لیست ساده اما جادویی وارن بافت برای هدف نویسی و از سردرگمی در زندگی

تا الان چند بار مشغول هدف نویسی و هدف گذاری برای خودتان شده‌اید اما کار به جایی نبرده‌اید؟ همه‌ی ما در این شرایط بوده‌ایم و می‌دانیم و شاید زندگی الان شما پر از سردرگمی باشد و خودتان هم ندانید که به سمت چه اهدافی گام برمی‌دارید. در این مقاله میخواهیم به کمک وارن بافت، اعجوبه‌ی سرمایه‌گذاری و یکی از ثروتمندترین‌های دنیا هدف نویسی درست را به ساده‌ترین شیوه یاد بگیریم و از سردرگمی هر روزه نجات پیدا کنیم.

قبل از شروع اصل مطلب لیست زیرا را به خوبی مطالعه کنید و ببینید اگر شما هم از این مشکلات در زندگی‌تان دارید پس احتمالا این کار ساده‌ی وارن بافت برای شما جوابگو خواهد بود.


اگر نشانه‌های زیر را دارید
پس به شدت به هدف نویسی نیاز دارید

11 proven tips to stop procrastinating once and for all | Spica

 

۱ – سرتان همیشه شلوغ است اما کار زیادی از پیش نمی‌برید

شده که کلی کار داشته باشید ولی خودتان هم ندانید در حال انجام چه کاری هستید. هیچ کدام از کارهایتان را به خوبی انجام ندهید. هی دور خودتان بچرخید و از چک لیست‌تان هیچ کار به خصوصی را خط نزده باشید. کلی آرزو و هدف و رویا دارید. نشسته‌اید برای‌شان برنامه‌ریزی می‌کنید. سرتان بسیار شلوغ است اما کاری به انجام نمی‌رسانید

 

۲ در سردرگمی گیر افتاده‌اید

بعضی وقت‌ها با خود می‌نشینید و نمی‌دانید چه کاری انجام دهید. یک دنیا کار دارید. یک دنیا رویا. یک دنیا اهدافی که همه روی کاغذ نوشته‌اید.

کلی کار هست که باید انجام شوند
اما انگار آنقدر سردرگم هستید که ترجیح می‌دهید هیچ کاری انجام ندهید.

 

۳ همه‌ی کارهایتان را نیمه‌کاره رها می‌کنید

سراغ یک کار می‌روید و قبل از اینکه تمام شود به کار بعدی نگاه می‌اندازید. احساس می‌کنید وقتی در حال انجام کاری هستید کارهای بسیار مهم‌تری هستند که نادیده‌گرفته‌اید. سراغ آن کارها می‌روید و بعد باز هم احساس می‌کنید کارهای مهم‌تری وجود دارند. دوباره کارهایتان را رها کرده و سراغ وظایف جدیدی می‌روید و این چرخه نیمه‌رها‌کردن کارها مداوم در حال تکرار شدن است.

چگونه اهل عمل باشیم؟ علت ناتمام ماندن کارها و راه حل آن – قسمت اول
چگونه اهل عمل باشیم؟ علت ناتمام ماندن کارها و راه حل آن; قسمت دوم

۴ احساس می‌کنید که زمان خیلی کمی دارید

وقتی به لیست کارهایی که باید نگاه می‌کنید احساس می‌کنید که ده عمر هم برای رسیدن به این چیزها کافی نیست. از خودتان سوال می‌پرسید که چطور باید به آن‌ها رسیدگی کرد. چطور به چیزهایی که میخواهم برسم. با این زمان کمی که دارید همیشه در اضطراب هستید که چه کاری مهم‌تر از آن یکی است.

 

۵ روی هیچ کاری نمی‌توانید تمرکز کنید

وقتی مشغول انجام یک کار هستید واقعا نمی‌توانید سرتان را به همان کار گرم کنید. هزار چیز دیگر وارد ذهن‌تان می‌شود. اهداف دیگر، کارهای بیشتر، چیزهایی که دیروز باید انجام می‌دادید، کارهای سختی که فردا پیش رو دارید، دردهایی که نادیده گرفته‌اید. انگار واقعا تمرکز کردن برایتان یک امر غیر ممکن شده است.

