آرامش درونی – راهنمایی که واقعا جواب میدهد

در دنیای مدرن به دلیل شرایط خاص زندگی، استرس و تنش به اوج خود رسیده است. ما هر لحظه در حال بمباران شدن با اخبار بد هستیم. به خصوص این روزها که بیماری کرونا در جهان شیوع پیدا کرده، مشکلات روحی چند برابر شده است. اگر شما هم  به دنبال راهکاری می‌گردید که به آرامش درونی برسید، با ما همراه باشید.

حقیقت این است که تنش‌های زندگی در قرن 21 خیلی بیشتر از حد تصور ما است. اما در این میان با افرادی مواجه می‌شویم که در بدترین شرایط هم آرام هستند. در ادامه درباره رازهایی صحبت خواهیم کرد که در هر شرایطی که قرار داشته باشید، با کمک این راهکارها می‌توانید به آرامش درونی برسید.

 

تمام آرامش درونی که لازم دارید

در ۴ اصل ساده

 

اصل اول آرامش درونی :
جنگ را به خدا واگذار کن

من همیشه به دنبال برنده شدن در هر جنگی بودم. باور من این بود که باید پیروز هر مسابقه ای باشم، حتی اگر به قیمت از دست دادن آرامش درونی‌ام تمام می‌شد. تا این‌ که کتاب چهار اثر فلورانس اسکاول شین را خواندم. دقیقا از همان روز دنیای من تغییر کرد. من در هر شرایط سختی سعی می‌کنم آرام بمانم و جنگ را به خدا واگذار می‌کنم. این کار باعث شده که آرامشی ذهنی زیادی داشته باشم.

منظور من این نیست که برای ساختن زندگی‌تان تلاش نکنید. شما به تلاش خود برای رشد فردی و یادگیری مهارت‌های جدید ادامه دهید اما دست از جنگیدن با شرایط و افراد بد بردارید و هموار کردن مسیر را به خدا بسپارید.

این شرایط نیستند که کیفیت زندگی ما را تعیین می‌کنند
بلکه واکنش ما به آن شرایط بسیار مهم‌تر و کلیدی‌تر است.

اگر شما بتوانید زمانی که همه چیز بهم ریخته خود را آرام نگه دارید و از نیروی برتر یعنی خدا کمک بخواهید، خیلی زود ورق بر می‌گردد. در حقیقت، اگر آرام بمانیم، خدا راه‌هایی را جلوی پای ما قرار می‌دهد که از آن‌ها بی خبر هستیم. ما باید قدرت را از مردم بگیریم و به خدا بدهیم.

به عبارت دیگر، این باور را در خود تقویت کنیم که قدرت تنها در دست خداست. سنگینی بارت را به خدا واگذار کن. نبرد و پیکار برای خداست و نه برای انسان فلورانس اسکاول شین

اصل دوم آرامش درونی :
دست از سرزنش بردار

هیچکس با سرزنش کردن خود یا دیگران نتوانسته شرایط زندگی‌اش را تغییر دهد. این کار فقط آرامش را از شما می‌گیرد.زمانی که شما شروع به سرزنش می‌کنید، تمام تمرکز خود را سمت نکات منفی می‌برید. اگر این کار جز عادت های روزانه شما باشد، مثبت اندیشی در این شرایط بسیار سخت خواهد بود.

اگر واقعا دوست دارید به آرامش برسید،
مسئولیت کامل زندگی‌تان را بر عهده بگیرید
و دست از سرزنش خود و دیگران بردارید.

هر اتفاقی که افتاده شما با ذهن و ارتعاش خود آن را خلق کردید. پس دیگران را مقصر شرایط خود ندانید. البته مقصود من این نیست که خود را سرزنش کنید. نه! این کار هم فایده‌ای ندارد و شرایط را تغییر نمی‌دهد.

