هر صبح‌تان را فقط با یک راهکار پنج دقیقه‌ای به بهترین روز زندگی‌تان تبدیل کنید

آیا وقتی صبح چشم‌هایتان را باز می‌کنید،
همان افکار،احساسات و نگرانی‌ها به ذهنتان می‌رسد؟
آیا آن‌ها را به یک روش کنترل می‌کنید؟
آیا هر روز احساسی همچون احساس روز قبل دارید؟

همه‌ی ما به عادات،افکار،احساسات و اعمالی وابسته می‌شویم.همه‌ی ما در زندگی‌مان در جستجوی آرامش و آسودگی و چیزهایی بهتر هستیم.بیشتر اوقات نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم.با این حال،آنچه به دنبالش می‌گردیم،در واقع در درون ماست.اگر روزی پنج دقیقه وقت صرف کنید تا بتوانید انرژی و آرامش خود را در آغاز صبح بازیابید،شاداب‌تر،تجربی‌تر و نسبت به زندگی‌تان کنجکاوتر می‌شوید،این کار کمک می‌کند تا موارد متفاوتی را در زندگی و درباره‌ی زندگی‌تان کشف کنید.

بهتر است در آغاز روز به این پنج دقیقه بپردازید.برای بیشتر افراد،این زمان در صبح است(اگر از برنامه‌ی خواب متفاوتی پیروی می‌کنید،زمان تمرین را بعد از بیدار شدن از خواب در نظر بگیرید).

صبح بهترین زمان برای شکستن عادات قدیمی تفکر و احساس و تعیین مسیری تازه برای خودتان است و اینکه روزتان چطور خواهد بود.

وقتی صبح‌ها را با نشاط بیشتری آغاز کنید،در سرتاسر روز نیز حالتان خوب خواهد بود.البته اگر خودتان بخواهید.

» به مدت یک دقیقه آگاهانه نفس بکشید:

تنفس آگاهانه در اصل درباره‌ی تمایل شما به حضور در زمان حال همراه با توجه دقیق و غیر قضاوتی و تمرکز بر تنفستان است.وقتی در آغاز صبح شروع به کشیدن نفس‌های عمیق می‌کنید،تمرکزی به دست خواهید آورد.با این تمرکز ارتباطتان با تمام تجربه‌های دیگر تغییر می‌کند.

به خاطر داشته باشید که می‌توانید تنفس آگاهانه را در هر موقعیتی انجام دهید-نشسته،دراز کشیده یا ایستاده و حتی در حال حرکت.

اکنون برای انجام تنفس آگاهانه،به رهنمودهای زیر توجه کنید:

1-در وضعیت راحت قرار بگیرید.البته وضعیتی که به آگاه ماندن شما کمک کند.

2-به هنگام تنفس ارادی،توجه خود را به احساس‌های فیزیکی معطوف کنید.اگر بستن چشمانتان به شما کمک می‌کند که بر تنفستان متمرکز شوید،می‌توانید چشمانتان را ببندید.

3-نقطه‌ای را در بدنتان پیدا کنید – به عنوان مثال،نوک بینی یا شکم‌تان – جایی که در واقع بتوانید حرکت دم و بازدم خود را احساس کنید.

4-توجه‌تان را به آن نقطه معطوف کنید،تا جایی که می‌توانید تنفس‌تان را به راحتی احساس کنید.

5-نیازی نیست به طریقی تنفستان را در این مراقبه کنترل کنید.اجازه دهید بدنتان را به راحتی مثل همیشه نفس بکشد.تمام توجه‌تان را به احساس‌های حرکت تنفس‌تان معطوف کنید.

6-همان طور که توجه خود را به احساس تنفستان جهت می‌دهید،همه‌ی مشکلات درونی و بیرونی‌تان را رها کنید.نیازی نیست کار خاصی انجام دهید و چیزی غیر از آنچه در این لحظه هستید،باشید.

7-هر زمان متوجه شدید که حواس شما از تنفس‌تان پرت شده است،ببینید حواستان کجا رفته است و به آرامی اما با جدیت آن را برگردانید.پرت شدن حواستان به معنای این نیست که شما کاری را اشتباه انجام داده‌اید.حواس آدم بارها و بارها از تنفس پرت می‌شود.با خودتان مهربان و صبور باشید و تمرین کنید.در طی تمرینات تنفس توجه کنید ذهن شما کجا رفته است و توجه خود را به تنفستان برگردانید.

8-اجازه دهید مراقبه از شما حمایت کند.حواس خود را به الگوهای تغییر احساس و تنفس معطوف کنید.توجه‌تان را بیشتر کنید،به گونه‌ای صحیح و مداوم به کیفیت هر دم و بازدم جدید توجه کنید.در چرخه‌ی تنفس،در زمان حال باشید:نفس را فرو ببرید،مکث کنید،نفس را بیرون دهید،مکث کنید،نفس را فرو ببرید و …توجه کنید که چطور هر دم و بازدمی ویژگی خاص خودش را دارد.

9-توجه‌تان را از احساس تنفس بردارید،چشم‌هایتان را باز کنید،به آرامی حرکت کنید و به این ترتیب،به مراقبه پایان دهید.

» قصد و هدف خود را مشخص کنید:

مشخص کردن هدف روشی برای متوجه ساختن خودتان است در مسیری به سوی هدف یا ارزشی مهم است.این ویژگی است که از طریق آن کیفیتی را که دوست دارید در زندگی‌تان رشد دهید،مشخص می‌کنید.

