هوش نسبی – اولین درسی که بعد از استخدام در گوگل یادمیگیرید

و هیچوقت آنرا فراموش نخواهید کرد...

گوگل، ابر قدرت و غول موتورهای جستجو تنها در حوزه تکنولوژی برتر نیست… بلکه یکی از قدرتمندترین شرکت هایی است که اصول و منش خاصی در نحوه استخدام و مدیریت کارمندانش دارد که یکی از آنها، آموزش اسرار ذهن به کارمندانش است…

کریگ سیلورشتاین، اولین کارمند گوگل بود که به مدت 12 سال در شرکت گوگل کار میکرد؛ یعنی بعد از موسسین آن Larry Page و Sergey Brin ،کریگ اولین نفری بود که در رشد گوگل از ابتدایی ترین مراحل سهیم بود.

او کمک زیادی به رشد و پیشرفت گوگل کرد و بلاخره در سال 2012 گوگل را ترک کرد و به Khan Academy که یک وبسایت آموزشی رایگان (تولید فیلم های آموزشی با کیفیت و رایگان) بود پیوست.

کِریگ در مصاحبه ای جنجالی، پرده از اسرار موفقیت گوگل برداشت و رازهایی در نحوه اداره و مدیریت کارکنان و دلیل پیشرفت شگفت انگیز این شرکت ابرقدرت را فاش کرد.

بدون شک گوگل، چه از نمای بیرون چه از نظر کارمندانش یکی از خلاق ترین مدیران و فرهنگ های سازمانی نوین را داراست؛

برای مثال در شرکت گوگل اتاق هر فرد به سلیقه خود فرد رنگ آمیزی میشود، هیچ دو اتاقی شبیه یکدیگر نیستند، در شرکت گوگل شما هر زمانی خسته شدید میتوانید بخوابید، بروید استخر، در پارک بازی کنید و یا برگردید خانه، کارمندان گوگل 4 بار در سال به جزیره گوگل دعوت میشوند و به مدت 15 روز فقط استراحت میکنند در حالی که بالاترین حقوق را هم دریافت میکنند.

قبلا مقاله اختصاصی راجع‌به نحوه مدیریت شرکت گوگل اینجا منتشر شد که اگر کنجکاو هستید، حتما توصیه میکنیم بخوانید؛ اما این ها فقط بخشی از فرهنگ شرکت گوگل بود.

کریگ سیلوراشتاین میگوید

«زمانی که در شرکت گوگل کار میکردم،
تقریبا هیچ اهمیتی به تخصص افراد داده نمیشد. تنها چیزی که برای لری و سرگی (موسسین) مهم بود خلاقیت بود.»

آنها برای همین منظور کارمندانی را استخدام میکردند که فکر میکردند میتوانند خلاق باشند و بعد با یک سری برنامه خاص خلاقیت را در آنها شکوفا میکردند… و دقیقا برای همین منظور است که کارمندانی که از شرکت گوگل بیرون می آیند، معمولا خیلی سریع در هر جایی که بخواهند استخدام میشوند.

شرکت گوگل به غیر از برنامه های تفریخی و رفاهی، برنامه های ویژه و خاصی برای آموزش اسرار ذهنی و شکوفایی خلاقیت کارمندانش دارد. برای مثال یکی از برنامه های گوگل «جستجوی درون» نام دارد که در این برنامه کارمندان گوگل باید یک ساعت به شیوه بودیسم (فرقه بودایی) مراقبه کنند و به آرامش ذهنی برسند.

اما مهم ترین این برنامه آموزش اسرار ذهنی است که به عقیده کریِگ یکی از قدرتمندترین برنامه هایی بود که گوگل به کارمندانش آموزش میداد. این راز ذهن ریشه در تحقیقی در دانشگاه استفورد دارد که در یک تحقیق جالب متوجه شدند داوطلبانِ دانشجویی که به قابلیت انعطاف پذیری ذهن شان پی بردند توانستند از این قابلیت استفاده کنند و بهترین نتایج را در آزمون ها بدست آورند.

قبلا در این مقاله که راجع به فرمول مازلو خواندید، متوجه شدید که انسان پیوسته بدنبال راهیست تا پیشرفت کند، اگر پیشرفتی نمیکند دلیل آن نتوانستن نیست، بلکه ندانستن روش پیشرفت است؛ به همین دلیل با استفاده از این تحقیق دانشگاه استفورد در رابطه اسرار ذهن، کارمندان گوگل پیوسته آموزش هایی می بینند که مهم ترین آنرا در این مقاله میخوانید.