به جای سرزنش کردن بررسی کنید که کدام باورها در ذهن شما اشتباه هستند و باعث خلق این شرایط شدند. از اتفاقات زندگی‌تان درس بگیرید و از این به بعد فقط نکاتی را که آموختید به خاطر داشته باشید و اتفاقات بد گذشته را فراموش کنید.

انسانی که در درون آرام باشد،همه چیز دارد.انسانی که با جنگ درونی تکه تکه می شود، هیچ چیز ندارد.

دبی فورد نویسنده برجسته

 

 

اصل سوم آرامش درونی :
انعطاف پذیر باش اما اجازه سو استفاده نده

 

بیشتر جنگ روانی که ما در طول روز تجربه می‌کنیم، به دلیل عدم انعطاف ما است. تا زمانی که ‌شما در برابر اتفاقات غیرمنتظره منعطف نباشید، روح و روان شما بهم خواهد ریخت و دائما در حال جنگ درونی خواهید بود. همیشه به خاطر داشته باشید که زندگی پر از اتفاقات مختلف و پیش بینی نشده است.

اگر بخواهید در برابر هر اتفاقی مقاومت کنید و شرایط را نپذیرید،
دچار مشکلات روحی فراوانی می‌شوید.
بنابراین سعی کنید در زندگی خود انعطاف کافی را داشته باشید.

البته گاهی ما به حدی از خود انعطاف نشان می‌دهیم که این موضوع باعث می‌شود دیگران به راحتی از ما سواستفاده کنند. در عین حال که آدم منعطفی هستید، اما قدرت نه گفتن را هم داشته باشید و اجازه ندهید که دیگران کنترل زندگی شما را بر عهده بگیرند.

 

اصل چهارم آرامش درونی :
دور اخبار خط قرمز بکش

 

همانطور که در ابتدای مقاله گفتم ما هر روز در حال بمباران شدن با اخبار بد زیادی هستیم. این خبرهای بد تمامی ندارند اما انتخاب با ماست که اجازه ورود آن‌ها را به ذهن و روح خودمان بدهیم یا که به سراغ ورودی‌های بهتری برویم. این یک حقیقت ثابت شده است که ورودی های ذهنی ما تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی‌مان دارند. حال انتخاب با ما است که این ورودی مثبت باشد یا منفی!

اینکه شما انتخاب کنید ورودی‌های منفی را به زندگی خود راه دهید هیچ کمک مثبتی به افراد فقیر یا بیمار و… نکرده‌اید. این کار فقط باعث می‌شود خودتان هم در ارتعاش آن‌ها قرار بگیرید. بهترین راه کمک به دیگران این است که هر ماه مبلغی از درامد خود را به افراد نیازمند ببخشید و اگر کسی از شما کمک خواست تا حد امکان به او کمک کنید.

بیشتر افراد موفق دنیا ده درصد درآمد خود را به دیگران می‌بخشند. به این کار حتی قانون ده درصد هم می‌گویند. از امروز انتخاب کنید که به جای شنیدن اخبار جنگ، فقر، بیماری و… ورودی‌های خوب وارد ذهن و روان خود کنید.

دنیا هم زشتی دارد و هم زیبایی، این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم کدام طرف را نگاه کنیم. دلسوزی شما برای دیگران هیچ فایده‌ای ندارد اگر کاری برای تغییر شرایط کسی می‌توانید انجام دهید حتما اقدام کنید در غیر این صورت خود را درگیر دیدن خبرهای بد یا شنیدن درد و دل هایی که پر از جملات منفی است، نکنید.

در پایان باید اضافه کنم که آرامش درونی هدیه‌ای است که هر کدام از ما می‌توانیم در هر شرایطی به خود هدیه کنیم. تنها کافیست اصول این کار را یاد بگیریم و در زندگی‌مان پیاده کنیم.


اگر به این مطلب علاقه داشتید این را نیز بخوانید:
آرامش درون ; تکنیک‌هایی که همیشه جواب می‌دهند

دیدگاه تان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**