5 درس از 5 کارآفرین موفق دنیای استارتاپ

5 درس از 5 کارآفرین موفق دنیای استارتاپ

 

شروع یک کسب و کار سخت است, شک نکنید.فرهنگ استارتاپی در حال رشد روز افزون است و از طرفی این رشد را نیز در کشور عزیزمان ایران نیز شاهدش هستیم, با استارتاپ ویکند های موفق و کارآفرینان جوانی که فعالیت های استارتاپی خود را خود جوش راه اندازی کردند.

راه اندازی یک استارتاپ موفق مانند داشتن یک ایده عالی , آسان نیست.

به همین منظور توصیه های کارآفرینان موفق دنیا میتواند ما را از راه آزمون و خطا دورتر کنید و دانش باعث کوتاه تر شدن راه موفقیت نیز میشود, پس :

5 درس از 5 کارآفرین موفق دنیای استارتاپ

 

1.خیلی مهم است, شفاف باشید
Dick Costolo , موسس توییتر به این عقیده است که : بسیار بسیار تاثیر گذار است که با سرمایه گذارتان و مشتریانتان در مورد آینده شرکتتان روراست و صادق باشید. واضح بودن به این معنی نیست که بیزینس پلن تان را فردا بر روی صفحه فیس بوکتان به اشتراک بگذارید. اما مهم است که اخبار و طرح های مهم را مخفی نکنید.

میدانید چرا مهم است؟ زیرا وقتی  رازی که نگه داشتید از شرکتتان درز کند و بیرون رود اعتبارتان که همه چیز شما است در دنیای کسب و کار از بین خواهد رفت , به غیر ازین ,هیچوقت نخواهید فهمید چه کمکی از دست دادید.

2.کسب و کارتان راه اندازی کنید چون مشتاق هستید, نه اینکه می خواهید کارآفرین شوید.
Scott Heiferman مدیر و موسس Meetup  : خیلی مهم است که تمرکزتان بر روی موضوعی باشد که شیفتتون میکند.او میگویید “اگر قبل از ما Meetup  ای وجود داشت, من حتما میرفتم برایشان کار میکردم بجای راه اندازی کسب و کارم”

هوش مالی میتواند فرصت های زیادی برایتان ایجاد کند, اما در آخر استارتاپ های موفق توسط افراد مشتاق (مشتاق کارشان نه پول) راه اندازی میشود که علاقه دارند محصول یا خدماتشون رو عرضه کنند چون اعتقاد دارند به آن.

3.سخت به ایده اصلیتان نچسبید.
Andrew Mason موسس سایت بزرگ تخفیف های گروهی Groupon؛به طور شفاف این موضوع را بازگو کرده “شما دارید یک ابزار میسازید ,نه یک قطعه هنری. فریب ظاهر را نخورید. “مهم است که همیشه به خاطر داشته باشید, ایده تان با روند کسب و کارتان دست خوش تغییر خواهد شد و یک چیزِ جدید در راه  خواهد بود.

کلید راه اندازی یک استارتاپ موفق انعطاف پذیری و چابکی است نه اینکه قابلیت هرچه سفت تر چسبیدن به ایده تان.

4. “نه” گفتن چیز بدی نیست.
Chris Prescott مدیر موسس Fantasy Shopper عقیده دارد : مهم است بدانید چه وقت های باید “نه” بگید, تا یادبگیرید بر روی هدفتان تمرکز کنید. مخصوصا در اولین فاز استارتاپتان, خیلی وسوسه انگیز است به هر فرصت و سرمایه گذاری بله بگید, اما مواظب باشید با این کار کلاس کاریتان را پایین خواهید آورد.

هرچه زودتر یاد بگیرید اولویت بندی کنید, همانقدر استارتاپ شما پیش خواهد رفت.

