چطور صبح سرحال و بدون خستگی صبحگاهی از خواب بلند شویم؟

احتمالا امروز هم یکی از روزهایی بوده که با اینکه شب احساس می‌کنید که خوب خوابیده‌اید اما در طول صبح احساس خستگی می‌کنید. اینجا چند نکته را برای درمان خستگی صبحگاهی با شما در میان میگذاریم. این نکات را در زندگی‌تان امتحان کنید تا هر صبح را کاملا سرحال و پرانرژی از خواب بیدار شوید.

این نکات کاملا علمی بوده و بارها به اثبات رسیده‌اند. شاید به همه‌ی این نکات نیاز نداشته باشید اما با امتحان همه‌شان می‌فهمید که مشکل شما کجاست و کم کم خودتان را خواهید شناخت و وقتی این اتفاق بیفتد خودتان می‌توانید شرایطی فراهم کنید که صبح ها کاملا سرحال از خواب بیدار شوید.

 

اولین نکته مبارزه با خستگی صبحگاهی:
با اولین زنگ ساعت بیدار شوید و دیگر نخوابید!

با اینکه دانشمندان توصیه‌ می‌کنند برای بیدار شدن صبح‌گاهی از زنگ ساعت استفاده نکنید و بگذارید که بدن‌تان خودش خودش را از خواب بلند کند اما اگر مجبورید که ساعت‌ یا گوشی‌تان را زنگ کنید به محض زنگ خوردن از خواب بیدار شوید.

شاید خیلی برایتان پیش آماده که بارها زنگ ساعت‌ را پیاپی خاموش می‌کنید و دوباره می‌خوابید. اما خوابی که بعد از اولین زنگ ساعت ادامه می‌دهید از نظر علمی نه تنها هیچ کاربردی ندارد بلکه بیشتر شما را خسته و کوفته می‌کند.

پس وقتی ساعت زنگ خورد با خودتان فکر نکنید که خیلی خوابم میاد بذار یه خرده دیگه‌م بخوابم، چون این خواب عملا فایده‌ای برای شما ندارد.

وقتی یک بار صبح از خواب پریدید ادامه دادن آن شما را به یک خواب نامناسب می‌برد که به جای اینکه کم‌خوابی‌تان را جبران کند در واقع شما را در طول روز خسته‌تر می‌کند.

دانشمندان تشخیص داده‌اند که انسان در طول شب در چرخه‌های یک ساعت و  نیمه میخوابد.
یعنی شما یک ساعت و نیم در خواب عمیق هستید و بعد برای چند دقیقه خواب آن چنانی ندارید و دوباره بعد از چند دقیقه وارد خواب عمیق یک ساعت و نیمه می‌شوید.

کسانی که در طول شب زیاد از خواب بلند می‌شوند حتی اگر ساعات زیادی را هم بخوابند چون ممکن است وسط این چرخه‌های یک ساعت و نیمه از خواب بیدار شوند در کل خواب کافی نخواهند داشت.

شما هر چقدر یک چرخه‌ی یک ساعت و نیمه‌ی بدون بیداری داشته باشید خواب بهتری خواهید داشت.

حتی برای اینکه یک چرخه‌ی کامل به خواب‌تان اضافه کنید می‌توانید یک زنگ ساعت برای یک‌ساعت و نیم قبل از تایمی که میخواهید بیدار شوید بگذارید و زنگ بعدی را برای یک ساعت و نیم بعدی. در این صورت شما خودتان عمدا کاری می‌کنید که یک چرخه‌ی کامل خواب داشته باشید.

 

۲ به محض بیدار شدن از خواب آب بخورید

بعد از چند ساعت خواب بدن به آب نیاز دارید. با اینکه خیلی‌ها بعد از کل خواب شب هم وقتی که صبح بیدار می‌شوند احساس تشنگی نمی کنند اما هر طور که شده باید یک لیوان آب بخورید. این کار علاوه بر اینکه برای سلامتی شما مفید است باعث می‌شود که علائم بیداری زودتر به بدن‌تان برسد و کمتر در حالت خواب‌آلودگی بمانید

 

۳ خودتان را بکشید!

خیلی از ما به صورت خودکار وقتی صبح از خواب بیدار می‌شویم تمایل به کشیدن خودمان داریم و این به خاطر کرختی ماهیچه‌ها در طول خواب است. با بیشتر کردن میزان این کشیدن‌ها انرژی ماهیچه‌ها را آزاد می‌کنید و هر چه بیشتر این کار را بکنید احساس سرحالی بیشتری خواهید کرد

 

۴ آبی به صورت‌تان بزنید

این شاید کاری باشد که بعد از بیدار شدن انجام می‌دهید اما اگر همچین کاری نمی‌کنید حتما باید انجام دادنش را بعد از خواب در نظر بگیرید.

تعدادی از افراد از حمام آب سرد بعد از بیدار شدن از خواب استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده که حمام آب سرد در ابتدای روز انرژی شما را بالا می‌برد و مزایای زیاد دیگری هم برای سلامتی‌تان دارد. اما اگر حال و حوصله‌ی همچین کاری را اول صبح ندارید پس حداقل آبی به صورت‌تان بزنید.

این سه کار اول صبحی دلیل شکست ۹۹ درصد مردم است

 

 

 

۵ صبحانه بخورید (مادرتان اشتباه نمی‌کند!)

شاید یادتان باشد که از دوران بچگی سر صبحانه خوردن یا نخوردن با مادرتان درگیر بودید. اگر به توصیه‌های مادرتان برای صبحانه خوردن گوش نمی‌دادید حداقل تحقیقات علمی را در نظر بگیرید که خوردن صبحانه را کاری لازم برای داشتن انرژی برای بدن می‌داند.

