این ۱۰ چیز را رعایت کنید، احتمال شکست به ۱ درصد می‌رسد!

به چیزی فکر کنید که دوست داشتید در زندگی به آن برسید، اما نرسیدید.. چیزی که برایتان معنای عمیقی داشته و بسیار مهم بوده.

شاید حتی میترسیدید که برای رسیدن به آن قدمی بردارید، یا که قدم برداشته‌اید و در آن شکست خورده‌اید. بزرگ‌ترین شکستی که در زندگی خورده‌اید را به یاد آورید و به این فکر کنید که شاید الان در میانه راه هستید.

ناگفته نماند که اوضاع و احوال برای همه ما، گاهی به شدت بهم می‌ریزد.
البته این هم درجه‌بندی دارد. بعضی‌ها بیشتر از بقیه به فنا می‌روند و بعضی‌ها کمتر.
چیزی که مهم است این است که این به فنا رفتن برای همه، حتمی و قطعی‌ست.

من سال‌های زیادی را صرف این کردم که به مردم کمک کنم بر مشکلات و مسائل شخصی‌شان غلبه کنند و راه خودشان را بیابند. این دسته از آدم‌ها اغلب علت شکست‌شان را از من می‌پرسیدند.

بعضی از این دسته از آدم‌ها در روابط‌شان به مشکل برخورده‌اند. برخی دیگر مشکلات مالی دارند و عده‌ای هم با استرس و اضطراب درگیرند. اما بزرگ‌ترین مشکلی که من در آدم‌ها دیده‌ام مربوط به پول، اعتماد به نفس و دیگر چیزها نبوده است.

اگر کسی احساس تنهایی دارد، خیلی راحت می‌تواند یاد بگیرید که چطور با دیگران ارتباط برقرار کند. اگر کسی اوضاع مالی خوبی ندارد، به راحتی می‌تواند یاد بگیرد که چطور یک کسب و کار را راه بی‌اندازد.

اما ترس از ترک شدن، عادات مالی بیمارگونه،
باورهای نادرست درباره اینکه دیگران شما را چطور می‌بینند
رها شدن از این موارد کمی پیچیده‌تر به نظر میرسد.

اگر سعی کنید در یکی از ابعاد زندگی‌تان تغییر عمیقی ایجاد کنید، به احتمال زیاد این تغییرات به ابعاد دیگر زندگی‌تان نیز سرایت خواهد کرد.

اگر رفتارها و افکاری دارید که در یک زمینه زندگی‌تان را به فنا داده، مطمئن باشید که
زندگی‌تان را در سایر زمینه‌ها نیز به فنا داده فقط خودتان از آن خبر ندارید!

اینکه پیشنهاد دوستیِ هیچکس را نمی‌پذیرید، احتمالا باعث شده که نتوانید شغل جدیدی را هم انتخاب کنید، نتوانید در شهر دیگری زندگی کنید و دربرابر زورگوییِ همکاران‌تان هم به راحتی تسلیم می‌شوید.

بیشتر ما وقتی با بزرگ‌ترین فرصتِ زندگی‌مان مواجه می‌شویم، از ترس زیر پتو خوابمان برده. و بعد هم هرکاری میکنیم که نرسیدن به رویاهایمان کمتر اذیت‌مان کند.

در ادامه 10 تا از کارهایی که تسکینِ دردِ نرسیدن به رویاهایمان انجام میدهیم را برای شما آماده کرده‌ایم. اول موارد سطحی و جزئی را عنوان می‌کنیم و بعد هرچه جلوتر می‌رویم موارد عمیق‌تر را می‌گوییم.

 به همین خاطر توصیه می‌شود که هنگام خواندن این مقاله، یک جعبه دستمال کاغذی کنار خودتان داشته باشید چراکه قرار است اشک‌ها بریزید!

 

 اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره یک

🔅شکست میخورید چون میترسید با اکثر آدم‌ها متفاوت شوید

جامعه همیشه و همه‌جا در حال توطئه علیه کسانی ست که میخواهند به خودشان متکی باشند.

رالف والدو امرسون

اکثر آدم‌های جامعه دوست ندارند دیگران تغییر کنند یا کاری انجام دهند که باعث شود احساس ناامنی کنند.

اگر ما به خودمان فشار بیاوریم که به جایی برسیم یا کار درست و برجسته‌ای انجام دهیم دربرابرش ممکن است احساس خوشایند و رضایتی که دیگران نسبت به ما دارند را از دست بدهیم. چراکه این پیشرفت ما باعث می‌شود یاد رویاهای له شده و شکست‌های خودشان بیفتند و خودشان را زیرسوال ببرند که البته چیز خوشایندی نیست.