تعیین هدف ممکن است ماهرانه یا غیرماهرانه انجام شود.اگر فرآیند تعیین هدف خشک و انعطاف‌ناپذیر باشد یا درباره‌ی آن به یک آرمان بچسبید،غیرماهرانه عمل کرده‌اید.

به عنوان مثال، اگر قصدتان این است که به آرامش دست یابید و خودتان را بپذیرید و تأیید کنید،توقع نداشته باشید بعد از پنج دقیقه صد در صد به آرامش یا تأیید خودتان دست یابید.مراقب باشید که سعی نکنید به هر قیمتی به مقصود برسید.اگر شرایط بلافاصله تغییر نکرد،مراقب دام قضاوت خود یا شک کردن به هدف‌تان باشید.به دام قضاوت و تردید نیفتید.

قصد و هدفی ماهرانه بیشتر شبیه راهنمایی دوستانه است.از آغاز بپذیرید که تغییرات مهم به زمان نیاز دارند.شما همانند هر کس دیگری،باید تلاش کنید که پیوسته به هدفی که آن را جستجو می‌کنید،برگردید.

مهم این است که پیوسته در مسیر درست حرکت کنید.به هنگام حرکت به سوی هدف،صبور بودن با خودتان اهمیت بسیار زیادی دارد.

می‌توانید مقصود خود را به عنوان ارزشی نیرومند یا کیفیتی مهم در نظر بگیرید.شما از طریق عمل مجرد جمله‌سازی،دری را به سوی تغییر و تحولی عمیق در زندگی‌تان باز می‌کنید.

» با تمام وجود عمل کنید:

با تمام وجود عمل کردن یعنی کاری را با همه‌ی توجه و نیروی خود انجام دهید.حضور در زمان حال و عمل  کردن با نیت مشخص،به شما در عمل کردن با تمام وجود کمک می‌کند.در پنج دقیقه‌ی خوبتان،بعد از حضور در زمان حال و تعیین هدف،تمرینی را که از صمیم قلب انتخاب کرده‌اید،عملی سازید.

ممکن است مجبور شوید عمل کردن با تمام وجود را کمی امتحان کنید.بسیاری از کارهایی که ما در زندگی انجام می‌دهیم.بنا به دلایل مختلف و بدون توجه کامل یا تعهد واقعی صورت می‌گیرد.از وابستگی به هر پیامدی رها شوید و فقط با سر به درون آغاز یک صبح دل انگیز شیرجه بزنید.

به جای آنکه هشیارانه آنچه را در حال رخداد است زیر نظر بگیرید،در جستجوی تغییر باشید و در حال خندیدن،تحرک یا هر تمرینی که انجام می‌دهید،فقط از قضاوت رها شوید و به تمرین بپردازید.بدین طریق،به راستی با تمام وجودتان عمل می‌کنید و فرصت رشد و تغییر را به حداکثر می‌رسانید.

توصیه میکنم در این زمینه مجموعه مقاله‌ی تغییر زندگی با خوشبینی را حتما بخوانید.

» در زمان حال باشید:

صبح،آغازی تازه برای همه‌ی ماست.دیروزها به پایان رسیده‌اند و دیگر بازنخواهند گشت.اهمیت صبح به دلیل آغاز متفاوت آن است.بنابراین همین اهمیت مهر بطلانی بر عدم توجه به دیروز است.هر روز صبح که از خواب برمی‌خیزید به همان لحظه‌ی حال فکر کنید.

به این فکر کنید که شما تازه متولد شد‌ه‌اید و آماده‌اید تا یک روز پُر هیجان و پُر باری را آغاز کنید.همین فکر کردن ساده درباره‌ی یک آغاز پُر هیجان،در طول روز به شما انرژی بی‌نهایتی را منتقل خواهد کرد.

در ضمن حتما کتاب صوتی و خلاصه‌ی کتاب بی‌نظیر نیروی حال را در این صفحه دانلود کرده و گوش کنید

بیشتر افراد متأسفانه صبح را با اجبار ساعت کوکی خود از خواب بلند شده و مدام فکر می‌کنند کاش بیشتر بخوابم،کاش زودتر روز تعطیل فرا رسد.چه نیازی دارد وقتی صبح از خواب برمی‌خیزید در ذهنتان به دنبال روزی هستید که قرار است بخوابید و تفتیش روزی هستید که دیگر گذشته است.اکنون و در زمان حال چه احساسی دارید و می‌خواهید امروز دل‌انگیز خود را چگونه سپری کنید.

ذهن خود را خالی کنید.تنفس عمیقی بکشید و پُر قدرت از خواب برخیزید.هر زمان ذهن شما از مسیر منحرف شد و خواست به گذشته و یا آینده برود،فوراً دفترچه یادداشت روزانه‌ی خود را بردارید و شروع به نوشتن کارهای مهم امروز کنید.

پنج دقیقه ممکن است زمانی بسیار کوتاه یا بلند به نظر برسد.زندگی ممکن است بسیار شلوغ،رضایت بخش،گیج کننده یا سرسام آور باشد.به ویژه علی رغم فراوانی نعمت و کارهایی که انجام می‌شود،گاهی ممکن است در زندگی احساس پوچی و نارضایتی کنیم.با این حال در یک چشم بر هم زدن یا یک لحظه،همه چیز ممکن است تغییر کند.


در همین زمینه بیشتر بخوانید:

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**