بسیاری ممکن است صبح‌ها احساس گرسنگی نکنند اما باید بر این حس غلبه کنید و برای سلامتی و سرحالی‌تان هم شده صبحانه‌‌ای درست‌و حسابی بخورید.

 

۶ اول صبحی چیزهای شیرین نخورید

خب شکر یا هر چیز شیرینی که اول صبحی می‌خورید شاید برای یکی دو ساعت اول شما را پرانرژی نگه دارد اما بعد از آن احساس خستگی و بدون‌انرژی بودن خواهید کرد. مربا، چای شیرین، قند زیاد و این موراد گزینه‌های مناسبی برای بودن در صبحانه‌ی‌تان نیستند.

 

۷ – چای و قهوه‌ی کمتری مصرف کنید

خب اگر به عنوان دقت کرده باشید نگفتیم که چای و قهوه مصرف نکنید .
بلکه تنها گفتیم که کم‌تر مصرف کنید. زیرا خود کافئین به میزان کم می‌تواند مزایایی برای سرحالی و سلامتی شما داشته باشد.
اما مشکل از جایی شروع میشود که وقتی که مصرف کافئین از یک مقدار مشخص بیشتر میشود، دیگر ویژگی انرژی زا بودن خود را از دست میدهد و  نمی‌تواند به درستی برایتان عمل کند

 

۸ بیرون بروید و مغزتان را فعال کنید

وقتی اول صبحی بیرون می‌روید مغزتان به شدت سروتونین آزاد می‌کند که نه تنها باعث می‌شود که در طول روز پرانرژی‌تر باشید بلکه خواب شب بهتری هم خواهید داشت.

به محض بیدار شدن از خواب پرده‌ها را بکشید که نور کافی به شما برسد و مغزتان این پیام را دریافت کند که صبح شده و وقتی بیدار شدن از خواب و غلبه بر احساس خواب‌آلودگی است.

 

هر روز صبح که از خواب بر می خیزید خود را با بالاترین فرکانس ارتعاشی و بالاترین میدان انرژی هماهنگ کنید.

“داسون چرچ – محقق و نویسنده کتاب پرفروش «اعجوبه ای در ژن‌های شما»

 

۹ هدفی داشته باشید که علاقه‌ی زیادی به آن دارید

شاید این نکته یک نکته‌ در مورد سلامتی و تغذیه و شرایط فیزیکی‌ شما نباشد اما مطمئن باشید که یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای سرحال بیدار شدن از خواب این است که یک هدف درست حسابی برای زندگی‌تان داشته باشید. هدفی که علاقه به آن شما را از خواب بلند می‌کند.

برای درک این نکته دو روز زندگی‌تان را با هم مقایسه کنید. در یکی از روزها شما قرار است از خواب بیدار شوید و هیچ کار هیجان‌انگیزی برای انجام دادن ندارید. صرفا قرار است بیدار شوید و سراغ شغل خسته‌کننده‌تان بروید. خب در این صورت مطمئن باشید که به خوابیدن علاقه‌ی بیشتری دارید تا بیدار شدن.

اما فرض کنید که فردا قرار است به یک سفر هیجان‌انگیز بروید. خودتان میدانید که حتی به زنگ ساعت هم نیازی ندارید.
قبل از موعد کاملا سرحال از خواب بلند می‌شوید و زندگی‌تان را شروع می‌کنید.

حالا فرض کنید که همه‌ی روزهایتان چنین روزی باشد. روزهایی که با اشتیاق از خواب بلند می‌شوید و سراغ اهداف و رویاهایی می‌روید که همیشه برایتان مهم بوده است.

 

سحرخیز شدن باعث ایجاد حس متمایز بودن در شما می شود. زیرا هنگامی که همه خواب هستند شما بیدار شده اید و بر روی اهداف و رویاهایتان کار می کنید.

“رابین شارما – نویسنده، سخنران انگیزشی و  نویسنده کتاب پرفروش راهبی که فراریش را فروخت و باشگاه پنج صبحی‌ها 

 

۱۰ مهم‌ترین نکته برای نجات از خستگی صبحگاهی:
سعی کنید خواب بهتری داشته باشید

ما مقاله‌ها و آموزش‌های زیادی در سوخت جت برای‌تان آماده کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند که خواب بهتری داشته باشید. پس بهتر است به جای تمرکز کردن زیاد روی سرحال بیدار شدن صبحگاهی سعی کنید که خواب شبانه‌ی خوبی داشته باشید اگر این کار را بکنید صبح‌ها خود به خود و کاملا پرانرژی از خواب بیدار خواهید شد.

 اکثر ما روزمان را بد آغاز می‌کنیم. دقیقه 90 از خواب بیدار می‌شویم و فوراً می‌خواهیم خودمان را فقط به محل کار برسانیم. چند ساعت اول هم که در محل کار هستیم معمولاً در شک بیداری زودهنگام خود نمی‌توانیم خوب کار کنیم. اگر میخواهید از جادو، اهمیت و تاثیر نحوه شروع کردن روز آگاه شوید مقاله زندگی صبحگاهی؛ جادویی که فقط افراد خارق‌العاده از آن استفاده می‌کنند و شما بلد نیستید را بخوانید. به طرز معجزه آسایی زندگی تان را دگرگون میکند.

 

3 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
  1. کاربر سوخت جت جو می‌گوید

    عالی مثل همیشه

  2. کاربر سوخت جت inam می‌گوید

    Perfect ♡♡♡

  3. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

    خیلی نکات خوبی بود

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**