 

 

شب گذشته با یکی از همکارانم که او هم در فضای آنلاین کارآفرین است، صحبت میکردم. او هم چندین سرمایه‌گذاری آنلاین داشته و بعضی از آن‌ها شکست خورده بودند و بعضی از آن‌ها هم به درآمد رسیده بودند. او پولش را صرف سفر به دور دنیا کرده بود و وقتی برای تعطیلات به خانه بازگشته بود، پدرش بی‌درنگ به او گفته بود که باید «واقع‌بین» باشد و برای خودش «یک شغل عادی» پیدا کند.

اجازه بدهید که یک قانون ساده را با شما در میان بگذارم:

اگر می‌خواهید کاری باورنکردنی انجام دهید،
کاری که شما را از بقیه متمایز کند، باید بپذیرید که از بقیه متفاوت باشید.

احتمالا مردم فکر میکنند که شما عجیب و غریب، دیوانه، خودخواه، مغرور، بی‌مسئولیت، نفرت‌انگیز، احمق، گستاخ، چاق، ترسو، زشت، سطحی و.. هستید! نزدیک‌ترین آدم‌های زندگی‌تان بیشتر از همه به شما سخت میگیرند

در مقابل؛ اگر شما هم مرزهای ضعیفی داشته باشید، یا به خودتان اطمینان نداشته باشید
پس احتمالا نمیتوانید کاری از پیش ببرید و درنهایت تسلیم میشوید.

 

 اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره دو

🔅شکست میخورید چون به اندازه کافی پافشاری نمی‌کنید

در سال 2009 بود که کارل مارلانتس رمان پرفروش ماتروهون را منتشر کرد. این رمان براساس تجربیات او در جنگ ویتنام بود. نیویورک تایمز این کتاب را «یکی از عمیق‌ترین و ویران‌کننده‌ترین رمان‌های جنگی» خواند. مارک باودن که خودش نویسنده یک کتاب پرفروش هست هم، این رمان را بهترین کتابی میدانست که تا به حال درمورد جنگ ویتنام نوشته شده است.

بیش از 35 سال طول کشید تا مارلانتس کتابش را منتشر کند. یعنی بیشتر از نیمی از عمرش را صرف نوشتن این کتاب کرد. او دست‌نوشته‌هایش را 6 بار بازنویسی کرد. در دهه اول ناشران حتی نمیتوانستند این کتاب را بخوانند. خیلی‌ها هم نخوانده آن را رد می‌کردند.

بسیاری از ما به سرعت از چیزی که برایش مشتاق هستیم، دست می‌کشیم.
اما اگر از هر آدم موفقی راز موفقیتش را بپرسید، قطعا مبارزه و استقامت را یکی از رازهای موفیتش میداند.

حتما شما هم این را شنیده‌اید که هیچ چیز ارزشمندی، راحت به دست نمی‌آید.

 

 اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره سه

🔅شکست میخورید چون فروتن و متواضع نیستید

آدم‌های زیادی هستند که کمی موفق میشوند و بعد فورا احساس می‌کنند متخصص هستند.

فروتنی و تواضع در دانستن چیزهایی ست که نمیدانی.

چند سال پیش، در دنیای بازاریابی آنلاین و تجارت اینترنتی متوجه یک روند تکرارشونده در کسانی شدم که کسب و کاری برای خودشان داشتند.

کسانی که دهان گشادی داشتند، مدام درباره چیزهایی که به دست آورده بودند حرف میزدند و در موفقیت‌هایشان اغراق میکردند. و همه توجه‌ها را به سمت خودشان جلب می‌کردند. وقتی به این آدم‌ها دقت میکردم که در بهترین حالت، آن‌ها فقط کمی موفق بودند و در بسیاری از موارد اصلا آدم موفقی نبودند. یعنی یک شغل عادی داشتند و حتی یک خانه مستقل هم برای خود نداشتند. با این حال آن‌ها مدام دنبال فرصتی می‌گشتند که یک گوش شنوا پیدا کنند که او را نصیحت کنند و راه و رسم موفقیت را به او بیاموزند.

درمقابل؛ کسانی که درآمد میلیاردی داشتند و به قله صنعت و کسب و کار خود رسیده بودند، اغلب موفقیت‌هایشان را کم‌اهمیت جلو می‌دادند و گاهی اوقات هم حتی به آن اشاره هم نمیکردند. درعوض؛ آن‌ها مدام حواس‌شان به نقاط ضعف‌شان بود و دنبال راهی برای برطرف کردن آن‌ها بودند.

