5 مهارت آتشین که شنونده های حرفه ای دارند (و شما هم باید داشته باشید)

همه دوست دارند شنیده شوند.
اما همه بلد نیستیم که چگونه شنونده خوبی باشیم و آنهایی که مهارت شنونده خوب بودن را بلدند ؛خوش صحبت ترین ها هستند !

اغلب جوانانی که میخواهند وارد دنیای موفقیت و ثروت شوند فکر میکنند باید بیشتر بر روی مهارت حرف زدنشان کار کنند.
آنها فکر میکنند چیزی که میگویند خیلی مهم تر است از چیزهایی که میشنوند.

اما قضیه کاملا برعکس است.
افراد موفق و ثروتمند, هنگامی که با آنها معاشرت میکنید و یا وارد مذاکره ای میشوند به ندرت صحبت میکنند و یا اگر بخواهند صحبت کنند طوری صحبت میکنند که بیشتر وقت صحبت را به طرف مقابل اختصاص دهند.

اما اکثر افرادی که از این قضیه آگاه نیستند، با حرف زدن زیاد و نمایش تمام چیزهایی که بلد اند و یا میتوانند به طرف مقابل با شفافیت تمام در حال اثبات این هستند که فقط یک فرد آماتور هستند و هنوز به درجه ای از حرفه ای بودن نرسیده اند که شنونده خوبی باشند.

رهبران؛ شنونده بودن را یکی از ضروری ترین مهارت هایشان میدانند.
در تاریخ رهبران بزرگ کم حرف ترین آدم ها بوده اند از ناپلئون بناپارت, آبراهام لینکلن تا نلسون ماندلا و حتی چگوارا رهبر انقلابی کوبا.

آنها مهارت شنونده فعال بودن را یاد گرفته بودند (و شما هم در این نوشته یاد خواهید گرفت) که چطور هنگام صحبت طرف مقابل به صورت کاملا آگاهانه و مشتاقانه به طرف مقابل توجه کنیم تا هم نظر طرف مقابل را جلب کنیم و هم بتوانیم اطلاعات بیشتری بگیریم تا بدهیم :

اگر دوست دارید شما هم یک شنونده فعال باشید و از آن در پیروزی روابط اجتماعی تان استفاده کنید،
نیاز به 
5 مهارت آتشین شنونده های حرفه ای دارید که در ادامه میخوانید :

 

دل کارنگی

چگونه شنونده خوبی باشیم – 5 تکنیک برای اینکه یک شنونده حرفه ای باشیم

1. حضور داشته باشید 

اگر صحبت از بودن در لحظه است به معنی عرفانی و مراقبه آن نیست.
حضور داشتن به معنی آن است که شما کاملا آگاهانه به صحبت های طرف مقابل گوش کنید.

به هیچ عنوان از وسایلی که توجه شما را از شما دور میکند و باعث حواس پرتی میشود (تلفن همراه، محیط و …) استفاده نکنید. شما با حضور داشتن هنگام صحبت طرف مقابل هدیه ای به او میدهید که هیچوقت در زندگی اش فراموش نخواهد کرد، زیرا افراد کمی این مهارت را دارند و مردم عاشق این افراد هستند.

هنگام صحبت طرف مقابل با نشان دادن احساساتتان در چهره به او نشان دهید که در حال درک قصه او هستید و خواهید دید بدون کمترین صحبت کردن شما را به عنوان یک شخص خوب برای مصاحبت انتخاب میکنند.

 

2. صدای درونی را کم کنید 

تحلیل ذهنی و به هنگام صحبت های طرف مقابل غیر قابل انکار است.
اما اکثر اوقات این صدای تحلیل کردن صحبت های طرف مقابل در ذهنتان چنان بالا میگیرد که از صحبت اصلی کاملا غافل میشوید.

شما هنگام صحبت با طرف مقابلتان نباید خیلی زیاد به صدای درونی تحلیلی تان گوش دهید. سعی کنید تا میتوانید صحبت های طرف مقابل را گوش دهید و بعدا آنرا تحلیل کنید.

یکی از راه های کم کردن صدای درونی هنگام صحبت دیگران ،استفاده نکردن از آن است.
هنگامی که طرف مقابل از در حال صحبت است و سریعا از درون شروع به تحلیل حرف های طرف مقابل میکنید برای مثال “فکر کنم داره دروغ میگه … / آخ بنده خدا حالا چیکار باید بکنی … / تو چی میدونی از این مبحث تو که هیچ کتابی نخوندی …” فقط از آنها دور بمانید.

به آنها گوش ندهید؛
ناراحت نباشید صدای تحلیل درونی تان قضاوت های منطقی زیادی نمیتواند بکند پس آنها را بعدا هم میتونید گوش کنید.

 

3. یک آینه باشید 

این تکنیک شماره یک اکثر روانشناسان است تا با بیمارشان احساس همدردی کنند که بیمارشان تا میتواند خودش را تخلیه کند و سبک شود.