کریگ، در مصاحبه به اسرارِ ذهن-ی که به کارمندان گوگل آموزش میدهند اشاره میکند و مهم ترین آنرا یعنی «هوش نسبی» اشاره میکند.

شما در این مقاله، اسرارِ ذهنی را میخوانید که گوگل به کارمندانش آموزش میدهد تا نه تنها در کار خود هر روز موفق تر و زیرکانه کار کنند بلکه در زندگی شخصی شان نیز تصمیمات بهتری بگیرند و موفقیت های بی نظیری بدست آورند، شما نیز بعد از درک کردن این کارکرد ذهن میتوانید موفقیت های کم نظیری در زندگیتان بوجود آورید زیرا بهتر از قبل میتوانید تصمیم گیری کنید.


در همین زمینه نوشته‌های زیر را بخوانید :

13 نفر دیدگاه شان را با ما در میان گذاشتید، نفر بعدی شما هستید :
 1. کاربر سوخت جت Ali می‌گوید

  یروز بهترشو میسازم….شاید استخدامت کردم

 2. کاربر سوخت جت 1999 می‌گوید

  فوق العاده بود چیزی که در بین مردم عادی بد دانسته میشه و وقت تلف کردن در واقع از بهترین راه های پیشرفت است

 3. کاربر سوخت جت یم می‌گوید

  سلام لطفا حتما لینک اصلی مقالات برای اعتبار بیشتر قرار بدین و همچینین وازه های مهم مثل هوش بی ثبات که ترجمه کردین و عملا در حوزه روانشناسی همچین واژه ای وجود ندارد را به صورت انگلیسی قید بفرمایید یک دنیا ممنونم بایت زحمات شما

  1. کاربر سوخت جت zaei می‌گوید

   نکته خوبی اشاره کردید دوست من منم موافقم
   بهتره واژه های بی پشتوانه فارسی با اسم اصیل ذکر کنید

   و ممنونم آقا بیژن از مقاله گیراتون

 4. کاربر سوخت جت نا می‌گوید

  این جست و جوی درون رو من حدود یکسال پیش یاد گرفتم که شما رو توی حالت بی ذهنی نگه میداره و توی بی ذهنی خلاقیت شما بیشتر میشه.

  1. کاربر سوخت جت جت می‌گوید

   اگر مایل هستین کمی بیشتر توضیح دهید برای کاربران، تشکر

 5. کاربر سوخت جت عی می‌گوید

  سلام لطفا با افراد موفق وطنی مصاحبه کنید و درباره ی آنها بنویسید … همچنین وقتی موضوعی دارای چندوقژگی هست ابتدا آنها را فهرست وار ذکر کنید سپس به توضیح آنها بپردازید تا از قبل ذهنیت کلی داشته باشیم….

 6. کاربر سوخت جت 1380 می‌گوید

  این مطلب از جالب ترین مطلب های سایت شما بود.

 7. کاربر سوخت جت madi می‌گوید

  شگفت انگیز بود. سپاس

 8. کاربر سوخت جت نی می‌گوید

  گوگل واقعا فوق العاده است ارزو دارم یه روز بتونم برسم بهش توش کار کنم
  ممنون از شما بابت این مقاله

 9. کاربر سوخت جت rhad می‌گوید

  واقعا مطلب عالی بود

 10. کاربر سوخت جت sch می‌گوید

  با سلام .
  لطفا منبع را ذکر بفرمایید. از وب سایت خوبی مثل وبسایت شما انتظار نمیره مطالب بدون منبع و مآخذ رو منشر کنه.
  با سپاس

 11. کاربر سوخت جت d123 می‌گوید

  جالب بود اگه بیشتر بازش میکردید عالی میشد

نظرتان را ارسال کنید

دیدگاه تان را با ما در میان بگذارید...

ما به دیدگاه شما احتیاج داریم؛ پس بیایید دیدگاه و نقطه نظرات مان را با همدیگر به اشتراک بگذاریم تا یک اجتماع موفق از افکار برنده با همدیگر بسازیم.

**‌به ازای هر یک دیدگاه سازنده، یک روز اشتراک رایگان پروژه سوخت جت دریافت کنید**