که البته به نظر من، این شرایط تصادفی یا شانسی نبوده است.

 

 اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره چهار

🔅شکست میخورید چون شبکه‌سازی‌تان ضعیف است و نمی‌توانید روابط قوی و مستحکمی ایجاد کنید

من همیشه دوست دارم کارهایم را تنها انجام دهم چون درمورد پروژه‌هایم بیش از حد حساسم. علتش میتواند احساس ناامنی، وسواس، غرور و تکبر یا هرچیزی باشد. من دوست ندارم به آدم‌ها اجازه دهم که روی کاری انجام میدهم تاثیر بگذارند و یا روند آن را تغییر دهند.

اما این روش نتیجه عکس میدهد. این روش آرزویی من برای نوازنده حرفه‌ای شدن، بر باد داد (صنعتی که تقریبا مبتنی بر شبکه‌سازی ست) من در سال‌هایی که مشغول کسب و کار اینترنتی بودم فرصت‌های زیادی را از دست دادم فقط به این دلیل که نمیتوانستم کمک و راهنمایی دیگران را بپذیریم و با آن‌ها ارتباط برقرار کنم.

گفته شده حدود نیمی از افرادی که در شغل استخدام می‌شوند، در آن شرکت کسی را می‌شناسند
که آن‌ها را استخدام میکند. در دنیای غیرکاری هم، انزوا شما را به سرعت زمین میزند.

اگر تنها باشید، به جای شکست خوردن افسرده می‌شوید. تحقیقات نشان میدهد که زندگی بدون ارتباطات اجتماعی منظم، به اندازه سیگار کشیدن ناسالم است.

 

 اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره پنج

🔅 شکست میخورید چون به جای اینکه توصیه‌ها و نصیحت‌های دیگران را بپذیرید، با آن‌ها مخالفت می‌کنید.

در هر زمینه‌ای هم که باشد، اگر بیشتر از اینکه دنبال بهبود خودتان باشید، وقت و انرژی‌تان را صرف بحث و جدل با کسانی میکنید که میخواهند، به شما کمک کنند، پس مطمئن باشید شکست‌تان حتمی ست.

برای موفقیت در هر کاری باید حلقه بازخورد هست که باید به این شکل باشد:

شروع یه کار جدید ⏪ بازخورد گرفتن ⏪ درس گرفتن از آن بازخورد ⏪ امتحان یک چیز جدید

خیلی‌ها هنوز دنبال این هستند که با وجود اینکه نتیجه دلخواه را نگرفته‌اند، دنبال اثبات این هستند که چرا حق با آن‌ها بوده و کاری که کردند درست بوده.

این دسته از آدم‌ها مدام زنجیره را قطع می‌کنند و هیچ بازخوردی را نمی‌پذیرند. این آدم‌ها هرگز تغییر نخواهند کرد.

نه اینکه هرکس از راه رسید و ما را نصیحت کرد، ما نصیحت او را بپذیریم اما بازخورد را باید پذیرفت. حتی اگر فکر میکنید که نامرتبط است یا جالب نیست. سعی نکنید طرز فکرتان این باشد که تمام مدت حق با شما بوده و هست.

کسانی که از این مشکل رنج می‌برند هم باهوش هستند و هم احساس ناامنی شدیدی دارند.
این ترکیب، ترکیب خوبی نیست. چون هرچه فرد باهوش‌تر باشد، بهتر میتواند بهانه‌هایش را منطقی جلوه دهد.

 

اصلی ترین دلیل شکست در جوانان – شماره شش

🔅شکست میخورید چون حواس‌تان مدام پرت میشود

اینستاگرام‌تان را چک کنید، بعد هم بروید سراغ توییتر. حالا وقت آن رسیده که به ایمیل‌هایتان رسیدگی کنید. بعد هم چند ریلز در اینستاگرام و تیک تاک. آن‌ها را برای دوستان‌تان بفرستید. و پست‌هایی که دوستان‌تان برایتان فرستاده‌اند را هم چک کنید.

 

 

اوه! ببخشید اگر بخش زیادی از ساعات بیداری‌تان را توصیف کردم!

اما جالب است بدانید که حواس‌پرتی‌ها فقط به شبکه‌های محدود نمیشود.

اوایل امسال بود که من سعی کردم ورزش و سیاست را به مدت یک ماه کنار بگذارم. تجربه عجیبی بود چون به سرعت متوجه شدم بخش زیادی از اطلاعاتی که در این زمینه داشتم و آن‌ها را حیاتی می‌دانستم، بی‌معنی بودند و نبودشان هیچ مشکلی در زندگی‌ام ایجاد نمیکرد.