5.اولویت اول ,خودتان هستید.
Jared Kim , مدیر موسس سایت Forge میگوید : بسیار تعیین کننده است در زمان راه اندازی کسب و کارتان به خودتان نیز توجه کنید. این واقعیت دارد: اکثر موسسان استارتاپ شب تا صبح یک ضرب کار می کنند تا اینکه به نقطه فرسودگی میرسند, بعد آیا توقع دارید تا انتهای مسیرتان روان و موثر ادامه دهید؟ احتمالا شما و شرکتتان به ثروت یکشبه دست پیدا نخواهد کرد پس مرافب خودتان و کارمندانتان باشید اگر دارای شغلی با مسولیت بالا نیز هستید.

استارتاپ ها کسب و کارهای جدی هستند, اما اسرارآمیز نیستند.کار سخت, فداکاری و یک استراتژی خوب شما را به راه درست هدایت میکند و اجازه نمیدهند سود شما صفر باشد, اما نباید در هرکدام افراط کنید.

تا اینجا 5 درس از 5 کارآفرین موفق دنیای استارتاپ را گفتیم حال به گفته زیر دقت کنید.

Annual Allen & Co. Media And Technology Conference
annual allen & co

اگر در حال حاضر کسب و کاری دارید و یا میخواهید کسب و کاری راه انداز کنید، مطالب زیر را حتما بخوانید :

 1. کارآفرینی به شیوه آیس پک – چطور مانند بابک بختیاری قبل از 30 سالگی تبدیل به یک کارآفرین میلیاردر شویم؟
 2. مانند یک کامپیوتر فکر کنید (چطور بهترین تصمیم ها را در هر شرایطی بگیریم؟)
 3. 21 ابزار رایگان اما مهم افراد که حرفه ای از آنها استفاده میکنند (تا کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهند)
 4. چطور بدون هیچ تجربه کاری، یک کسب و کار بزرگ بسازیم؟

امیدوارم که از مقاله 5 درس از 5 کارآفرین موفق دنیای استارتاپ لذت برده باشید.

 

مقالات مرتبط:
3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت madi می‌گوید

  سلام ودرود
  خیلی تشکر بابت وب سایتتون.
  در این هوای سرد پاییزی یاد آن جمله بابا بزرگم افتادم که می گفت:
  با زبان شعله می گوید بخاری هر زمان هر که روشن دل بود سوز برای دیگران

 2. کاربر سوخت جت jedi می‌گوید

  مطالب سایت عالیه عالیه ولی یه انتقاد ما پول پرداخت میکنیم تا فایل های ویژه تون رو مثل فایل صوتی دانلود کنیم خدایی سه بار اکانتم رو شارژ کردم ولی باز هیچ کدوم از این فایلا فعال نشده پس این چه نوع مدلی از مطالب ویژه هست که ما نمیتوانیم بهش دست پیدا کنیم از لحاظ بنده این کار درست نیست الان خیلی سایتا که من عضوم همه مطالب ویژشون همچنان هست لینکش همچنان هست.الان چطوری ممکنه من به این فایل صوتی همشون دسترسی پیدا کنم خدا ییش من از اعضای اولیه این پروژه بودم اگر امکانش هست برام ایمیل کنید خوبه اگرنه لااقل خواهشها مثل سایت های دیگه فعالش کنید با تشکر
  M.masjedi68@yahoo.com

  1. کاربر سوخت جت ان می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   بابت نظر صمیمانه تان متشکریم،
   در مورد فایل های صوتی باید به خدمتتان عرض کنم این سیاست جدید پروژه سوخت جت است؛
   شما هر هفته یک فایل صوتی جدید دانلود میکنید و فایل های صوتی هفته های پیشین هم هر چند وقت یکبار مجددا برای دانلود فعال میشوند.

   هر فایلی را که مد نظرتان است از قسمت تماس به ما به همکارانمان اعلام کنید، در آینده که مجددا فایل های صوتی قدیمی بر روی وبسایت قرار گرفت سعی میشود فایل صوتی مورد نظر شما باشد
   با تشکر

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**