 

۶ اهداف زیادی در سر دارید اما هیچ کاری انجام نمی‌دهید

یکی از دلایل اصلی اینکه انسان‌ها تعلل می‌کنند این است که کارهای زیادی، اهداف‌ بی‌شماری و رویاهای متعددی برای خودشان در نظر گرفته‌اند و میخواهند به همه آن‌ها هم برسند و این در حالی است که وقتی به این همه کار و اهداف و رویا نگاه می‌کنند دست‌پاچه می‌شوند. نمی‌دانند چه کار کنند و در این شرایط هیچ کاری نکردن را انتخاب می‌کنند. انتخاب می‌کنند که فعلا انتخابی نداشته باشند به این امید که یک روزی در آینده‌ی نزدیک بتوانند روی یکی یکی این کارها تمرکز کرده و به انجام‌شان برسانند. روزی که احتمالا سال‌هاست منتظرش هستند. 

اگر شما هم از این مشکلات رنج می‌برید، وارن بافت یک فرمول جادویی برایتان دارد
یک فرمول که در عین سادگی عجیب‌ش می‌تواند زندگی شما را سر و سامان دهد.

وارن بافت کیست؟

احتمالا اگر تا اینجا مقاله را آمده‌اید می‌دانید که وارن بافت یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران تمام تاریخ است. و علاوه بر این او یک شرکت سرمایه‌گذاری بسیار موفق هم دارد و یک کارآفرین درجه یک هم به حساب می‌آید. میزان زیادی از روزش را به مطالعه اختصاص می‌دهد و ثروت بسیار هنگفتی دارد.

 

قدرت جادویی لیست هدف نویسی وارن بافت

مایک فلینت (Mike Flint)  خلبان شخصی وارن بافت بود. چندین سال بود که با وارن کار می‌کرد و از بودن کنار او احساس افتخار می‌کرد اما زندگی شخصی و کاری‌اش به جایی رسیده بود که داشت کلافه‌اش می‌کرد.

انگار مشکلاتش روز به روز بیشتر می‌شد. کنترل شرایط داشت از دستش خارج می‌شد.
اهدافی داشت که میخواست آن‌ها را محقق کند اما انگار هیچ کدام را نمی‌توانست به درستی انجام دهد.

یک روز خواست شانسش را امتحان کند و از خود وارن سوال بپرسد. او قضیه را با وارن بافت مطرح کرد و از او کمک خواست که در این امر به او کمک کرد. وارن هم با مایک علاقه‌ی خاصی داشت و از کمک به او خوشحال می‌شد. به او گفت که: مایک من میخوام ازت که یه لیست سه‌ مرحله‌ای بنویسی و با خودت جدی باشی.

مایک گفت: باشه انجامش میدم.

وارن لیست را به صورتی که در بخش بعد به شما خواهیم گفت توصیه‌اش را به مایک گفت

 


هدف نویسی به روش وارن بافت

 

» قدم اول هدف نویسی:

لیستی از ۲۵ هدف و مشکل بزرگی که در زندگی‌ات داری بنویس. هر چه که به ذهنت می‌رسد را وارد این لیست کن. اهدافی که میخواهی به آن‌ها برسی. مشکلات بزرگی که باید فکری به حالشان بکنی و لیستت را تکمیل کن.

 

» قدم دوم هدف نویسی:

از لیستت ۲۰ مورد را حذف کن. بیست مورد را حذف کن. این یک باید است. باید خودت را به این کار وادار کنی که حذف کنی وگرنه کاری نمیتوانی از پیش ببری. هر چه به نظرت می‌رسد در نهایت اهمیت برای تو نیست را از این لیست خط بزن. شاید خط زدن بعضی از اهداف و نادیده گرفتن بعضی مشکلات در این لیست برایت کار سختی باشد اما تعلل نکن. خط بزن. حذف کن. چاره‌ای جز این نداری.