 

 اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره هفت

🔅مسئولیت اتفاقاتی که در زندگی‌تان می‌افتد را به عهده نمیگیرید.

همیشه برای هرچیزی میتوانید بهانه‌ای پیدا کنید. برای اینکه بتوانید مشکلات زندگی‌تان را برطرف کنید باید بر آن‌ها مسلط باشید. و خب تا زمانی که مسئولیت چیزی را به عهده نگیرید، نمی‌توانید بر آن مسلط شوید.

پس اگر مسئولیت اتفاق‌هایی که زندگی‌تان می‌افتند را
برعهده نگیرید، شکست‌تان حتمی ست.

در زندگی اتفاقات زیادی ممکن است بیفتند که کاملا غیرمنصفانه و غیرقابل حل به نظر میرسند. انگار زمین و زمان دست به دست هم میدهند که شما را عصبانی کنند و شما هم فکر میکنید که نمیتوانید هیچ کاری برایش انجام دهید.

می‌دانم که وسوسه‌انگیز است که مشکلات را به گردن یک عامل خارجی بی‌اندازید و اصرار کنید این اتفاق غیرقابل اجتناب بوده و هیچ کاری از دست شما ساخته نبوده و شما قربانی محض هستید.

اگر با تاخیر به جلسه رسیدید بخاطر این بوده که راننده تاکسی با یک سگ بی‌نوا تصادف کرده یا توی ترافیک گیر افتاده بودید و شهرداری باید برای حل ترافیک یک کاری انجام دهد.

اما اینطور نیست…

شما باید مسئولیت اتفاقاتی که برایتان می‌افتد را بپذیرید.

 

اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره هشت

🔅شکست میخورید چون باور دارید موفقیت غیرممکن است

باورهای ناخودآگاهی که ذهن دارد، احتمالا میزان تلاش و انتظاراتی که از موفقیت دارید را به بدن منعکس میکند.  به عنوان مثال؛ یک مطالعه نشان داد که ورزشکارانی که باورهای مثبت نادرست درباره توانایی‌هایشان داشتند، بهتر از ورزشکارانی عمل میکردند که باور دقیق یا منفی درباره توانایی‌هایشان داشتند.

علاوه براین؛ کسانی که توانایی‌هایشان را بزرگ‌تر از چیزی که هست،
ارزیابی می‌کنند بیشتر هم تلاش می‌کنند.

پس کمی توهم هم شاید گاهی بد نباشد!

 

اصلی‌ترین دلیل شکست در جوانان – شماره نُه

🔅شکست می‌خورید چون می‌ترسید مراقب چیزی باشید

مشکل بیشتر مردم این است که بی‌تفاوت هستند. آن‌ها اشتیاق واضح و واقعی نسبت به چیزی ندارند. نمی‌خواهند روی چیزی کوچک سرمایه‌گذاری کنند و یا انرژی و حوصله کافی ندارند که دنبال کارهایشان را بگیرند. به سرعت علاقه‌شان را از دست میدهند و گاهی اصلا شروع هم نمی‌کنند.

بی‌تفاوتی مزمن یک مکانیسم دفاعی موذیانه ست. ذوق و انگیزه لازم را کور میکند.

خیلی از مردم، ناخودآگاه از سرمایه‌گذاری روی چیزی وحشت دارند. چون سرمایه‌گذاری می‌تواند به شکست منجر شود و آن‌ها امادگی لازم برای شکست خوردن را ندارند.

علتش هم این است که اگر شکست بخورند باید ارزش‌هایشان، شایستگی‌هایشان یا حتی عشق‌شان را زیر سوال ببرند.

ببینید من فروید نیستم. اما تجربه‌ام به من می‌گوید کسانی که دچار بی‌تفاوتی مزمن شده‌اند و این بی‌تفاوتی آن‌ها را فلج کرده، به این راحتی‌ها نمی‌توانند با آن روبه رو شوند و به آن غلبه کنند.

 

اصلی‌ترین دلایل شکست در جوانان – شماره ده

🔅 شکست میخورید چون در اعماق وجودتان فکر می‌کنید شایستگی لازم برای داشتن چیزی که میخواهید، را ندارید.

یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست آدم‌ها، این است که آن‌ها خودشان را شایسته موفقیت نمی‌دانند.

خیلی از ما در اعماق وجودمان، باورها و احساساتی نسبت به خودمان داریم که چندان خوشایند نیستند.  شاید مربوط به کودکی‌مان باشد، شاید در مدرسه مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌ایم، شاید معلم یا والدین‌مان به ما گفته باشند که به هیچ کجا نمیرسیم یا بخاطر باهوش بودن‌مان در مدرسه تنها مانده باشیم.

