یا نه

 12. کاربر سوخت جت زی می‌گوید

  به نظر من تیم ایران اونطوری که در توانش بود جنگید و واسه بردن این بازی تلاش کرد تیم ایران جواب تلاشش و گرفت و قشنگی فوتبال به همینه این که تا لحظه اخر معلون نیست چه اتفاقی میوفته
  پس نباید برد تیم ملی کشورمون و بی ارزش کنیم

 13. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

  فشار زیادی که تیم ایران پیوسته میاورد باعث شد که تیم مقابل دچار ترس و اشفتگی شد در این شرایط زمینه اشتباه برای هر کسی میتونه بوجود بیاد. در این شرایط ضربه ای سرعتی قدرتی ارسال شد معمولا افراد آشفته و ترس در وجودشان رفته نمیتوانند چنین صرباتی را مهار کنند و اشتباه میکنند.

 14. کاربر سوخت جت را می‌گوید

  این بازی برای من یک درس داشت اونم این بود تا آخرین لحظه پایه هدف وایسم ودست از تلاش برندارم اگه اون چهار دقیقه آخر بچه ها یکم ول داده بودن وبه امتیازیک راضی شده بودن شاید هر اتفاقِ دیگه ای میفتادنمیدونم چرا ولی الان این حسو دارم که دوست دارم انقدر تلاش کنم تا بمیرم

 15. کاربر سوخت جت rman می‌گوید

  منم از اول با حرف شما موافق بودم،زمانی که همه میگفتن مراکش گل به خودی زد،با خودم گفتم ایران این قدرت رو داشته که این تیمِ به این هماهنگی رو دچار تنش کنه که باعث بشه گل به خودی بزنن.
  پس تلاش و از خودگذشتگی و باور بچه هامون بود ک باعث برد شد،نه صرفا گل به خودیه حریف…

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**