هنگامی که فرصت را بدست آوردید یعنی صحبت های طرف مقابلتان تمام شد؛ 3 ثانیه صبر کنید تا ببینید میخواهد مجددا صحبت کند یا نه.
اگر صحبت هایش تمام شده بود به زبان خودتان آنچه را شنیدید بیان کنید و این نکته را فراموش نکنید در آخر بپرسید که آیا چیزهایی که فهمیدید درست بود؟

برای مثال : “اینطور که فهمیدم الان چند ماهه به شما حقوق ندادند و شرایط شرکت شما هم بده الان دنبال کار دیگه ای میگردی ,درست فهمیدم؟

شما با این کار به طرف مقابل نشان میدهید که کاملا به حرف هایش گوش دادید و مهمتر از آن میخواهید بدانید واقعا درست شنیدید یا نه !

این تکنیک برای فروشنده ها غوغا میکند !

 

4. بخواهید شفاف تر صحبت کند 

در لابلای صحبت های طرف مقابل شما باید آگاهانه گوش کنید که به چه چیزهایی بیشتر علاقه نشان میدهد؛ چه حوزه هایی را برای صحبت بیشتر دوست دارد؟ و حاضر است در مورد چه چیزی بیشتر صحبت کند سپس با داشتن دکمه ی علاقه مندی طرف مقابلتان در دست میتواند شروع کنید :

“امکانش هست کمی بیشتر در رابطه با “حوزه علاقه مند” توضیح دهید؟” یا “چرا فکر میکنید از “حوزه علاقه مندی” اینقدر مهم است؟” و شما خواهید دید چطور طرف مقابل با تمام وجود شروع به تشریح سوال هایتان میکند تا هر آنچه در درونش میگذرد به شما نشان دهد.

اگر میخواهید از صحبت های طرف مقابل تان به شخصیت واقعی و زندگی او آگاه شوید، آنچه را لازم دارید در مقاله چطور کارآگاه پوآرو شویم بخوانید.

 

کارل گوستاو یانگ 2

 

5. دنبال کنید 

بعد از اینکه صحبت های طرف مقابل تمام شد، اگر به تمام صحبت هایش با 4 قدم بالا گوش دادید حتما از شما ناخودآگاه برای تایید اینکه شنونده خوبی هستید از درون خواسته میشوند واکنشی نشان دهید.

برای مثال اگر طرف مقابل داستان غم انگیزی تعریف میکرده ، آهسته دستش را بگیرید و به او بگویید خیلی متاسف هستید و یا اگر در حال تعریف نحوه گرفتن ترفیع اش بود یک لبخند جانانه بزنید و از ته دل تبریک بگویید.

این آخرین گام شنونده حرفه ای بودن است که در ذهن طرف مقابل نام تان را برای همیشه به عنوان یک فرد خوش صحبت (!) حک کنید.

 

در همین زمنیه، مقالات زیر را حتما بخوانید (از دست ندهید)

 

 

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت rson می گوید

  سلام
  مطالب جلبی اینجا هست.ممنون از همه
  اما انتظار داشتم بابت مبلغی که پرداخت میکنیم به ما یه جور برنامه ریزی یا سر فصل بدید که بدونیم از کجا شروع کنیم و چطور پیش بریم
  تنوع مطالب باعث یه جور گیجی شده

 2. کاربر سوخت جت rman می گوید

  سلام
  ممنون
  جالب بود
  جالب تر از اون اینه که واقعا انسان نیاز به تذکر و مرور مطالبی که می خونه و می شنوه داره . من بارها این موارد رو شنیده بودم اما دیروز در مبحثی دیگه از ادمین پرسیدم چنین مطلبی در سایت هست یا نه و ایشون آدرس این جا رو دادند
  و حالا با خوندن این مطلب بار دیگه یقین حاصل کردم :
  کلید های موفقیت واضح و محدودند اما نیاز به تکرار و بازبینی دارند ولی متاسفانه برخی از آدمها (یکیش خودم) به جای اعتماد به دانسته هاشون و تکرار و تمرین اونها همیشه به دنبال چیزهای جدید هستند و اینطوری لایه لایه اطلاعات در ذهنشون حک میشه و پاک میشه و پس از سالها هنوز احساس می کنند نمی دونند! در حالی که با تذکر های کوتاه و دوره ای میشه از دانسته های قدیمی بهره بیشتری برد
  انشاالله سال جدید روندی غیر از گذشته در پیش خواهم گرفت
  🙂
  موفق باشید

 3. کاربر سوخت جت king می گوید

  خيلي بحث خوب و تازه اي بود. من تا حالا در مورد تکنيکهاي يک شنونده خوب و فعال بودن مطلبي نخوانده بودم. از اين مبحث نکته هاي زيادي ياد گرفتم.

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**