 

» قدم سوم هدف نویسی:

حالا از این لیست ۲۵ تایی‌ت ۲۰ تا را حذف کرده‌ای و پنج تا باقی مانده است. پنج تایی که اهداف اصلی زندگی تو و یا مشکلات بزرگ زندگی‌ات هستن و به هیچ وجه نمی‌توانی آن‌ها را نادیده بگیری. حالا این پنج هدف را اولویت‌بندی کن. از یک تا پنج به آن‌ها شماره بده. برو سراغ اولین کاری که در لیستت گذاشته‌ای، سراغ مهم‌ترین چیزی که در زندگی‌ات داری. آن موقع تا وقتی که آن را به انجام نرسانده‌ای روی هیچ چیز دیگر تمرکز نکن.

مایک از سادگی توصیه‌ی وارن تعجب کرده بود و احساس می‌کرد که باید ترفند خاصی به او یاد دهد که مشکلاتش را بتواند راحت‌تر حل کند. بهتر بتواند به اهدافش برسد و تمام آن‌چه را در سر دارد محقق کند. اما می‌دانست که وارن کارش درست است و این لیست را جدی گرفت.

این ترفند ساده در بین تمام کارمندان شرکت وارن پخش شد و هر کدام از آن‌ها توانسته بودند به اهداف اصلی زندگی‌شان برساند، توانسته بودند مشکلات بزرگی از زندگی‌شان را حذف کنند.

 

 و حالا نوبت شماست!
ساده بودن این لیست را دست کم نگیرید!

شاید قبلا روش‌هایی شبیه این را شنیده‌اید اما این روش مستقیم از خود وارن بافت گرفته شده است. شاید دنبال روش‌های عجیب بهره‌وری باشید و شاید فکر کنید کسانی که کارهای زیادی را به انجام می‌رسانند و به اهداف بزرگی می‌رسند نبوغ خاصی دارند و کارهای خاصی را به شیوه‌های عجیبی انجام می‌دهند که به این نقاط رسیده‌اند. اما مطمئن باشید در اکثر موارد از این خبرها نیست. چیزی که پشت موفق دیده نمی‌شود تلاشی متمرکز و سخت‌کوشانه در جهت یک هدف مشخص به مدت تقریبا طولانی است. وقتی این اصول اصلی موفقیت را عملی کنید میتوانید منتظر نتیجه‌های بزرگی در زندگی‌تان باشید.

 


چرا روش هدف نویسی وارن بافت واقعا جواب می‌دهد؟

 

این روش به شما برنامه و هدف ساده و مشخص می‌دهد

این فقط یک لیست ساده نیست. این یک برنامه‌ی کلی و درست برای زندگی‌تان است. بارها در این مورد صحبت کرده‌ایم و خودتان هم شنیده‌اید که داشتن هدفی مشخص چقدر مهم است. زیرا تا وقتی که هدف مشخصی نداشته باشید نمی‌توانید انتظار نتیجه‌ی خاصی را در ذهن خود بکارید. وقتی که شما ندانید به کجا میخواهید بروید چطور قرار است به آنجا برسید. همین لیست ساده کاری می‌کند که تمام شما در یک مسیر مشخص قرار بگیرد. بدانید که در چه جهتی حرکت می‌کنید.

این لیست هدف نویسی شما را سر زنده می‌کند

تحقیقات علمی به صراحت ثابت کرده است که احساس معنا کردن در زندگی و احساس شادی واقعی فقط در زمانی رخ می‌دهد که انسان در جهتی هدفی که برایش مهم‌تر از هر چیز دیگری است در حال حرکت است. شاید روزهای سختی در پیش داشته باشید. شاید خسته شوید و بخواهید جا بزنید. شاید خیلی از لذت‌های کوتاه‌مدت را دیگر نتوانید تجربه کنید اما این مسیر در بطنش به شما سرزندگی‌ می‌دهد. می‌دانید که مسئولیت زندگی‌تان را بر عهده گرفته‌اید و این شاید بهترین حس دنیا باشد. فقط کافی‌ است که این را تجربه کنید.