به هرحال؛ یک اتفاقی برایمان افتاده و چیزی در درون‌مان هست که نمیتواند باور کند ما هم می‌توانیم به جایی برسیم و موفق شویم.


سباستین مارشال، کارآفرین و مشاور کسب و کار، در کتابش نوشته که:

دیشب با دوستم صحبت میکردم. به او گفتم:

«اگر این کار را انجام دهید، مطمئنم می‌توانید ظرف 90 روز اولین مشتری‌تان را پیدا کنید و 400 دلار سود کنید.»

او باید این مسئله را تا 90 روز، اصلی‌ترین اولویتش قرار میداد

هدف اصلی او در حال حاضر این است که آزادی مالی داشته باشد. من هم کمکش می‌کردم که به چیزی که میخواهد، برسد.

اما آیا واقعا این کار را میکند؟ باید بپرسم!

پرسیدم و او بعض جواب داد:

«… نه .. این کارو نمیکنم!»

من هم از او سوالی پرسیدم که یک میلیون دلار، ارزش داشت:

چرا این کارو نمیکنی؟!

– «نمیدونم .. من حتی دوست ندارم که چندان بهش فکر کنم. ولی سعی‌م رو میکنم. نمیدونم. ترس؟ من باید با پتانسیل خودم و این واقعیت روبه رو شم که به این کار عمل نمیکنم؟ حس خوبی نمیده؟ براش آماده نیستم؟ فکر نمیکنم شایستگی‌ش رو داشته باشم؟ فکر میکنم اول باید بیشتر درس بخونم؟ نمیدونم واقعا!»

چرا مردم کاری را می‌دانند باید انجام دهند را انجام نمی‌دهند؟

با خودم گفتم جهنم و ضرر! من یک طرح تجاری ساده و رایگان و قابل اجرا تهیه کردم و به مردم پیشنهاد دادم.  80 درصد آن را نپذیرفتند!


 

این هم یکی از معماهای عزت نفس است:

شما همیشه راهی پیدا میکنید که از شر چیزی
که فکر می‌کنید، لایق آن نیستید خلاص شوید!

 

بار موفقیت باعث میشود که بعضی از آدم‌ها احساس پادشاهی کنند و برخی دیگر احساس کنند کلاهبردار هستند.

بسیاری از مردم، رسیدن به چیزی که می‌خواهند باعث میشود تمام افکار منفی که راجع به خودشان دارند خط بخورند و بفهمند که تمام این مدت اشتباه میکردند و روبه‌رو شدن با اشتباهات چیزی نیست که کسی دنبالش باشد.

این اتفاق ممکن است در رابطه با کسی که بیشتر از همه دوستش داریم هم خودش را نشان دهد. ممکن است شغل رویایی‌تان باشد. ممکن است یک فرصت خلاقانه برای کار باشد که همیشه دوست داشتید انجام دهید اما حالا به سادگی آن را نادیده میگیرید.

هرچه که باشد، باتلاق شک و تردید بالاخره راهی پیدا میکند که
تا شما را در خود غرق کند. و این سخت‌ترین حقیقت زندگی ست.

هرچقدر بیشتر آن را انکار کنید، آن ترس بیشتر و بیشتر باقی میماند و مثل یک مانع نامرئی عمل میکند و هرگز اجازه نمیدهد که شادی و خوشبختی و موفقیت را تجربه کنید.

 

 

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت Asal می‌گوید

  سلام .
  امیدوارم بتونیم خودمون رو بشناسیم و در راه شناخت خودمون این نکات رو هم رعایت کنیم . ممنون از سازندگان این نکات مفید و آموزنده.

 2. کاربر سوخت جت اس می‌گوید

  سلام.
  امیدوارم بتونیم خودمون رو بهتر بشناسیم و در راه شناخت خودمون از این ویژگی ها استفاده کنیم. ممنون از نکات کاربردی‌تان.

 3. کاربر سوخت جت ضا می‌گوید

  باسلام. این مطلب بسیارزیبا ، مفیدوکاربردی ممنون ازشماعزیزان. دوستتان دارم..

 4. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  سلام
  من یه جوونم و این وبلاگ برام حقیقت که در عین حال خشن و ناراحت کننده بود به من نشون داد.
  ممنون از تیم خوب سوخت جت

 5. کاربر سوخت جت ید می‌گوید

  سلام
  مطالب شما خیلی باارزش و کاربردی هستند
  ممنون بابت به اشتراک گذاری آنها.
  امیدوارم همیشه در زندگی موفق باشید.

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**