سردرگمی را از بین خواهد برد و تکلیفتان با خودتان مشخص خواهد شد

روش‌های زیادی برای هدف گذاری و هدف نویسی وجود دارند که مشکل بیشترشان این است که کار را پیچیده‌تر از چیزی که هست می‌کنند. با معیارهای عجیب و غریب و قیدوبندهای زیاد در دام این روش های هدف نویسی گیر می‌افتید و در واقع کار را برای خودتان پیچیده‌تر می‌کنید اما این لیست در اوج سادگی سردرگمی شما را به حداقل می‌رساند و مسیر را به شما نشان می‌دهد


تمرکز برایتان آسان‌تر از همیشه خواهد شد

اگر شما بهترین روش های هدف نویسی و هدف گذاری را هم بلد باشید ولی نتوانید تمرکز کنید کاری از پیش نخواهید برد. در واقع توانایی تمرکز ارتباط مستقیمی با نحوه‌ی هدف نویسی شما دارد. شما اگر هدف نویسی های عجیب و غیرمعقول انجام دهید نه تنها تمرکز کردن روی اهداف براتیان آسان‌تر نمی‌شود بلکه گم و گیج‌تر از قبل خواهید شد.

اما با این روش کاملا می‌دانید که قدم بعدی‌تان چه چیزی است و روی چه چیزی باید تمرکز کنید
و مهم‌تر از این روی چه چیزهایی نباید تمرکز کنید.

انرژی‌تان در یک مسیر بیشتر بازدهی خواهد داشت

اصلی‌ترین مزیت نوشتن اهداف این است که شما را از دنبال چند خرگوش بودن و نرسیدن به هیچ کدام باز می‌دارد. وقتی از این روش برای نوشتن اهداف‌تان استفاده کنید می‌بینید که بازدهی و بهره وری‌تان به شدت افزایش می‌یابد. چرا؟ زیرا الان قسمت زیادی از ذهن‌تان که گم و گیج بود شفاف شده و تمام انرژی‌تان در پی یک هدف مشخص گذاشته خواهد شد.

 

از حذف کردن نترسید، حذف کردن زندگی شما را ساده و هدف‌دار می‌کند

خیلی از ما از حذف اهداف و رویاهایی که همیشه در سر داشتیم می‌ترسیم. می‌ترسیم از اینکه به چیزهایی که همیشه در ذهن‌مان کاشته بودیم و میخواستیم نرسیم. شاید انتخاب کردن پنج مورد از این ۲۵ هدف زندگی شما کار بسیار سختی باشید چون مجبور می‌شوید ۲۰ تای دیگر را به کلی حذف کنید.

در نگاه اول این حذف کردن یعنی خط کشیدن خیلی از چشم‌اندازهایی که برای آینده داشتید. اما یک چیز را یادتان باشد:

هیچ کدام از ما سوپرمن نیستیم. هیچ کدام از ما قدرت این را نداریم که به همه‌ی خواسته‌هایمان برسیم.
خواسته‌های هر کدام از ما بی‌پایان است. این دروغ‌ها را کنار بگذارید که شما به هر آنچه بخواهید میتوانید برسید.

این حرف‌ها شاید انگیزه‌ای آبکی و در لحظه به شما بدهد اما شما را سردرگم می‌کند. بار زیادی از مسئولیت را یک دفعه روی شانه‌ی‌تان خالی می‌کند و آن موقع از خودتان می‌پرسید خب با این همه چیزهایی که می‌توانم به آن‌ها برسم چه کار کنم؟ از کجا شروع کنم؟ چطور بهترین رابطه‌ها، بهترین شغل‌، بهترین درآمد، بهترین محل زندگی، بهترین سفرها، بهترین کارها و کمک‌ها را انجام دهم.

مشکل این است که همه را با هم نمی‌توانید داشته باشید. باید از محدودیت‌های خود آگاه باشید. عمر هر کدام از ما کوتاه است. ساعات زندگی‌مان محدود است. بهترین کار این است که فقط و فقط پایبند این پنج هدف زندگی‌تان باشید و به چیز دیگری فکر نکنید. در آخر کار چیزی که انتظارتان را می‌کشد نه ناامیدی و فشار نرسیدن به همه‌ خواسته‌هایتان است و نه انتظارهای عجیب و غریب بلکه

آدمی خواهید شد که در پی اهدافی معین حرکت می‌کنید
و به احتمال خیلی بیشتر از دیگران به این اهداف می‌رسید
.

 

مثالی از تمرکز و حذف کردن در دنیای وحش:
یک شکارچی موفق فقط دنبال یک شکار می‌افتد!

یک شیر گرسنه در طبیعت آرام آرام به سمت یک گله آهو نزدیک می‌شود وقتی به نزدیک گله می‌رسد دنبال‌شان می‌افتد. ممکن است دقایقی چند این دنبال کردن ادامه داشته باشد. اما در بسیاری از موارد شیری که به یک گله حمله می‌کند هیچ کدام از آن‌ها را نمی‌تواند شکار کند. زیرا در سردرگمی لحظه‌ای فرو می‌رود و هر بار روی یکی از آن‌ها تمرکز می‌کند.

اما این وضعیت وقتی که فقط یک آهو در کار باشد فرق می‌کند. شیری که نزدیک یک شکار کمین می‌کند و دنبالش می‌افتد به احتمال بسیار بیشتری موفق به شکار آن خواهد شد.

دنبال یک گله نباشید. هر بار یک شکار خاص را برای خودتان در نظر بگیرید و به سمتش حمله‌ور شوید. تنها در این صورت است که احتمال رسیدن به شکارتان را بیشتر خواهید کرد. دنبال کردن یک گله تمرکز را از شما می‌‌گیرد.

  

عمل کنید و نتیجه‌اش را ببینید

یادتان نرود که شما بهترین روش‌های برنامه‌ریزی و هدف گذاری دنیا را هم بلد باشید وقتی عمل نکنید کار به جایی نخواهید برد. پس همین الان قلم و کاغذ را بردارید سختش نگیرید. شروع به نوشتن کنید. هر چه به ذهن‌تان میاید را روی کاغذ بیاورید و از قدم‌هایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم استفاده کنید.  امیدواریم بهترین نتیجه‌ها را بگیرید.

 

در ضمن اگر شما هم از چنین لیستی استفاده کرده‌اید و یا این روش را قبلا امتحان کرده‌اید در قسمت کامنت‌ها برای ما و دوستان بنویسید

تیم فریس را که دیگر همه میشناسند. اما ویدیو آموزشی او در این باره را کمتر کسی دیده است. درصورتی که هنوز این ویدیو و تکنیک های تیم فریس برای نجات از سردرگمی را هنوز ندیده اید، آن را از دست ندهید!
نجات از سردرگمی و عدم تمرکز

 

 

5 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت دی می‌گوید

  خیلی عالی بود

 2. کاربر سوخت جت ری می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت اعضای زحمت کش
  سوخت جت ،من هم همین مشکل رو داشتم
  ولی الان با خواندن این لیست ساده اما جادویی وارن بافت ، حالم خوب شد
  و حتما این کارو رو همین الان انجام میدم و استفاده میکنم ، ممنونم از شما ک همیشه بهترین مطالب رو
  در اختیار کاربران قرار میدید.

 3. کاربر سوخت جت نا می‌گوید

  عالی ممنون

 4. کاربر سوخت جت ftfu می‌گوید

  عالی بود خدا قوت

 5. کاربر سوخت جت تی می‌گوید

  من همیشه اولویت بندی میکردم،و از مهمترین شرو به اجرا.
  در حین انجام خود به خود اون موارد پایینی از لیست برام کم اهمیت میشد.
  اما این روش که موارد فرعی رو حذف کنم
  مؤثره، چراکه دیگ چشمم هم به اونا نمیخوره و حواسمو پرت نمیکنه.
  ممنونم از رنه و تیم محبوبش برای ارائه همچین مطالبی♡

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**